ДНК порекло > Основе генетичке генеалогије

Сигурност података похрањених у базама Српског ДНК Пројекта

<< < (2/2)

Симеон Волос:
Можда и најадекватнија тема за овај упис.

https://www.nportal.rs/vest/47103/vesti/planeta/ljubica-topic-ubistvo-ljubice-topic-kanada-vesti

Укратко: Шестогодишња девојчица нашег порекла је пре неких 46 година мучена и зверски убијена у Канади.Убица никада није пронађен и приведен правди јер није било доказа за тако нешто.Међутим његов рођак је пре неког времена урадио неки од  генетских тестова и свој резултат поставио у јавну базу података(?).Полицајци су захваљујући том резултату успели да повежу његовог рођака са убиством девојчице.Нажалост монструм је преминуо неколико година пре и избегао казну.Поприлично осетљива тема и доста етичких заврзлама.

Приоритет код нас,па и свуда у свету данас је заштита података корисника.Но шта ако би неки од форензичара  сутра (не)званично затражио од друштва Порекло упоредбу ДНК узорка са места злочина и оних у вашој бази података?Сигурно би многи случајеви који су запели и стоје у фиоци могли бити решени на тај начин.Под условом наравно да постоји ДНК узорак са места злочина и неко  генетски близак у бази СДНК осумњиченом.Претпостављам да ви данас правно свакако можете да  глат одбијете.Но сутра би  правне регулативе могле да се промене (мада тешко јер је то један од основних принципа ЕУ) и принуде вас да сарађујете са полицијом по том питању?Да ли вам је уопште било када и било ко из МУП-а затражио  неформалну сарадњу и апел за помоћ у оваквим и сличним случајевима?Претпостављам да би поредећи ДНК  резултате неиндетификованих злочинаца барем могли да значајно сузите претрагу и усмерите полицију на шири род осумњиченог по мушкој линији? (као што већ написах под условом да је убица мушкарац те да има довољно блиских и  специфичних поклапања са тестираним из ваше базе). Не верујем да би било ко могао да вам било шта замери сем злочинца ,многим породицама би напокон донели спокој и олакшање али опет сигурно би негативно утицало на ваш рад у будућности јер би људи пазећи да не науде неком своме два пута размислили о потенцијалном Y ДНК тестирању...

Можда негде на форуму има тема о овоме но ја ја не пронађох ( или нисам био довољно упоран у томе).Сигуран сам да нисам једини коме је ово пало на памет али да су многи одустали због шкакљивости теме и потенцијалне сумњичавости типа :  "а што њега ово уопште занима?  :D) .Размишљао сам у истом правцу али ако ништа барем да пробијем лед иако очекујем пре свега политички коректан  и правно адекватан одговор (бескористан  :) ) на оваква и слична питања...Ако га уопште и буде.Чисто као нека тема за дискусију.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију