Аутор Тема: Новински чланак о хералдици  (Прочитано 12237 пута)

Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #20 послато: Април 03, 2017, 02:54:12 пре подне »
Или је можда било Косовчић?

Бакс, кад мало средим комп и пронађем гро тога , пишем ти , писала је и Јелка Ређеп, Михаљчићева ,,побратимица,, по темама, о томе у својој књизи , и Михаљчићевој , под насловом ,,Бој на Косову у бугарштицама и епским песмама кратког стиха, 1995,, , имам је кући, о томе да се у  ,,Причи о боју косовском,, , помиње и Ђурјан Косовчић, као пример уласка локалног предања у косовски еп, погледао сам, тачно је , има више тих прича о боју, ова је из прве половине 18.века, и мислим да се презиме забележило као Косиевчић, што му дође то. У међувремену , објављена је и књига која је сабрала све те записе о боју, не могу се сетити имена, загледао сам је у књижари, писала је или пок. Јелка или Раде, само ужасно обрађена , без превода чини ми се , дакле не знам коме служи, а добро , не мислим толико да не знам да читам српскословенскии црквенословенски,  како-год, него су то рукописи које није лако прочитати, јер су најчешће рукописани, мислим да је књига врста зборника свих тих верзија..итд. у бугарштицама су Милан и Иван , ,,слуге,, Милошеве.. поставићу ових дана то овде..још да додам, Ђурица Косовчић, спомиње се у народној песми у којој кнез Лазар ,,пише књиге,, војводама да дођу у бој на Косово, негде се исто лице спомиње са Живаном, истог презимена, као присутан на кнежевој вечери , итд, рекао бих много дима, а ватра се крије... легенда је оставила још доста других имена, која сам негде давно сакупљао , јесу локалног карактера, али презимена и имена делују ,,стварно,, , памтио је народ своје јунаке и рођаке, али је оставио мало ,,закривљеног трага,, , који ћемо ,,исправити,,..

Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #21 послато: Април 03, 2017, 03:00:09 пре подне »
У делу "Јунаци Косовске легенде" Рада Михаљчића, он је некако дошао до закључка (давно сам читао, не сећам се тачно како је то доказао) да су Милан Топлица и Иван Косанчић у најранијим изворима помињани као Милан и Иван Косовић и да су били браћа. С њима је био и трећи брат (не сећам се имена), а да је касније, преко разних легенди и препричавања дошло до тога да је трећи брат избачен, убачен Милош Обилић, и од рођене браће Милан и Иван постали побратими.

Што се тиче Радета и пок. Јелке , не бих толико о њима..мислим да су иѕнели доста материјала, али да су доста стидљиво продрли у ткиво и срж косовског епа, сматрам ово моје мишљење, скромним и лаичким, али оно што сам испратио у смислу њиховог писања на ту тему, доста је било отаљавања и не удубљивања, кажем а ту тему.... наравно , ту је и оно др мр, када човек, нажалост, више не ради оним жаром , као ми ,,лаици,, и ,,аматери,, , може слободно ово последње и без наводника а оно др мр, са њима, како год .. време ће показати ..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #22 послато: Април 03, 2017, 02:49:54 поподне »
Не знам Косу какво је твоје мишљење и да ли шта више знаш о Цетину (Cethin) преко Трибуније?

Према тзв. списковима средњовековне властеле, које су објавили Лука Владимировић, Еузебије Ферменџин и други, а који је по свему судећи преписан из Вукославићевог грбовника (око 1700. према Соловјеву), јер иако сличан списак налазимо и у Фојничком грбовнику (Фојнички је изненађујуће краћи, и то за немали број породица), Косовићи су записани као Cosavich de Cethin(a) trans Tribunium.

Дакле, дата је одређена убикација, али се поставља питање, знамо ли где је тај Цетин?

De regno Bosniae ejusque interitu narratio historica (1783)



Synoptico-memorialis Catalogus observantis minorum provinciae S. Joannis Capistrano (1823)



Acta Bosnae potssimum eccelesiastica (1892)




На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2342
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #23 послато: Април 04, 2017, 12:32:24 пре подне »
Трећа страница београдског Илустрованог Листа, број 23 из 1921. године, приказује нам слике из збирке грбова Дубровчанина Ива пл. Сараке.
На петој страници поменутог листа слиједи пригодан новински чланак под насловом Naša heraldika. потписан симболом §§ (? уредништва : Власник и одговорни уредник од бр. 9 (1929) Милош Софреновић; директор од бр. 1 (1929) Иван Зрнић; главни уредник од бр. 1 (1929) Никола Б. Јовановић) из којег можемо дознати да је Саракина збирка старија рукописна књига на 486 страна димензија 35x25 цм коју је преписивао малобраћанин (фратар) Mihail Pešić крајем XVII. или почетком XVIII. вијека ''и малао грбове у бојама, као илустрацију својој књизи''.
Према ријечима ондашњег власника Сараке, књига је претходно била у својини дубровачке породице Гундулић.

http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine/Ilustrovani_list/1921/b023#page/4/mode/1up



http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine/Ilustrovani_list/1921/b023#page/2/mode/1up

Марко Марулић није имао везе са Дубровником, већ је био из Сплита. Неко је дебело омануо.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #24 послато: Април 07, 2017, 02:38:24 поподне »
Занимљиво је да Албанци већ налазе упоришта за решења новог грба Македоније.




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #25 послато: Април 07, 2017, 03:03:40 поподне »
Занимљиво је да Албанци већ налазе упоришта за решења новог грба Македоније.

Боље и ово него да саботирају.  ;D Наравно, претпостављам да си мислио на Албанце из Македоније.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #26 послато: Април 07, 2017, 03:22:37 поподне »
Боље и ово него да саботирају.  ;D Наравно, претпостављам да си мислио на Албанце из Македоније.

Да. Иначе, овај грб је из серије налепница које је одштампао фон Рејли почетком XVIII века, а настао је вероватно од грба Дарданије, кога је укаптио Витезовић из неког старинског извора. Додуше, разлика је у томе што Витезовићев лав држи копље (некад и секиру), а овај фон Рејлијев је само пропет. :)

У жељи да се споје са Александром Македонским, Македонци ће се на крају спојити са Хектором, пошто се тај грб сматра Хекторовим. :D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #27 послато: Април 07, 2017, 04:50:38 поподне »
Ратоборни средњовековни зечеви.  ;D

Цитат
Around this time of year you might think of rabbits as cuddly-wuddly lickle fluffykins that hide Easter eggs, but in the Middle Ages they didn’t give you chocolate, they murdered you.


Линк:
Medieval rabbits that hate Easter and want to kill you

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #28 послато: Април 24, 2017, 11:33:11 пре подне »
Текст господина Милана Степановића
( 24. IV 2017. године )

"Trodnevno opšte slavlje na ulicama, uz pečene volove i hektolitre ispijenog vina, te iz obesti porazbijano svo posuđe, uz muziku i topovske salve, priredili su Somborci na današnji dan, 24. aprila 1749. godine, kada je carski komesar Johan Stefan Koler, u prizemlju somborskog franjevačkog samostana, svečano proglasio Sombor slobodnim i kraljevskim gradom, na osnovu povelje carice Marije Terezije (danas je, na žalost, taj istorijski prostor, inače u vlasništvu somborske rimokatoličke župe, sa lepim starim štukaturima - prodavnica toalet-papira). Time je krunisana uspešna trogodišnja borba somborskih srpskih i bunjevačkih graničara da, uz velike materijalne žrtve (150.000 srebrnih rajnskih florina uplaćenih u carsku blagajnu), njihov grad dobije značajne privilegije i stane na prag građanskog društva. Somborski hroničar i pesnik tog vremena, franjevac fra Bona Mihaljević, ovaj dan pominje sledećim stihovima:

Kada varoš razumi somborska
Da slobodna posta i kraljevska
Na Đurđevo veselje bijaše,
Kad veselo svirale sviraše,
Na veselje topovi pucaše,
Nuz mužike gospoda igraše..."


« Последња измена: Април 24, 2017, 11:39:04 пре подне Sergio »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #29 послато: Јун 05, 2017, 02:43:43 поподне »
Right to bear arms? Trump accused of plagiarising family crest.
Link:
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-40097665

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новински чланак о хералдици
« Одговор #30 послато: Јун 06, 2017, 02:24:38 поподне »
Right to bear arms? Trump accused of plagiarising family crest.
Link:
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-40097665

Занимљив чланак Серџ. :)
Питам се, откуд уопште Трамповој организацији тај очигледно туђи грб? ???
Још да је то нека наша фирма, па да разумемо, али Трампова са седиштем у Шкотској? :-[