Аутор Тема: Светски ДНК дан 2016  (Прочитано 192606 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #100 послато: Мај 11, 2016, 03:32:15 поподне »
Интересантно да су лички Радаковићи Никољштаци J2b1 (ови из Бос. Крајине су пореклом из Лике). Презиме Дивјак постоји на оном списку Усораца, па ми се чини да и ту постоји нека веза.

Да,тачно. Ови Радаковићи који исто славе Никољдан и који су блиски Бурсаћима су са Кордуна. сад је питање који су "прави" Радаковићи.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #101 послато: Мај 11, 2016, 03:33:26 поподне »
Синиша, знаш ли детаљније који Момчиловићи су у питању, мислим из ког краја / места?

Ово су генерално крајишки Момчиловићи које наводи Карановић у својој студији. Мислим да их има у више мјеста у Поуњу и око Петровца и Дрвара.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #102 послато: Мај 11, 2016, 03:34:28 поподне »
Презиме Баук је специфично и доста ретко, а постојало је и муслиманско братство из некада ''турског'' Никшића (док су њиме управљали Мушовићи) коме је припадао чувени мегданџија Ахмет Баук. Према предању ова муслиманска породица из Никшића водила је порекло из Пипера, који су територијално одмах ту уз област у којој су Мрњавчићи или Мрњавчевићи, тако да можда ту постоји некаква веза. Или је у питању само случајност у истом називу тј. презимену.

За ове крајишке Бауке се каже да су били кракати, па су добили презиме по надимку.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #103 послато: Мај 11, 2016, 03:42:18 поподне »
Ово су генерално крајишки Момчиловићи које наводи Карановић у својој студији. Мислим да их има у више мјеста у Поуњу и око Петровца и Дрвара.

Имам фамилију тог презимена и славе, они су из околине Слуња.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #104 послато: Мај 11, 2016, 03:47:04 поподне »
Имам фамилију тог презимена и славе, они су из околине Слуња.

Ако славе Ђурђевдан, вјероватно су повезани са овим Момчиловићима. Слуњ је ту у близини.

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #105 послато: Мај 11, 2016, 03:50:06 поподне »
Да,тачно. Ови Радаковићи који исто славе Никољдан и који су блиски Бурсаћима су са Кордуна. сад је питање који су "прави" Радаковићи.

Ја сам потомак Дивјака,из села Гајине код Доњег Лапца.Слава је свети Никола,и припадају племену Радаковића.Тачније,живели су у заселку Дивјакова главица.Скоро су сви у колонизацији населили Апатин. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #106 послато: Мај 11, 2016, 03:50:21 поподне »
Ако славе Ђурђевдан, вјероватно су повезани са овим Момчиловићима. Слуњ је ту у близини.

Хвала, занимљив резултат.
Ови "моји" Момчиловићи су већином повисоки, витки људи који се добро држе и у позним годинама, младолики. Смеђи и светлооки.
Знам да фенотип нема везе са хаплогрупом, само констатујем  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #107 послато: Мај 11, 2016, 03:52:04 поподне »
Ја сам потомак Дивјака,из села Гајине код Доњег Лапца.Слава је свети Никола,и припадају племену Радаковића.Тачније,живели су у заселку Дивјакова главица.Скоро су сви у колонизацији населили Апатин. :)

Ето Црни, твој резултат може бити кључан за Радаковиће. ;)

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #108 послато: Мај 11, 2016, 04:01:50 поподне »
У Поповић Брду одакле су Радаковићи (R1a) било је свега четири куће Радаковића, док је у Брувну одакле су Радаковићи (J2b1) било 22 куће Радаковића са преко 100 душа.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #109 послато: Мај 11, 2016, 04:30:07 поподне »
Јел може ради лакшег праћења - тестиране наводити под редним бројем објављивања, као нпр. 1. Драгојевић 2. Јаковљевић итд.? Хвала!

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #110 послато: Мај 11, 2016, 04:57:06 поподне »
Зељковић,Ђурђевдан, Палучци/Бихаћ, БиХ

припадају хаплогрупи R1a M458 истој грани као и Бурсаћи, са којима их уосталом вежеи предање о заједничком поријеклу. Иако родови забиљежени код карановића често знају да генетички"оману" у вом случају је потврђено предање и запис и генетска веза између Зељковића и Бурсаћа. Овом роду би по предању требали припадати још и: Бауци, Момчиловићи, Радујке, Рађеновићи, Танкосићи и Врањеши.

Петар Рађеновић за ову групу породица биљежи да су поријеклом Мрњавчевићи (очигледно омиљена тема код многих породица). међутим интересантно је да Бурсаћи и Зељковићи генетски нису далеко од родова Дуњић из Александровачке жупе и Аксића са Косова, па нека веза са источним српским крајевима заиста постоји.

Такође занимљиво је да Радаковићи који славе Никољдан и које Карановић не повезује са Бурсаћима евидентно су дио истог рода као и бурсаћи. по Карановићу Радаковићима су блиски још и Пргомеље и Дивјаци.

Да слажем се да веза постоји, ја сам о томе писао раније, када се В.Бурсаћ тестирао. Нема дилеме дефинтивно они припадају истој грани, а којој припадају и Дуњићи и Аксић иако нико од нас досад није тестирао СНП тестове. Имамо донекле специфичан хаплотип на појединим маркерима и ја то одма препознам. Јесу они мени и Дуњићима доста даљи сродници ако могу тако да се изразим заједнички предак можда је живео је пре неких 1000 година. Без обзира на то њихово порекло је дефинитивно са југа тамо где је било језгро српских држава пре доласка Османлија.








Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #111 послато: Мај 11, 2016, 06:29:31 поподне »
Настављамо са објављивањем резултата са Српског ДНК дана. Данас ћемо објавити још шест резултата. Чини ми се да ће данас бити интерсантних нових информација.

Да почнемо са два тестирана исте генетике, који ће обрадовати наше Ј1 тестиране:

Синобад,Ђурђевдан, Книнско Поље, Далмација

Синобади су позната сердарска фамилија из Далмације. Припадају хаплогрупи Ј1 грани PF7263, или како смо често звали ту грану Шепа-Радонић. Ово у неку руку и није изненађење јер је та генетичка грана присутна у Далмацији, Лици и Босанској Крајини кроз још неке породице, а по свој прилици исходиште је у Херцеговини гдје постоје двојица тестираних Ружић и Михић. Синобад чак има вриједност 439=11 као и Михић из Стоца. У сваком случају у цијелом роду се ради овеома блиским хаплотиповима. Надам се да ће Љиљан, Кор и Радонић моћи рећи и нешто више. Имам информацију, не знам колико је сигурна, да би Синобади у Далмацији могли бити од херцеговачких влаха Угарака.

Други тестирани из овог Ј1 рода је такође интересантан

Шепа, Ниш

Нажалост немам детаљнијих података, ваљда ће се појавити. Иначе, добро је да је за презиме Шепа кроз два припадника, надам се не блиско повезана, потврђена припадност овог презимена хаплогрупи Ј1-PF7263.

Bogami zanimljivo! :)

Rezultat Sinobada jeste malo iznenađenje. Nisam očekivao da će pripadati J1 haplogrupi. Već smo ranije kod Janjatovića spominjali moguće mesto porekla odakle su došli u okolinu Otočca kao i vreme dolaska. Ako uzmemo ovaj rezultat Sinobada izgleda da postoji mogućnost za veći broj nosilaca J1 haplotipa na tom prostoru. Tu treba dodati i Šepu iz Velike Popine koji isto doprinosi toj slici.
Ne znam što bih još rekao. Čini mi se da je neko već pisao o Sinobadima na forumu (čini mi se baš Petar). U poslednje vreme malo slabije navraćam na forum zbog obaveza pa sam malo izgubio tok :(

Za Šepu i mene je značajan ovaj rezultat Šepe iz Popine, jer on izgleda potvrđuje teoriju o dolasku iz Like. Tako da izgleda drugu teoriju, o naseljavanju iz pravca Znijanja zasad možemo ostaviti po strani. Trebao bih da i ja nađem još nekog Radonića iz Knešpolja da vidim da li je i on J1 ili sam ja iznimka ;D
U svakom slučaju, zanimljivi i dobrodošli rezultati.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #112 послато: Мај 11, 2016, 06:30:23 поподне »
Честитке нашој Ј браћи! :)

Иначе, Синобад је тестиран из "крајишког фонда" и у томе је финансијски учествовао и наш Радонић (Ј1-PF7263).

Ако се не варам, тестирани Шепа је од личких Шепа. Љиљан ће рећи нешто више. :)

Hvala Petre. Bez tvog zalaganja slabo šta bi bilo.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #113 послато: Мај 11, 2016, 07:09:39 поподне »
Синобад,Ђурђевдан, Книнско Поље, Далмација

Моје Ђурђевштаке Синобаде запамтио сам добро и из војске, јер је северна книнска касарна у којој сам служио изграђена на брдашцету које се по њима назива Синобад Главица. Лево од улаза у касарну било је гробље. Кад смо бежали навече у град, није био проблем прекочити ограду и прећи преко гробља до Книна. Али, кад бисмо се враћали у глуво доба преко гробља, није било баш свеједно...
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #114 послато: Мај 11, 2016, 07:13:21 поподне »
Вукосављевић, Лучиндан, Јежевица, Чачак

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ, по свој прилици роду Никшића са којим се прилично добро уклапа. Осим тога, ове Вукосављевиће нађох у раду Радоја М. Ускоковића „Исељени Никшићи“ из 1924. године.

"Крајем 17. века велики део Никшића, поглавито од Војводића „из села Луке“ (Луково код Никшића) насељен је у Сјеничком Пољу, нарочито у селима под Јавором: Љепојевићима и Буковику. У овом крају нису се много задржали, јер су често узнемиравани због пута који је туда водио из Босне и због многих муслиманских беговских породица из Н. Пазара и Сјенице. Поступно су прелазили преко Јавора и насељавали се по склоњенитијим старовлашким селима испод Голије, Јавора и Мучња. Отуда сад у Љепојевићима има од Никшића само једна кућа Петковића, а у Буковику 4 куће Глибића и 10 кућа Мариновића. Ратних година 1809. и 1876. и ови су се много расељавали и Глибића сад има неколико кућа у селима око Ивањице: Кушићима и Свјештици, драгачевској Д. Краварици (Насеља, 1,154 и 158) и љубићским Мрчајевцима и Бресници, а Мариновића у Бјединој Вароши код Ивањице, чачанским селима: Жаочанима, Премећи, Балузи и Јежевици (Вукосављевићи) и у Крагујевцу."

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #115 послато: Мај 11, 2016, 07:25:19 поподне »
Посљедњи тестирани за данас

Вучковић, Лучиндан, Медвеђа, Трстеник

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ и по свему судећи такође роду Никшића као и претходни Вукосављевић из Јежевице, са који је и прилично генетски близак. Од 23 маркера разликују се само у два маркера. не би ме чудило да су дио исте сеобе.

О овим Вучковићима нисма успио проначи ништа у монографијама.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #116 послато: Мај 11, 2016, 08:29:48 поподне »
Нисам дуго на овом форуму, пар месеци тек, али одушевљен сам оним што сам видео и упознао - малом групом појединаца, који великим трудом, жељом, залагањем, знањем и љубављу, не дозвољавају да падну у заборав приче о нашем пореклу. И, подједнако важно, људима који уз помоћ генетике, откривају нове информације, одавно избрисане из сећања потомака, које нигде нису ни записане, а сви ми смо настваили да их носимо у свакој нашој ћелији (изузев еритроцита и још по неких  :)  ). Човека не чини његово порекло, али наслеђе свих својих предака носимо у себи, не само кроз гене, већ кроз језик, обичаје, начела, васпитање...

Вечерас пијем пиво за рекорд од 901 тестиране особе у табели!   

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #117 послато: Мај 11, 2016, 08:31:33 поподне »
Селак, у здоровје!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #118 послато: Мај 11, 2016, 08:40:52 поподне »
Хоће ли бити још који резултат вечерас, или да се ми радни људи спремамо за сјутрашњи радни дан?
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #119 послато: Мај 11, 2016, 08:41:39 поподне »
Хоће ли бити још који резултат вечерас, или да се ми радни људи спремамо за сјутрашњи радни дан?

Вечерас не, надам се да бити још објављених сутра.