Аутор Тема: Новински чланак о хералдици  (Прочитано 12559 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Новински чланак о хералдици
« послато: Фебруар 01, 2015, 08:34:39 поподне »
« Последња измена: Фебруар 02, 2015, 06:55:30 поподне Александар I1 »
Икавац

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #1 послато: Фебруар 02, 2015, 10:31:08 поподне »
Када је у питању симболика у хералдици о томе је прилично незахвално говорити, јер у великом броју примера симболика истих шаржи се разликује од грба до грба. Ево рецимо у грбу Ненадовића, назубљена линија симболизује ознаку интернета "www", а у неком другом биће симбол нечег другог, посебно ако је реч о грбу старијем од интернета. А опет ако се упустимо у тумачење симболике грба која нам је у потпуности непозната, можемо изнети немало стотину могућих значења, а да на концу само једно од тих буде право, при чему ми нећемо знати ни које је то једно.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #2 послато: Март 12, 2017, 05:57:58 поподне »
Прошло је већ доста времена од званичног објављивања овог предлога новог грба Македоније. Нажалост и даље се не зна да ли ће и када овај грб бити усвојен као званично хералдичко знамење македонске државе.  :-\

Цитат
Владата со предлог за хералдички грб на Република Македонија

На седницата одржана на 5 декември 2014 година, Владата на Република Македонија усвои нацрт-закон за нов грб на Република Македонија. Предложениот грб е хералдички и содржи црвен разгневен лав на златен штит, со мурална круна со пет кули.

Предлогот е базиран на традицијата на грбови поврзани со Македонија, почнувајќи со грбот од грбовникот на Жером де Бара од 1581 година, кој преку Стематографиите на Витезовиќ (1694) и Жефаровиќ (1741) ќе стане и земски грб на Македонија.

Златната мурална круна, која е украсена со бисери и рубини, треба да го симболизира републиканското уредување на државата.

Причините кои се образложени во предлогот се враќање кон историските симболи. Сегашниот грб на Република Македонија е во целост дизајниран според грбот на Советскиот Сојуз, според кој беа дизајнирани и грбовите на сите Советски Републики. Република Македонија и Белорусија се единствените земји во Европа кои сѐ уште користат амблеми инспирирани од советската хералдика.

Со донесување на овој грб, Република Македонија ќе се вброи во семејството на европските земји, како земја со европски стремежи, кои се грижат за своето минато, но и за својата иднина, промовирајќи заедништво и врзувајќи се за симбол кој не носи никаква поделба по ниту еден основ во себе, туку напротив создава единство на сите што живеат на овие простори, се наведува во предлогот.

извор:
http://heraldika.stamatovski.com/vladata-so-predlog-za-heraldichki-grb/


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #3 послато: Март 12, 2017, 06:32:36 поподне »
Према последњим инфомацијама, БЈР Македонија је на путу да усвоји нова знамења, нешто слично овоме?

Грбот на Македонија / Stema e Maqedonise



ПОЛИТИКА: Промена Устава, химне и заставе, услови Албанаца за македонску владу

У заједничком саопштењу ДУИ, покрета Беса и коалиције Алијанса за Албанце, тражи се, између осталог, увођење албанског као службеног језика, решавање спора око имена Македонија, отварање дебате о застави, химну и грбу Македоније, као и равномерну заступљеност Албанаца у државним структурама.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #4 послато: Март 12, 2017, 11:30:03 поподне »
Према последњим инфомацијама, БЈР Македонија је на путу да усвоји нова знамења, нешто слично овоме?

Није далеко од истине.  ;D Време ће показати како ће се завршити ова криза у Македонији...

Када је представљен овај предлог пре пар година, мислим да су македонски Албанци били спремни да га подрже, или сам бар ја имао тај утисак... Али тај пројекат је стављен на лед.

Прошле године сам разменио пар реченица на ову тему са господином Јованом Јоновским (Македонско хералдичко здружение). Рекао ми је да се све врти око политике и због тога је иницијатива временом замрла.

Из хералдичког угла гледања, ово је много боље решење од данашњег амблема из доба социјализма (коме је само скинута црвена звезда, а све друго је остало исто).

Током историје македонски грб се јављао у две верзије: 1. жути (златни) пропети лав на црвеној подлози и 2. црвени пропети лав на жутој (златној) подлози. На табели у овом тексту се може видети однос: Однос између црвеног и златног лава у књизи "Грбови Македоније" академика Александра Матковског

Слике:


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #5 послато: Март 12, 2017, 11:53:34 поподне »
Није далеко од истине.  ;D Време ће показати како ће се завршити ова криза у Македонији...

Када је представљен овај предлог пре пар година, мислим да су македонски Албанци били спремни да га подрже, или сам бар ја имао тај утисак... Али тај пројекат је стављен на лед.

Прошле године сам разменио пар реченица на ову тему са господином Јованом Јоновским (Македонско хералдичко здружение). Рекао ми је да се све врти око политике и због тога је иницијатива временом замрла.

Из хералдичког угла гледања, ово је много боље решење од данашњег амблема из доба социјализма (коме је само скинута црвена звезда, а све друго је остало исто).

Током историје македонски грб се јављао у две верзије: 1. жути (златни) пропети лав на црвеној подлози и 2. црвени пропети лав на жутој (златној) подлози. На табели у овом тексту се може видети однос: Однос између црвеног и златног лава у књизи "Грбови Македоније" академика Александра Матковског

Слике:


Клемен Селовски је писао управо на тему повести апокрифног грба Александра Македонског, на ком почива и идеја о за нови грб БЈРМ, и правилно приметио да Јоновски греши са избором црвени лав на златном, а не златни лав на црвеном, али разумем ја зашто се Јоновски ухватио Павла Ритера Витезовића, као пијан плота, зато што је због истог тог Витезовића Бугарска изабрала златног лава на црвеном, уместо црвеног лава на златном, који је старији. ;)

У начелу, из због ко зна којег разлога што је Витезовић заменио тинктуре на овим двома грбовима, а не би ме изненадило и да је до тога дошло пуком грешком, мада је у питању грешка у сваком случају, данас имамо два смешна решења грбова за две земље, пардон, једног, и то за Бугарску, јер БЈРМ никада није усвојила овај предлагани грб.

Јоновски је чак написао и књигу где брани ову витезовићевску идеју, што је тотално депласирано, не знам зашто је толико запео за једну очигледно погрешну комбинацију боја. :-\



Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #6 послато: Март 26, 2017, 11:27:17 поподне »
Трећа страница београдског Илустрованог Листа, број 23 из 1921. године, приказује нам слике из збирке грбова Дубровчанина Ива пл. Сараке.
На петој страници поменутог листа слиједи пригодан новински чланак под насловом Naša heraldika. потписан симболом §§ (? уредништва : Власник и одговорни уредник од бр. 9 (1929) Милош Софреновић; директор од бр. 1 (1929) Иван Зрнић; главни уредник од бр. 1 (1929) Никола Б. Јовановић) из којег можемо дознати да је Саракина збирка старија рукописна књига на 486 страна димензија 35x25 цм коју је преписивао малобраћанин (фратар) Mihail Pešić крајем XVII. или почетком XVIII. вијека ''и малао грбове у бојама, као илустрацију својој књизи''.
Према ријечима ондашњег власника Сараке, књига је претходно била у својини дубровачке породице Гундулић.

http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine/Ilustrovani_list/1921/b023#page/4/mode/1up



http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine/Ilustrovani_list/1921/b023#page/2/mode/1up

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #7 послато: Март 27, 2017, 01:24:03 пре подне »
Браво Црнчевићу на открићу чланка! ;)

Да, то је тзв.Саракин грбовник. :)



Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #8 послато: Март 27, 2017, 02:48:35 поподне »
колико ми се чини, овде је грб Косача, придељен Косанчићима, ..интересантно ..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #9 послато: Март 27, 2017, 03:21:25 поподне »
колико ми се чини, овде је грб Косача, придељен Косанчићима, ..интересантно ..

Јесте. :) Али у грбовнику (Саракином) ипак пише Koſacich. Но интересантно је да је непознати аутор овог паноа Косанчиће повезао са Косачама. ;)

Мени се дојмила та врста описа грбова у којој се уместо презимена помињу конкретне личности: Di Vukassino Re de Servia, Di Nicolo Altomano, Di Conte Lazzaro...

Стјепан Ћосић је објавио пар страница овог грбовника у боји, у својој књизи Идеологија Родословља, изашлој 2015. године.



Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #10 послато: Март 28, 2017, 12:09:11 пре подне »
Јесте. :) Али у грбовнику (Саракином) ипак пише Koſacich. Но интересантно је да је непознати аутор овог паноа Косанчиће повезао са Косачама. ;)

Мени се дојмила та врста описа грбова у којој се уместо презимена помињу конкретне личности: Di Vukassino Re de Servia, Di Nicolo Altomano, Di Conte Lazzaro...

Стјепан Ћосић је објавио пар страница овог грбовника у боји, у својој књизи Идеологија Родословља, изашлој 2015. године.


видећеш да ће у илирској хералдици , бити све чешће сличне ,,корисне грешке,, ..а и свакако то Косача, Косанчић, Косовић, Косорић,Косовчић, па што да не и Котроманић. Тај један корено речни ток,што би рекли ови професионалци етимолошко лингвистички правци решавања одређених тачака нејасноћа, путем језика, писма, топонимије и осталих гранчица науке.. у овом првом слоју побројаних породица, и њиховом заједничком пребивању између Таре и Пиве, а Косача на саставцима те две реке где настаје Дрина..може бити врло врло значајно узимајући у обзир Косориће и Косовчиће, као дробњачке прваке међу родовима, и то старије прваке од Церовића и Караџића који касније преузимају примат итд...није за ову тему, али отом кренух овом грешком, да није та грешка интуитивно ,,случајна,, , , а Александар Лома, је јасно , мада мени недокучивим тајнама његове професије у делу Пракосово. Словенски и индоевропски корени српске епике, Београд 2002. , јасно написао, да је Косанчић, новија верзија од Косовчић итд .. наставићу преписку на другом делу форума или новој теми ..

Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #11 послато: Март 28, 2017, 12:15:57 пре подне »

видећеш да ће у илирској хералдици , бити све чешће сличне ,,корисне грешке,, ..а и свакако то Косача, Косанчић, Косовић, Косорић,Косовчић, па што да не и Котроманић. Тај један корено речни ток,што би рекли ови професионалци етимолошко лингвистички правци решавања одређених тачака нејасноћа, путем језика, писма, топонимије и осталих гранчица науке.. у овом првом слоју побројаних породица, и њиховом заједничком пребивању између Таре и Пиве, а Косача на саставцима те две реке где настаје Дрина..може бити врло врло значајно узимајући у обзир Косориће и Косовчиће, као дробњачке прваке међу родовима, и то старије прваке од Церовића и Караџића који касније преузимају примат итд...није за ову тему, али отом кренух овом грешком, да није та грешка интуитивно ,,случајна,, , , а Александар Лома, је јасно , мада мени недокучивим тајнама његове професије у делу Пракосово. Словенски и индоевропски корени српске епике, Београд 2002. , јасно написао, да је Косанчић, новија верзија од Косовчић итд .. наставићу преписку на другом делу форума или новој теми ..


свакако да алудирам на побратиме Милоша Обилића, тј . ону чувену 12-торицу завереника, који се као вест јављају у Фиренци, и то датацијом прва вест безмало који месец или краће после самог боја, .. ово што сам написао , могло би врло лагано , даљим радом на том пољу, да донесе још једно име међу тих 12 завереника, а који је био из шире или уже ,,ложе,, Косача-Косовчића-Косанчића.. ко претпоставља и машта, рекао бих, домаштаће и јавом куда је пошао..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #12 послато: Март 28, 2017, 12:35:27 пре подне »
Кос, ја не знам да ли ти овде помажеш, или постављаш нове рубиконе? ;D

Али око једнога се слажем, Косача, Косанчић, Косовић, Косорић, Косовчић, могло би да испадне исто!

Приметио сам и сам да је у Илирском грбовнику, много скривених породица, и у томе нам Рудић као историчар битно помаже у даљем трагању.



Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #13 послато: Март 28, 2017, 05:04:05 пре подне »
Кос, ја не знам да ли ти овде помажеш, или постављаш нове рубиконе? ;D

Али око једнога се слажем, Косача, Косанчић, Косовић, Косорић, Косовчић, могло би да испадне исто!

Приметио сам и сам да је у Илирском грбовнику, много скривених породица, и у томе нам Рудић као историчар битно помаже у даљем трагању.

ех, па сад, не знам, мада знам , нешто ме води, а можда и гони, ..свакако постављајући питања, добићемо одговор, пре или касније, небитно да ли на форуму, архиву, некој будућој књизи, или у самима нама, како се истини ,,прохте,, оће ли се говорити или још неће, ил ће мало помало, што је и најбоље ...засад, нек се дума, па ће се неко одлучити да крене да форума, или бар се придружи кад може и кад стигне, мени је сад вакат или дашак слободнога дана-ноћи, па се пуним ентузијазмом , гледајући трудове свих осталих прегалаца.. али то је само старт то Кос... обратићу пажњу на још неке родове, неке ,,тајне пречице,, , да кажем лавиринте, од рубикона су још далеко и они којима је ово позив или јесте али се не баве својим послом.. ипак је рубикон у нашим рукама..

Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #14 послато: Март 28, 2017, 05:11:53 пре подне »
да Рудић је фино оваплотио и удахнуо животност тој тематици, иако је све то било очигледно, али је он први мало то да кажем урадио и на научни начин и на начин да прича пије воду, па има ту скоро свих презимена у Балканском корпусу телефонског и фејсбук именика.. тако да је то велика ствар, за будуће писце на ту тему, лед је пробијен, ..сматрао да је могао бити и раније пробијен , али то није било у интересу, нити је данас, ..да буде ту неких пар хиљада потомака неких Југовића или неких других, па да они створе свест о заједничком пореклу, па да се онда мало друже и саборују, па онда да свако уложи по долар,  евро или динар, па зачну неку другу причу..и врате се у племена итд )) шалим се, али то би била јако добра прича, апропо отуђености, напуштеним селима итд ... сматрам да смо растурањем сеоских ,,задруга,, , или катуна, како год, мале су разлике, зарад неког образовања и новотарија, кренули овим путем којим сад идемо, мада да нема овог пута не бисмо тако лагано писали и размењивали идеје итд, а опет, стрес и брзина који је наметнуо овај живот, тј. дух овог времена, је мало израбљујућ по душу, посебно ако се бавиш овако неким стварима, као порталисти овог портала, чији ће рад бити вреднован позније него што сви мисле .. итд. итд .. одлазим ван теме .. али је то све ту негде..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #15 послато: Март 28, 2017, 04:26:27 поподне »
Причасмо, Кос, о оном специфичном изображењу Јагањца Божијег, а кога према последњим двама посланим ти примерима, датираше у XIV-XV век... сад нађох потврду да се ради о том периоду и у овој књизи о симболима ране и средњовековне хришћанске уметности.



Извор: Louisa Twining, Symbols and emblems of early and medieval Christian art, London, 1885, pl. 9, pg. 26



Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #16 послато: Март 28, 2017, 09:07:04 поподне »
Причасмо, Кос, о оном специфичном изображењу Јагањца Божијег, а кога према последњим двама посланим ти примерима, датираше у XIV-XV век... сад нађох потврду да се ради о том периоду и у овој књизи о симболима ране и средњовековне хришћанске уметности.




Извор: Louisa Twining, Symbols and emblems of early and medieval Christian art, London, 1885, pl. 9, pg. 26


О сјајно Амико, Хфала )) ! мада је део мозаика из цркве која је из 6. века, мислиш да ово 15. означава век, ..тј. каснији детаљ у цркви ..
« Последња измена: Март 28, 2017, 09:10:17 поподне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #17 послато: Март 28, 2017, 09:17:32 поподне »
У делу "Јунаци Косовске легенде" Рада Михаљчића, он је некако дошао до закључка (давно сам читао, не сећам се тачно како је то доказао) да су Милан Топлица и Иван Косанчић у најранијим изворима помињани као Милан и Иван Косовић и да су били браћа. С њима је био и трећи брат (не сећам се имена), а да је касније, преко разних легенди и препричавања дошло до тога да је трећи брат избачен, убачен Милош Обилић, и од рођене браће Милан и Иван постали побратими.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #18 послато: Март 28, 2017, 09:18:13 поподне »
Милан и Иван Косовић

Или је можда било Косовчић?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #19 послато: Март 28, 2017, 10:16:00 поподне »
О сјајно Амико, Хфала )) ! мада је део мозаика из цркве која је из 6. века, мислиш да ово 15. означава век, ..тј. каснији детаљ у цркви ..

Да, Кос, овде је у питању моја грешка. Црква је из VI века, а ја сам ове редне бројеве прочитао као 14th and 15th, што су у ствари бројеви слика... ::)

Ипак, дакле, оваква иконографија нас не води тамо где сам мислио, већ је реч о представама доста ширег раздобља, што уосталом, можда сасвим и има смисла. :)

Како било, ово мене враћа на другу страну "медаље", што поново ставља у игру прву претпоставку. ;)