Аутор Тема: Бубањe I2-PH908  (Прочитано 98091 пута)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #260 послато: Јануар 27, 2018, 04:16:47 поподне »
Нешто нисам сигуран да Бубање из Полимља имају ишта заједничког са Бобанима из Херцеговине. Јели убициран овај катун Бубање? Ако јесте шаљи нам гоогле линк најближег мјеста до њега.

По мени то је на сјеверном ободу Поповог поља, село Дубљани, топоним Бубање. Данас су ту виногради. Разговарао сам са Мирославом Вукорепом, који је написао књигу Дубљани и он се слаже са овим. Књига постоји у библиотеци Порекла.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #261 послато: Јануар 27, 2018, 11:13:52 поподне »
У попису Херцеговине из 1700. године, у селу  Горња и Доња Крушевица се спомиње Јурко?/Божко Бубања. А село Крушевица се налази сјеверно источно од Дубљана(преко брда).

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #262 послато: Јануар 28, 2018, 02:53:46 пре подне »
У попису Херцеговине из 1700. године, у селу  Горња и Доња Крушевица се спомиње Јурко?/Божко Бубања. А село Крушевица се налази сјеверно источно од Дубљана(преко брда).

https://mapcarta.com/18739856/Map
Ове Бубање су највероватније доселиле из Полимља након 1690. г. и не ради се ни о каквом катуну.
Треба се вратит на ликацију између Плава и Гусиња !!!!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #263 послато: Јануар 28, 2018, 10:04:43 пре подне »
https://mapcarta.com/18739856/Map
Ове Бубање су највероватније доселиле из Полимља након 1690. г. и не ради се ни о каквом катуну.
Треба се вратит на ликацију између Плава и Гусиња !!!!

Таипе не зезај. Мој предак је у Плавским коритима боравио можда пола године, а можда ни толико. Наша стара постојбина је Херцеговина, затим Жупа Цеклинска а онда Лимска долина - Бубање.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #264 послато: Јануар 28, 2018, 10:07:39 пре подне »
У попису Херцеговине из 1700. године, у селу  Горња и Доња Крушевица се спомиње Јурко?/Божко Бубања. А село Крушевица се налази сјеверно источно од Дубљана(преко брда).

Хвала Грк. Гдје може да се погледа тај попис?

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #265 послато: Јануар 28, 2018, 11:36:30 пре подне »
У попису Херцеговине из 1700. године, у селу  Горња и Доња Крушевица се спомиње Јурко?/Божко Бубања. А село Крушевица се налази сјеверно источно од Дубљана(преко брда).

Миљане, овај попис је изванредан документ и желим да ти се јавно захвалим што си ми га прослиједио. Предложио бих Јовици да га објави на порталу.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #266 послато: Јануар 28, 2018, 01:39:47 поподне »
Ма нема на чему. И ја сам то добио од нашег форумаша. Ваљда смо ту да се помажемо и допуњујемо. :)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #267 послато: Јануар 28, 2018, 01:51:37 поподне »
Таипе не зезај. Мој предак је у Плавским коритима боравио можда пола године, а можда ни толико. Наша стара постојбина је Херцеговина, затим Жупа Цеклинска а онда Лимска долина - Бубање.

:)
Добро ако је тако.
Поздрав !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #268 послато: Јануар 28, 2018, 09:47:54 поподне »

Извод из Пописа села и земаља Санџака Крка, Клиса и Херцеговине, ослобође- них од Млетачке републике 1701. год:

Нахија Љубиње

Читава је остала у Османској држави.

       Оџачлук нефера тврђаве и паланке, припада капетанији Требиње, од обавезе за 1113.

Село Горња и Доња Крушевица

Стара кула ......................1. У рушевном је стању
Припада Абди-баши Сарајлији (Serayi). Он је присутан.
Стара кула ......................1. Доведена је у исправно стање.
Припада Ибрахим-аги из Драчева (Dragevah)
Стара кула ...................... 1. У рушевном је стању.
Припада особи по имену Бајрам.

Сада су падишахови поданици у споменутоме селу:

Бошко Бубања, кућа   1
Јурина кућа  1
Јован, кућа  1

Кућа 3. Они су чифчије (Çiftçidirler).

Ешкинџијском тимару /припада/ дио ............... 1
Припада Ибрахим-бегу Буџаклу
Царском хасу/припада/ дио ................................ 1
Сада припада канцеларији Требиње.
Њихови дијелови су познати у својим старим границама.
Постоје /ту су/ посједници земље споменутог села. Нема земље без посједника.

(Крушевица је данас јединствено село југоистично од Љубиња.)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #269 послато: Јануар 28, 2018, 11:19:15 поподне »
Извод из Пописа села и земаља Санџака Крка, Клиса и Херцеговине, ослобође- них од Млетачке републике 1701. год:

Нахија Љубиње

Читава је остала у Османској држави.

       Оџачлук нефера тврђаве и паланке, припада капетанији Требиње, од обавезе за 1113.

Село Горња и Доња Крушевица

Стара кула ......................1. У рушевном је стању
Припада Абди-баши Сарајлији (Serayi). Он је присутан.
Стара кула ......................1. Доведена је у исправно стање.
Припада Ибрахим-аги из Драчева (Dragevah)
Стара кула ...................... 1. У рушевном је стању.
Припада особи по имену Бајрам.

Сада су падишахови поданици у споменутоме селу:

Бошко Бубања, кућа   1
Јурина кућа  1
Јован, кућа  1

Кућа 3. Они су чифчије (Çiftçidirler).

Ешкинџијском тимару /припада/ дио ............... 1
Припада Ибрахим-бегу Буџаклу
Царском хасу/припада/ дио ................................ 1
Сада припада канцеларији Требиње.
Њихови дијелови су познати у својим старим границама.
Постоје /ту су/ посједници земље споменутог села. Нема земље без посједника.

(Крушевица је данас јединствено село југоистично од Љубиња.)

Малоприје испустих Јурка

Јурко/Бошко Бубања

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #270 послато: Јануар 29, 2018, 05:28:58 пре подне »
Таипе чини ми се да си негдје раније помињао да шабот на турском значи наковањ. Кад. укуцам на Гугл показује нешто друго.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #271 послато: Јануар 29, 2018, 10:22:20 поподне »
Таипе чини ми се да си негдје раније помињао да шабот на турском значи наковањ. Кад. укуцам на Гугл показује нешто друго.

Ранко, на чешком/словачком и пољском језику шабота и беран су дјелови млина чекићара:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Buchar

Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #272 послато: Јануар 30, 2018, 10:42:10 пре подне »
Извод из Пописа села и земаља Санџака Крка, Клиса и Херцеговине, ослобође- них од Млетачке републике 1701. год:

Нахија Љубиње

Читава је остала у Османској држави.

       Оџачлук нефера тврђаве и паланке, припада капетанији Требиње, од обавезе за 1113.

Село Горња и Доња Крушевица

Стара кула ......................1. У рушевном је стању
Припада Абди-баши Сарајлији (Serayi). Он је присутан.
Стара кула ......................1. Доведена је у исправно стање.
Припада Ибрахим-аги из Драчева (Dragevah)
Стара кула ...................... 1. У рушевном је стању.
Припада особи по имену Бајрам.

Сада су падишахови поданици у споменутоме селу:

Бошко Бубања, кућа   1
Јурина кућа  1
Јован, кућа  1

Кућа 3. Они су чифчије (Çiftçidirler).

Ешкинџијском тимару /припада/ дио ............... 1
Припада Ибрахим-бегу Буџаклу
Царском хасу/припада/ дио ................................ 1
Сада припада канцеларији Требиње.
Њихови дијелови су познати у својим старим границама.
Постоје /ту су/ посједници земље споменутог села. Нема земље без посједника.

(Крушевица је данас јединствено село југоистично од Љубиња.)

Када погледам овај попис, онда ми предање у Бубањама о тројици браће: Бубањама, Шаботићима и Ралевићима, осим што је демантовао ДНК тестови демантује и дефтер. С обзиром на неке топониме у Бубањама (Ђуров крш) овај Ђуро би могао да буде предак Шаботића који је имао сина Марка. Јован би могао да буде предак Ралев (Ралевића) без обзира на њихово предање о Цеклинском поријеклу и вези са Ђурашковићима што је све ДНК демантовао. Не знам шта мисли Иван и Видоје, али мени ово изгледа логићно.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #273 послато: Јануар 30, 2018, 12:14:37 поподне »
Када погледам овај попис, онда ми предање у Бубањама о тројици браће: Бубањама, Шаботићима и Ралевићима, осим што је демантовао ДНК тестови демантује и дефтер. С обзиром на неке топониме у Бубањама (Ђуров крш) овај Ђуро би могао да буде предак Шаботића који је имао сина Марка. Јован би могао да буде предак Ралев (Ралевића) без обзира на њихово предање о Цеклинском поријеклу и вези са Ђурашковићима што је све ДНК демантовао. Не знам шта мисли Иван и Видоје, али мени ово изгледа логићно.

Предање о Бубањама, Шаботићима и Ралевићима се дефинитивно може отписати јер ова братства припадају различитим хаплогрупама (I2a, G2a, E). Друга верзија коју је забележио Лутовац где се спомињу Радевићи из Велике уместо Ралевића је такође мало вероватна.

Презиме Бубања јесте ретко, али не бих аутоматски све Бубање (попут овог Бошка из Љубиња) проглашавао за сроднике без чвршћих доказа. Колико ми је познато, Бубање из Полимља немају рођаке међу до сада тестираним Херцеговцима, а њих је сада већ заиста доста, а поготову у Љубињу. Уколико би се нашао неки сродник из тог краја то би онда већ била озбиљнија назнака да су и Бубање из Полимља одатле. Али до тада је све на нивоу претпоставки.

Ја бих се најпре фокусирао на утврђивање могућег сродства са братствима која су Бубањама генетски најближа:
- Каљевићи (према предању су од Лијешевића из Пипера): 3 маркера разлике од 18 упоредивих
- Бездановићи: 8 маркера разлике од 37 упоредивих
- Кочани: 2 маркера разлике од 18 упоредивих
За почетак је потребно елиминисати незнатну, али ипак постојећу, могућност да и Бубање припадају код нас реткој Y4460 грани којој припадају Кочани. Најобичнији SNP тест код YSEQ-a је довољан да се потврди да су Бубање PH908+, што највероватније и јесте случај.
Затим треба тестирати на истом броју маркера (37) неког Доњака из Цеклина (одакле су Бубање према предањима) јер су они наводно од Лијешевића исто као и Каљевићи.
Уколико се отпише веза са Лијешевићима и Кочанима, остаје да се преко BigY утврди колика је блискост са Бездановићима и евентуално неком другом PH908 братству. Међутим, за то је за разлику од претходне две провере, потребно нешто више новца.

У сваком случају, ви Бубање итекако имате могућности да преко ДНК тестирања пронађете своје корене.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #274 послато: Јануар 30, 2018, 12:26:38 поподне »
Предање о Бубањама, Шаботићима и Ралевићима се дефинитивно може отписати јер ова братства припадају различитим хаплогрупама (I2a, G2a, E). Друга верзија коју је забележио Лутовац где се спомињу Радевићи из Велике уместо Ралевића је такође мало вероватна.

Презиме Бубања јесте ретко, али не бих аутоматски све Бубање (попут овог Бошка из Љубиња) проглашавао за сроднике без чвршћих доказа. Колико ми је познато, Бубање из Полимља немају рођаке међу до сада тестираним Херцеговцима, а њих је сада већ заиста доста, а поготову у Љубињу. Уколико би се нашао неки сродник из тог краја то би онда већ била озбиљнија назнака да су и Бубање из Полимља одатле. Али до тада је све на нивоу претпоставки.

Ја бих се најпре фокусирао на утврђивање могућег сродства са братствима која су Бубањама генетски најближа:
- Каљевићи (према предању су од Лијешевића из Пипера): 3 маркера разлике од 18 упоредивих
- Бездановићи: 8 маркера разлике од 37 упоредивих
- Кочани: 2 маркера разлике од 18 упоредивих
За почетак је потребно елиминисати незнатну, али ипак постојећу, могућност да и Бубање припадају код нас реткој Y4460 грани којој припадају Кочани. Најобичнији SNP тест код YSEQ-a је довољан да се потврди да су Бубање PH908+, што највероватније и јесте случај.
Затим треба тестирати на истом броју маркера (37) неког Доњака из Цеклина (одакле су Бубање према предањима) јер су они наводно од Лијешевића исто као и Каљевићи.
Уколико се отпише веза са Лијешевићима и Кочанима, остаје да се преко BigY утврди колика је блискост са Бездановићима и евентуално неком другом PH908 братству. Међутим, за то је за разлику од претходне две провере, потребно нешто више новца.

У сваком случају, ви Бубање итекако имате могућности да преко ДНК тестирања пронађете своје корене.

Ево зашто мислим да је овај Бошко Бубања она карика која нам је недостајала. Јефто Дедијер је између осталог описао и село Крушевица. У том селу постоји топоним Шурковићи. У братсву Бубања које се дијели на четири гране једна се зове Шурковићи по претку Шурку, а којој и ја припадам. Мислим да се ова чињеница не може занемарити.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #275 послато: Јануар 30, 2018, 12:42:35 поподне »
Poštovani gospodine Bubanja,

jako mi je drago da Vam je knjiga koristila, na kraju, s tim ciljem je i pripremljena, da koristi ljudima.


Što se tiče stanovnika za koje pitate, vrlo je vjerovatno da su istog prezimena kao i prvonavedeni. Pisar je najčešće sebi kratio posao da ne ponavlja prezime ako je isto, jedino ako je drugačije, onda ga je obavezno navodio.

Puno pozdrava,

F. Hafizović

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #276 послато: Јануар 30, 2018, 01:27:56 поподне »
Значи и Ђурина и Јован су Бубање.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #277 послато: Јануар 30, 2018, 01:45:53 поподне »
Значи и Ђурина и Јован су Бубање.

Изгледа. Отуда то предање код нас о три брата.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #278 послато: Јануар 30, 2018, 08:18:30 поподне »
Иначе у Шурковићима, засеоку села  Крушевице, су живјеле до овога рата муслиманске породице Крехић и Тасламан.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #279 послато: Јануар 30, 2018, 08:28:04 поподне »