Траг - корисне књиге, сајтови > Књиге

Tražim knjigu.

<< < (2/7) > >>

Тимар:
Како би могао доћи до књиге "КОМЕНТАР ЗАКОНА О ОПШТЕМ УПРАВНОМ ПОСТУПКУ СФРЈ", ДР СЛАВОЉУБ ПОПОВИЋ

goca 11:

--- Цитат: Тимар  Јул 05, 2022, 07:47:33 пре подне ---Како би могао доћи до књиге "КОМЕНТАР ЗАКОНА О ОПШТЕМ УПРАВНОМ ПОСТУПКУ СФРЈ", ДР СЛАВОЉУБ ПОПОВИЋ

--- Крај цитата ---
Na kupujem- prodajem.
Mislim da sam videla da je na prodaju 9. izdanje ( iz 1979)
Srećno!  :)

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Pored dela - Gesta regum Sclavorum (1301) i Il regno di Sclavi (1601), koji sve domaći i strani izvori postoje, bilo u formi knjiga ili PDF-a, a koji govore o poreklu i najstarijim poznatim precima dinastije Nemanjić (1102-1371)?

Pre svega mislim na domaće stare letopise, nastale posle smrti cara Uroša Nemanjića Nejakog (1337-1371), tokom poslednje trećine 14. veka od Hristovog rođenja, a zatim i kasnije.

CosicZ:
https://ia903207.us.archive.org/9/items/antoljak-izvori-za-historiju-naroda-jugoslavije-srednji-vijek/Antoljak-Izvori-Za-Historiju-Naroda-Jugoslavije-Srednji-Vijek.pdf

--- Цитат ---Konstantin je autor više spisa (tako jednog i o pravopisu), a 1431.
ili nesto kasnije po zapovijesti srpskog patrijarha Nikona sastavio je
biografiju Stefana Lazarevića (Žitije i žizn gospodina despota Stefana). Knjiga je puna podataka i ima više historijski nego hagiografski karakter. U njoj se nalazi i netočna genealogija Nemanjića, koja
ih dovodi u vezu s Konstantinom Velikim i Licinijem. Baš je ova
genealogija postala sastavni dio srpskih rodoslova sve do 18. st., a
sama biografija, koja je po mišljenju Jirečeka najbolji historijski
spis srednjovjekovne Srbije, čitana je ne samo u Srbiji nego i u Rusiji, pa su njeni dijelovi čak ušli u sastav ruskog hronografa. Kako je
Konstantin Srbiju prigrlio kao svoju drugu domovinu, on je s neskrivenim simpatijama i ljubavlju opisao tu zemlju, a što se tiče genealogije griješi pored ostalog i kad smatra da je neki Tihomil otac
Nemanjin. U nastavku biografije detaljno opisuje rad i djelovanje
despota Stefana i navodi druge ličnosti povezane s njim (npr. Zigmunda, Đurđa Brankovića, Paševita, skopskog namjesnika, Radića,
Vitka).
--- Крај цитата ---

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Zahvaljujem...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију