Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154381 пута)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #40 послато: Децембар 05, 2016, 06:20:10 пре подне »
Хвала свима на корисним коментарима. Рецимо да симболику у вези Косова и припадност Мириловићима изместим у неке друге елементе великог грба, ван штита (пре свега челенка). Симболике куле изнад три симетрична крста на црвеном пољу се не бих одрекао јер ми је то некако једино аутентично и у директној вези са предањем Михића. У том случају би штит могао да се сведе на једно поље и значајно упрости. Шта мислите о оваквом решењу:



Веома добро решење за Ваш грб Велиборе. Сугестија, пошто треба да истакнете и кретање Михића, предлажем да умјесто грчког крста употрјебите косовске; тиме би осим симболике три брата, добили и симболику кретања Ваше породице. Један симбол може да носи више значења. :)

Крстове поставите у формацију, два крста са страна куле, а трећи испод(инспирација према грбу Павловића).

У челенку ставите орлова крила, а у њима полумјесеце, тиме би означили континуитет са Мириловићима.

Нађите простора и за трећу боју. :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #41 послато: Децембар 05, 2016, 10:09:59 пре подне »
Веома добро решење за Ваш грб Велиборе. Сугестија, пошто треба да истакнете и кретање Михића, предлажем да умјесто грчког крста употрјебите косовске; тиме би осим симболике три брата, добили и симболику кретања Ваше породице. Један симбол може да носи више значења. :)

Крстове поставите у формацију, два крста са страна куле, а трећи испод(инспирација према грбу Павловића).

У челенку ставите орлова крила, а у њима полумјесеце, тиме би означили континуитет са Мириловићима.

Нађите простора и за трећу боју. :)

Хвала Радуле. И мени се свиђа више ово ново решење.
Размишљам да ипак одустанем од симболике у вези Косова јер та веза није извесна а и тиче се историје свих Мириловића, не само Михића. Било би зато довољно указати само на везу са Мириловићима. То би можда могло да се уради дискредно, додавањем пет мириловићких полумесеца у главу штита. Тиме би штит добио и предложену трећу боју (или тачније, други метал). Овако некако:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #42 послато: Децембар 05, 2016, 10:21:14 пре подне »


Mislim da su ova rešenja svakako bolja od prvobitnog. Inače, sa izradom blazona ne treba žuriti. To je proces koji može da potraje. Grb treba ozvaničiti tek kada si 100% siguran da više ništa nećeš menjati. U heraldici postoji pravilo da, jednom kad počneš zvanično koristiti grb, naknadne promene više nisu moguće. Naravno, u našoj zemlji ne postoji neki vrhovni heraldički autoritet (kao recimo  u Engleskoj i Škotskoj) koji bi te ukorio, ali to ne znači da pravilo ne treba ispoštovati.
 


Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #43 послато: Децембар 05, 2016, 10:24:35 пре подне »
а шта мислиш о плавом шеврону са 5 златних полумесеца а крсове бочно и испод у распореду 2,1?

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #44 послато: Децембар 05, 2016, 10:36:46 пре подне »
а шта мислиш о плавом шеврону са 5 златних полумесеца а крсове бочно и испод у распореду 2,1?


Можда у замјену за класични шеврон, пробати поставити преломљену греду на 4 дијела као алузија на слово М од презимена "Михић"...са 5 златних полумјесеца...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #45 послато: Децембар 05, 2016, 10:38:15 пре подне »
а шта мислиш о плавом шеврону са 5 златних полумесеца а крсове бочно и испод у распореду 2,1?

Размишљам и о плавом шеврону. Бојим се само да опет не завршим са претрпаним и неелегантним решењем...
Крстове хоћу испод куле због поменуте симболике, а и мислим да би са бочно постављеним крстовима штит изгубио на оригиналности и изгледао као некаква адаптирана копија штита Павловића. 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #46 послато: Децембар 05, 2016, 11:11:16 пре подне »
Mislim da su ova rešenja svakako bolja od prvobitnog. Inače, sa izradom blazona ne treba žuriti. To je proces koji može da potraje. Grb treba ozvaničiti tek kada si 100% siguran da više ništa nećeš menjati. U heraldici postoji pravilo da, jednom kad počneš zvanično koristiti grb, naknadne promene više nisu moguće. Naravno, u našoj zemlji ne postoji neki vrhovni heraldički autoritet (kao recimo  u Engleskoj i Škotskoj) koji bi te ukorio, ali to ne znači da pravilo ne treba ispoštovati.

Значи, као тетоважа. Добро размислити јер кад се једном стави назад нема :). Свакако никуда не журим, одлежаће све ове идеје док се коначно не одлучим...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #47 послато: Децембар 05, 2016, 11:32:19 пре подне »
Још једна могућа варијација на исту тему, овај пут са придодатим "мириловићким" чифом:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #48 послато: Децембар 05, 2016, 12:00:19 поподне »
Сва ова понуђена рјешења су нешто најбоље што сам видио до сада у креирању породичних грбова у Херцеговини. Али ту ми нешто фали. Некако је упроштен грб. Јеси ли покушао да подјелиш грб у четри једнака поља, два црвена и два плава. У једно црвено нек иде кула, у друго три крста. у плава нек иде јагње и полумјесеци Мириловића

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #49 послато: Децембар 05, 2016, 12:02:12 поподне »
И да додам, већину мојих земљака спомен Михића, углавном ће одмах асоцирати на врхунски клесарску умјетност

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #50 послато: Децембар 05, 2016, 01:55:09 поподне »
Моје виђење:  :)

Јагње се није баш најбоље уклопило у композицију...нисам нешто нарочито вјешт а не знам и да ли је редослед шаржи коректан...но, да придодам мало ватре дискусији.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #51 послато: Децембар 05, 2016, 02:04:22 поподне »
Моје виђење:  :)

Јагње се није баш најбоље уклопило у композицију...нисам нешто нарочито вјешт а не знам и да ли је редослед шаржи коректан...но, да придодам мало ватре дискусији.

Млађо, одлично осмишљено! :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #52 послато: Децембар 05, 2016, 02:08:49 поподне »
Моје виђење:  :)

Јагње се није баш најбоље уклопило у композицију...нисам нешто нарочито вјешт а не знам и да ли је редослед шаржи коректан...но, да придодам мало ватре дискусији.


Сјајно!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #53 послато: Децембар 05, 2016, 02:34:19 поподне »
Пре свега, хвала вам много свима што сте узели учешћа у овој дискусији.

Моје виђење:  :)

Јагње се није баш најбоље уклопило у композицију...нисам нешто нарочито вјешт а не знам и да ли је редослед шаржи коректан...но, да придодам мало ватре дискусији.


Веома занимљива идеја, једино би полумесеци требали бити положени а не усправљени.

Ја сам се некако сад залепио за ово идејно решење са јединственим црвеним пољем :). Волфов коментар о Михићима као каменоресцима ми је веома интересантан јер је то заиста био занат којим су се бавили многи од нас. У неком моменту сам имао идеју да и то некако укомбинујем, па ми је после побегла. Пронашао сам симболику која се користила за каменорезачки занат у средњовековној хералдици (http://mistholme.com/wp-content/uploads/2013/12/chisel.jpg) па би се можда могла укомпоновати у грб, уз ризик да опет претрпам поље шаржама:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #54 послато: Децембар 05, 2016, 02:57:43 поподне »
Још једна могућа варијација на исту тему, овај пут са придодатим "мириловићким" чифом:


Генерално, заглавље (Chief) у плавој боји не би требало да иде на црвен штит. То је оно правило да боја не иде на боју. Пар хералдичких познавалаца ми је скренуло пажњу на то док сам им својевремено излагао све моје идејe за грб. Мада, има доста примера где се не примењује ово правило, па стављају боју (заглавље) на боју (штит). Нпр. у француској месној хералдици има доста примера, а видео сам и међу личним грбовима на сајту Центра за истраживање православног монархизма. Ја лично не бих то радио, али ти можеш тражити оправдање у овим изузецима које сам навео, ако се одлучиш за ову варијанту.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #55 послато: Децембар 05, 2016, 03:20:00 поподне »
Генерално, заглавље (Chief) у плавој боји не би требало да иде на црвен штит. То је оно правило да боја не иде на боју. Пар хералдичких познавалаца ми је скренуло пажњу на то док сам им својевремено излагао све моје идејe за грб. Мада, има доста примера где се не примењује ово правило, па стављају боју (заглавље) на боју (штит). Нпр. у француској месној хералдици има доста примера, а видео сам и међу личним грбовима на сајту Центра за истраживање православног монархизма. Ја лично не бих то радио, али ти можеш тражити оправдање у овим изузецима које сам навео, ако се одлучиш за ову варијанту.

Серђо, да ли би додавање пет златних полумесеца директно на главу црвеног штита без издвајања плавог заглавља (једна од варијанти коју сам предложио) било хералдички прихватљиво?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #56 послато: Децембар 05, 2016, 03:26:41 поподне »
Серђо, да ли би додавање пет златних полумесеца директно на главу црвеног штита без издвајања плавог заглавља (једна од варијанти коју сам предложио) било хералдички прихватљиво?

Да.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #57 послато: Децембар 05, 2016, 03:28:15 поподне »
Овако је отприлике изгледала ваша кула у Храсном. Ово је Комадова кула у Убоску(исто Мириловићка породица)

screenshot

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #58 послато: Децембар 05, 2016, 04:07:34 поподне »
Млађо, одлично осмишљено! :)

Сјајно!

Хвала, хвала...трудим се...Грујићева школа.  ;)
« Последња измена: Децембар 05, 2016, 04:11:37 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #59 послато: Децембар 05, 2016, 04:09:00 поподне »
Пре свега, хвала вам много свима што сте узели учешћа у овој дискусији.

Веома занимљива идеја, једино би полумесеци требали бити положени а не усправљени.

Ја сам се некако сад залепио за ово идејно решење са јединственим црвеним пољем :). Волфов коментар о Михићима као каменоресцима ми је веома интересантан јер је то заиста био занат којим су се бавили многи од нас. У неком моменту сам имао идеју да и то некако укомбинујем, па ми је после побегла. Пронашао сам симболику која се користила за каменорезачки занат у средњовековној хералдици (http://mistholme.com/wp-content/uploads/2013/12/chisel.jpg) па би се можда могла укомпоновати у грб, уз ризик да опет претрпам поље шаржама:




Тек када сам поставио примјетих грјешку...исправих и додах пар шаржи.
Но, јасно ми је да си се концентрисао на горе постављено рјешење...ипак стављам у прилог и следеће...:  8)


« Последња измена: Децембар 05, 2016, 04:14:39 поподне млађо »