Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2557016 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1740 послато: Април 02, 2016, 10:02:08 поподне »
Pozdrav, Gojko! Meni lično, tako da zadovolji sve moje kriterijume i potrebe za stablo, odgovara jedino Adobeov Photoshop (imam preko 700 imena).

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1741 послато: Април 03, 2016, 06:25:20 пре подне »
Пре неки дан сам коначно нашао папире на којима сам све то писао, па ми кажите знате ли неки програм у коме се све то може лепо, прегледно сложити (и после одштампати)?

Lično, preporučujem Gramps. Program možda deluje konfuzno na početku (pogotovo pošto su osnovni delovi stabla ljudi, događaji i porodice), ali je meni neizmerno pomogao da shvatim koliko su izvori podataka bitni i kako sve skupljeno predstaviti. Postoji poveći broj plugina koji pišu podatke u raznoraznim vidomia, formatima i oblicima, tako da je sve lako vizualizovati. Čini mi se i da je dobar deo programa preveden na srpski, ako ti je to bitno (minimalno, moguće je pisati datume na srpskom, što mi se čini kao ogromna prednost). Ako kreneš da koristiš Gramps i imaš nekih nejasnoća, možeš mi se slobodno obratiti! :)

Ван мреже Гојко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1742 послато: Април 03, 2016, 10:11:23 поподне »
Хвала вам, пробаћу обе варијанте. :)

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1743 послато: Април 05, 2016, 09:16:27 пре подне »
Трипић, Маглај, БиХ - слава: Стевањдан, хаплогрупа R1a.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1744 послато: Април 05, 2016, 09:56:59 пре подне »
Трипић, Маглај, БиХ - слава: Стевањдан, хаплогрупа R1a.

Не знам има ли нешто више о пореклу ових Трипића из Маглаја, али и у Херцеговини, тачније у околини Љубиња, постоје Трипићи са истом славом.

"Трипићи су остали сирочад иза оца, па их је мајка пренијела својим на Шћеницу. Док су били у Седларима, славили су Шћепањдан, а на Шћеници су промијенили славу, па славе Ђурђевдан."

(Љубо Михић, "Љубиње са околином")

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1745 послато: Април 05, 2016, 10:29:27 пре подне »
Трипић је несумњиво М458, (највероватније припада подграни л1029), видим да се учланио на ФТДНА пројекту.

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1746 послато: Април 05, 2016, 03:59:21 поподне »
Не знам има ли нешто више о пореклу ових Трипића из Маглаја, али и у Херцеговини, тачније у околини Љубиња, постоје Трипићи са истом славом.


Тестирани је Радо Трипић, живи у Торонту.
Прецизније податке о пореклу покушајте да добијете од његове супруге (која чини се води рачуна о профилима на FTDNA  и 23andMe):

https://www.facebook.com/anna.tripic

« Последња измена: Децембар 30, 2018, 11:15:26 поподне Amicus »
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1747 послато: Април 05, 2016, 08:18:28 поподне »
Миленко С. Филиповић је истраживао и порекло Срба са Озрена (Маглај и околина). Међу њима готово да и нема староседелаца. Старо муслиманско становништво је скоро потпуно нестало током куге у 18. веку, а нови досељеници били су Срби из Херцеговине и Црне Горе.

Веома су жива предања досељеника са простора данашње Црне Горе и Херцеговине, па није искључено да су и Трипићи пореклом баш од ових херцеговачких.


Порекло српског становништва Озрена:




Срби из БиХ су у већини случајева пореклом из Старе Херцеговине, што се огледа и у високом проценту хаплогрупе I2a и N1a. Староседеоце треба пре свега тражити међу припадницима R1a, мада и међу њима вероватно има пуно досељеника из Херцеговине.

Приметно је и значајно присуство родова пореклом са простора данашње ЦГ. То се најбоље види на оном истраживању за БиХ Србе (узорак 81), где је E1b преко 20%, а J2b преко 6%. Ови људи вероватно долазе из Херцеговине и из Полимља. (Међу E1b хаплотиповима има оних који упадају у општи кластер, али има и Васојевића, Орловића, итд.)

Ово се на крају крајева слаже са подацима из разних монографија о пореклу БиХ Срба, где се срећу разна презимена пореклом из Дробњака, Пиве, Васојевића, итд.


 

Ван мреже anna_t

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1748 послато: Април 06, 2016, 05:00:04 пре подне »
Puno hvala za ove fantasticne informacije o Tripicima, Ozrenu itd. :)  Ovo je ukratko sta mi znamo o Tripicima.  U okolini Maglaja ima nekoliko familija Tripica za koje se ne zna da li su u stvari u rodbinskoj vezi, i imaju razlicite slave - Stjepandan I Djurdevdan.  Medjutim, moje subjektivno misljenje je da svi medjusobno lice :)  Tocno je da u podnozju Ozrena postoji jako vjerovanje I usmena predaja da su dosli iz Hercegovine prije par stoljeca.  Narjecje je vecinom ijekavsko, mada smo primjetili da upotrebljavaju nekolicinu rijeci koje su u ikavskom obliku (recimo sikira).  Rado pokazuje dosta DNK veze sa Dalmacijom (bazirano na autosomalnom testu), sto nas je poprilicno iznenadilo. 

Ovdje u Kanadi smo upoznali I trojicu brace Tripica iz Capljine, cini nam se da su slavili Djurdjevdan, ali vjerovatno bi tek DNK test pokazao vise.  Mozda ih jednom nagovorimo :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1749 послато: Април 06, 2016, 07:06:06 пре подне »
Puno hvala za ove fantasticne informacije o Tripicima, Ozrenu itd. :)  Ovo je ukratko sta mi znamo o Tripicima.  U okolini Maglaja ima nekoliko familija Tripica za koje se ne zna da li su u stvari u rodbinskoj vezi, i imaju razlicite slave - Stjepandan I Djurdevdan.  Medjutim, moje subjektivno misljenje je da svi medjusobno lice :)  Tocno je da u podnozju Ozrena postoji jako vjerovanje I usmena predaja da su dosli iz Hercegovine prije par stoljeca.  Narjecje je vecinom ijekavsko, mada smo primjetili da upotrebljavaju nekolicinu rijeci koje su u ikavskom obliku (recimo sikira).  Rado pokazuje dosta DNK veze sa Dalmacijom (bazirano na autosomalnom testu), sto nas je poprilicno iznenadilo. 

Ovdje u Kanadi smo upoznali I trojicu brace Tripica iz Capljine, cini nam se da su slavili Djurdjevdan, ali vjerovatno bi tek DNK test pokazao vise.  Mozda ih jednom nagovorimo :)

Нема на чему Ана. Хвала Вама што сте се јавили.

Као што смо имали прилике да видимо и херцеговачки Трипићи славе управо Стевањдан и Ђурђевдан. Можда треба напоменути да у Херцеговини постоји још једна грана Трипића (иако по свему судећи нису у вези са маглајским). Они су из околине Житомислића. Своје порекло везују за Скадар, а славе Арандђеловдан.

Што се аутосомалне днк тиче, она даје грубу слику са ким су се Ваши преци (све гране) мешали последњих 300 година. За очекивати је да на том списку буде пуно породица из Херцеговине, Босне, Далмације, итд.


Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1750 послато: Април 06, 2016, 07:10:43 пре подне »
Занимљиво је да се у Шематизму дабробосанском за 1882 годину Трипићи спомињу само на простору Маглаја, као и да славе седам различитих слава:
-Стевањдан у парохији Брусница
-Св. Димитрије , -//- Возућа и Маглај
-Ђурђевдан,   -//-  Брусница, Порјечина, Раковац
-Игњатије,  -//-  Хрге
-Јовањдан, -//- Ступари
-Петровдан, -//- Брусница
-Симеун Богопр., -//- Ступари

Презиме Трипковић, спомиње се у Бугојну гдје славе Јовањдан и у парохији Кралупи код Високог, слава Никољдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1751 послато: Април 06, 2016, 10:08:17 пре подне »
Јелић, Кремна (Прњавор), Република Српска, слава Св. Марко, хаплогрупа R1a.

Невген предвиђач највеће шансе даје подграни Z280.

Ово су Јелићи нашег Луке са форума (мајчина страна), па га овим путем позивам да напише нешто више о пореклу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1752 послато: Април 06, 2016, 10:47:25 пре подне »
Чини ми се да је Јелић по маркерима најближи Гаврићу из Јошавке крај Челинца (Република Српска). Гаврић такође слави Марковдан.

Резултат је прослеђен администраторима днк пројекта, па ћемо видети где ће га они сместити.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1753 послато: Април 06, 2016, 01:03:55 поподне »
Јелић, Кремна (Прњавор), Република Српска, слава Св. Марко, хаплогрупа R1a.

Невген предвиђач највеће шансе даје подграни Z280.

Ово су Јелићи нашег Луке са форума (мајчина страна), па га овим путем позивам да напише нешто више о пореклу.

Оно што ја знам о пореклу је то да је први познати предак Јелића из Кремне, Михаило, дошао након невесињске пушке у Кремну из села Бранешци које се данас налази у општини Челинац.
« Последња измена: Јун 04, 2017, 10:25:05 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1754 послато: Април 06, 2016, 01:53:17 поподне »
Ако се на основу днк утврди да су Јелићи и Гаврићи повезани, сви би даљим пореклом могли бити од Симића из тог краја. Ево шта Момчило Спасојевић ("Порекло становништва челиначког краја") каже о овом роду.

Помињу се и Јелићи и топоним Јелића брдо.

Симићи су племе чија је постојбина у Црној Гори око Никшића у Великом Црљењу, Каленићима и Томанима, од њих су Симићи (Радомировићи) Једни су одселили у Шумадијски Колубару, бајну башту, а Нешковићи су потомци домазета Симића у Црној гори. Још у 16. вијеку из Билећких рудина у Г. Јошавку су дошла браћа Симо и раде од којих су данашњи Симићи и Радићи у том селу.

Стојан Симић (1918) из села Јошавке прича да је његова мајка Јованка кћи Пеје Спасојевића и да се 1898. Године удала за његовог оца Николу у Јошавку. Пејо је имао два јахаћа коња. Један је служио за обилазак имања , обилазак посленика и посјете људима. А други за одласке у сватове и велике црквене зборове и друге свечаности. Тог коња су на поток на воду морала водити по два момка тако је био асијаст и немиран. У то вријеме био је обичај да се богати домаћини на великим зборовима, нарочто када се мало попије, кесају. Кесање је било надметање у томе ко има више дуката при себи. Доста дуката и добрих јахаћи коња био је циљ коме су тежили људи тога времана.

Симићи имају станиште у Херцеговини у Житомислићима, а доселили су се из села Пријесци Дубраве. Било их је у Љутом Долу (Широки Бријег) али су изумрли. Од њих потичу католици Дамјановићи у Љутом Долу. Славили су Никољдан. Има их у околини Мостара.

Симићи, су бјежећи од Турака из Херцеговине доселили у Јошавку, на данашњу Радића косу између ријека Јошавке и Прлишнице, доселила су три брата: Симо, Гавре и Раде. Када се породица проширила и почела дијелити Симо је одселио на Јелића брдо код Рајилића гдје је сазнао да је једна породица Јелића помрла од куге осим једне жене и човјека који су преселили у Бранешце. Зато се он преселио на други бријег гдје је основао породицу Симића. Гавро је прешао преко Прлишнице и основао породицу Гаврића, а брдо се данас зове Гаврића брдо. Раде је, као најмлађи, остао на старом кућишту и основао породицу Радића. Садашњи Симићи, Гаврићи и Радићи славе Марковдан. Симићи су своје презиме донијели из Херцеговине а не добили по Сими како се сматра.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1755 послато: Април 06, 2016, 06:28:03 поподне »
Јелићи су убачени на пројекат. Груписани су заједно са Гаврићима са којима несумњиво имају скорашње блиско поријекло.

Иначе су повезани са групом Р1а родова који имају 458=13 (Шаренци и остали). Та група је одређена и СНП-ом YP4278. Рекао бих да им је свима матица у Херцеговини. Најближи инострани хаплотипови су им у Русији. Иначе ова грана није богзна како бројна. Свакако су потомци неког од словенских племена, било би занимљиво открити којег.

Иначе тај крај Републике Српске, између Босне и Врбаса није обрађиван, па је података о породицама мало. У турском попису из 1604. види де да је тај простор, како онда, тако и сада густо насељен српским, православним становништвом. Иначе овај дио није претрпио досељавања из Лике, Далмације и западне Крајине, а није га закачио ни талас досељеника из Херцеговине крајем 18. и у 19. вијека. Претпостављам да је ово српско становништво једним дијелом стариначко, а другим дијелом од давнашњих досељеника из Херцеговине крајем 15. и у 16. вијеку. Јелићи по свој прилици спадају у ову другу групу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1756 послато: Април 07, 2016, 10:05:05 пре подне »
Јелићи су убачени на пројекат. Груписани су заједно са Гаврићима са којима несумњиво имају скорашње блиско поријекло.

Иначе су повезани са групом Р1а родова који имају 458=13 (Шаренци и остали). Та група је одређена и СНП-ом YP4278. Рекао бих да им је свима матица у Херцеговини. Најближи инострани хаплотипови су им у Русији. Иначе ова грана није богзна како бројна. Свакако су потомци неког од словенских племена, било би занимљиво открити којег.

Иначе тај крај Републике Српске, између Босне и Врбаса није обрађиван, па је података о породицама мало. У турском попису из 1604. види де да је тај простор, како онда, тако и сада густо насељен српским, православним становништвом. Иначе овај дио није претрпио досељавања из Лике, Далмације и западне Крајине, а није га закачио ни талас досељеника из Херцеговине крајем 18. и у 19. вијека. Претпостављам да је ово српско становништво једним дијелом стариначко, а другим дијелом од давнашњих досељеника из Херцеговине крајем 15. и у 16. вијеку. Јелићи по свој прилици спадају у ову другу групу.

И у околини Озрена има доста родова који славе Лазаревдан. Миленко Филиповић их по аутоматизму убраја у досељенике из Херцеговине (по њему је Лазаревдан типична "херцеговачка слава").

Постоји ту и један број досељеника са славом Св. Симеон. Они су сви пореклом из крајева западно од Босне. Поред тога што је ова слава карактеристична за те крајеве, ови људи и кажу да су доселили одатле. О високој концентрацији славе Св. Симеон у тим крајевима већ су писали Милан Карановић и Ђорђе Јањатовић.

Ова област није превише удаљена од Челинца, где такође постоји доста оних који славе Св. Лазара и Св. Симеона.

Генерално, добро је што се у случају Јелића све лепо поклопило, днк анализа, предање, сродне породице, итд.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1757 послато: Април 07, 2016, 10:42:29 пре подне »
И у околини Озрена има доста родова који славе Лазаревдан. Миленко Филиповић их по аутоматизму убраја у досељенике из Херцеговине (по њему је Лазаревдан типична "херцеговачка слава").

Постоји ту и један број досељеника са славом Св. Симеон. Они су сви пореклом из крајева западно од Босне. Поред тога што је ова слава карактеристична за те крајеве, ови људи и кажу да су доселили одатле. О високој концентрацији славе Св. Симеон у тим крајевима већ су писали Милан Карановић и Ђорђе Јањатовић.

Ова област није превише удаљена од Челинца, где такође постоји доста оних који славе Св. Лазара и Св. Симеона.

Генерално, добро је што се у случају Јелића све лепо поклопило, днк анализа, предање, сродне породице, итд.
Da Lazareva subota je česta slava u selima između Bileće i Ljubinja.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1758 послато: Април 07, 2016, 11:29:36 пре подне »
Гломазић, Доње Рудинице - Пива, Св. Никола, Н1а


mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1759 послато: Април 07, 2016, 08:45:24 поподне »
Гломазић, Доње Рудинице - Пива, Св. Никола, Н1а



Ђорђо,
честитке!

Видим да помињеш и Браниловиће уз Руђиће који су истога поријекла.
Гломазиће смо поставили у табелу ДНК пројекта.
Можда ми је тај податак промакао...но, интерсује ме да ли је доступан такође и хаплотип Браниловића?
« Последња измена: Април 07, 2016, 08:49:23 поподне млађо »