Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154361 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #440 послато: Децембар 31, 2017, 01:35:32 пре подне »
Одлично изгледа! Не знам да ли се иначе бавиш израдом грбова у слободно време, али заиста имаш талента.
Једине примедбе које имам су везане за изглед челенке. Можда би сребрна боја ипак била адекватнија, искрено нисам схватио да је вук у питању док нисам прочитао опис. С обзиром да је су кацига и плашт осенчени, слично би ваљало урадити и са челенком.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #441 послато: Децембар 31, 2017, 10:20:40 пре подне »
Одлично изгледа! Не знам да ли се иначе бавиш израдом грбова у слободно време, али заиста имаш талента.
Једине примедбе које имам су везане за изглед челенке. Можда би сребрна боја ипак била адекватнија, искрено нисам схватио да је вук у питању док нисам прочитао опис. С обзиром да је су кацига и плашт осенчени, слично би ваљало урадити и са челенком.

Хвала Иване. Не бавим се израдом грбова, ово сам урадио на Ранкову молбу "про боно" што би се рекло :).
Што се тиче изгледа вука и уопште уједначавања графичког стила, наравно да си у праву. То сам и написао, да је ово само идејно решење, те да сам за већину делова грба узимао готове компоненте које су евидентно рађене различитим стиловима: шлем, овојница и плашт су узети са мога грба и сенчени су, штит сам ја урадио, а челенка је састављана од бесплатних елемената покупљених са интернета.

Што се боја у челенци тиче, ваљало би остати на три боје које су и на штиту. Није лоше и да вук буде сребрни али би онда ваљало изменити боје и на бубњу да би се постигао контраст.

Иначе, на једном форуму сам добио блазон штита на енглеском језику:

"Argent, a cross nowy Gules, overall two drumsticks in saltire Or."

Композиција крста са кругом у средини се зове cross nowy, с тим да би краке крста требало мало проширити.
Питање је како се cross nowy каже у српској хералдици...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #442 послато: Децембар 31, 2017, 10:40:38 пре подне »
ово сам урадио на Ранкову молбу "про боно" што би се рекло :).

Хвала Велиборе, заиста имаш талента...

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #443 послато: Децембар 31, 2017, 10:41:21 пре подне »
Урадио сам предлог грба за нашег колегу форумаша, Ранка Бубању. Ранко ме је замоли да овде поделим предлог са осталима како би чуо коментаре. Одмах да кажем да је ово идејно решење, састављено мало на брзину од расположивих компоненти са интернета и делова мог грба. На коначном дизајну би требало још доста радити.


Идеја је била да се уради речити грб који би указао на презиме Бубања. Такође је требало указати на свештенички позив који је доста чест у фамилији Бубања као и ратнички дух и страдања која су им се дешавала у прошлости.
Код приложеног решења централни црвени круг симболише бубањ гледан одозго на коме су укрштене златне бубњарске палице, што асоцира на презиме Бубања. Из ове композиције израста црвени крст преко сребрне подлоге, симбол светог Ђорђа, а у овом случају свештеничког позива код Бубања.
У челенки опет имамо бубањ, овај пут ратни, који носи вук са мачем у десници, што указује на страдања али и борбени дух Бубања.
За гесло Ранко је одабра узвик "Правда", што је био мото и средњовековних Бубања.

Ранко је грб практично већ усвојио :). Свеједно, волео би да чује ваше коментаре и можда предлоге за унапређење.
Највише од свега би добродошао покушај блазонирања овог решења.
Па да чујемо...

Веома занимљиво.
Што се ријечитости тиче...можда је мало теже у композицији растумачити централну фигуру...иста ме у неку руку више подсјећа на ”хералдичку фонтану” а нешто мање на бубањ, ма да логиком се долази до закљука шта фигура симболише захваљујући прије свега укрштеним палицама.

Бубањ би требало више истаћи. :)

Иначе, ево једног примјера италијанске породице ”Tamburini" можемо га превести на Бубњићи или Бубањићи. :)

Линк:

Извор: https://www.heraldrysinstitute.com/
« Последња измена: Децембар 31, 2017, 10:48:06 пре подне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #444 послато: Децембар 31, 2017, 12:14:50 поподне »
Урадио сам предлог грба за нашег колегу форумаша, Ранка Бубању. Ранко ме је замоли да овде поделим предлог са осталима како би чуо коментаре. Одмах да кажем да је ово идејно решење, састављено мало на брзину од расположивих компоненти са интернета и делова мог грба. На коначном дизајну би требало још доста радити.


Идеја је била да се уради речити грб који би указао на презиме Бубања. Такође је требало указати на свештенички позив који је доста чест у фамилији Бубања као и ратнички дух и страдања која су им се дешавала у прошлости.
Код приложеног решења централни црвени круг симболише бубањ гледан одозго на коме су укрштене златне бубњарске палице, што асоцира на презиме Бубања. Из ове композиције израста црвени крст преко сребрне подлоге, симбол светог Ђорђа, а у овом случају свештеничког позива код Бубања.
У челенки опет имамо бубањ, овај пут ратни, који носи вук са мачем у десници, што указује на страдања али и борбени дух Бубања.
За гесло Ранко је одабра узвик "Правда", што је био мото и средњовековних Бубања.

Ранко је грб практично већ усвојио :). Свеједно, волео би да чује ваше коментаре и можда предлоге за унапређење.
Највише од свега би добродошао покушај блазонирања овог решења.
Па да чујемо...

Алал ти вера, Велиборе. Одличне идеје. Баш имаш духа за израду грбова!  :)

Само, златне удараљке мало захватају и сребрно поље. Метал на метал. Може ли то?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #445 послато: Децембар 31, 2017, 02:21:37 поподне »
Здраво свима,

Причасмо Велибор и ја мало о овом грбу... видим да је блазонски успео да реши оно што је нацртао, међутим, дотакли смо се онда питања бубња на штиту, који је блазонски ишчезао, а остале су само удараљке. Дакле, имамо исправан грб, али немамо жељене симболе.

Челенку нисмо коментарисали, али не знам колико је изводљиво да вук држи и бубањ и мач, ја бих искрено одстранио мач. Нешто исто размишљам, вук би се могао разрезати пет пута црвено и сребрно. ;)

Пошто би то био грб Бубања, онда не би било лоше решење и да су на црвеном три златна бубња са истим таквим удараљкама (2,1).



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #446 послато: Децембар 31, 2017, 06:04:41 поподне »
Алал ти вера, Велиборе. Одличне идеје. Баш имаш духа за израду грбова!  :)

Само, златне удараљке мало захватају и сребрно поље. Метал на метал. Може ли то?

Хвала Баксе!

Што се тиче палица које мало прелазе на сребро, то је у реду. Ако је шаржа преко свега и иде преко друге шарже тако да се не крши правило слагања боја онда је прихватљиво да мало прелази на поље испод.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #447 послато: Децембар 31, 2017, 07:13:16 поподне »
Здраво свима,

Причасмо Велибор и ја мало о овом грбу... видим да је блазонски успео да реши оно што је нацртао, међутим, дотакли смо се онда питања бубња на штиту, који је блазонски ишчезао, а остале су само удараљке. Дакле, имамо исправан грб, али немамо жељене симболе.

Челенку нисмо коментарисали, али не знам колико је изводљиво да вук држи и бубањ и мач, ја бих искрено одстранио мач. Нешто исто размишљам, вук би се могао разрезати пет пута црвено и сребрно. ;)

Пошто би то био грб Бубања, онда не би било лоше решење и да су на црвеном три златна бубња са истим таквим удараљкама (2,1).

Тако је. Amicus и ја смо о овом решењу дискутовали. Наравно, до Ранка је које ће решење изабрати. Ја некако мислим да је сврха блазона да верно опише изглед грба. Ако је то cross nawy, онда је то. Грбоносац зна зашто је изабрао такву конструкцију и шта она значи. Није сваки крст хришћански симбол и ако има тај "стомак" на себи, то је из разлога који је познат грбоносцу.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #448 послато: Децембар 31, 2017, 07:30:56 поподне »
Ја некако мислим да је сврха блазона да верно опише изглед грба. Ако је то cross nawy, онда је то. Грбоносац зна зашто је изабрао такву конструкцију и шта она значи.

Слажем се.

Не мора експлицитно да се помиње бубањ као шаржа. Битна је симболика коју је изабрао грбоносац.

Челенку нисмо коментарисали, али не знам колико је изводљиво да вук држи и бубањ и мач, ја бих искрено одстранио мач.

И мени је ово по мало чудно.  :)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #449 послато: Јануар 01, 2018, 10:46:04 поподне »
Урадио сам предлог грба за нашег колегу форумаша, Ранка Бубању. Ранко ме је замоли да овде поделим предлог са осталима како би чуо коментаре. Одмах да кажем да је ово идејно решење, састављено мало на брзину од расположивих компоненти са интернета и делова мог грба. На коначном дизајну би требало још доста радити.


Идеја је била да се уради речити грб који би указао на презиме Бубања. Такође је требало указати на свештенички позив који је доста чест у фамилији Бубања као и ратнички дух и страдања која су им се дешавала у прошлости.
Код приложеног решења централни црвени круг симболише бубањ гледан одозго на коме су укрштене златне бубњарске палице, што асоцира на презиме Бубања. Из ове композиције израста црвени крст преко сребрне подлоге, симбол светог Ђорђа, а у овом случају свештеничког позива код Бубања.
У челенки опет имамо бубањ, овај пут ратни, који носи вук са мачем у десници, што указује на страдања али и борбени дух Бубања.
За гесло Ранко је одабра узвик "Правда", што је био мото и средњовековних Бубања.

Ранко је грб практично већ усвојио :). Свеједно, волео би да чује ваше коментаре и можда предлоге за унапређење.
Највише од свега би добродошао покушај блазонирања овог решења.
Па да чујемо...

Овоме што је Велибор написао када је дао опис и симболику грба немам шта да додам. Не познајем хералдичка правила па не могу ни да коментариш. Да ли ће Велибор још нешто урадити на самом дизајну ни то не могу да кажем. Мени се предложено рјешење веома допада и оно је у најкраћем израз нашег презимена. Још једном се захваљујем Велибору на уложеном труду.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #450 послато: Јануар 02, 2018, 05:49:13 поподне »
Након консултација са Ранком, ево и дорађеног решења. Уместо шпанског одабран је готски штит, проширени су мало краци крста и штит урађен са сечењем и 3D перспективом.
Челенка је уз минималне измене остала иста. Слажем се са коментарима да је необично да вук у исто време удара у бубањ и носи мач. Али опет, хералдика је сва у симболици. Чак и да уклонимо мач, није  баш да сам виђао вукове који ударају у бубањ па да кажемо да би то већ било логично :). У сваком случају Ранко жели да задржи мач, тако да је остао.


На челенци би даље ваљало радити јер се види да стилски не одговара остатку грба.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #451 послато: Јануар 02, 2018, 05:57:33 поподне »
Након консултација са Ранком, ево и дорађеног решења. Уместо шпанског одабран је готски штит, проширени су мало краци крста и штит урађен са сечењем и 3D перспективом.
Челенка је уз минималне измене остала иста. Слажем се са коментарима да је необично да вук у исто време удара у бубањ и носи мач. Али опет, хералдика је сва у симболици. Чак и да уклонимо мач, није  баш да сам виђао вукове који ударају у бубањ па да кажемо да би то већ било логично :). У сваком случају Ранко жели да задржи мач, тако да је остао.


На челенци би даље ваљало радити јер се види да стилски не одговара остатку грба.

Хвала Велиборе. Бићу слободан да кажем: Када си већ све ово одрадио уради и то што треба на челенци.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #452 послато: Јануар 02, 2018, 07:10:05 поподне »
Хвала Велиборе. Бићу слободан да кажем: Када си већ све ово одрадио уради и то што треба на челенци.

На жалост Ранко, то није тако једноставан посао. Укрстити две траке на штиту са кругом на средини и све то осенчити је једна ствар, али нацртати у векторској графици вука који ће да личи на нешто и стилски одговара остатку хералдичке композиције није уопште наивно. Најискреније речено, ја нема тај цртачки таленат и одузело би ми јако много времена да направим нешто пристојно, а сигурно бих морао копирати са туђег рада. Не узимају без разлога хералдички уметници од 300 до 500 евра за израду грба чак и према већ готовом блазону.
Теби ако одговара оваква челенка, она свакако није погрешна. Ради се само о естетици, да би могла бити и лепша.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #453 послато: Јануар 02, 2018, 07:52:18 поподне »
На жалост Ранко, то није тако једноставан посао. Укрстити две траке на штиту са кругом на средини и све то осенчити је једна ствар, али нацртати у векторској графици вука који ће да личи на нешто и стилски одговара остатку хералдичке композиције није уопште наивно. Најискреније речено, ја нема тај цртачки таленат и одузело би ми јако много времена да направим нешто пристојно, а сигурно бих морао копирати са туђег рада. Не узимају без разлога хералдички уметници од 300 до 500 евра за израду грба чак и према већ готовом блазону.
Теби ако одговара оваква челенка, она свакако није погрешна. Ради се само о естетици, да би могла бити и лепша.

Велиборе ја сам веома задовољан композицијом грба, односно самом његовом симболиком. Мислим да је ту погођена суштина што је био и циљ овог подухвата. Даће Бог да се и ти естетски детаљи отклоне. И ја и моји синови су задовољни овим што си урадио. Зато још једном хвала ти.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #454 послато: Јануар 04, 2018, 07:30:55 поподне »
Ипак сам завршио грб Бубања. Урадио сам новог вука и променио му боју у сребрну. И Ранку и мени се свиђа како је испало:


Посебно ми је ефектан на црној подлози:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #455 послато: Јануар 04, 2018, 07:37:36 поподне »
Велиборе, ја сам одушевљен. Заиста на црној подлози изгледа врхунски.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #456 послато: Јануар 04, 2018, 11:50:18 поподне »
Шта би требало да уради Порекло да може да врши израду, рецензију и регистрацију грбова? Питање за Број 1 или ко то зна?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #457 послато: Јануар 08, 2018, 09:46:59 поподне »
Ранко ме је замолио да урадим још једну измену од које се ограђујем  :). Ево новог предлога:

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #458 послато: Јануар 09, 2018, 03:28:08 поподне »
Ранко ме је замолио да урадим још једну измену од које се ограђујем  :). Ево новог предлога:



Ово већ постаје занимљиво...мислим да би требало још мало порадити на централној фигури, чисто јасноће ради.

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #459 послато: Јануар 09, 2018, 03:38:07 поподне »
Сада ми паде не памет...грб општине Лопаре: