Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188631 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #300 послато: Фебруар 07, 2020, 06:44:24 поподне »
Колико видим, на Yfull стаблу је FT3245 изнад YP561.

https://www.yfull.com/tree/R-S24902/

Тодоровић је стварно уникат. То сам ја хтео да будем кад сам се тестирао.

На YFull стаблу је FT3245 изнад YP561, док је на FTDNA на истом нивоу. Свакако јесте изнад YP561.

Већи је проблем што је FT3245 на YFull стаблу у истом нивоу са S24902,самим тим и изнад YP469, док по FTDNA стаблу YP469 паралелан са FT3245.

У сваком случају, Тодоровић је R1a-Z280>S24902>FT3245* На нивоу FT3245 постоји додуше још један СНП FT2564.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #301 послато: Фебруар 07, 2020, 06:46:31 поподне »
Тодоровић је стварно уникат. То сам ја хтео да будем кад сам се тестирао.

Слажем се, сама чињеница да има 57 новела, чини поређење са осталим тестираним бесмисленим. Најближи "рођаци" на 4500 година.
« Последња измена: Фебруар 07, 2020, 06:48:42 поподне drajver »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #302 послато: Фебруар 08, 2020, 07:19:06 поподне »
Ако добро разумем, кад мој резултат стигне до yfull они могу да направе нову подграну? Да ли фтдна прави нове подгране по потреби?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #303 послато: Фебруар 08, 2020, 07:43:43 поподне »
Ако добро разумем, кад мој резултат стигне до yfull они могу да направе нову подграну? Да ли фтдна прави нове подгране по потреби?

Да, наравно.
Уколико има резона на основу материјала, нова грана се појављује непосредно после БигУ резултата.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #304 послато: Фебруар 08, 2020, 08:07:53 поподне »
Ако добро разумем, кад мој резултат стигне до yfull они могу да направе нову подграну? Да ли фтдна прави нове подгране по потреби?

Платине, оно што ће ти одвојити и на FTDNA и на YFull неће бити грана у правом смислу ријечи, већ нешто што смо звали парагрупа. Резултати су такви да немаш генетичког пара са којим дијелиш мутацију. Овај FT3245 и FT2564 је непосредно испод S24902 и ова два SNP-a посједују и сви из хаплогрупе YP561 који су од тебе удаљени преко 4000 година.

Укратко, речено твоје најближе генетичке везе су из Бронзаног доба. Суштински нема неке велике разлике да ли си означен као S24902* или FT3245*

Једино што је утјешно, јесте да си истестирао све што се могло тестирати, сад само требаш чекати да се појави неки "генетички рођак". Такође, значајна је ствар што је твоја хаплогрупа, иако прилично ријетка, ипак нађена на једном узорку старе днк у бронзанодопској култури сјеверне Пољске.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #305 послато: Фебруар 12, 2020, 06:50:21 поподне »
Јевремовић, Игњатијевдан, Горње Црњелово(Бурум), Бијељина

Тестирао 37 маркера, припада хаплогрупи I2-YP196, на 449=31. Има доста блиских хаплотипова, али је питање колико релевантних.

По саопштењу тестираног: предак Јеврем по ком је настало презиме прешао је из Посавине у Црњелово након поп Јовичине буне (1830-тих).

Ван мреже Војислав Симоновић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 54
    • http://симоновић.срб/
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #306 послато: Фебруар 12, 2020, 08:41:49 поподне »
Да, бака по мајци је од личких Дракулића, старином из села Врановача код Коренице. Ок, хвала на информацијама момци, било би добро када би тестирани поделио и маркере са нама.  :) Делом дакле припадам и тој занимљивој "старој источној" R1b; како стоје ствари са лоцирањем матице BY16680 родова на овим просторима? Дракулићи имају предање да су у Лику дошли из Корјенића у Херцеговини, зато сам очекивао да ће бити или PH908 или YSC33, чак има један тестирани Каламбер који би требало том роду да припада а он је Y2608. Све прогнозе испадоше погрешне.  ;) Не знам да ли овај резултат иде у прилог пореклу Дракулића из Херцеговине?

Као Мратинданац и BY16680 веома се интересујем за Дракулиће и Корјениће (конкретније Ђајиће који су поуздано Мратинданци).

Елем, наводим цитат из књиге "Срби у Банату" Јована Ердељановића за место Чента (некада Леополдово):
"Дракулић (16, Св. Мрата), деле се на: Пекине, Јањетове, Филипчеве, Јовишине, Ђокине, Жикине, , Влаштице. Дошли су из Брлока у Хрваткој."
!6 кућа 1924. када је Ердељановић крајем јула месеца боравио у Ченти - позамашан је број. Знате ли одакле је тестирани Дракулић прецизније или да скокнем до комшилука у Ченту и пробам наговворити некога да се тестира?

До Ђајића из околине Билеће сам посредно допрео, још да их наговорим да се тестирају.
"На питање о пореклу једни су ми Ђајићи одговорили да не знају о својој прошлости, а други: „Веома смо стари ође а откад, не знамо”. Слава им је Мратиндан, а прислуга Вел. Госпођиндан. „У ранија премена живели су у Нудолу, одакле су се премакли у Клобук. На жалби корјенићке раје из половине XVIII века налазе се имена Јована, Ђура и Видака Ђајића. И њихово је презиме, према томе, старије од XVIII века. Ђајићи с којима сам говорио, нису знали предања. Умели су ми рећи толико да су најпосле у Клобуку живела три брата — Андрија, Мићан и Симо. Андрија је прешао у Ораховац, Мићан је остао у Клобуку, а Симо преселио у Жудојевиће код Билеће, где од њега има 8 кућа. Ови у Жудојевићима броје претке: Ристо (рођ. око 1899) — Милутин — Милош — Петар — Пајо, и знају да је Пајо добегао из Корјенића, из села Ораховца, где је у свађи око неке долине убио Турчина. Према томе у Жудојевиће је пребегао Пајо, како је и Дедијер забележио, а не Симо. У Корјенићима их је 4 куће (3 к. у Ораховцу и 1 у Радиновом Долу у Клобуку). Исељавали су у Купрес, Мостар и Фочу."

Све у свему, уколико је за веровати следу Метохија - Херцеговина (Корјенићи) - Лика (Дракулићи), а и Корјенићи и лички Дракулићи се тако усмеравају, онда је врло могуће да су Мратиндан заправо запатили на изворишту култа Стефана Дечанског. Мене веома окупира потрага и фасцинира питање: Кога заправо славише наши преци - одиста Мартина званог Мрата или Стефана Дечанског... Дефинитивно је Мратиндан опште прихваћен и коришћен назив за овај празник у говору, домовним књигама и на старијим иконама.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #307 послато: Фебруар 15, 2020, 09:33:09 поподне »
Пројекту приступили:

Михаиловић, Србија, J2b-M241>Z638

Михаиловићи су по предању од Брауновића из Мораче. ДНК резултат иде у прилог томе, пошто постоји поклапање са претходно тестираним Брауновићима. Брауновићи се сматрају староседеоцима у том крају. Немају превише блиских у ДНК пројекту, судећи по хаплотипу.


Капор, Јовањдан, Херцеговина, I2-Z17855

Капори се лепо уклапају у род Мириловића, што одговара и предању. Од ових Капора води поркело и чувени Момо Капор.


« Последња измена: Фебруар 15, 2020, 09:52:54 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #308 послато: Фебруар 15, 2020, 09:49:26 поподне »
Пројекту приступили:

Михаиловић, Србија, J2b-M241>Z638

Михаиловићи су по предању од Брауновића из Мораче. ДНК резултат иде у прилог томе, пошто постоји поклапање са претходно тестираним Брауновићима. Брауновићи се сматрају староседеоцима у том крају. Немају превише блиских у ДНК пројекту, судећи по хаплотипу.

Михаиловићима су, а самим тим и Брауновићима, на FTDNA најближи Турчин из Македоније (Пехчево) и један тестирани из Италије (-3 на 37). Турчин је позитиван на J-Z1296, па тој подграни Z638 вероватно припадају Брауновићи, као и још неке српске породице.

https://www.yfull.com/arch-4.03/tree/J-Z1296/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #309 послато: Фебруар 15, 2020, 10:00:00 поподне »
Пројекту приступили:

Михаиловић, Србија, J2b-M241>Z638

Михаиловићи су по предању од Брауновића из Мораче. ДНК резултат иде у прилог томе, пошто постоји поклапање са претходно тестираним Брауновићима. Брауновићи се сматрају староседеоцима у том крају. Немају превише блиских у ДНК пројекту, судећи по хаплотипу.

Михаиловићи су тачније из околине Бијелог Поља (Пријелози). Слава наравно Аранђеловдан, као и код Брауновића. Да ствар буде занимљивија, њима су по предању сродни и једни Миросављевићи из Сјенице. Ми у пројекту имамо једне Миросављевиће из Врњачке Бање, који су по предању "од Сјенице", а генетски припадају урпаво овом роду Z638. Ово је добар дан за потврђена предања. :)

Ван мреже Михаил

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #310 послато: Фебруар 15, 2020, 10:22:45 поподне »
Ја сам тестирани Михаиловић, све бих потврдио само бих исправио ради лакшег сналажења
Михаиловић, Црна Гора, J2b-M241>Z638

Хвала Небојши на савјетима

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #311 послато: Фебруар 15, 2020, 10:34:59 поподне »
Остали смо дужни поменути предање Брауновића о даљем пореклу из Куча. У племену Куча нема ове генетике (међу актуелним братствима), али је занимљиво да Михаиловићи на 25 маркера имају 2 разлике са извесним Кастратијем. То свакако упућује на неку везу са тим крајевима.

Ван мреже Михаило

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #312 послато: Фебруар 27, 2020, 07:08:04 поподне »
Pozdrav svima. Ja sam novi član na forumu i taj Ilić o kome pričate. Uskoro će mi biti gotovi i Big Y rezultati pa ću imati još podataka. Da li su dovoljni samo rezultati Big Y za određivanje kojoj grani tj. SNP pripadam ili ću morati da radim naknadne SNP panele?
Како да ступим у контакт са овим Илићем?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #313 послато: Март 01, 2020, 03:13:26 поподне »
Вученовић, непознато, I2-PH908

убачен у пројекат

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #314 послато: Март 01, 2020, 03:26:55 поподне »
Вученовић, непознато, I2-PH908

убачен у пројекат

Поред Вученовића, нови у поклапањимами који се појавио је и Спасовић. Видим даје већ у пројекту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #315 послато: Март 01, 2020, 03:35:42 поподне »
Вученовић није PH908, већ Y3120. Вероватно S17250*. моја је грешка што нисам гледао маркер DYS448, већ сам се уздао да су га админи I2 на FTDNA исправно груписали. :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #316 послато: Март 01, 2020, 03:38:29 поподне »
Вученовић није PH908, већ Y3120. Вероватно S17250*. моја је грешка што нисам гледао маркер DYS448, већ сам се уздао да су га админи I2 на FTDNA исправно груписали. :)

Баш се запитасмо. :) Једино нижа вредност на 449 је можда збунила администраторе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #317 послато: Март 01, 2020, 03:50:53 поподне »
Пуни подаци

Вученовић, Пантелијевдан, Гаћани, Приједор, I2-S17250>A1328

Вученовићу су генетски блиске још неке крајишке породице A1328, које славе Св. Пантелију.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #318 послато: Март 01, 2020, 08:08:37 поподне »
Вученовић није PH908, већ Y3120. Вероватно S17250*. моја је грешка што нисам гледао маркер DYS448, већ сам се уздао да су га админи I2 на FTDNA исправно груписали. :)

Админ са ФТДНА га је груписао тако јер је мислио да тако треба. Поред маркера 448, ништа мање важан одређујући маркер за PH908 је и маркер 449 који је код Вученовића нетипично низак и ближи је вриједности за PH908. Сви остали из А1328, укључујући и крајишке Пантелијевштаке ту имају вриједност 32. С обзиром да су остале вриједности Вученовића прилично модалне, без СНП теста је крајње несигурно тврдити припадност А1328. Уколико не постоји податак о обављеном СНП тестирању најсигурније је Вученовића држати под општом I2-Y3120 хаплогрупом.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #319 послато: Март 01, 2020, 08:56:01 поподне »
Уколико не постоји податак о обављеном СНП тестирању најсигурније је Вученовића држати под општом I2-Y3120 хаплогрупом.

Вероватно нећете погрешити ни ако га вратите на S17250, једну грану ниже, пошто обухвата и PH908 и А1328.