Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 474999 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #480 послато: Август 01, 2016, 02:59:46 поподне »
Лично се нисам бавио детаљима из историје хаплогрупе I2c, али сам више пута на еупидијином форуму читао постове sparkey-a који припада тој хаплогрупи. Његови ставови су подржани подацима и добрим начином закључивања. Ево шта је он о свој хаплогрупи последњи пут писао: I2b/I2c.

Колико сам видео у његовим постовима, његова верзија догађаја у вези са ХГ I2c је слична Синишиној, значи поступни прелазак њених припадника из Европе ка Кавказу, и повезивање ове хаплогрупе са Багратидима, краљевском династијом код Јермена и Грузина. Међутим, и даље остаје нејасна њена појава на Балкану, да ли би она могла да се веже за предсловенски или предримски период, или можда за средњи век (пресељавања Јермена на Балкан која су у више наврата предузимали византијски цареви нпр.)?  Изгледа да је код ових мањих хаплогрупа проблем што се ретко ко бави њиховом историјом, па ова питања остају недоречена и неодговорена.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #481 послато: Август 01, 2016, 03:16:17 поподне »
Колико сам видео у његовим постовима, његова верзија догађаја у вези са ХГ I2c је слична Синишиној, значи поступни прелазак њених припадника из Европе ка Кавказу, и повезивање ове хаплогрупе са Багратидима, краљевском династијом код Јермена и Грузина. Међутим, и даље остаје нејасна њена појава на Балкану, да ли би она могла да се веже за предсловенски или предримски период, или можда за средњи век (пресељавања Јермена на Балкан која су у више наврата предузимали византијски цареви нпр.)?  Изгледа да је код ових мањих хаплогрупа проблем што се ретко ко бави њиховом историјом, па ова питања остају недоречена и неодговорена.  :)

Искрено, сад сам прочитао оно што сам писао за ову хаплогрупу I2-L596 у тексту о хаплогрупи И прије неколико година и видим да сам то тада повезао са кретањима Источном Гравета. Неколико година је у генетици велико раздобље. Тада још увијек није била откривена маса старе днк у источној Европи и Кавказу. За ову грану би требало поново проћи све новоткривене гране, видјети старост, упоредити са доступном старом днк и покушати доћи до закључка о миграцији.

Поред ове гране I2 има једна још мања и загонентнија од свега неколико припадника: I2-L416 коју су досад називали Јадранском (Адриатик). Засад у овој грани има неколико Италијана, један Нијемац, један Иранац ,један Шкот и наравно један Србин.

Свашта се код нас може наћи, Срби као да су скупљали све најрјеђе групе. За тако мали народ заиста велика разноврсност. Али тако је кад смо направили кућу насред пута.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #482 послато: Август 01, 2016, 08:25:36 поподне »
Поред ове гране I2 има једна још мања и загонентнија од свега неколико припадника: I2-L416 коју су досад називали Јадранском (Адриатик). Засад у овој грани има неколико Италијана, један Нијемац, један Иранац ,један Шкот и наравно један Србин.

Мислим да су и двойица Хрвата исте лозе, из хрватске збирке тисушту и сто узорака. Йедан йе из Далмацийе, колико се сѣћам и бар йедан од њих йе прѣдвиђен као Г сачинитељими рада.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #483 послато: Август 08, 2016, 10:26:44 поподне »
Напредују промене на yfull-у.

https://yfull.com/tree/I-CTS10228/

Осим што се појавио нови тестирани I-CTS10228+ A2512+ Литванац већ је сада познато да он припада новој грани Y23118 док су од раније познати Пољак и Грк сврстани у гране Y23115* (Пољак) A2512* (Грк).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #484 послато: Август 08, 2016, 11:09:13 поподне »
Напредују промене на yfull-у.

https://yfull.com/tree/I-CTS10228/

Осим што се појавио нови тестирани I-CTS10228+ A2512+ Литванац већ је сада познато да он припада новој грани Y23118 док су од раније познати Пољак и Грк сврстани у гране Y23115* (Пољак) A2512* (Грк).

Овдје треба примјетити да тестирани Литванац и Пољак из ове групе нису Пољаци и Литванци у правом смислу ријечи, већ се ради о ашкенаским Јеврејима, што ову грану Динарика A2512 чини још загонетнијом са обзиром на шпанско-грчко-јеврејску мјешавину.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #485 послато: Август 10, 2016, 09:12:12 поподне »
Овдје треба примјетити да тестирани Литванац и Пољак из ове групе нису Пољаци и Литванци у правом смислу ријечи, већ се ради о ашкенаским Јеврејима, што ову грану Динарика A2512 чини још загонетнијом са обзиром на шпанско-грчко-јеврејску мјешавину.

Прошлога мѣсеца беях на одмору, те га искористих за довршавање нечега што започех пролѣтос, а што недостаяше мойему рачуначу старости найскорийега зайедничкога прѣдка. То се зове "Устаблитељ", и задатак му йе задате хапловрсте (по могућству што дуже), устаблити у дрво, и при том дати процѣну старости и найвѣроватнийу хапловрсту свакога чвора стабла. Устаблитељ ради помоћу образца Нордтведа, њиме се процѣњуйе удаљеност двейу хапловрст.

Зашто ово пишем овдѣ? Па, први примѣр на койем кушах устаблитеља бѣше управо йеврейски грозд о койем говорите. Његова старост йе устаблитељем процѣњена на око 25 колѣн. Значи, доста йе плитак. Удаљеност до другога грозда истога огранка (Грк, Шпанац, затим наш койему се личност йош не смѣ открити) йе доста велика, реда величине 50-60 колѣн.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #486 послато: Август 29, 2016, 09:20:00 пре подне »
Да ли би неко био љубазан да ме упути на место где могу видети тренутну ситуацију што се тиче гране Z17855 и њених СНП-ћерки грана?

Да ли је ово последње што се зна:

image hosting free

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #487 послато: Август 29, 2016, 10:01:32 пре подне »
Да ли би неко био љубазан да ме упути на место где могу видети тренутну ситуацију што се тиче гране Z17855 и њених СНП-ћерки грана?

Да ли је ово последње што се зна:

На овом линку имаш посљедње стабло од 22. августа које је урадио Зденко Марковић, администратор И2а ФТДНА Пројекта. Препоручујем ти иначе блог са линка, као мјесто гдје ћеш наћи најактуелније информације.

http://i2aproject.blogspot.ba/

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #488 послато: Август 29, 2016, 10:07:46 пре подне »
 Да није Селаковић питао не бих видио да су на новом стаблу коначно успјели изоловати СНП који одређује Динарик Југ грану. Колико видим ради се о PH908. Ово је новост и за мене, морам још провјерити о чему се ради.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #489 послато: Август 29, 2016, 10:22:15 пре подне »
Да није Селаковић питао не бих видио да су на новом стаблу коначно успјели изоловати СНП који одређује Динарик Југ грану. Колико видим ради се о PH908. Ово је новост и за мене, морам још провјерити о чему се ради.

Синиша, хвала! Међутим, ово стабло је код мене веома мутно, не могу да прочитам шта пише, да ли нешто радим погрешно?

https://3.bp.blogspot.com/-8HC1MhoJTns/V7slh2IcUVI/AAAAAAAACWA/SPK4pT0oQwoulb_46TKY0H4LjQQpO5SEQCLcB/s1600/Screen%2BShot%2B2016-08-22%2Bat%2B9.15.58%2BAM.png

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13157
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #490 послато: Август 29, 2016, 10:23:18 пре подне »
Да није Селаковић питао не бих видио да су на новом стаблу коначно успјели изоловати СНП који одређује Динарик Југ грану. Колико видим ради се о PH908. Ово је новост и за мене, морам још провјерити о чему се ради.

Колико се сећам, Зденко је говорио о неком СНП-у који би могао направити разлику између Севера и Југа. Мислим да се управо он и тестирао на тај СНП.

Треба проверити са њим, ово свакако може бити велика ствар за I2a Динарик.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #491 послато: Август 29, 2016, 10:29:23 пре подне »
Синиша, хвала! Међутим, ово стабло је код мене веома мутно, не могу да прочитам шта пише, да ли нешто радим погрешно?

https://3.bp.blogspot.com/-8HC1MhoJTns/V7slh2IcUVI/AAAAAAAACWA/SPK4pT0oQwoulb_46TKY0H4LjQQpO5SEQCLcB/s1600/Screen%2BShot%2B2016-08-22%2Bat%2B9.15.58%2BAM.png

Немој отварати слику, већ на почетку поста у тексту, имаш линк на пдф фајл који отвара нормалну слику.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #492 послато: Август 29, 2016, 10:36:19 пре подне »
Да ли би неко био љубазан да ме упути на место где могу видети тренутну ситуацију што се тиче гране Z17855 и њених СНП-ћерки грана?

За сада познате подгране су:

A1221/Y12341, постоје два тестирана припадника из Бугарске, и по један из Молдавије, Украјине, и Пољске (пореклом из Летоније) који су потврђени припадници ове гране.

PH3414 која је заступљена на нашим просторима, а којој припадају припадници рода Мириловића, као и тестирани Глумац из Далмације.

За све остале припаднике или није рађен СНП тест или није још пронађена грана којој припадају, тако да су уписани као Z17855*.

Поред изнад наведених на ФТДНА постоје потврђени припадници Z17855 из следећих земаља:
Црна Гора 2, Бугарска 5, Македонија 3, Турска 1, Грчка 2, Мађарска 3  Румунија 1,  Чешка 1, Словачка 1, Пољска 2, Украјина 3, Русија 2.

То би укратко било све о Z17855, временом ће се појавити још потврђених припадника.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #493 послато: Август 29, 2016, 10:46:00 пре подне »
Немој отварати слику, већ на почетку поста у тексту, имаш линк на пдф фајл који отвара нормалну слику.

Хвала, срамота ме.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #494 послато: Август 29, 2016, 11:03:48 пре подне »
Писао сам Зденку, везано за PH908, па док сачекам да одговори, провјерио сам мало овај СНП PH908 и видим да код неких тестираних није покривен Биг Ипсилон тестом (код мене на примјер) тако да се + само претпоставља. Иначе овај СНП је нађен у студији http://mbe.oxfordjournals.org/content/early/2014/12/13/molbev.msu327.short

Kасније га је YSeq уврстио на своју понуду смјестивши га испод S17250.

Претпостављам да је Зденко дошао до исправног закључка да је овај СНП карактеристичан за Динарик Југ. У сваком случају тестирање код YSeq би било добро због потврде.

Ово истовремено показује и мањкавост Биг Ипсилона, јер без обзира на свеобухватност код неких грана може да омане. Мад генерално говорећи БИг Ипсилон јесте помакнуо читаву ставр значајно напријед.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #495 послато: Август 29, 2016, 11:22:28 пре подне »
За сада познате подгране су:

A1221/Y12341, постоје два тестирана припадника из Бугарске, и по један из Молдавије, Украјине, и Пољске (пореклом из Летоније) који су потврђени припадници ове гране.

PH3414 која је заступљена на нашим просторима, а којој припадају припадници рода Мириловића, као и тестирани Глумац из Далмације.

За све остале припаднике или није рађен СНП тест или није још пронађена грана којој припадају, тако да су уписани као Z17855*.

Поред изнад наведених на ФТДНА постоје потврђени припадници Z17855 из следећих земаља:
Црна Гора 2, Бугарска 5, Македонија 3, Турска 1, Грчка 2, Мађарска 3  Румунија 1,  Чешка 1, Словачка 1, Пољска 2, Украјина 3, Русија 2.

То би укратко било све о Z17855, временом ће се појавити још потврђених припадника.

Хвала, Владице!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #496 послато: Август 29, 2016, 01:03:34 поподне »
Зденко ми је управо одговорио.

Постоје велике шансе да је овај СНП PH908 заиста одређујући за I2a Динарик Југ грану. Наиме, PH908 се досад показао негативан за седморицу тестираних Динарик Сјевер  укључујући и оне који су S17250+, а позитиван је код тројице Динарик Југа (једног  S17250* и двојице Z16983). Остаје непознат још статус гране Y4882 према овом СНП-у и ако се покаже да је Y4882 негативан, онда би заиста могли рећи да је PH908 одређујући за Динарик Југ. Како год, већ сад је јасно да је PH908 филогенетички испод S17250.

Овај СНП се засад може тестирати једино код YSeq и кошта неких 18 долара. Позивам све Динарик Југ са нашег Пројекта, који су у могућности, да тестирају овај СНП како бисмо дошли до нових сазнања о хаплогрупи I2a Динарик Југ.
« Последња измена: Август 29, 2016, 01:10:33 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #497 послато: Август 29, 2016, 06:42:43 поподне »
Овај СНП се засад може тестирати једино код YSeq и кошта неких 18 долара. Позивам све Динарик Југ са нашег Пројекта, који су у могућности, да тестирају овај СНП како бисмо дошли до нових сазнања о хаплогрупи I2a Динарик Југ.

Я се намѣравам испитати на њега, йер га у мойем Великом Ипсилону такође нема.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #498 послато: Август 31, 2016, 02:11:15 поподне »
Ново на yfull I-L621 стаблу.

https://yfull.com/tree/I-L621/

Осим још једног I-Y23118 сада имамо и I-S17250* Сардињанина из Каљарија.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13157
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #499 послато: Септембар 10, 2016, 02:45:14 поподне »
Хаплогрупа I2a (Динарик Север)

плаво - Срби
црвено - Хрвати
зелено - муслимани



напомена: род Љешњана-Војинића премештен у матичне крајеве у ЦГ, с обзиром да је реч о скоријој сеоби

Много лепо изгледа ова далматинско-личка група. А и генерално распоред ове хаплогрупе изгледа добро, зато што је углавном присутна код Срба из днк пројекта. Поред појачане концентрације у западним српским крајевима, I2a DN би значајнију улогу могла имати и у брдско-рашко-косовском појасу(?)


Извор: Срспки днк пројекат