Аутор Тема: Питања националног идентитета  (Прочитано 29578 пута)

damyanovich

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #20 послато: Април 18, 2014, 12:29:33 пре подне »
Inače Nebojša, što se tiče onoga što ti zoveš očevom linijom, nju osim pradede, čine još i prababa i svi njeni preci i baba i svi njeni preci, a zamisli, oni su svi iz nekih sasvim drugih naroda. Jel možeš da zamisliš nešto tako neverovatno?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #21 послато: Април 18, 2014, 07:54:17 пре подне »
Дамјане ти сад манипулишеш статистикама које си конструисао на основу неких својих убеђења. Видим одвојио си Црногорце и Србе, а то ми доста говори о начину на који размишљаш.

Ја теби говорим о дробњачком племену. О Новљанима и братствима која воде порекло од овог племена. Сви до једног негују српску традицију вековима. То можеш пратити кроз разне изворе, предања, итд.

Нека буде да сте као Нормани дошли у ово племе у неком тренутку и да до тада нисте можда били Срби, али доласком на ту територију то свакако постајете.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #22 послато: Април 18, 2014, 07:55:31 пре подне »
Inače Nebojša, što se tiče onoga što ti zoveš očevom linijom, nju osim pradede, čine još i prababa i svi njeni preci i baba i svi njeni preci, a zamisli, oni su svi iz nekih sasvim drugih naroda. Jel možeš da zamisliš nešto tako neverovatno?

Покушаћу да замислим. :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #23 послато: Април 18, 2014, 09:19:09 пре подне »
Etničko izjašnjavanje nosilaca pojedinih prezimena koja se mahom među Nebojšinim istomišljenicima uzimaju kao srpska i grupisana su u drobnjački klaster. Sve dostupno u arhivi Ellis Island-a za period od oko 1890. do oko 1920. godine, dakle u najskorijoj istoriji.

Obratite posebnu pažnju na procente Srba među nosiocima sledećih prezimena.

Drobnjak - ukupno 14
Hrvati   64,29%
Srbi   7,14%
Madjari   7,14%
Slovenci   7,14%
Nemci   7,14%
Turci   7,14%

Barać - ukupno 184 (za koje je inače na ovoj temi trijumfalno objavljeno: "BARAĆ. Значи, Србин йе.")
Crnogorci   0,54%
Hrvati   57,61%
Srbi   2,17%
Hercegovci   0,54%
Dalmatinci   3,80%
Jugosloveni   1,09%
Austrijanci   9,78%
Madjari   10,87%
Rusi   2,72%
Slovenci   2,17%
Jevreji   3,80%
Rumuni   0,54%
Galicani   0,54%
Cehoslovaci   0,54%
Bosanci   2,17%
Poljaci   0,54%
Slovaci   0,54%

Damjanović - ukupno 78
Crnogorci   7,69%
Hrvati   55,13%
Srbi   11,54%
Hercegovci   1,28%
Dalmatinci   5,13%
Jugosloveni   1,28%
Austrijanci   7,69%
Madjari   5,13%
Slovenci   1,28%
Bosanci   1,28%
Nemci   1,28%
Italijani   1,28%

Krčo - ukupno 1
Dalmatinci 100,00%

Ćetković - ukupno 34
Crnogorci   70,59%
Srbi   2,94%
Hercegovci   2,94%
Dalmatinci   8,82%
Austrijanci   8,82%
Rusi   2,94%
Slovenci   2,94%

Kasalica - ukupno 5
Crnogorci   40,00%
Srbi   20,00%
Bosanci   20,00%
Nemci   20,00%

Vemić - ukupno 4
Crnogorci 100,00%

Đukić - ukupno 16
Hrvati   50,00%
Srbi   12,50%
Austrijanci   18,75%
Madjari   6,25%
Bosanci   12,50%

Krtinić - ukupno 18
Hrvati   77,78%
Srbi   11,11%
Madjari   5,56%
Bosanci   5,56%

Karadžić - ukupno 8 (nije na projektu, ali svi očekuju "epicentar srpstva", zar ne)
Crnogorci   75,00%
Srbi   25,00%

U ukupnom poretku prezimena (n=362): Drobnjak, Damjanović, Krčo, Vrućak (ukupno 0), Barać, ćetković, Kasalica, Vemić, Đukić, Krtinić, Karadžić stvari stoje ovako:
Crnogorci   11,88%
Hrvati   49,72%
Srbi   6,08%
Hercegovci   0,83%
Dalmatinci   4,14%
Jugosloveni   0,83%
Austrijanci   8,29%
Madjari   7,46%
Rusi   1,66%
Slovenci   1,93%
Jevreji   1,93%
Rumuni   0,28%
Galicani   0,28%
Cehoslovaci   0,28%
Bosanci   2,49%
Poljaci   0,28%
Slovaci   0,28%
Nemci   0,83%
Italijani   0,28%
Turci   0,28%

Moguće da su sve ove dede i pradede, kao i moj koji se nikada nije izjašnjavao kao Srbin, takođe bili izdajnici, a pre će biti da vas činjenice jednostavno demantuju.

Naveo sam i par momenata u ovom postu, na koje su usledili podsmešljivi i uvredljivi odgovori umesto bilo kakvih argumenata.

U prilogu je i vizuelizacija gore navedenih brojeva.

Дамјановићу, мислио сам да си рационалан човјек, али видим да је твој криза идентитета заиста дубока.

Задње овакво пребројавање људи по "националности" са Елис исланда виђао сам по усташким форумима гдје су покушавали доказати хрватско поријекло Николе Тесле.

А и тамо је то давно прежвакана тема. ПОзнато је да је већина усељеника била неписмена и да су им националност уписивали по земљи из које су долазили.

Доказ колико је бесмислен овај твој списак, јесте и чињеница да смо ступили у вези са тестираним Бараћем Американцем, који нам је послао оригинални усељенички манифест свог претка у коме јасно под националност пише српска.

Увијек сам говорио да је питање конвертитства из опортунистичких разлога и криза идентитета која се након тога јавља један од главних узрока сукоба на Балкану. Конвертити не могу рационално да прихвате разлоге свог конвертитства, јер се то коси са моралним нормама. Да би избјегли суочавање са неугодном истином, најлакше је убити свједока, а то су бивши сународници. Тако нова, исфабрикована истина која крије прави , неморални разлог конвертитства добија шансу да опстане.

Та устаљена матрица се у случају Срба и њихових деривата понавља изнова и изнова. Донекле је иживљена код Хрвата и босанских муслимана. Мислим да су сад на реду монтенегрини.

Аксић

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #24 послато: Април 18, 2014, 09:37:11 пре подне »
Nebojša, zar nisi primetio ko je ovaj damyanovich?   Covek je Rvat katolik iz ustaške domoljubske Ercegovine, piše ekavicom, kako ne bi posumnjali da je Hrvat. Testirao je DNK i sad zna odakle su mu koreni i teško mu je da prihvati da su mu preci nekada bili Srbi pravoslavci.

Evo i ovde je pisao ekavicom, radi se o istom Damjanoviću: http://www.poreklo.rs/2012/03/07/poreklo-prezimena-damjanovic/ 

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #25 послато: Април 18, 2014, 09:42:29 пре подне »
1) А ја и даље не сазнах како се прађед категорички изјашњавао у погледу националности.  8)  'Ајде да погађам...Дукљанац?  Несрбин? :D
2) Нешо, ево и ја ћу с тобом покушати да замишљам....стигао сам до 4, ти?
3) Одушевљава ме чињеница да неко на националности на Балкану гледа као на строго подељене заједнице које се први пут стекле нешто заједничко 1918. године.
4) Коришћење података са Елис Ајленда у циљу доказивања националности је обична пишурија. Извесни далматински Хрват је исто ''доказивао'' све док му није предочено да му се деда изјаснио као Србин, а преци неких крвавих усташа нису ни знали да су Хрвати већ су се, попут суседних Срба, изјашњавали као Далматинци. Мој рођо се приликом укрцавања на брод и по уласку у Америку различито изјаснио.... А вас комплексаше не мрзи правити шарене графиконе како би убедили себе да вам преци нису били то што су осећали да јесу. I1 P109 објективно не може бити српска, ни славенска, већ скандинавско-германска група....али ако су се њихови припадници асимиловали и већ вековима гаје српску традицију и изјашњавају се Србима (субјективан осећај појединца и групе којој припада), онда о њима објективно говоримо као о Србима. То што је твој субјективни осећај да си Дукљанац, Несрбин или црвенко Рват је твоја приватна ствар (или твог прађеда, свеједно) и онда се ТВОЈОЈ породици може објективно говорити као несрпској, а не о читавој I1 P109 Новљана који не деле твој субјективни осећај. И ја сам, далеки мој скандинавски рођаче, објективно Србин јер се моји већ вековима тако изјашњавају...ко је и кад је први рекао: ''Ја сам Србин'', не знам, али без ДНК теста не би никад ни сазнао да имам скандинавско-германске корене. Не осећам потребу доказивати своје Српство или Несрпство.
5) Не рече ли ти, Дамјановићу, да бришеш налог и одлазиш??? Што погази Реч, часну дукљанску?  :D
6) И колико пута треба повући воду, да би коначно отишао?
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #26 послато: Април 18, 2014, 09:52:55 пре подне »
Nebojša, zar nisi primetio ko je ovaj damyanovich?   Covek je Rvat katolik iz ustaške domoljubske Ercegovine, piše ekavicom, kako ne bi posumnjali da je Hrvat. Testirao je DNK i sad zna odakle su mu koreni i teško mu je da prihvati da su mu preci nekada bili Srbi pravoslavci.

Evo i ovde je pisao ekavicom, radi se o istom Damjanoviću: http://www.poreklo.rs/2012/03/07/poreklo-prezimena-damjanovic/

Нисам то приметио Шарко. Ово сада већ има смисла. Мислио сам да је из Црне Горе. Овако, ништа не чуде његове речи и идеологија.

damyanovich

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #27 послато: Април 22, 2014, 02:27:24 поподне »
Samo da javim cenjenoj publici da je moj dugačak odgovor bio obrisan, a moj nalog banovan i da u odsustvu mogućnosti da postavim svoj odgovor, ne nameravam da nastavljam ovu diskusiju.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #28 послато: Април 22, 2014, 02:36:58 поподне »
Samo da javim cenjenoj publici da je moj dugačak odgovor bio obrisan, a moj nalog banovan i da u odsustvu mogućnosti da postavim svoj odgovor, ne nameravam da nastavljam ovu diskusiju.

Нисам прочитао твој одговор. Ако у њему није било ништа лично увредљиво, мислим да га није требало брисати. Али ја нисам једини администратор овдје, тако да...
Иначе нити волим брисање постова, нити бановање, само једном сам овдје , и то привремено бановао некога. Мене су бановали на многим хрватским форумима, тако да знам како је када се буде банован.

Али Дамјановићу, да тролујеш, тролујеш. Опет кажем личне фрустрације у погледу идентитета нису оно чиме се овај форум бави. Можемо ми о томе, али тада морамо отворити посебан подгфорум: Психолошке импликације нових генетских истраживања

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #29 послато: Април 22, 2014, 02:43:00 поподне »
Samo da javim cenjenoj publici da je moj dugačak odgovor bio obrisan, a moj nalog banovan i da u odsustvu mogućnosti da postavim svoj odgovor, ne nameravam da nastavljam ovu diskusiju.

Ја сам прочитао одговор и стварно ничег увредљивог није било. Мислим да је избрисан од стране осталих администратора због потенцијалне шансе да се ова преписка претвори у неки већи сукоб где би се користиле и увредљиве речи.

Лично, не бих брисао ништа и мислим да Дамјановић не треба да буде банован.

Ван мреже Милош Гентула

  • Уредник
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #30 послато: Април 22, 2014, 06:30:11 поподне »
Samo da javim cenjenoj publici da je moj dugačak odgovor bio obrisan, a moj nalog banovan i da u odsustvu mogućnosti da postavim svoj odgovor, ne nameravam da nastavljam ovu diskusiju.

Учинило ми се да је Дамјановић рекао да брише налог па рекох да припомогнем.:)

Обрисао сам два поста, Дамјановићев и још један који је усљедио као реакција. Дамјановић је био банован 24 часа.
Мислим да би требало да се држимо теме. Немам ништа против да наставите дискусију коју сте започели.
Дамјановићу, изволи и поново постави свој одговор уколико желиш.
Нећу се мјешати у дискусију што значи да нећу брисати ничије постове нити бановати било ког члана.

« Последња измена: Април 22, 2014, 07:11:28 поподне Милош Гентула »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #31 послато: Април 22, 2014, 07:29:50 поподне »
Учинило ми се да је Дамјановић рекао да брише налог па рекох да припомогнем.:)

Обрисао сам два поста, Дамјановићев и још један који је усљедио као реакција. Дамјановић је био банован 24 часа.
Мислим да би требало да се држимо теме. Немам ништа против да наставите дискусију коју сте започели.
Дамјановићу, изволи и поново постави свој одговор уколико желиш.
Нећу се мјешати у дискусију што значи да нећу брисати ничије постове нити бановати било ког члана.

Милоше, ајд схватио бих да сам га ја бановао, али ти да банујеш свог саплеменика Дробњака који је залутао у беспућа повијесне збиљности, стварно нема смисла. Боље би било да си се потрудио да му покажеш пут назад.

Добро оно кажу, ко ће кога него свој свога ;)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #32 послато: Април 22, 2014, 11:36:20 поподне »
Форум портала Порекло је у протеклих годину и по постојања показао да је изузетно отворен за различита мишљења, као и за  форумаше различитих верских, националних и каквих год опредељења. У неколико наврата било је злоупотребе те отворености, што је за последицу имало да дискусија склизне на терен који ми, као људи намерни да створимо дугорочан и пројекат на част свима, не желимо да подстичемо. Дамјановић је, као и сви остали, добро дошао, уколико жели да на цивилизован начин, језиком аргумената учествује у раду нашег форума. Уколико је његова једина идеја да провоцира сукоб (користећи неретко теорије које се могу чути на ноторним усташким форумима), онда му препоручујем да потражи неко друго место. Ово је, уједно, и порука да сам био сагласан са мером коју је један од администратора форума предузео. Дакле, никога не терамо да на силу буде у нашем друштву, а ако је већ ту, онда би требало да поштује, а не злоупотребљава нашу добру вољу.

damyanovich

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #33 послато: Април 22, 2014, 11:40:29 поподне »
Ово је, уједно, и порука да сам био сагласан са мером коју је један од администратора форума предузео.

Da li to znači da mogu ili da ne mogu da postavim ranije izbrisanu poruku (u kojoj nema uvreda, ni provokacija, naprotiv, samo navodim podatke, kao i u prethodnoj poruci sa procentima)?

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #34 послато: Април 22, 2014, 11:56:56 поподне »
Можеш да поставиш тај пост.

damyanovich

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #35 послато: Април 22, 2014, 11:58:30 поподне »
Zahvaljujem. Evo posta u neizmenjenom obliku.

-----
Nemojte se zavaravati da su upisivali samo zemlju porekla na Ellis Island-u, jer su postojale dve rubrike: Nationality i Ethnicity. U prvu su upisivali zemlju/državljanstvo, a u drugu ono što im osoba o kojoj je reč saopšti. Ovi podaci koje sam preneo su iz druge rubrike, dakle nisu zemlja porekla, već ko je šta o sebi rekao. Da je istina ovo što Siniša kaže, sve kombinacije nationality i ethnicity bi bile iste, a one to u spiskovima nisu. Pa tako npr. imamo Austria/Servian ili Hungary/Servian, tamo gde bi po Sinišinoj tvrdnji moralo da stoji uvek i samo Austria/Austrian ili Hungary/Hungarian. Da je tako, ne bi ni postojale dve rubrike.

Vidimo krajnje jasno i neporecivo da srpska nacionalna svest pre samo 100 godina ne postoji na prostorima koji se danas uzimaju kao aksiom srpstva (6,08% su u sebi videli Srbe). To nije čudno, jer se nacije svuda u Evropi formiraju tek u 19. veku. Tako je i na Balkanu taj proces započet sredinom 19. veka (pročitajte čuveno Garašaninovo Načertanije iz 1844. o tome kako "treba naći ljude pronicave" koji će "takvu istoriju napisati" da približi ostale slovenske narode novonastaloj državi Srbiji). I našli su - Cvijića, Luburića i slične autore koji su pisali knjige i knjige o nekakvim legendama kako je "Odavić mnogo odao do Dubrovnika i nazad" i sl. Zašto (i zar nije bilo jednostavnije od sakupljanja gomila legendi) tadašnji istraživači nisu sistematski popisali ljude sa tih prostora i videli kako se oni izjašnjavaju?

Na sreću imamo posredne podatke poput Ellis Island-a, a ima i obilje drugih dokumentarnih tragova koji su daleko vredniji od predanja i legendi.

Dakle, srpska nacija, kao i italijanska, kao i nemačka, kao i britanska, kao i francuska, kao i američka itd. su društveni konstrukti koji objedinjuju različite plemenske, etničke i lokalne zajednice u jednu političku nadzajednicu. To je nacija po definiciji - politička zajednica državljana jedne iste države, bez obzira na njihovu pojedinačnu etničku ili regionalnu pripadnost i određenost.

U tome je sa jedne strane značaj nacije kao koncepta, jer omogućava nadilaženje lokalnih sukoba i podela unutar granica nove nacije i istovremeno sa druge strane tu leži ključna uloga manjinskih prava i sloboda i svesti o sopstvenoj etničkoj šarenolikosti, jer garantuje inkluziju svih, čime se pacifikuju eventualni spoljni sukobi između novih nacija na osnovu pretenzija da se spolja zaštiti svoja manjina.

Ovu raspravu nisam pokrenuo ja, ona je lajtmotiv čitavog projekta i foruma gde se maltene na svakoj temi lakonski napiše - "dakle, Srbin". A govori se o ljudima u jednom vremenu u kome gotovo da nije postojalo srpsko određenje na tim prostorima. Sve što je tada postojalo je bila "srpska vera" kako su je nazivali stanovnici Dalmacije, Hercegovine i Crne Gore koji se u ogromnoj većini nisu smatrali Srbima.

Analogije radi, u Americi je najčešće određenje pravoslavne vere: Greek Orthodox i zna se da to ne znači da je svaki pravoslavni vernik Grk. U dokumentima (ne samo Ellis Island-u), imate Hrvate koji su srpske vere, Crnogorce koji su srpske vere, Hercegovce, Dalmatince itd. koji su srpske vere. Imate ljude koji svoj jezik zovu hrvatskim, a kažu da su srpske vere i sl.

Proces stvaranja nacije znači upravo to - da je nacija stvorena, a ne da je postojala oduvek. Zbog toga je uzaludan trud da se dokaže po svaku cenu da su svi bili Srbi pre više vekova, jer prosto nisu i u tome nema ničeg lošeg, kao što nema ničeg lošeg ni u tome što mnogi danas jesu. Ali potpuno je pogrešan i opasan obrnut redosled kojim ovaj projekat ide u tvrdnjama da su svi prvo bili Srbi, pa onda to prestali da budu, kao što je opasna i terminologija o domaćim izdajnicima i konvertitima.

Šta uopšte znači biti konvertit na jednom prostoru koji je kroz ceo srednji vek bio katolički, pa onda u 16./17. veku postao delimično pravoslavan? Da li je Emir Kusturica konvertit, da li je Mahmut Bušatlija konvertit? Da li je svaki onaj katolik koji je postao pravoslavac konvertit? Kako po vama funkcionišu mešoviti brakovi? Ili mislite da je bolje da nema mešovitih brakova? Da li su vam bitne sve tradicije svih vaših predaka ili selektivno ignorišete one koje vam se ne sviđaju?

Da li su potomci Hercegovca koji se oženio Rumunkom/Mađaricom, pa onda njegov sin Nemicom/Hrvaticom konvertiti? Da li je i taj Hercegovac konvertit, jer se nikada nije izjašnjavao kao Srbin (a kako vidimo iz dokumentarne građe uopšte nije bio usamljen u tome)?

Ako hoćete da istražujete, eto konkretnih podataka umesto rekla-kazala legendi o baba Vemiji i Odaviću koji je odao, pa istražujte.

P.S. Nebojša, ovo su podaci koje nisam ja ni konstruisao, ni odvajao, samo sam ih prepisao i preneo. Dostupni su svakome ko želi da proveri da ne lažem.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #36 послато: Април 23, 2014, 12:26:43 пре подне »
Дамјановићу, узимати податке из манифеста Елис Ајленда као здраво за готово па чак и констатовати следеће: "Vidimo krajnje jasno i neporecivo da srpska nacionalna svest pre samo 100 godina ne postoji na prostorima koji se danas uzimaju kao aksiom srpstva (6,08% su u sebi videli Srbe)", заиста је испод сваке критике. Ево, рецимо, један податак из моје личне породичне историје. На истој страници манифеста из 1907. при врху се налазе два рођена брата мог прадеде, поред чијих имена стоји да су Срби, док уз име мог прадеде стоји да је Хрват. А знаш зашто? Зато што су из њиховог, етнички мешовитог села, кренули заједно Срби и Хрвати, тада братски настројене комшије, па кад је њујоршки пописивач уписао пар Хрвата и видео да и мој прадеда долази из истог села, онда је само макинално наставио да уписује Хрват у рубрици не само мог прадеде, него и још неколико његових земљака Срба на листи испод њега. Сви су редом били неписмени и свакако нису могли да провере шта и како је уписано. Иначе, са истом том аргументацијом, позивајући се на то шта је уписано у Елис Ајленду, један несрећник, који се представљао као Марко Видић, упорно је доказивао да је чак и Тесла Хрват...

damyanovich

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #37 послато: Април 23, 2014, 12:34:16 пре подне »
Mislim da zakon velikih brojeva isključuje sporadične slučajeve iz lične porodične istorije. Drugo objašnjenje bi bilo da su sva sela bila mešovita, ali onda bi valjda neko greškom bio upisan i suprotno - kao Srbin, iako je Hrvat, pa bi i tu zakon velikih brojeva učinio svoje i imali bismo relativno ujednačenu sliku.

Ovde vidimo jednu ekstremnu disproporciju i reč je o arhivskoj građi. To što su ljudi bili nepismeni ne znači da su bili gluvo-nemi.

P.S. Ova arhivska građa od pre samo sto godina je vrednija od svih rekla-kazala pričica koje ionako ništa ne saopštavaju o plemenskoj identifikaciji pojedinaca pre 200 i 300 godina (šta nam npr. saopštava to što je Odavić odao i njegovoj samoidentifikaciji?).
« Последња измена: Април 23, 2014, 12:40:31 пре подне damyanovich »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #38 послато: Април 23, 2014, 12:44:51 пре подне »
Дамјановићу, порицати постојање српске националне свијести прије 20.вијека и пописа Елис исланда је толико бесмислено, да мислим да не заслужује уопште било какво писање и труд доказивања. Довољно је прочитати Његоша, а прије тога сваку од народних епских пјесама и схватити да ово што ти пишеш нема везе са мозгом. Национална опредјељеност, на пример, крајишких Срба доказана је низом докумената још од момента њиховог досељења, довољно је сјетити се документа аустријског цара Фердианда из 1538, који изричито каже за Србе у Жумберку: капетани и војводе Рашани или Срби и Власи, који се по народски српскима зову. Таквих докумената има колико хоћеш.

Ако нацију схватимо као скуп људи заједнички проживљеног историјског искуства, а не као једнокрвну заједницу, онда су Срби то своје заједничко национално искуство проживили прилично рано и са веома добро формираном националном свијешћу, опстали готово свугдје куда су се кретали.

Опет кажем, твој лични проблем са недостатком идентитета, не би требало да намећеш као правило људима који имају изграђен национални идентитет. Једноставно није фер. И то што ти радиш веома је близу екстремизма против кога се начелно бориш.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Питања националног идентитета P109
« Одговор #39 послато: Април 23, 2014, 12:56:14 пре подне »
И податке са Елис Исланда уопште не знаш да читаш.

Као ознака расе како је тамо наведено, из простог увида у списак свих раса које се тамо наводе види се да је ту измјешано све, од регионалне припадности, преко националности до праве расне припадности.

Тако постоји и одредница White. Да ли је дакле постојала нација Бијелих?

Постоји и одредница Dalmatian. Је ли постојала националност Далматинац?