ДНК порекло > Аутосомална ДНК

ph2ter maps

<< < (2/5) > >>

ivanc79:
Ево и моје мапе. Хајде да аутозомалну сличност на подручју Румуније објасним балканском компонентом, али одкуда ми Венето?!
Можда има везе са хаплогрупом мог деде са мајчине стране који је R-U152?

drajver:

--- Цитат: ivanc79  Март 28, 2023, 08:47:51 пре подне ---Ево и моје мапе. Хајде да аутозомалну сличност на подручју Румуније објасним балканском компонентом, али одкуда ми Венето?!
Можда има везе са хаплогрупом мог деде са мајчине стране који је R-U152?


--- Крај цитата ---

Ове мапе се заснивају на PCA шемама, а оне нису богзна како корисне када се посматра скорије поријекло (у задњих 2000 година). Код већине Срба се као блиске популације појављују сјевероисточни Италијани и Молдавци, али то су лажне блискости. Јендоставно је комбинација компоненти код једних, других и трећих слична и то их приближава, иако само поријекло уопште не мора бити блиско. Већ смо писали о томе. Молдавци нам на овим шемама изгледају ближе од Румуна, јер имају више словенског удјела од Румуна, али тај словенски удјел у Молдавцима није наш словенски удјел, већ удјел источних Словена. Тако и ови Италијани из Венета, имају и словенске и романске компоненте у сличном омјеру као и Срби, али та њихова словенска и романске компонента не мора уопште бити истог поријекла као српска.

ivanc79:
Практично говорећи, овакве мапе приказују особе које имају сличну мешавину? Онда то и није од велике помоћи када је реч о истраживању порекла  :P

Ивица Јовановић:
Admix decomposition maps ne treba odbaciti, probaj to.

drajver:

--- Цитат: ivanc79  Март 28, 2023, 10:52:11 пре подне ---Практично говорећи, овакве мапе приказују особе које имају сличну мешавину? Онда то и није од велике помоћи када је реч о истраживању порекла  :P

--- Крај цитата ---

Ови калкулатори имају више смисла за неку даљу прошлост код популација које су биле раздвојене и да дају неку општу оквирну слику блискости, али мислим да немају неке велике користи за неке скорије генетичке аутосомалне везе.

Једино што би имало смисла је кориштење IBD анализе, али та анализа некако још увијек није ушла у ширу употребу.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију