Науке и научне дисциплине > Физичка антропологија

Срби, трећи највиши народ на свијету

<< < (46/51) > >>

Небојша:

--- Цитат: сɣнце  Мај 30, 2022, 11:34:27 пре подне ---Ипсилон хромозом не може сам собом бити узроком личне висине. Просто супостављење ипсилон хромозома и просечне висине заиста показује необичну страст HG I к висини, али то је само корелација и никојим случајем каузалност. По свијем сазнањима биохемијских процеса мора постојати протеин имајућиј улогу у регулацији раста фибробласта и пролиферацији и развићу ембрија. Снабдевање клетица (=ћелија) храњивим материјама може изазвати активацију протеина и каскаду хемијских процеса који доводе до раста фибробласта. При том важну улогу игра погодна позиција протеина у зиду клетице. Позиција или боље рећи погодна експозура протеина појачава сензитивност ка сигналима фактора раста и тим погодује ефективнијој активацији протеина.
Све је то дио комплекснога система и зависи у великој мери од автосомалне генетике. Син једне високе Србкиње и понижега Италијана ће и с хаплогрупом J2 бити виши од свога отца.

--- Крај цитата ---

То и звучи логично. На неки начин може објаснити ову оштру разлику између Црногораца и Албанаца, без обзира на сличан удео хаплогрупа и аутосомалну генетику.

ДушанВучко:

--- Цитат: сɣнце  Мај 30, 2022, 11:34:27 пре подне ---Ипсилон хромозом не може сам собом бити узроком личне висине.
Све је то дио комплекснога система и зависи у великој мери од автосомалне генетике. Син једне високе Србкиње и понижега Италијана ће и с хаплогрупом J2 бити виши од свога отца.

--- Крај цитата ---
Што опет указује да ипсилон хромозом има утицај, јер је напр. хаплогрупа И утицала аутосомално на висину предака те високе Српкиње која је пренела то на свог потомка који је Ј2 напр, као и на пресек просечне висине на карти која је постављена (проценти просечне висине су у вези са заступљеношћу ове хаплогрупе у одређеној области, и због тога херцеговачки Ј2 може имати 190цм, а македонски И2 170цм, управо због аутосомалног утицаја). Другим речима, утиче ипсилон хромозом , а и не утиче, комплексније је (код херцеговачког Ј2, утиче јер је тамо доминантна И2, а код македонског И2 не утиче, јер је у мањем проценту тамо, зависи како се постави питање).
Ја бих рекао да утиче, јер то горња карта пресека просечне висине показује и може паралела да се извуче (да је у вези са процентуалном заступљеношћу хаплогрупе И у тим подручјима)

Небојша:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 30, 2022, 12:44:06 поподне ---Што опет указује да ипсилон хромозом има утицај, јер је напр. хаплогрупа И утицала аутосомално на висину предака те високе Српкиње која је пренела то на свог потомка који је Ј2 напр, као и на пресек просечне висине на карти која је постављена (проценти просечне висине су у вези са заступљеношћу ове хаплогрупе у одређеној области)

--- Крај цитата ---

Па и не, тј бар ја нисам тако схватио. Колико сам разумео ово што је сунце писао, Срби у свом генетском коду имају тај "хормон раста". Њега не може аутосомално преносити I група, већ укупна генетика. Херцеговци E групе ће у просеку бити виши од Бугара I2 групе.

ДушанВучко:

--- Цитат: Небојша  Мај 30, 2022, 12:49:45 поподне --- Херцеговци E групе ће у просеку бити виши од Бугара I2 групе.

--- Крај цитата ---
Тако је, ја то тумачим због већег процентуалног удела хаплогрупе И у Херцеговини, него што је то у Бугарској. Зато је то и утицало да буде већа шанса за херцеговачког Е да преко аутосомалне генетике добије на висини у односу на бугарског И2

Небојша:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 30, 2022, 12:53:26 поподне ---Тако је, ја то тумачим због већег процентуалног удела хаплогрупе И у Херцеговини, него што је то у Бугарској. Зато је то и утицало да буде већа шанса за херцеговачког Е да преко аутосомалне генетике добије на висини у односу на бугарског И2

--- Крај цитата ---

Као што Y хромозом као такав не може утицати на изглед, тако не верујем да може директно утицати и на висину, чак и када је реч о већој групи. Али није искључено да Срби, тј популација преко које је I група (и можда не само она) доспела у српски корпус, носила у себи неки "хормон" који утиче на већи раст. Сада већ причам као потпуни лаик, па је боље да то стручнији објасне.

Углавном, не верујем да ће Бугари из крајева где апсолутно доминира I2 група бити виши од Личана J2 групе.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију