Траг - корисне књиге, сајтови > Књиге

Пописи становништва

<< < (23/25) > >>

melkijades:
Има ли неки савет како да истражујем порекло породице за село које не постоји у попису 1863. а све матичне књиге су уништене за период пре I св. рата? У питању је село Санковић код Мионице. Погледао сам тефтере и ту има нечег, али је превелики размак, па не могу да спојим.

Селаковић:

--- Цитат: melkijades  Април 14, 2021, 12:16:22 поподне ---Има ли неки савет како да истражујем порекло породице за село које не постоји у попису 1863. а све матичне књиге су уништене за период пре I св. рата? У питању је село Санковић код Мионице. Погледао сам тефтере и ту има нечег, али је превелики размак, па не могу да спојим.

--- Крај цитата ---

Тачно, попис 1863. нажалост није сачуван за Колубарски срез Ваљевског округа. Ако су и без матичних књига остали, ја не видим шта би била алтернатива.

Једино гробље и прича с мештанима. И ако је после рата рађена реконструкција матичних књига по сећању (понекад има таквих ствари).

melkijades:

--- Цитат: Селаковић  Април 14, 2021, 12:59:02 поподне ---
--- Крај цитата ---

Хвала на одговору.


У матичној књизи умрлих сам пронашао чукундеду по мајци Василија Милиновића. Рођен је 1860. По усменом предању, његов отац звао се Глигорије. Оно што ми је крајње необично, јесте да се презимена нису мењала још од периода првих тефтера, за разлику од очеве породице из Кушиљева која је променила 4 презимена за то време и преносила га по оцу. Тако да су скоро све породице из села задржале та стара презимена осим породице кнеза Јовице Милутиновића које су узеле презиме Кнежевић.

Ових дана би ујака требао да пријавим за тестирање.

Постоји ли нека тема на којој бих могао да затражим помоћ око читања тефтера?

Селаковић:

--- Цитат: melkijades  Април 14, 2021, 02:39:02 поподне ---Оно што ми је крајње необично, јесте да се презимена нису мењала још од периода првих тефтера, за разлику од очеве породице из Кушиљева која је променила 4 презимена за то време и преносила га по оцу. Тако да су скоро све породице из села задржале та стара презимена осим породице кнеза Јовице Милутиновића које су узеле презиме Кнежевић.

Постоји ли нека тема на којој бих могао да затражим помоћ око читања тефтера?

--- Крај цитата ---

Да, има по Србији случајева да су мењана презимена више пута у 19. веку, као и оних где је презиме као урезано у камену и не мења се још од 18. века. То може бити занимљива тема за дискусију.

Питајте слбодно за помоћ у читању, и ја сам својевремено отворио тему или питао, не сећам се тачно где, вероватно најбоље овде негде да питате:

https://forum.poreklo.rs/index.php?board=26.0

АлбинБектешевић:
Да ли неко има попис становништва Црне Горе из 1913. године?

Свако добро,
Албин

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију