Аутор Тема: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки  (Прочитано 29871 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« послато: Јануар 11, 2013, 10:38:11 пре подне »
Ова група презимена се углавном појављује у Војводини и у другим словенским земљама и гради се додавањем наставка -ски у мушком роду (много чешће код нас) или -ска у женском (уобичајено код Руса као и код Пољака), који означавају припадност.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #1 послато: Април 16, 2017, 05:28:43 пре подне »
О колапсу руске империје и крају династије Романов, о путешествију готово три милиона људи и њиховом потуцању по свету, говори потомак грофа Јована Чарторижског, његов праунук Јован, који данас са породицом живи у Сенти. Имао сам задовољство да предајем и будем разредни старешина његовој ћерки Наташи.

https://rs.sputniknews.com/drustvo/201704151110764950-Oktobarskarevolucija-BeliRusi-Senta-grof-izbeglice-1/


Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #2 послато: Мај 09, 2017, 10:05:59 поподне »
Чисто као носилац презимена које је формирано на тај начин да кажем реч-две о ономе што знам за ту врсту презимена и крајеве у којима се јавља.Оно што ми се чини за највећи број презимена која се завршавају на ски,чки и шки а типична су за северне крајеве Србије је да су настала по топонимима.У неким старијим варијантама презимена су се углавном завршавала на ац и ин.Примера ради моје старо презиме је Панчевац,а у једном тренутку је преовладала варијанта Панчевачки и данас се тако презивамо.Пример за наставак са ин је презиме Лудошанин које се помиње у попису Бечкерека 1746.године чини ми се ,а данас постоји варијанта Лудошки.
Оно што је данас проблематично је то што велики број људи мисли да смо ми Македонци,дал је то ствар некултуре,незнања или пакости нисам сигуран,али то је просто тако.То је као када бисмо рекли да је Црњански Македонац,што је потпуно сулудо.
Још једна карактеристична ствар за коју мислим да се не јавља у другим крајевима је надимак који иде уз презиме,тзв. шпицнаме.
У књизи Јована Ердељановића-Срби у Банату се појављују готово уз свако презиме.Сваки надимак тј. шпицнаме има неку своју причу,неки су добили по свом првом претку(кога се макар сећају),неки су добили јер се у том тренутку када је Ердељановић радио истраживања(почетком 20-тих година 20.века) најстарији мушки члан породице у том тренутку тако звао.Неки су свој надимак добили тако што су се призетили у некој кући.Све у свему право презиме се увек наводи испред надимка.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #3 послато: Фебруар 23, 2018, 06:30:12 поподне »
Интересантна прича о доспевању мумије у Београдски музеј као и главном одговорном за тако нешто,великом и поносном Србину из Мокрина у Банату Хаџи-Павлу Риђичком,једном од оснивача Матице Српске,финансијеру ослободилачких ратова Србије. :)
http://www.novosti.rs/vesti/lifestyle.303.html:689831-Kako-je-Pavle-Ridjacki-poslao-mumiju-postom-za-Beograd
https://sr.wikipedia.org/sr-el/Pavle_Ri%C4%91i%C4%8Dki

Укратко о Станиславу Биничком прослављеном српском композитору рођеном у Јасици у близини Крушевца,композитору чувеног Марша на Дрину.Презиме би указивало вероватно на порекло из Рашке из села Биниће на Голији.
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%91%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #4 послато: Фебруар 23, 2018, 07:21:48 поподне »

Укратко о Станиславу Биничком прослављеном српском композитору рођеном у Јасици у близини Крушевца,композитору чувеног Марша на Дрину.Презиме би указивало вероватно на порекло из Рашке из села Биниће на Голији.
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%91%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8

Станислав Бинички је пореклом из Лике. Његов отац Стеван је рођен у селу Мушалук код Госпићa, из католичке породице.
Ево текста о Стевану Биничком: http://www.gospic.rs/stevan-binicki-oficir-srpske-vojske/

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #5 послато: Фебруар 23, 2018, 07:35:02 поподне »
Станислав Бинички је пореклом из Лике. Његов отац Стеван је рођен у селу Мушалук код Госпићa, из католичке породице.
Ево текста о Стевану Биничком: http://www.gospic.rs/stevan-binicki-oficir-srpske-vojske/

Хвала на овом тексту.Било ми је испрва чудно што има презиме са таквим наставком а рођен је у Кнежевини Србији јер оно није баш карактеристично за крајеве јужно од Саве и Дунава а како сам видео да постоји село Биниће у Рашкој помислио сам како би то могло бити место одакле је даљим пореклом.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #6 послато: Мај 03, 2018, 12:19:13 пре подне »
Интересантан текст(део књиге Бојана Ђорђевића) о Милошу Црњанском и његовом професорском раду,између осталог и у гимназији у Панчеву(некада мешовито мушко-женској гимназији).Гласине о томе како је био професор физичког су се показале делимично тачним јер је осим одређеног фонда часова из српског и историје,такође имао и за фискултуру и гимнастику..ипак је тога врло брзо ослобођен а једно време је предавао и земљоопис.
http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0350-6673/2012/0350-66731278147D.pdf

Много великих имена је прошло кроз гимназију па између осталог Михаило Пупин,Урош Предић,Васа Живковић.
http://www.gimnazijaurospredic.edu.rs/O%20nama.htm
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ivan

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • J2a1 Z387 (L-70)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #8 послато: Мај 06, 2018, 09:03:06 поподне »
Списак српских презимена на ски,цки,чки и шки.
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BA_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B0_%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%BE%D0%BC_-%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%86%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BB%D0%B8_-%D1%88%D0%BA%D0%B8
Да ли је презиме Џигурски  Српско? Видим да није у овој евиденцији? игром случаја,баба ми је девојачки рођена Џигурски, а рођена је у селу Кумане -Банат, они се помињу у цитату Јована Ердељановића  –  “СРБИ У БАНАТУ“ или Порекло презимена Нови Бечеј

Цитат: Порекло становништва Новог Бечеја (Горњи Банат), према истраживању етнолога Јована Ердељановића „Срби у Бечеју“. Приредио сарадник портала Порекло Александар Маринковић

НАПОМЕНА: Нови Бечеј настао је спајањем два насеља: Врањево и Нови Бечеј.  До 1952. године носи име Волошиново, када добија данашњи назив – Нови Бечеј (А. М.)

Када је била “немачка влада“, звало се најпре Нови Бечеј, па тек од 1868. године Мађари су га назвали Турски Бечеј.

Ово село је постојало још у турско доба. На пример, зна се за фамилије које су биле под Турцима: Штефкићи (њихова се деца потуку са турском децом и убију једно турско дете, те они зато промене славу да их не пронађу Турци), затим Јоксимовићи, Ђигурски, Рајићи, Перићи, Поповићи, Гуцаковићи, Стефкићи и Луцићи, а дошле су из Пећи још пре Чарнојевића. Луцићи су – кажу – били немеши. “Пет браћа“ Луцића су дошли и једни су отишли у Госпођинце у Бачку, где их и сад има, само имају друго крсно име – Св. Николу, а ови у Бечеју Св. Јована (не знају ко га је променио); Луцићи (5, Св. Јован), стара фамилија, кућа им је била код “намастира“ на брегу и за њу су везивани кадгод чамци. Да ли постоји још неко сазнање или још неки извор о овој породици? Потребно ми је због састављања породичног стабла,хвала у напред за сваку информацију....

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #9 послато: Мај 07, 2018, 02:36:47 пре подне »
Да ли је презиме Џигурски  Српско? Видим да није у овој евиденцији? игром случаја,баба ми је девојачки рођена Џигурски, а рођена је у селу Кумане -Банат, они се помињу у цитату Јована Ердељановића  –  “СРБИ У БАНАТУ“ или Порекло презимена Нови Бечеј

Цитат: Порекло становништва Новог Бечеја (Горњи Банат), према истраживању етнолога Јована Ердељановића „Срби у Бечеју“. Приредио сарадник портала Порекло Александар Маринковић

НАПОМЕНА: Нови Бечеј настао је спајањем два насеља: Врањево и Нови Бечеј.  До 1952. године носи име Волошиново, када добија данашњи назив – Нови Бечеј (А. М.)

Када је била “немачка влада“, звало се најпре Нови Бечеј, па тек од 1868. године Мађари су га назвали Турски Бечеј.

Ово село је постојало још у турско доба. На пример, зна се за фамилије које су биле под Турцима: Штефкићи (њихова се деца потуку са турском децом и убију једно турско дете, те они зато промене славу да их не пронађу Турци), затим Јоксимовићи, Ђигурски, Рајићи, Перићи, Поповићи, Гуцаковићи, Стефкићи и Луцићи, а дошле су из Пећи још пре Чарнојевића. Луцићи су – кажу – били немеши. “Пет браћа“ Луцића су дошли и једни су отишли у Госпођинце у Бачку, где их и сад има, само имају друго крсно име – Св. Николу, а ови у Бечеју Св. Јована (не знају ко га је променио); Луцићи (5, Св. Јован), стара фамилија, кућа им је била код “намастира“ на брегу и за њу су везивани кадгод чамци. Да ли постоји још неко сазнање или још неки извор о овој породици? Потребно ми је због састављања породичног стабла,хвала у напред за сваку информацију....
Поздрав за мог Банаћанина :) Ваљда ће ти ово бити од помоћи,свакако ће ти бити занимљиво да прочиташ нешто о породицама Џигурски за које би било сигурно да су ти род тек у случају поклапања слава,видим да славу твојих Џигурских ниси навео.
Ако мене питаш ја бих рекао да је то српска породица,јер се види да је један део помађарен-што се да закључити по неким именима које ћу написати испод овога,али презиме је топонимско и води порекло од места Џигура поред Чуруга. Лако може бити да се ради о староседелачкој породици Срба још пре Велике Сеобе патријарха Чарнојевића 1690.године.
Искрено најбоље би било да се тестира неко од мушких са мајчине стране,дал твоји ујаци,дедови ,можда би тиме могло да се види даље порекло твоје породице и евентуална повезаност са неком од скоро 2 хиљаде тестираних српских породица широм српског етничког простора.
Ако сам добро схватио тражиш податке само за породицу Џигурски?
Оно што сам ја нашао је следеће-
1.у књизи Чуруг кроз историју помињу се-породица Џигурски са надимцима Папагајеви,Лачини,Богареви,Милош Џигурски као добровољац на Солунском фронту ,Милан Џигурски као члан позоришта,као жртва фашизма у Другом Светском Рату-Милош Милана Џигурског земљорадник страдао у Рацији 1942.године и стрељан/умро у затвору или логору Бошко Душана Џигурског син ,такође земљорадник а као један од бораца за кога се не наводи да ли је погинуо помиње се и Јоца Џигурски.
2.Башаид кроз векове-Душан Д.Влајков-Ержебет Џигурски из Новог Бечеја власник продавнице прехрамбених производа-Башаидски дућан и продавница ради од 1988.године,Башаидски дућан 2 од 1996.године ради.
3.Ономатолошки прилози 17,2004-врло лако је презиме Џигурски могло настати од презимена Жигурски
4.Ономатолошки прилози 8,1987-презимена Хрвата у Старим Лединцима-Џигурски-Рајић се наводи као пример.
5.Презимена у Црној Гори-Вукота Миљанић-презиме Чигураш,Бечеј из Чигура код Чуруга као Џигурски,други у Новом и Старом Бечеју као Чигурашев,раније је Јанком Јанковићем из Црне Горе
6.Српска православна митрополија Карловачка по подацима из 1906-Веселин Џигурски као књиговођа Српске штедионице у Инђији
7.Речник презимена Шајкашке-18. и 19.век-Џигурски као типично топонимско презиме настало по насељу Џигура а данас пустари у околини Чуруга
8.Војводина Српска 1918-Илија Петровић-као посланик из Велике народне скупштине Срба,Буњеваца у Банату ,Бачкој и Барањи у месту Бечеју помиње се Шандор Џигурски
9.Помађаривање народа у бившој Угарској-Др Добрица Кириловић помиње породицу Џигурски у Старом Бечеју као мађаризовану породицу која је задржала презиме,што је доказ о неприпадању мађарској нацији
10.Геноцид над Србима у 20.веку-Јован Џигурски из Старог Бечеја је издвојен из гомиле и убијен у селу Грабовцима-било је то током Првог Светског Рата
11.Србобранци од 1338-1945-као борац НОБ-а из Србобрана помиње се Сима Џигурски
12.Жарково-Спасоје Влајић-помиње се у матицмама умрлих Коста Џигурски умро са 76 година 1983.године.
« Последња измена: Мај 07, 2018, 02:45:41 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #10 послато: Мај 07, 2018, 06:49:38 поподне »
https://www.czipm.org/branovachki.html

Опет од Александра Бачка текст о староседелачкој породици ,овог пута Брановачки (стсро презиме Брановчанин).Његов коментар је везано.за ову породицу отприлике као и  за већину породица са овим горе поменутим наставцима,а уз то топонимским презименима који указују на порекло или неки.други контакт са старим насељима у данашњој Војводини.Било би.интересантно видети којој хаплогрупи припадају Брановачки,као слој Срба који је овде живео изгледа и пре Велике Сеобе.
Уз то овде нје наведен и њихов грб који су добили као племићка породица,то би могло да буде занимљиво Амикусу и екипи,иако вееујем да су се већ.сусретали.са грбом.поменуте породице.
« Последња измена: Мај 07, 2018, 06:52:17 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ivan

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • J2a1 Z387 (L-70)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #11 послато: Мај 07, 2018, 08:41:49 поподне »
Поздрав за мог Банаћанина :) Ваљда ће ти ово бити од помоћи,свакако ће ти бити занимљиво да прочиташ нешто о породицама Џигурски за које би било сигурно да су ти род тек у случају поклапања слава,видим да славу твојих Џигурских ниси навео.
Ако мене питаш ја бих рекао да је то српска породица,јер се види да је један део помађарен-што се да закључити по неким именима које ћу написати испод овога,али презиме је топонимско и води порекло од места Џигура поред Чуруга. Лако може бити да се ради о староседелачкој породици Срба још пре Велике Сеобе патријарха Чарнојевића 1690.године.
Искрено најбоље би било да се тестира неко од мушких са мајчине стране,дал твоји ујаци,дедови ,можда би тиме могло да се види даље порекло твоје породице и евентуална повезаност са неком од скоро 2 хиљаде тестираних српских породица широм српског етничког простора.
Ако сам добро схватио тражиш податке само за породицу Џигурски?
Оно што сам ја нашао је следеће-
1.у књизи Чуруг кроз историју помињу се-породица Џигурски са надимцима Папагајеви,Лачини,Богареви,Милош Џигурски као добровољац на Солунском фронту ,Милан Џигурски као члан позоришта,као жртва фашизма у Другом Светском Рату-Милош Милана Џигурског земљорадник страдао у Рацији 1942.године и стрељан/умро у затвору или логору Бошко Душана Џигурског син ,такође земљорадник а као један од бораца за кога се не наводи да ли је погинуо помиње се и Јоца Џигурски.
2.Башаид кроз векове-Душан Д.Влајков-Ержебет Џигурски из Новог Бечеја власник продавнице прехрамбених производа-Башаидски дућан и продавница ради од 1988.године,Башаидски дућан 2 од 1996.године ради.
3.Ономатолошки прилози 17,2004-врло лако је презиме Џигурски могло настати од презимена Жигурски
4.Ономатолошки прилози 8,1987-презимена Хрвата у Старим Лединцима-Џигурски-Рајић се наводи као пример.
5.Презимена у Црној Гори-Вукота Миљанић-презиме Чигураш,Бечеј из Чигура код Чуруга као Џигурски,други у Новом и Старом Бечеју као Чигурашев,раније је Јанком Јанковићем из Црне Горе
6.Српска православна митрополија Карловачка по подацима из 1906-Веселин Џигурски као књиговођа Српске штедионице у Инђији
7.Речник презимена Шајкашке-18. и 19.век-Џигурски као типично топонимско презиме настало по насељу Џигура а данас пустари у околини Чуруга
8.Војводина Српска 1918-Илија Петровић-као посланик из Велике народне скупштине Срба,Буњеваца у Банату ,Бачкој и Барањи у месту Бечеју помиње се Шандор Џигурски
9.Помађаривање народа у бившој Угарској-Др Добрица Кириловић помиње породицу Џигурски у Старом Бечеју као мађаризовану породицу која је задржала презиме,што је доказ о неприпадању мађарској нацији
10.Геноцид над Србима у 20.веку-Јован Џигурски из Старог Бечеја је издвојен из гомиле и убијен у селу Грабовцима-било је то током Првог Светског Рата
11.Србобранци од 1338-1945-као борац НОБ-а из Србобрана помиње се Сима Џигурски
12.Жарково-Спасоје Влајић-помиње се у матицмама умрлих Коста Џигурски умро са 76 година 1983.године.
Поздрав и за тебе Делијо,као и за све Банаћане. Ко о чему-ја о баби  :),не тражим само податке о баби по оцу (Џигурски) ,већ и о мојој прабаби по оцу која се презивала Брусин (девојачки) исто из Кумана?, верујем да је и презиме Брусин веома старо,а нисам ништа нашао о том презимену,сем да сам у неком објашњењу презимена ,пронашао да је нека баба изгубила брус за косу,па су по том брусу добили презиме Брусин мада се помиње у литератури и презиме Брусић.....
елем ,нисам написао у прошлом писанију податак славе, Џигурски су славили славу Св. Јован,и по мом сазнању нису били помађарени,мој прадеда  Ђура Џигурски и прабаба Зорка Џигурски ех Брусин живели су у Панчеву до смрти и имали су 8 деце. По предању мога стрица којег "милом или силом хоћу" да тестирам, Џигурски нису Македонци,Бугари....(има Македонаца са истим презименом),већ да су вероватно том миграцијом пре сеобе са Арсенијем Чарнојевићем дошли на територију Баната,и да су за време Марије Терезије добили то презиме.Такође мој стриц је упознао исто презимењака који има родослов од 8 генерација уназад ,где се на крају тај низ завршава у прошлости именима која би могла бити и Јеврејска.....што ми такође не делује уверљиво. Моје мишљење је да се ради о веома старом српском роду који је мигрирао са подручја Косова, ЦГ, или можда старе Херцеговине јер другачије не би ово презиме било регистовано у Монтегрини, или евиденцији презимена у Црној Гори....,што видим да си и ти Делијо пронашао, а и ја сам то приметио и пробао да то истражим,без великог успеха, због тога имам још једно питање? за познаваоце Црногорских презимена да ми објасне овај опис из евиденције презимена Црне Горе, цитирам: Презимена у Црној Гори-Вукота Миљанић-презиме Чигураш,Бечеј из Чигура код Чуруга као Џигурски,други у Новом и Старом Бечеју као Чигурашев,раније је Јанком Јанковићем из Црне Горе, то раније Јанком Јанковићем, на ког Јанка Јанковића се мисли?а тако битно је написано,знам да Јанковића има много,оно што је препознато овим ДНК пројектом кроз тестирања,Јанковића има и из Куча, и из Васојевића. Хвала у напред,на свакој информацији и објашњењу....

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #12 послато: Мај 08, 2018, 01:20:00 пре подне »
Поздрав и за тебе Делијо,као и за све Банаћане. Ко о чему-ја о баби  :),не тражим само податке о баби по оцу (Џигурски) ,већ и о мојој прабаби по оцу која се презивала Брусин (девојачки) исто из Кумана?, верујем да је и презиме Брусин веома старо,а нисам ништа нашао о том презимену,сем да сам у неком објашњењу презимена ,пронашао да је нека баба изгубила брус за косу,па су по том брусу добили презиме Брусин мада се помиње у литератури и презиме Брусић.....
елем ,нисам написао у прошлом писанију податак славе, Џигурски су славили славу Св. Јован,и по мом сазнању нису били помађарени,мој прадеда  Ђура Џигурски и прабаба Зорка Џигурски ех Брусин живели су у Панчеву до смрти и имали су 8 деце. По предању мога стрица којег "милом или силом хоћу" да тестирам, Џигурски нису Македонци,Бугари....(има Македонаца са истим презименом),већ да су вероватно том миграцијом пре сеобе са Арсенијем Чарнојевићем дошли на територију Баната,и да су за време Марије Терезије добили то презиме.Такође мој стриц је упознао исто презимењака који има родослов од 8 генерација уназад ,где се на крају тај низ завршава у прошлости именима која би могла бити и Јеврејска.....што ми такође не делује уверљиво. Моје мишљење је да се ради о веома старом српском роду који је мигрирао са подручја Косова, ЦГ, или можда старе Херцеговине јер другачије не би ово презиме било регистовано у Монтегрини, или евиденцији презимена у Црној Гори....,што видим да си и ти Делијо пронашао, а и ја сам то приметио и пробао да то истражим,без великог успеха, због тога имам још једно питање? за познаваоце Црногорских презимена да ми објасне овај опис из евиденције презимена Црне Горе, цитирам: Презимена у Црној Гори-Вукота Миљанић-презиме Чигураш,Бечеј из Чигура код Чуруга као Џигурски,други у Новом и Старом Бечеју као Чигурашев,раније је Јанком Јанковићем из Црне Горе, то раније Јанком Јанковићем, на ког Јанка Јанковића се мисли?а тако битно је написано,знам да Јанковића има много,оно што је препознато овим ДНК пројектом кроз тестирања,Јанковића има и из Куча, и из Васојевића. Хвала у напред,на свакој информацији и објашњењу....
Драго ми је да видим да се и Банаћани мало укључе у целу ову причу,поготово са тако типичним презименима које говоре ипак о мало већој старини и присуству на овим северним просторима. :) Прво ћу ти завршити што се Џигурских тиче оно што сам из овога могао да закључим.Прво презиме се везује за Чугур,а то је место у југоисточној Бачкој и твоји преци су вероватно одатле прешли у Бечеј што је исто део Бачке.Што се миграција тиче док се не одради тестрање све је мање више нагађање,али рекао бих да су веће шансе за пореклом из западнијих крајева,јер су се Косовци,Старосрбијанци,Моравци,Шумадинци,Шопи и Браничевци више исељавали ка истоку,тј.ка Ердељу ,Поморишју.Један мали део ипак се помешао јер су управо Срби са запада доста често из Бачке ,па чак и крајева око Будима,Сент Андреје неретко премештани ка Поморишју и Потисју ради појачања границе после 1702.године.Презиме је топонимско и у овим крајевима ја барем колико знам до Другог Светског Рата и колонизације "македонског становништва" које је масовно долазило са презименима на ски(углавном патронимска презимена која су пре 1945. неретко била на ић),нико од Срба на ски није ни помишљао на припадност некој другој нацији.Пример ти је Црњански..ипак са доласком новог,махом динарског становништва на простор северне Србије(Војводине) долази до нераспознавања и до бркања нас са оваквим наставцима са Македонцима,Русима,Пољацима,Чесима итд..неретко сам на ово налазио,још сам поприлично плав тако да ме човек лако и може заменити за неке од словенских група које сам навео.Где год сам био у иностранству због физиономије су мислили прво да сам Пољак.
Али да се вратимо на причу око презимена Џигурски.Углавном сва презимена пре 1945. која су била на ски код Срба у овим крајевима су била топонимска-једино за које ми се чини да може да буде патронимско,а српског је порекла је презиме Марјански које се помиње и пре Кочине Крајине у средњем Банату.Елем то презиме у Македонији вероватно није настало од топонима већ од личног имена-као у примеру који сам навео у пређашњем посту-Жигурски-Џигурски.Што се имена тиче,ако су библијска немој да те то изненади,ја сам налазио многа ретка имена у мојој породици за која нисам мислио да су српског порекла уопште,међутим народ је ранији више био везан за цркву тако да се то по именима најбоље и може видети.Макрена ,Соломија,Дионизије,Антоније,Сосана су само нека од имена за које ,сложићеш се на први поглед не би рекао да су српска-али оно што ти могу рећи по свом исксутву је да су у питању библијска имена које је народ јако пуно користио.
Што се овога за Црну ГОру тиче ја сам преписао како пише у књизи,искрено ни сам нисам успео да протумачим те скраћенице па би могао да припомогне неко ко је упознат са поменутим делом.

Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #13 послато: Мај 08, 2018, 01:20:23 пре подне »
Други део текста односиће се на презиме Брусин из Кумана за које си поставио питање.

1.Сењски рудник-Брусин Љубомир 1941. је био управник
2.Васа Стајић-Великокикиндски дистрикт 1776-1876-помисе ешкута Тому Брусина
3.Под шифром Викинг-Љубо Млађеновић-Брусин Никола-Кумане,Бечеј био је у логору у Норвешкој за време Другог Светског Рата и преживео
4.Српски презименик 109.стр-презиме Брусин помиње се 1847.године у Куману ,од непотврђеног антропонима Бруса
5.Срби у Банату у прошлости и садашњости-У Петровграду протојереј Обрад Брусин рођен 1873.године
6.Јован Ердељановић каже уа њих да славе св.Јована и да су из Кумана дошли у Нови Бечеј
7.Српска Митрополија Карловачка 1905-Обрад Брусин парох у Тарашу 1909.год рођен у Куману 1873.год,ожењен отац 4-оро деце,1897.године рукоположен,део надзорног одбора у Меленачкој штедионици као председник
8.
9.Куманска хроника 20.века-Милојко Брусин-ту се Брусини помињу 88 пута и најбоље би било књигу да скинеш тј.набавиш у пдф-у
10.Брусини преци и потомци-хроника фамилије Милојко Брусин-ту се помињу на 54 места и вероватно садржи све што те занима за ову породицу. видим да су побројани чланови ,насељавање породице у Поморишје,насељавање Кумана,Брусићи са острва Крка-ту би могао да дође у обзир и Српски Презименик на оној страници коју сам означио јер се помиње корен Брус како је настао
Ето надам се да ће ти ове информације макар мало помоћи у истраживању поменутих породица Џигурски и Брусин. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #14 послато: Мај 08, 2018, 09:36:13 пре подне »
Што се овога за Црну ГОру тиче ја сам преписао како пише у књизи,искрено ни сам нисам успео да протумачим те скраћенице па би могао да припомогне неко ко је упознат са поменутим делом.

У књизи "Презимена у Црној Гори" Акима и Вукоте Миљанића поред одреднице Чигураш дата је скраћеница ВЗА, што је спис Вукоте Миљанића "Записах на путовањима". Нажалост, изгледа да је овај спис необјављен, јер поред стоји напомена да се налази "у архиви аутора".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ivan

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • J2a1 Z387 (L-70)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #15 послато: Мај 09, 2018, 01:54:51 пре подне »
Поздрав Делијо, и још једном хвала на објашњењу, тачно је да без тестирања,нећу сазнати истину бар што се тиче Џигурских. Мада није лоше и нагађати.предпостављати према постојећим белешкама,нисам нај боље разумео са које стране  мислиш или типујеш да је породица Џигурски мигрирала?односно одакле?исто питање и за Брусине? Да резимирамо, у принципу Џигурски је јасно да су презиме добили према Џигуру, међутим и даље ми остаје мистерија тог презимена евидентираног у евиденцији презимена у Црне Горе под словом -Ч , Чигураш из Чигура код Чуруга.....и ово- раније је Јанком Јанковићем из Црне Горе, што је тај Јанко Јанковић био толико битан?, ништа о њему нисам пронашао, а опет га је га је Миљанић тако прецизно и препознатљиво навео.И имам још једно питање где могу набавити књигу или ПДФ те Куманске хронике 20. века?

9.Куманска хроника 20.века-Милојко Брусин-ту се Брусини помињу 88 пута и најбоље би било књигу да скинеш тј.набавиш у пдф-у
10.Брусини преци и потомци-хроника фамилије Милојко Брусин-ту се помињу на 54 места и вероватно садржи све што те занима за ову породицу. видим да су побројани чланови ,насељавање породице у Поморишје,насељавање Кумана,Брусићи са острва Крка-ту би могао да дође у обзир и Српски Презименик на оној страници коју сам означио јер се помиње корен Брус како је настао
Ето надам се да ће ти ове информације макар мало помоћи у истраживању поменутих породица Џигурски и Брусин. :)
[/quote]

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #16 послато: Мај 09, 2018, 02:25:04 пре подне »
Поздрав Делијо, и још једном хвала на објашњењу, тачно је да без тестирања,нећу сазнати истину бар што се тиче Џигурских. Мада није лоше и нагађати.предпостављати према постојећим белешкама,нисам нај боље разумео са које стране  мислиш или типујеш да је породица Џигурски мигрирала?односно одакле?исто питање и за Брусине? Да резимирамо, у принципу Џигурски је јасно да су презиме добили према Џигуру, међутим и даље ми остаје мистерија тог презимена евидентираног у евиденцији презимена у Црне Горе под словом -Ч , Чигураш из Чигура код Чуруга.....и ово- раније је Јанком Јанковићем из Црне Горе, што је тај Јанко Јанковић био толико битан?, ништа о њему нисам пронашао, а опет га је га је Миљанић тако прецизно и препознатљиво навео.И имам још једно питање где могу набавити књигу или ПДФ те Куманске хронике 20. века?

9.Куманска хроника 20.века-Милојко Брусин-ту се Брусини помињу 88 пута и најбоље би било књигу да скинеш тј.набавиш у пдф-у
10.Брусини преци и потомци-хроника фамилије Милојко Брусин-ту се помињу на 54 места и вероватно садржи све што те занима за ову породицу. видим да су побројани чланови ,насељавање породице у Поморишје,насељавање Кумана,Брусићи са острва Крка-ту би могао да дође у обзир и Српски Презименик на оној страници коју сам означио јер се помиње корен Брус како је настао
Ето надам се да ће ти ове информације макар мало помоћи у истраживању поменутих породица Џигурски и Брусин. :)
Нема на чему Иване :) Ако су однекуд дошли биће да су из западних српских простора, не са југа,то бе само.мој утисак но не мора ништа да значи.Што се Брусиних тичете одговоре имаш у 2 књиге о Куману које сам ти препоручио да набавиш некако.Видом да се помиње Поморишје али за неки мој ломентар морао бих подробније да прочотам то што је записано о Брусинима,а обзиром.да се обе књиге баве само.њима то је већ озбиљам посао :D Претпостављам да је неко из твоје фамилије отишао у Црну Гору ал ни мени није јасно зашто се шомиње Јанко Јанковић..НиколаВук је у коментару горе навео целу проблематилу око поменуте књиге.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #17 послато: Мај 09, 2018, 02:36:56 пре подне »
http://adatbazisokonline.hu/talalatok?suggest_used_flag_q=not+used&keyword=brusin Brusin Mihal У селу Качвину у Пољској се помиње 1715.године

http://adatbazisokonline.hu/adatbazis/az-1720_-evi-orszagos-osszeiras/adatlap/7018 Brusic Jovan у данашњем месту Wulkaprodersdorf се помињу јужно од Беча а некада је припадало Sopron megye у данашњој сеерозападној Мађарској.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #18 послато: Јануар 05, 2019, 07:32:51 поподне »
https://www.poreklo.rs/2018/03/15/poreklo-prezimena-pancevacki/

Резултат мог двогодишњег истраживања и мали допринос овој теми како и моје презиме спада у ред топонимских презимена на чки. У раду се може видети које је било прво презиме мојих предака, као и какви су корени и начин формирања постојећег презимена и његових претеча. И даље остају нејасноће ко је и када давао презимена нашим прецима у Банату па и на другим просторима Војводине. Упркос доказима о актима аустријских власти и одлукама о непроменљивости презимена још 1814.године, ја током истраживања нисам стекао утисак да су се свештеници и наш народ држали овога, макар до периода око Српско-Мађарског рата 1848.године. Чини ми се да су пречанска презимена формирана и коришћена као потреба разликовања различитих родова ( уобичајена патронимска, топонимска и надимачка) и да је у томе највећу улогу имао пре свега наш народ уз наше свештенство, а најмање стране власти како се то често мисли.
Не бих да будем нескроман али мислим да људи који буду макар прелистали овај текст могу добити доста идеја и смерница за даље истраживање свог порекла. Ово поготово важи за Јужнобанаћане тј. Милитаре. :)
« Последња измена: Јануар 05, 2019, 07:40:28 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена на -ски или -цки или -чки или -шки
« Одговор #19 послато: Јануар 05, 2019, 07:53:07 поподне »
  Делија браво!
 Увијек сам тврдио да су Банаћани ( посебно банатска војна граница - регименте, додјела земље и др)  црквене књиге рођених, венчаних, умрлих, у великој предности, јер имају писане трагове ...
 Неки  други имају само предања.