Аутор Тема: Име Продан  (Прочитано 2047 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Име Продан
« послато: Август 16, 2016, 03:22:13 поподне »
Интересује ме значење имена Продан (у женској варијанти Продана).

У мом крају (Западна Србија), када је мужу и жени умирало дете по рођењу неколико пута заредом, следећем детету давали су име Продан(а) јер су га, каобајаги, продали неком другом и више није њихово. На тај начин сматрали су - заштитиће га од "злих сила".

Има ли у нечијем другом крају сличних прича о давању овог имена? Да ли неко зна је ли уобичајено баш за неке крајеве и колико рано се јавља? Знам да је некима "Продан" само надимак, а не име "из личне карте", мада их често сви зову Продан.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Име Продан
« Одговор #1 послато: Август 16, 2016, 07:49:09 поподне »
Mislim da se u Istoriji Srba Jirečeka može naći da imena Kupljen i Prodan ukazuju na stare svojinske odnose.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Име Продан
« Одговор #2 послато: Август 17, 2016, 09:33:35 пре подне »
У књизи Петра Стевановића - ОНОМАСТИКОН - ИМЕ ЗНАТИ ИЗАБРАТИ, на 101. стр. пише:
Продан (Продана)
старо славеносрпско, заштитно (изводи порекло од основе глагола продати, у далекој прошлости (када се још веровало да реч има моћ магије) надевало се детету у функцији одвраћања злих духова који мимоилазе дете које је "већ продато" зато што му не могу пуно наудити). По народној традицији обично се надевало оном сину "који је од Бога дат као замена за старијег покојног сина". Међу познатијим из прошлости је Хаџи-Продан Глигоријевић, војвода из Првог српског устанка.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Име Продан
« Одговор #3 послато: Август 17, 2016, 09:40:58 пре подне »
Хвала, Ненаде и Војиславе!

Занимљиво је што пише "у далекој прошлости надевало се детету..." а ја знам за случај из 1937. чак.