Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

Занимљивости из архивске грађе

<< < (19/20) > >>

melkijades:
Ево једне занимљивости на коју сам набасао истраживајући матичне књиге цркве у Паунама.  :)
(необични додатак који је поп дописао)


Malesevic:
У једном запису загребачког бискупа Петра Петретића, помињу се у години 1658 следећи власи Иванићке крајине:

Јован Чага, влашки судија (већ преминуо), Чверко војвода, Ђурашин војвода, Јован Савић, Стојан Петковић, Вуковој Пуховић, Габор Будојевић, Иве Латиновић, Драгић војвода син, Тудор Ђурђевић, Марко Рајчевић, Микула млади војвода.

Налетех данас на овај запис, па да пренесем.
Извор: Хрватски државни архив, Архив загребачке надбискупије, Acta archivi episcopatus (Almae Ecclesiae Zagrabiensis) XXIV. B. vol. I.

Vlax:

--- Цитат: Malesevic  Август 24, 2022, 02:12:50 поподне ---У једном запису загребачког бискупа Петра Петретића, помињу се у години 1658 следећи власи Иванићке крајине:

Јован Чага, влашки судија (већ преминуо), Чверко војвода, Ђурашин војвода, Јован Савић, Стојан Петковић, Вуковој Пуховић, Габор Будојевић, Иве Латиновић, Драгић војвода син, Тудор Ђурђевић, Марко Рајчевић, Микула млади војвода.

Налетех данас на овај запис, па да пренесем.
Извор: Хрватски државни архив, Архив загребачке надбискупије, Acta archivi episcopatus (Almae Ecclesiae Zagrabiensis) XXIV. B. vol. I.

--- Крај цитата ---

Малешевићу, хвала на овим подацима! Мислим да је ово најстарији помен презимена Латиновић на који сам наишао.
Оно што је занимљиво јесте да у 19. веку имамо Латиновиће у Дубрави и Врбовском, неких 20ак километара од Иванић Града. Могуће је да су потомци горепоменутог влаха Иве Латиновића

Malesevic:

--- Цитат: Vlax  Август 25, 2022, 09:48:26 поподне ---Малешевићу, хвала на овим подацима! Мислим да је ово најстарији помен презимена Латиновић на који сам наишао.
Оно што је занимљиво јесте да у 19. веку имамо Латиновиће у Дубрави и Врбовском, неких 20ак километара од Иванић Града. Могуће је да су потомци горепоменутог влаха Иве Латиновића

--- Крај цитата ---

То је дакако врло могуће. Тај списак који Петретић спомиње се односи на једну молбу тих горепоменутих Влаха Иванићке крајине. Можда је дотични Латиновић већ тада живео у неком од тих села јер Иванић Град је био центар Иванићке крајине, али је она подразумевала једно шире подручје око Иванића.

Malesevic:
Неколико презимена које владика Павле Зорчић спомиње у једном писму вараждинском вицегенералу.

Вучић Пребег из Св. Ивана (Жабно), Стојић Павић из с. Калиновац, Јован Јуровић (или Југовић) из Св. Ивана, Драгић Драгаљевић из с. Цепидлак, Јован Ђукић из с. Брезна (у близини Св. Ивана постоји с. Брезница, не знам да ли је то идентично), Теодор Дамјановић, Јован Дамјановић, Остоја Цимешић.

Ради се о особама противи којих епископ подноси жалбу због живота у нерегуларном браку. Писмо је из 1673. године.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију