Аутор Тема: Danilović - Selo Uzići  (Прочитано 314 пута)

Ван мреже Darezi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Danilović - Selo Uzići
« послато: Новембар 30, 2023, 11:20:11 пре подне »
Pozdrav svima,

Pokušavam naći više informacija o familiji.
Deda kao i njegova dva brata su rodjeni u Uzićima, Krstomir, Vezimir i Aleksandar. Dedin brat Vezimir je od zajednicke majke a drugi Aleksandar je polu brat jer se pradeda ponovo oženio. Dedina majka je umrla kad su bili mali i ne znamo njeno ime, a ime od maćehe je Desanka. Pradeda se zvao Radiša i imao je brata kome ne znamo ime i taj brat je imao sina i ćerku kojima isto ne znamo ime. Predpostavljamo da su se i pradeda i njegov brat rodili u Uzićima.
Za vreme rata deda je bio u vojsci u Beogradu gde nakon završetka rata i ostaje gde se radjaju moj otac, stric i tetka.

Baba moja, očeva majka je od Marjanovića iz Visibabe od oca Vojina koji je imao šestoro dece, tri sina i tri ćerke.

Zahvalio bih se ako neko moze da me uputi kako i gde mogu da nadjem više informacija o pradedi i dalje od njega.


Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Danilović - Selo Uzići
« Одговор #1 послато: Новембар 30, 2023, 11:38:41 пре подне »
Поздрав,

Први корак је да погледате црквене матичне књиге. Колико видим, Узићи припадају Пожеги, а тај крај покрива Ужички архив. Матичне књиге обухватају период од 1837. године па све до, отприлике, Првог светског рата. Наравно, постоји вероватноћа да фонд није комплетан и да фале књиге за поједине периоде.

Историјски архив Ужице:

https://arhivue.org.rs

Попис из 1863. године је скоро комплетно сачуван за тадашњу Кнежевину Србију, али за вас је битније да погледате прво матичне књиге, а тек онда, за дубље копање овај попис.

Ван мреже Darezi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Danilović - Selo Uzići
« Одговор #2 послато: Новембар 30, 2023, 11:47:31 пре подне »
Znam za arhiv i crkvene knjige ali za to moram da čekam kad i ako ih digitalizuju ili kad me put nanese u Užice.
Mislio sam da neko ima informacije da negde postoji već nešto digitalizovano da mogu pristupiti.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Danilović - Selo Uzići
« Одговор #3 послато: Децембар 01, 2023, 04:02:09 поподне »
Ужички архив јесте један део дигитализовао. Када ће Пожегу, не зна се.

Ако се добро сећам, нема прекида у књигама те парохије (или врло мало), само што књиге почињу од 1848.