Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154453 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #280 послато: Децембар 20, 2016, 08:36:32 поподне »
Ако се не варам, Шкоти користе бордуре као знаке каденције.

Тако је, али овде говоримо о клану, племену или братству. А то је специфичност коју рецимо енглеска хералдика, као ни континентална хералдика, нема. Додуше, Пољаци имају нешто слично, али питање је колико је пољска хералдика - хералдика?



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #281 послато: Децембар 20, 2016, 08:40:04 поподне »
Постави те нацрте па да кренемо са коментарисањем.  :D

Велиборе, у српској верзији блазона, крстови на грбу ће бити дефинисани као "грчки крст". То је израз који наши хералдичари користе за крст којем су сви краци исте дужине. Тако је бар код ЦЗИПМ.

Баш сам "исприватизовао" ову тему... Надам се да ће још неком користити моја искуства ако буде пролазио кроз све ово.
Баксов предлог да се мења само челенка је једна од могућих опција које ћу сигурно размотрити. Размишљам ипак и о другим решењима. Ово је једна идеја око које се тренутно вртим:


Дакле, велико дрво бора у природној боји (велики+бор = Велибор) које је коренима у стопи са грбом Михића и између два цвета црвене петопрснице. Цветови петопрснице у хералдици означавају наду и радост. Дрво сам ја, цветови моја два сина. Мислим да је симболика прилично јасна.
Иако ономастичко мог имена има значење велики борац а не велики бор, ипак је прва асоцијација код људи везана за бор, те сам се зато за њега определио.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #282 послато: Децембар 20, 2016, 08:45:25 поподне »
Додуше, Пољаци имају нешто слично, али питање је колико је пољска хералдика - хералдика?

Да.  :D Њихово схватање хералдике је увек било специфично. То ми је из прве руке објаснио хералдички уметник Robert Szydlik (којег лично познајем).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #283 послато: Децембар 20, 2016, 08:49:30 поподне »
Свиђа ми се предлог Велиборе, једино је проблематично корење, јер код блазона се не може овако описати. Може бити преко целог грба, или строго у првом пољу. Но ако се дрво представи и без тог корења, мислим да је сасвим јасна асоцијација да бор израста садржаја црвеног поља, а то је породично наслеђе. Још једном, предлог је више него пријемчив оку, подржавам! :)

Баш сам "исприватизовао" ову тему... Надам се да ће још неком користити моја искуства ако буде пролазио кроз све ово.

Убеђен сам да је ово испало боље него што је ико од нас очекивао, и уверен сам да ће и те како користити неким будућим заинтересованим за ово питање, тема је више него занимљива. ;)

Да.  :D Њихово схватање хералдике је увек било специфично. То ми је из прве руке објаснио хералдички уметник Robert Szydlik (којег лично познајем).

Да ли ви младићу можда говорите још неки од словенских језика осим знаног нам српског? ;D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #284 послато: Децембар 20, 2016, 08:50:36 поподне »
Ово је једна идеја око које се тренутно вртим:



Није лоше за почетак. Одлично осмишљена симболика.  :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #285 послато: Децембар 20, 2016, 08:55:09 поподне »
Да ли ви младићу можда говорите још неки од словенских језика осим знаног нам српског? ;D

Нажалост не.  ;D Али сам нпр. меморисао пар фраза на мађарском  (за мување Мађарица по Суботици и Сомбору).  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #286 послато: Децембар 20, 2016, 09:02:44 поподне »
Нажалост не.  ;D Али сам нпр. меморисао пар фраза на мађарском  (за мување Мађарица по Суботици и Сомбору).  ;D

Ја знам да се на мађарском грб каже цимер и карта терекеп. ;D

Узгред, коментар на Велиборов предлог грба, на грбу доминира црвена. :)

Да погледамо шта Клаусбернд пре свега каже о симболици црвене:




Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #287 послато: Децембар 20, 2016, 09:05:15 поподне »
Velibor веома подсећа на германско Wilbur. (иначе имате једног Balduina у родослову :))

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #288 послато: Децембар 20, 2016, 09:08:58 поподне »
Ја знам да се на мађарском грб каже цимер и карта терекеп. ;D

Узгред, коментар на Велиборов предлог грба, на грбу доминира црвена. :)

Да погледамо шта Клаусбернд пре свега каже о симболици црвене:



  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #289 послато: Децембар 20, 2016, 09:19:54 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/knq3yyZzd_g" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/knq3yyZzd_g</a>

;D

И Бакс је црвен. ;D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #290 послато: Децембар 20, 2016, 09:24:56 поподне »
Свиђа ми се предлог Велиборе, једино је проблематично корење, јер код блазона се не може овако описати. Може бити преко целог грба, или строго у првом пољу. Но ако се дрво представи и без тог корења, мислим да је сасвим јасна асоцијација да бор израста садржаја црвеног поља, а то је породично наслеђе. Још једном, предлог је више него пријемчив оку, подржавам! :)
...

Ово са корењем ми је од почетка било сумњиво и претпоставио сам проблематику са блазоном, али сам се надао да се нешто може извести јер је бор у природној боји. Ништа, затрпаћемо корење :)

...
Узгред, коментар на Велиборов предлог грба, на грбу доминира црвена. :)

Да погледамо шта Клаусбернд пре свега каже о симболици црвене:
...

Има доста истине :)

Velibor веома подсећа на германско Wilbur. (иначе имате једног Balduina у родослову :) )
Да, уколико је тачно предање о пореклу Мириловића од Капора, и ако је тачно предање Капора о пореклу и вези са Капорима са дечанског властелинства , онда имамо једног Балдовина Капора...


Резервна варијанта о којој размишљам је да уместо бора на грб ставим вепра, уколико бих дословно пратио значење мог имена (велики борац). Хералдички, велики борац се представља вепром. Али некако би ми та симболика била везана више за личне особине грбоносца које жели на грбу да истакне, а не за буквално значење његовог имена. Оно, није да нисам борац, али не знам да ли бих баш ту особину истакао у први план...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #291 послато: Децембар 20, 2016, 09:29:13 поподне »
Резервна варијанта о којој размишљам је да уместо бора на грб ставим вепра, уколико бих дословно пратио значење мог имена (велики борац). Хералдички, велики борац се представља вепром. Али некако би ми та симболика била везана више за личне особине грбоносца које жели на грбу да истакне, а не за буквално значење његовог имена. Оно, није да нисам борац, али не знам да ли бих баш ту особину истакао у први план...

То је такође одлична идеја. Размисли о свему. И нису сви вепрови агресивни. ;D




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #292 послато: Децембар 20, 2016, 09:38:21 поподне »
А има и других занимљивих решења. ;)



На једном месту нађох и вепра са (маслиновом?) гранчицом у чељустима. ;D



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #293 послато: Децембар 20, 2016, 10:29:52 поподне »
Нажалост не.  ;D Али сам нпр. меморисао пар фраза на мађарском  (за мување Мађарица по Суботици и Сомбору).  ;D

Иштенем!

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #294 послато: Децембар 20, 2016, 10:55:43 поподне »
Шта мислиш о 3 црна вепра на белом пољу, с тим да средњи има круну (ти).

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #295 послато: Децембар 20, 2016, 11:38:32 поподне »
И Бакс је црвен. ;D

Само не идеолошки.  ;)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #296 послато: Децембар 20, 2016, 11:46:47 поподне »
Само не идеолошки.  ;)

Хералдички, мишљах. ;D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #297 послато: Децембар 21, 2016, 12:30:07 пре подне »
Ево и две верзије са вепром  :-\:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #298 послато: Децембар 21, 2016, 12:01:15 поподне »
Отворио бих пар питања која се не тичу само ових мојих конкретних решења, већ су у вези са хералдичким правилима уопште, па би можда било добро размислити о отварању нове теме под називом "Хералдичка правила" или слично (ако модератори налазе да је прикладно), где би се дискутовало на сличне теме.

Моје прво питање се у конкретном случају односи на право употребе грба куће Мириловић, али би се могло генерализовати као питање права на употребу историјских грбова у породичној хералдици. Оно што у случају Мириловића знамо је да су се неки власи Мириловићи уздигли у ред средњовековног херцеговачког племства и поседовали свој грб. Не знамо тачно коме је грб који данас знамо као грб Мириловића припадао и он се у грбовницима помиње као грб Куће Мириловић, али не знамо ко су крвни наследници човека који га је први поседовао. Један од могућих кандидата за првог носиоца грба је Херак, син Владислава Добриковића, влах Мириловић који се помиње као племић у другој половини 15. века. Он је био племић читавих сто година након првих помена влаха Мириловића у дубровачким списима, што значи да је вероватно већ било и других грана Мириловића које нису биле племићке. Уколико моја фамилија, Михићи, потиче од влаха Мириловића како се сада чини, могуће је да су наши преци били од неке такве, друге, неплемените грана. То данас никако не можемо знати.

Питање је дакле да ли је дозвољена употреба грба Мириловића на нашем породичном грбу Михића уколико не можемо поуздано доказати да смо директни потомци човека који је тај грб носио? Колико сам разумео хералдичка правила, стриктан одговор би био НЕ. А опет, у питању је грб који је историјски, па се његовим истицањем на породичном грбу не претендује на некакво племићко порекло, већ само на везу са власима Мириловићима који су некада живели.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #299 послато: Децембар 21, 2016, 04:34:56 поподне »
Питање је дакле да ли је дозвољена употреба грба Мириловића на нашем породичном грбу Михића уколико не можемо поуздано доказати да смо директни потомци човека који је тај грб носио? Колико сам разумео хералдичка правила, стриктан одговор би био НЕ. А опет, у питању је грб који је историјски, па се његовим истицањем на породичном грбу не претендује на некакво племићко порекло, већ само на везу са власима Мириловићима који су некада живели.

Види, ако генетика заиста несумњиво потврди везу између вас породица које по предању или каквом другом основу вучете порекло од Мириловића, по мени ту више нема препрека да убаштините грб Мириловића.

При том, треба имати на уму да је и грб Мириловића, бар за сада, апокрифан грб. Не знам да је датиран раније од времена настанка Илирског грбовника (пре 1592. године)? Тако да, места некој упитности нема, ако се ово све посложи, слободно можете упослити тај грб. ;)

Што се тиче вепрова, пробај другу боју, зашто не и зелену, са рецимо златно оружаним кљовама? 8)