Аутор Тема: Црна Гора - генетички профил  (Прочитано 104335 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #120 послато: Јун 15, 2016, 02:28:45 поподне »
Пешић је ту. Томашевић је из Баната, а пореклом вероватно Орловић. Код Драгутиновића није било података о пореклу у СДП, па је ово можда добра прилика да се убаце.

Тј. Бјелопавлић.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #121 послато: Јун 15, 2016, 06:37:30 поподне »
Хаплогрупа R1a, Црна Гора (Срби)

Z280
M458



Елезовић, Церовица (Бањани)
Бјелић, Заостро (Беране)
Булатовић, Горица (Подгорица)
Иванишевић, Цетиње (Z280?)
Шпањевић, Гојаковићи (Колашин, Z280?)
Зековић, Тушина, Ускоци (M458)

Непознато порекло:

Петровић

За Кликовце R1a-M458 још увек немамо тачну локацију. Претпоставка је да су пореклом из Црне Горе.



Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #122 послато: Јун 15, 2016, 10:10:50 поподне »
Klikovci zive u Zeti, izmedju Podgorice i Skadarskog jezera.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #123 послато: Јун 15, 2016, 11:26:19 поподне »
Klikovci zive u Zeti, izmedju Podgorice i Skadarskog jezera.

Јасно да су Кликовци присутни на простору ЦГ, али конкретно тестирани Кликовац није оставио детаље о месту порекла. 

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #124 послато: Јун 15, 2016, 11:36:22 поподне »
Јасно да су Кликовци присутни на простору ЦГ, али конкретно тестирани Кликовац није оставио детаље о месту порекла.

Ne znam zasto ta informacija pravi razliku. Koliko znam nema drugih Klikovaca na teritoriji bivse Jugoslavije. Imam prijarelja Klikovca iz sela Bistrice nedaleko od Skadarskog jezera. Mislio sam da ti treba samo zbog mape.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #125 послато: Јун 15, 2016, 11:37:52 поподне »
R1b



Мараш, Бијело Поље (Подгорица)
Вујовић, Трново (Црмница)
Гојнић, Брчели, Црмница? (23andMe)
Карадаглић, Сарапе, Љуботињ
Дрецун, Љуботињ
Љумовић, Пипери (23andMe)
Радовић, Доња Морача
Коњевић (непознато порекло)

Занимљив распоред R1b на простору Црне Горе. Иако је мали број узорака у питању, више нагиње ка истоку, тј. југоистоку земље. Појачано присуство на потезу Љуботињ-Црмница(?)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #126 послато: Јун 15, 2016, 11:41:20 поподне »
Ne znam zasto ta informacija pravi razliku. Koliko znam nema drugih Klikovaca na teritoriji bivse Jugoslavije. Imam prijarelja Klikovca iz sela Bistrice nedaleko od Skadarskog jezera. Mislio sam da ti treba samo zbog mape.

Што се мене тиче, нема сумње да је пореклом из тих крајева. Проблем је што не постоје конкретно информације о човеку који је тестиран, а то је неопходно да би администратори уписали место порекла у СДП. Због тога ће бити изостављен и са мапе, али га вреди поменути.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #127 послато: Јун 16, 2016, 06:20:21 поподне »
Хаплогрупа I1, Црна Гора (извор: Срспки днк пројекат)

P109
Z63
(M) - муслимани
(K) - католици

Убачени су муслимани и католици ради лакшег разумевања генетске слике и миграција. Требало је и са другим хаплогрупама тако урадити.



P109:

Станишић, Винићи (Бјелопавлићи)
Радовић, Доња Бијела, Шавник (Дробњак)
Касалица, Комарница (Дробњак)
Вемић, Дробњак
Еровић, Пода (Бијело Поље)

Z63:

Драшковић, Веље Дубоко (Ровца)
Пукић, Бар

Треба поменути да на 23andMe постоје Маловићи и Полексићи I1. Претпоставка је да су пореклом Дробњаци, али нема детаљнијих информација о пореклу.




Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #128 послато: Јун 16, 2016, 09:00:26 поподне »
Хаплогрупа I1, Црна Гора (извор: Срспки днк пројекат)

P109
Z63
(M) - муслимани
(K) - католици

Убачени су муслимани и католици ради лакшег разумевања генетске слике и миграција. Требало је и са другим хаплогрупама тако урадити.



P109:

Станишић, Винићи (Бјелопавлићи)
Радовић, Доња Бијела, Шавник (Дробњак)
Касалица, Комарница (Дробњак)
Вемић, Дробњак
Еровић, Пода (Бијело Поље)

Z63:

Драшковић, Веље Дубоко (Ровца)
Пукић, Бар

Треба поменути да на 23andMe постоје Маловићи и Полексићи I1. Претпоставка је да су пореклом Дробњаци, али нема детаљнијих информација о пореклу.
Ја сам био у контакту са тим Полексићем што има налог на 23андме.
Послао ми је стабло у које стоји да су његови били из насеља "Мокро" у општини Шавник.
Најстарији претак за кога зна је Марко Полексић рођен 1760 (син Драгића Калабића и Полексије Огњеновић, седма генерација).
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #129 послато: Јун 16, 2016, 09:03:12 поподне »
Ја сам био у контакту са тим Полексићем што има налог на 23андме.
Послао ми је стабло у које стоји да су његови били из насеља "Мокро" у општини Шавник.
Најстарији претак за кога зна је Марко Полексић рођен 1760 (син Драгића Калабића и Полексије Огњеновић, седма генерација).

Хвала, Жељко. Убудуће знамо где да га поставимо. ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #130 послато: Јун 24, 2016, 04:28:08 поподне »
Ево како изгледа када се упореде резултати Срба из ЦГ (Српски днк пројекат, узорак 86) и оног истраживања 404. Прво ће бити уписани резултати из днк пројекта, а у наставку резултати са великог истраживања за ЦГ.

I2a (29) - 33.72% --- 29.70%
E1b (22) - 25.58% --- 26.48%
R1a (7) - 8.14% --- 7.67%
R1b (6) - 6.98% --- 9.41%
N1a (6) - 6.98% --- 1.24%
J2b1 (6) - 6.98% --- 1.24%
I1 (5) - 5.81% --- 6.19%
G2a (3) - 3.49% --- 2.23%
J2a (1) - 1.16% --- 4.21%
I2-M223 (1) - 1.16% --- 1.98%

Иако узорак није исти, невероватно je колико се проценти појединих хаплогрупа поклапају.

Нпр., хаплогрупе I2a, E1b, R1a, R1b, I1, I2-M223 и G2a бележе готово исти проценат. Одудара однос N1a, J2b1 и J2a. Прве две хаплогрупе су заступљеније у СДП, док је J2a јача на истраживању 404.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #131 послато: Јун 24, 2016, 08:24:41 поподне »
Морам, Небојша, да напишем:
не може се рећи да хаплогрупа И2а бележи "готово исти проценат", кад се ради о 4% разлике. На узорку који представља популацију Црне Горе од око 350 хиљада мушкараца (ако их има и толико), то је јако велика разлика. Ако узмемо да исто толико мушкараца са пореклом из Црне Горе (оних који то знају и истичу) живи у Србији, опет је 4% прилично висок удео.
С друге стране, мислим да ни тестирана популација није одговарајући узорак за поређење. Сви знамо одакле потиче узорак 404 тестирана грађанина ЦГ из те кампање. Криминалитет у ЦГ није равномеран. Не само због броја становника. Стопа криминалитета по броју становништва у општинама као што су Плужине, Жабљак, Андријевица, Херцег Нови, и она у Подгорици, Никшићу, Бару, Бијелом Пољу, нису ни приближне. Зато су ово прилично неупоредиви узорци.
И сам си закључио да узорак није исти, а ја додајем - не само бројчано, него и квалитативно.
Како год, један закључак ми се из ових бројки намеће: изгледа да се старије (словенско и влашко) становништво више исељавало пут Србије, од оног млађег, насељеног у одређене области данашње ЦГ почев од краја средњег века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #132 послато: Јун 24, 2016, 08:30:51 поподне »
Нисам те баш најбоље разумео у вези неких ствари, али може се рећи да за малу земљу као што је ЦГ 4% није мало. Ипак, приметно је да су и неки резултати практично исти. Ту пре свега мислим на однос I2a, E1b и R1a. Није баш да је неупоредив узорак. Све и да су на том истраживању 404 тестирани само људи из источних крајева ЦГ (а очито нису само они), може да се направи каква-таква паралела.

Можда би било добро убацити све тестиране, и Србе и муслимане, као и људе са 23andMe, па онда упоредити рез. са статистиком 404.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #133 послато: Јун 24, 2016, 08:48:30 поподне »
Велика је штета што је тај узорак 404 анониман (из разумљивих разлога), сигурно би то био богат извор значајних података...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #134 послато: Јун 24, 2016, 11:47:28 поподне »
Е1б је скочила са 21.7 на 25.58 постотака у односу на посљедњу обраду података из Српског ДНК пројекта коју је Небојша урадио: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=835.msg19068#msg19068
Занимљиво.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #135 послато: Јун 25, 2016, 12:00:10 пре подне »
Е1б је скочила са 21.7 на 25.58 постотака у односу на посљедњу обраду података из Српског ДНК пројекта коју је Небојша урадио: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=835.msg19068#msg19068
Занимљиво.

Скочила је и R1a, и то дупло. Треба нагласити да је у тој "прошлој" статистици било и људи са 23andMe. Ових 86 је из СДП. Ипак, нема превише тестираних на 23anMe, па у том смислу не утичу превише на укупну генетску слику.

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #136 послато: Јун 25, 2016, 02:24:34 пре подне »
Основна разлика ова два узорка је у томе што у СДП улази један број људи који не живе у ЦГ, већ у већини случајева у Србији. На примјер, у СДП узорак су уврштени неки људи који су већ друга или трећа генерација у БГ, али (разумљиво) пишу село одакле потичу. Зато имамо знатно већи проценат Ј2б1 и Н1а, јер су ово људи са крајњег сјеверозапада ЦГ који су се често насељавали по Србији.
 
Другим ријечима, анонимни узорак од 404 је реалнији, ако говоримо о узорку свих људи који данас живе у ЦГ.
Ако радимо узорак свих Срба (то јест православних хришћана) који данас живе у ЦГ, онда је резултат негдје између ова два узорка (опет ближи овом анонимном на 404).
Ако говоримо о узорку свих људи који воде поријекло из ЦГ, онда је то тешко процијенити, јер знамо да је у Србији много Срба и Црногораца, у САД много Албанаца, у западној Европи много муслимана.

Закључак: имамо већ довољно података да можемо рећи да овај узорак од 404 даје врло добру статистику фреквенције група за популацију која данас живи у ЦГ.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #137 послато: Јун 25, 2016, 02:25:45 поподне »
Закључак: имамо већ довољно података да можемо рећи да овај узорак од 404 даје врло добру статистику фреквенције група за популацију која данас живи у ЦГ.
Тај узорак је у најбољу руку осредњи, јер су у истраживању учествовали и Албанци, Бошњаци, Роми, итд. а и обављено је искључиво у ПГ која је територија племена Куча, те је логично да одређених хаплогрупа тамо буде више.
Да би узорак био добар треба бити прикупљен од испитаника из различитих области, као што је то случај са узорком из Хрватске.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #138 послато: Јун 25, 2016, 03:20:55 поподне »
Тај узорак је у најбољу руку осредњи, јер су у истраживању учествовали и Албанци, Бошњаци, Роми, итд. а и обављено је искључиво у ПГ која је територија племена Куча, те је логично да одређених хаплогрупа тамо буде више.
Да би узорак био добар треба бити прикупљен од испитаника из различитих области, као што је то случај са узорком из Хрватске.

Шта мислиш Шкрњо колико је било испитаника Бошњака муслимана, Шиптара, Рома и др националних мањина? Ако се држимо пописа из 2003  године, неправослаца је било близу 30%. Ако је следовало неправославцима 10% онда је то 40 узорка, а ако су се држали којег колико народа има од неправославаца је могло бити чак до 120 узорка. 

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #139 послато: Јун 25, 2016, 03:47:11 поподне »
Da li su tih 404 uzorka bili od ljudi koji imaju dosije? To bi znacilo da je sa cijele teritorije CG. Koliki je procenat manjina tesko je reci.