Аутор Тема: Име Миховил?  (Прочитано 10713 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Име Миховил?
« Одговор #20 послато: Март 30, 2018, 03:52:58 поподне »
Иначе, у арапском - за њега знам сигурно, а мислим да је исто у персијском писму, којима су писани дефтери области под турском влашћу, не постоји знак за глас "О" (јер га нема ни у говорном језику), док се знакови за гласове "У" и "В" пишу исто.
Чисто размишљам: кад се напише Миховил на арапском, то би се могло читати и као Михуил, а можда и као Михал или Михаљ.

Ако знаш, занима ме ко је радио превод тог дефтера из 1701. године.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Име Миховил?
« Одговор #21 послато: Март 30, 2018, 04:09:11 поподне »
Покушавам да се сетим још неког имена са завршетком на "ил" , "вил" и не успевам :) ...иако је данас заступљено само у Хрватској, не знам да ли имају још имена са тим завршетком? Сад видим да је Грк дао делимичан одговор, Миховил би могао да буде варијанта надимка Михо, тј. следећа фаза имена...Михаило- Михо-Миховил
« Последња измена: Март 30, 2018, 04:16:36 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #22 послато: Март 30, 2018, 04:11:19 поподне »
Знамо да су обично надимци краћи од имена, међутим кад неком тепаш, односно од миља га зовеш онда може бити и дуже, нпр.
Мирко-Миркаш
Винко-Винкаш
Миљан-Миљанче
Јован-Јованче-Јовандека
Драган-Драганче
тако и Михо-Миховил.
Тако је у Херцеговини, а мислим и на ширем подручију. Сваки Херцеговац ће то потврдити.

У "Popisi izbjeglica iz Donje Hercegovine u Dubrovačko Primorje 1875-1878", има много православаца са именом Михо, а горе поменуто је могуће извести из тог имена.

Не сматрам да би могли бити католици, управо због мјеста које су насељавали, као и због онога што су данас (православци). Мислим да се неби лако послије 1701. године враћали на православље, највише због миграција ка западу.

Михо је све до пре 100-200 година било прилично уобичајено име у Херцеговини и код католика и код православних, и то не као надимачко већ као нормално "крштено" име.  Мало ми је чудно да би неком православцу Михи наденули као надимак католичко име Миховил, па га још и Турци тако пописали. Но, није немогуће...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #23 послато: Март 30, 2018, 04:15:23 поподне »
Иначе, у арапском - за њега знам сигурно, а мислим да је исто у персијском писму, којима су писани дефтери области под турском влашћу, не постоји знак за глас "О" (јер га нема ни у говорном језику), док се знакови за гласове "У" и "В" пишу исто.
Чисто размишљам: кад се напише Миховил на арапском, то би се могло читати и као Михуил, а можда и као Михал или Михаљ.

Ако знаш, занима ме ко је радио превод тог дефтера из 1701. године.

Превод је радила Др Фазилета Хафизовић, османиста-историчар са Оријенталног института у Сарајеву.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #24 послато: Март 30, 2018, 04:17:04 поподне »
Покушавам да се сетим још неког имена са завршетком на "ил" , "вил" и не успевам :) ...иако је данас заступљено само у Хрватској, не знам да ли имају још имена са тим завршетком? Сад видим да је Грк дао делимичан одговор, Миховил би могао да буде варијанта надимка Михо, тј. следећа фаза имена...Михаило- Михо-Миховил

Емил
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Име Миховил?
« Одговор #25 послато: Март 30, 2018, 04:17:59 поподне »
Покушавам да се сетим још неког имена са завршетком на "ил" , "вил" и не успевам :) ...иако је данас заступљено само у Хрватској, не знам да ли имају још имена са тим завршетком? Сад видим да је Грк дао делимичан одговор, Миховил би могао да буде варијанта надимка Михо, тј. следећа фаза имена...Михаило- Михо-Миховил

Eмил
Даниел
Кирил

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Име Миховил?
« Одговор #26 послато: Март 30, 2018, 04:22:26 поподне »
Нисам се лепо изразио, са завршетком на "ил" код Хрвата , а да није страно име као Емил, или бар хрватска или наша верзија страног имена на "ил"... Нетипичан завршетак за наше просторе...(Србија, Хрватска)
« Последња измена: Март 30, 2018, 04:26:02 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #27 послато: Март 30, 2018, 04:33:26 поподне »
Ово што је Nebo написао да би се поменути запис имена из дефтера можда могао читати и као Михуил ми је веома занимљиво уколико се испостави да је тачно. Михуил је на један корак од Михаил, односно Михаило, што већ може бити српско име као и основа за надимак Михо.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Име Миховил?
« Одговор #28 послато: Март 30, 2018, 04:36:14 поподне »
Средњовјековна имена:
Добрил,Радмил,Вукмил,Прибил,Братул,Данчул,Будил,Гојимил,Богмил,Михајил...

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Име Миховил?
« Одговор #29 послато: Март 30, 2018, 04:59:51 поподне »
Да ли је неком познато да је име Миховил забележено као име које је носио Србин православац? Посебно ме занима да ли је тако нешто забележено на простору Херцеговине у XVII-XVIII веку.

 П. Анђелић, Месновићи, Масновићи, Бубањићи хумска и бос.. вл.., Херцеговина, 2, Мостар, 1982. стр. 79.

 Приликâ у којима би Бубања могао изгубити своју стару ''племениту'' земљу, у првој половини XIV вијека, било је доста. Бубања се 1322. опредијелио, и подржао Младена Шубића, који је убрзо побијеђен, а његови посједи су разграбљени.
       Конкретни друштвено–политички односи указују на могућност да је Бубања или неко од његових потомака удаљен (протјеран) из Ливна између 1322., и 1356. И потомци Бубањина стрица Миховила (Јурај, Ратко и Матија) морали су напустити родно Ливно и населити се у Врлици. Тако се десило да 1440. у Ливну живе само потомци Бубањиног брата непознатог имена, а и они су били деградирани у ред нижег племства. Сасвим је вјероватно да се Бубања или његов син (Мастан, примједба Р.Б.) преселио у горњу Босну или у Хум (Дрежницу?)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #30 послато: Март 30, 2018, 05:17:21 поподне »
П. Анђелић, Месновићи, Масновићи, Бубањићи хумска и бос.. вл.., Херцеговина, 2, Мостар, 1982. стр. 79.

 Приликâ у којима би Бубања могао изгубити своју стару ''племениту'' земљу, у првој половини XIV вијека, било је доста. Бубања се 1322. опредијелио, и подржао Младена Шубића, који је убрзо побијеђен, а његови посједи су разграбљени.
       Конкретни друштвено–политички односи указују на могућност да је Бубања или неко од његових потомака удаљен (протјеран) из Ливна између 1322., и 1356. И потомци Бубањина стрица Миховила (Јурај, Ратко и Матија) морали су напустити родно Ливно и населити се у Врлици. Тако се десило да 1440. у Ливну живе само потомци Бубањиног брата непознатог имена, а и они су били деградирани у ред нижег племства. Сасвим је вјероватно да се Бубања или његов син (Мастан, примједба Р.Б.) преселио у горњу Босну или у Хум (Дрежницу?)

Хвала Ранко. Судећи по именима и поменутом локалитету, чини ми се да су ове Бубање такође били католици а не православни.

Иначе, писао сам госпођи Хафизовић у вези могућег другог тумачења имена које је превела као Миховил, па ћемо видети шта каже.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Име Миховил?
« Одговор #31 послато: Март 30, 2018, 05:39:19 поподне »
Иначе, у арапском - за њега знам сигурно, а мислим да је исто у персијском писму, којима су писани дефтери области под турском влашћу, не постоји знак за глас "О" (јер га нема ни у говорном језику), док се знакови за гласове "У" и "В" пишу исто.
Чисто размишљам: кад се напише Миховил на арапском, то би се могло читати и као Михуил, а можда и као Михал или Михаљ.

Ако знаш, занима ме ко је радио превод тог дефтера из 1701. године.
На османском писму, са знаком "вав" се транскрибује о, у и в, такође ако су нека од ова три слова једно до другог најчешће се пише само једно "вав", па кад има једно "вав" у речи то у ствари може бити: о, у, в, оу, ов, уо, ув, во, ву
« Последња измена: Март 30, 2018, 05:41:41 поподне Đorđo »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #32 послато: Март 30, 2018, 06:26:27 поподне »
На османском писму, са знаком "вав" се транскрибује о, у и в, такође ако су нека од ова три слова једно до другог најчешће се пише само једно "вав", па кад има једно "вав" у речи то у ствари може бити: о, у, в, оу, ов, уо, ув, во, ву

У том случају поменути Миховил би могао бити и Михоил. Имајући у виду да је име забележено у области удаљеној двадесетак километара од оне за коју је сунце навео да је позната по преласку гласа "а" у "о", можда је име Михоил могло произаћи из имена Михаил. Но да се не лажемо, не чух никад за неког ко се зове Михоил  :D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Име Миховил?
« Одговор #33 послато: Март 30, 2018, 07:33:29 поподне »
Покушавам да се сетим још неког имена са завршетком на "ил"

Средњовјековна имена:
Добрил,Радмил,Вукмил,Прибил,Братул,Данчул,Будил,Гојимил,Богмил,Михајил...

Осим ових словенских имена које је навео Грк, а која се могу завршавати наставком -ил, али и наставком -ило (Радмил - Радмило, Добрил - Добрило, и сл), сва архангелска имена завршавају се овим наставком, јер се у њему крије Божје име, које се у старојеврејском није изговарало, али је могло бити део неке друге речи или имена (оно "ил").

Тако имамо имена: Михаил, Гаврил, Рафаил, Урил, Салатил, Јегудил, Варахил. Прва четири се јављају код разних хришћанских народа, као и код Јевреја, - као лична имена.

Код нас је наставак -ил добио проширење у складу са нашим језиком, те се (осим код монашких имена), јављају имена са наставком -ило: Михаило, Гаврило, Рафаило.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Име Миховил?
« Одговор #34 послато: Март 30, 2018, 07:38:09 поподне »
На османском писму, са знаком "вав" се транскрибује о, у и в, такође ако су нека од ова три слова једно до другог најчешће се пише само једно "вав", па кад има једно "вав" у речи то у ствари може бити: о, у, в, оу, ов, уо, ув, во, ву

Живео сам у арапској земљи, научио да пишем арапски и његова правила. С обзиром да немају глас и знак за "О", кад наиђу на тај глас, они пишу знак којим се пише "У" и "В". Тако да су ту могућности разне. Нарочито кад су гласови "О", "У" и "В" један поред другог. Онда се отвара могућност разних читања и тумачења.
« Последња измена: Март 30, 2018, 07:45:06 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Име Миховил?
« Одговор #35 послато: Март 30, 2018, 09:02:31 поподне »
Википедија каже да Sveti Mihael (Mihovil, Mihajlo), prema biblijskoj tradiciji, arkanđeo koji se u Bibliji spominje pet puta.   
Значи гледа на то као на синониме.
Када почнемо проучавати историју своје породице некада нас изненаде пронађене информације. ( под тиме сматрам које су вере били, које националности против кога су ратовали...)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #36 послато: Март 30, 2018, 09:24:34 поподне »
Википедија каже да Sveti Mihael (Mihovil, Mihajlo), prema biblijskoj tradiciji, arkanđeo koji se u Bibliji spominje pet puta.   
Значи гледа на то као на синониме.
Када почнемо проучавати историју своје породице некада нас изненаде пронађене информације. ( под тиме сматрам које су вере били, које националности против кога су ратовали...)

Искрено, не бих имао проблем са тим све и кад бих нашао потврду да је овај Миховил био мој предак и да је био католик.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Име Миховил?
« Одговор #37 послато: Март 31, 2018, 12:02:26 пре подне »
У том случају поменути Миховил би могао бити и Михоил. Имајући у виду да је име забележено у области удаљеној двадесетак километара од оне за коју је сунце навео да је позната по преласку гласа "а" у "о", можда је име Михоил могло произаћи из имена Михаил. Но да се не лажемо, не чух никад за неког ко се зове Михоил  :D

Моховил и јест Михаил, а по дубровачкому изговору Михоил. Оно уметнуто "в" је тзв. простетичко, јер га словјени умећу међу самогласнике. Нпр. каже се лити (коријен ријечи је ли-) но у трајајућем облику који се гради с помоћу продужетка основе с "а" не каже се лиати но ливати. Када је основа већ на "а", нпр. да- из дати, онда се не каже даати но давати. Друга могућност је сажимање самогласника.
Нпр. из Михаил је могло постати Михајл, Михавил или Михаљ. Дубровчани, као и неки Бошњаци (свима је познато "кисла ми је глова, људи!" развили су особитост да им "а" звучи као "о", пак кажу Михојл, Миховил, Михол ( одатле се Михаиловдан и назива у народу Михољдан).

Још један примјер је јеврејско име Иоан. Словјенима је необично сачитање гласова "оа" зато или га сажимају у "а" (Јан) или умећу простетичко "в" Јован. Други су пак прво сажели Иоан у Иан, а потом уметнули "в" (Иван).

<a href="https://www.youtube.com/v/3zglw5rQyo0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3zglw5rQyo0</a>


« Последња измена: Март 31, 2018, 12:05:16 пре подне сунце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Миховил?
« Одговор #38 послато: Март 31, 2018, 07:44:52 пре подне »
У књизи Петра Стевановића "ОНОМАСТИКОН" (етимологија са тумачењем имена православних светитеља), на стр. 61-ој, поред Михаило, постоји само МИХЕЈ (изводи порекло из старохебрејског mika, "сличан, налик богу". Име Миховил се код наведеног аутора нигде не помиње. Ни код имена православних светитеља, а ни у другој књизи код обичних свакодневних српских имена.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Име Миховил?
« Одговор #39 послато: Април 03, 2018, 08:54:36 поподне »
Моховил и јест Михаил, а по дубровачкому изговору Михоил. Оно уметнуто "в" је тзв. простетичко, јер га словјени умећу међу самогласнике. Нпр. каже се лити (коријен ријечи је ли-) но у трајајућем облику који се гради с помоћу продужетка основе с "а" не каже се лиати но ливати. Када је основа већ на "а", нпр. да- из дати, онда се не каже даати но давати. Друга могућност је сажимање самогласника.
Нпр. из Михаил је могло постати Михајл, Михавил или Михаљ. Дубровчани, као и неки Бошњаци (свима је познато "кисла ми је глова, људи!" развили су особитост да им "а" звучи као "о", пак кажу Михојл, Миховил, Михол ( одатле се Михаиловдан и назива у народу Михољдан).

Још један примјер је јеврејско име Иоан. Словјенима је необично сачитање гласова "оа" зато или га сажимају у "а" (Јан) или умећу простетичко "в" Јован. Други су пак прво сажели Иоан у Иан, а потом уметнули "в" (Иван).

<a href="https://www.youtube.com/v/3zglw5rQyo0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3zglw5rQyo0</a>

Леп пример дубровачког говора где "а" при изговору звучи као "о" може се чути на почетку овог видео прилога, где девојчица чита текст користећи дубровачки дијалект:

<a href="https://www.youtube.com/v/I82ahhT98_g" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/I82ahhT98_g</a>
Kамене рабъ и госодинъ