Аутор Тема: Порекло српских политичара  (Прочитано 91661 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #20 послато: Фебруар 27, 2017, 12:08:07 пре подне »
Чек, зар чанчари нису занатлије које праве лонце и чанке?

Сад сам видео да након овог дела има и део у ком је написано да су ти чанчари били Каравласи, који су говорили чудним разумљивим језиком.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #21 послато: Фебруар 27, 2017, 12:19:08 пре подне »
По порталима се већ закувава.  ;D Сада су актуелни спискови ко је за кога ратовао у Првом светском рату у контексту обележавања Топличког устанка.  ;D Види се да се избори ближе. Ево неких спискова:

Рашковићи
Verlustliste - Austria-Hungary's casualty list in WW1
Query results

https://www.radixindex.com/en/databases/8/surname/raskovic

Вучићи
Verlustliste - Austria-Hungary's casualty list in WW1
Query results

http://opozicionar.com/wp-content/uploads/2017/02/Jovo-Vucic-Bugojno.jpg

https://www.radixindex.com/en/databases/8/surname/vucic

http://opozicionar.com/wp-content/uploads/2017/02/spisak-gubitaka-austrougarske-1916.jpg

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #22 послато: Фебруар 27, 2017, 12:23:43 пре подне »
Сад сам видео да након овог дела има и део у ком је написано да су ти чанчари били Каравласи, који су говорили чудним разумљивим језиком.

Ту и јесте читава заврзлама. У Босни 19. вијека су биле двије групе говорника романских језика православне вјере. И једни и други су се доселили у 18. вијеку. Ради се о Каравласима и Цинцарима.

Каравласи или Бањаши заиста јесу израђивали све од дрвета, вретена, чанке, корита (отуда називи чанчари, коритари). За њих већина истраживача сматра да су румунски Цигани који су побјегли од робовског положаја у ком их је држала румунска аристократија (да апсурд буде већи управо цинцарског поријекла).

Цинцари или Аромуни су сасвим другог поријекла, потичу из јужних области, македонских и грчких. У Босни су се бавили калајџијским занатом и живјели углавном у градовима, а били су познати и као трговци. Обично су почињали као трговци торбари, али на крају су могли да догурају до банкара, познати су барони Сине у Бечу, поријеклом из наших крајева, који су били такмаци Ротшилда.

Сад из овог текста, који иначе први пут читам видим да је у Чипуљићу било и једних и других, тј. и Каравлаха и Цинцара, и чанчара и калајџија. Међутим, вјерујем да се ипак у Чипуљићу ради о Цинцарима, ада их је народ касније у својој причи повезивао са Каравласима, можд азбог сличности језика. Сем тога, Чипуљићани су се посрбили још у 19. вијеку, изгубивши језик, док су Кравласи очували своје посебности и језик до данас.

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #23 послато: Фебруар 27, 2017, 03:54:25 пре подне »
Поздрав пријатељи,
Ево да и ја отворим једну опуштену варијанту теме, да се мало сви забавимо , а и да научимо нешто. Надам се да оваква тема неће сметати главним уредницима и осталим озбиљним људима. Знам да је генетика прилично егзактна наука и да можда не иде ова тема са тим , али исто тако мислим да треба имати и овакав прилаз и неку врсту забаве и разоноде.
Већ нам дуго стижу резултати тестирања Херцеговаца, Крајишника, Војвођана, Шумадинаца и осталих...

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #24 послато: Фебруар 27, 2017, 04:01:17 пре подне »
Ево за почетак би ставио Војислава Шешеља, којег не цјеним га политичара , већ као веома едукованог човјека , али и као великог циркусанта и шаљивџију.

По мени је тешка категорија И2, не знам шта ви мислите?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #25 послато: Фебруар 27, 2017, 09:43:20 пре подне »
Ево за почетак би ставио Војислава Шешеља, којег не цјеним га политичара , већ као веома едукованог човјека , али и као великог циркусанта и шаљивџију.

По мени је тешка категорија И2, не знам шта ви мислите?

Шeшeљи cу пo cвoj пpилици или "poд Никшићa" или "poд Лучинштaкa 19=14". Уcкopo ћeмo caзнaти...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #26 послато: Фебруар 27, 2017, 01:53:21 поподне »
Шeшeљи cу пo cвoj пpилици или "poд Никшићa" или "poд Лучинштaкa 19=14". Уcкopo ћeмo caзнaти...

По старој номенклатури на табели, типовао бих "род Никшића". :)



На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8509
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #27 послато: Фебруар 27, 2017, 02:03:16 поподне »
Коначно пронађох неки конкретан навод о поријеклу Вучића. Они дефинитивно јесу из тог старијег цинцарског слоја у Чипуљићима. Ево шта се каже о њима:



Навод је из рада Душана Дрљаче "Чипуљићке калајџије" који се налази у Зборнику у издању Балканолошког института САНУ на сљедећој адреси:

http://www.balkaninstitut.com/pdf/izdanja/posebno/banjasi_.pdf

Моја снаја је од ових Димића из Чипуљића. Нисам знао да се рачунају у најстарије породице у селу. Код Јањатовића су наведени под другим презименом, Прендићи (код Миленка Филиповића сам нашао тај податак, када их је навео као "Димићи-Прендићи"). Слава је Велика Госпојина. Мислим да су пореклом Цинцари.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #28 послато: Фебруар 27, 2017, 02:36:38 поподне »
По старој номенклатури на табели, типовао бих "род Никшића". :)
Ја мислим да је он од Требјешких Никшића иако он сам тврди да је из Роваца даљим пореклом, мада и једни и други су Никшићи.Не верујем да је од Тарских, јер су се они још у 14. веку из Жупе одселили у Потарје, а незнам да ли је било сеоба из Потарја у Херцеговину, мада ништа није искуључено јер је његов род отишао у Попово Поље чини ми се у 17. веку... Ипак бих фаворизовао опцију Требјешана, тј. да је део оних Никшића који се нису из Жупе и Требјесе селили у Ровца у 15. веку...Резултат ће показати, а могуће је да је и он у праву, јер је било и повратних миграција из Роваца у Жупу, која није далеко....

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #29 послато: Фебруар 27, 2017, 02:38:15 поподне »
Моја снаја је од ових Димића из Чипуљића. Нисам знао да се рачунају у најстарије породице у селу. Код Јањатовића су наведени под другим презименом, Прендићи (код Миленка Филиповића сам нашао тај податак, када их је навео као "Димићи-Прендићи"). Слава је Велика Госпојина. Мислим да су пореклом Цинцари.

Код Јањатовића се помињу и неки Димићи у Варцар вакуфу (данашњи Мркоњић Град). Славе Ваведеније, крајње нетипично за српску популацију Крајине. Могли би бити повезани са чипуљићким Димићима, познато је да су Чипуљичани имали исељенике по босанским градићима, а и и у једном и у другом случају славе Богородичине празнике.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8509
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #30 послато: Фебруар 27, 2017, 02:53:07 поподне »
Код Јањатовића се помињу и неки Димићи у Варцар вакуфу (данашњи Мркоњић Град). Славе Ваведеније, крајње нетипично за српску популацију Крајине. Могли би бити повезани са чипуљићким Димићима, познато је да су Чипуљичани имали исељенике по босанским градићима, а и и у једном и у другом случају славе Богородичине празнике.

Да, занимљиво, могућа је нека веза. Хвала на податку.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #31 послато: Фебруар 27, 2017, 05:02:32 поподне »
Ја мислим да је он од Требјешких Никшића иако он сам тврди да је из Роваца даљим пореклом, мада и једни и други су Никшићи.Не верујем да је од Тарских, јер су се они још у 14. веку из Жупе одселили у Потарје, а незнам да ли је било сеоба из Потарја у Херцеговину, мада ништа није искуључено јер је његов род отишао у Попово Поље чини ми се у 17. веку... Ипак бих фаворизовао опцију Требјешана, тј. да је део оних Никшића који се нису из Жупе и Требјесе селили у Ровца у 15. веку...Резултат ће показати, а могуће је да је и он у праву, јер је било и повратних миграција из Роваца у Жупу, која није далеко....
Код Ровчани постоји доста снажно и уверљиво предање о томе да су они од Шћепановића, мада како стоје ствари врло лако би могло да буде да су од старинаца Ровачких, јер сад већ имамо и потврду ДНК да је код три од четири огранка Никшића-Гојаковића (Булатовићи, Влаховићи, Шћепановићи и Срезојевићи) било саплемењених стариначких родова.

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #32 послато: Фебруар 27, 2017, 05:28:42 поподне »
Код Ровчани постоји доста снажно и уверљиво предање о томе да су они од Шћепановића, мада како стоје ствари врло лако би могло да буде да су од старинаца Ровачких, јер сад већ имамо и потврду ДНК да је код три од четири огранка Никшића-Гојаковића (Булатовићи, Влаховићи, Шћепановићи и Срезојевићи) било саплемењених стариначких родова.

Постоји у Попову и она група родова која слави Лучиндан (Љепаве, Иванишевићи). Та група има предање о пореклу од Срезојевића, а с обзиром на то да су Шешељи из истог краја, могли би бити део исте групе. Тестиран је и један Љепава у Херцеговини, па биће занимљиво упоредити резултате.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #33 послато: Март 12, 2017, 11:37:18 поподне »
Јеремићи из Чачка би требали бити Р1а. Да ли неко зна којој би халогрупи могао да припада Александар Поповић?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #34 послато: Март 12, 2017, 11:41:08 поподне »
Какво је порекло Белог Прелетачевића - "Само јако"?  ;D




Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #35 послато: Март 12, 2017, 11:51:49 поподне »
Андреј Фајгељ

(Неам појма, рекао је да ће се кандидовати)  :D



О пореклу своје породице, Фајгељ каже:
„Фајгељи су увек били про-српски југословенски Словенци. Пореклом су из Идрије док се може пратити породично стабло, а онда се одједном стабло прекида. Сви Фајгељи су близак род. Иначе, свуда је презиме Фајгељ необично и свуда морам да га спелујем, чак и у Словенији, мада код Словенаца та реч значи неки цвет; шебој, чини ми се. Међутим, презиме Фајгељ често је и код Аустријанаца, Јужних Немаца и Ашкеназа. Само Аустријанци и Израелци се не чуде кад чују моје презиме.
Дошли смо из Словеније путем Марибор-Дубровник-Сарајево-Нови Сад-Београд. Мој прадеда је био поштански службеник који је уводио ПТТ линије у Дубровник. Иначе, сви преци били су високи службеници, најпре тамо у Словенији у тим рудницима. Чукундеда Данило био је водећи композитор сакралне музике, као и професор.“
Деда Андреја Фајгеља Александар био је професор интерне медицине у Сарајеву, а отац Станислав универзитетски професор психологије. Андреј Фајгељ је професор филологије.


Занимљиво је и то што имамо и хаплогрупе:

Y-DNK: R1B1b2a
MtDNK: H5
https://twitter.com/fajgelj/status/787012152385212416
На 48:45 Фајгељ одговара на питање ''да ли има јеврејско порекло'', чак спомиње и тест код 23andMe, где му Теша у шаљивом тону каже да је прави Индоевропљанин.  ;D
<a href="https://www.youtube.com/v/XGelkahPUtg&amp;t=50s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/XGelkahPUtg&amp;t=50s</a>
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #36 послато: Март 12, 2017, 11:58:19 поподне »
Какво је порекло Белог Прелетачевића - "Само јако"?  ;D


Оваквог циркуса ваљда у свету није било до код нас. ;D

<a href="https://www.youtube.com/v/H2GHC7GMeEc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/H2GHC7GMeEc</a>

Наводно се право зове Лука Максимовић. :D



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #37 послато: Март 13, 2017, 12:05:14 пре подне »
Оваквог циркуса ваљда у свету није било до код нас.
Наводно се право зове Лука Максимовић. :D
Било је у Италији пре пар година. Неки познати комичар се кандидовао под својим алтерегом. Мислим да је чак ушао у парламент. На сличан начин је карикирао савремене италијанске политичаре огрезле у корупцију и везе са мафијом. Само што су код нас политичари гори, а самим тим и рекације бурније. Лично очекујем да Максимовић свима отме по неки глас, а највише зна се већ коме.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #38 послато: Март 13, 2017, 12:13:00 пре подне »
Оваквог циркуса ваљда у свету није било до код нас. ;D

Било је у Италији пре пар година...

Један facebook другар из Бразила ми каже да су овакве шаљевџије редовна појава на њиховим провинцијалним изборима.  ;D

Била је и она спрдачина са Дарт Вејдером у Украјини.  ;D
Линк:
Дарт Вејдер кандидат за председника Украјине

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #39 послато: Март 14, 2017, 12:03:07 пре подне »
"Бели" Максимовић Лука је из Младеновца, а у селима око Младеновца има их неколико са различитим славама...
Село Рабровац:
Максимовић (1 к., Св. Лука). Дошао од Чачка.
Село Велика Иванча:
–Максимовићи (Шиљићи), славе Аранђеловдан, не знају за своје порекло
Село Велика Крсна:
Дреновчани (Ћосићи,Давидовићи, Карићи, Ракићи, Шишићи, Илићи, Обрадовићи, Марковићи, Ристићи, Дабићи, Брковићи, Максимовићи, Павловићи, Машићи) 203 к., славе Видовдан. Стари су им дошли од Сјенице.
Село Међулужје:
Максимовићи (Илићи и Завишићи), славе Илиндан. Стари су им дошли из Богмиловића у Црној Гори.
Ако у кампањи обиђе своје село, а био би ред, знаћемо од којих је :)