Аутор Тема: Порекло Милутина Мркоњића  (Прочитано 1335 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Порекло Милутина Мркоњића
« послато: Новембар 27, 2021, 10:57:44 поподне »
Добио сам више упита у вези порекла Милутина Мркоњића, који је данас преминуо у Београду.

Он је рођен у Београду 23. маја 1942, а у ретким објавама у вези порекла навео је следеће:

- Mi Mrkonjići smo poreklom sa Banije, ali su moji roditelji, otac Petar i majka Marija, koji su bili državni službenici, imali kuću u samom centru Beograda, u ulici Prote Mateje. Stotinak metara od zgrade u kojoj je sada Demokratska stranka. Tu su živeli dok nije počeo rat. E, onda je otac otišao u partizane, a majka se, sa mnom i mojom sestrom Nadom, sklonila u neku kuću u Marinkovoj bari. Tada je to bila debela periferija Beograda. Ja sam se rodio 1942. godine u kući, a sestra Nada je dve godine starija.

Још је навео за оца следеће:
Rodio sam se u Ulici Prote Mateje, u krugu Slavije. Ratno sam dete, a moj otac Petar bio je levičar, sekretar Borisa Kidrića i štošta drugo. Iako radnik po obrazovanju, bio je vešt, inteligentan i usadio mi je želju da se obrazujem. Maturirao sam u četrnaestoj gimnaziji, pešice išao na Građevinski fakultet, koji je završila i moja sestra Nada. Ona je bila najbolji student i malo sam se provlačio na njenu slavu.

Мркоњића на Банији је било у насељу Небојан (Петриња). Такође, Мркоњића је било у општини Војнић (Гаћеша Село) и Маличка (Вргинмост).

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Милутина Мркоњића
« Одговор #1 послато: Новембар 27, 2021, 11:09:33 поподне »
Могуће да је и од Мркоња из Бојне (Глина). Нађох једног Мркоњића, који је живео у Београду између два рата, који је навео да је из Бојне.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Милутина Мркоњића
« Одговор #2 послато: Новембар 27, 2021, 11:28:13 поподне »
Могуће да је и од Мркоња из Бојне (Глина). Нађох једног Мркоњића, који је живео у Београду између два рата, који је навео да је из Бојне.

Мркоњићи би могли бити веома стара банијска породица. У писму чехаје костајничког Мухарема капетану литованичком Петру Патачићу из око 1648. године стоји сљедеће:
"од Паве и мои драги гос. чул сам, да ие бил Мрауоуич попигал у берлог Мерконичем; а иедну руку иесмо чули, да сте га уаше гос. улоуили. и с тим да си сдрауо амен."

Очигледно се ради о неким српским бјегунцима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло Милутина Мркоњића
« Одговор #3 послато: Новембар 27, 2021, 11:32:54 поподне »
Што се генетике тиче, својевремено се на 23andMe појављивао резултат неког Мрконића (може бити искривљено Мркоњић) из Хрватске, хаплогрупа E-V13. Колико сам успео да видим, презимена Мрконић и Мркоњић су често испреплетана, тј срећу се масовније у истим крајевима (Кордун, Славонија, околина Дубровника), што наравно не значи обавезно да су сви они истородни.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Милутина Мркоњића
« Одговор #4 послато: Новембар 27, 2021, 11:45:41 поподне »
Још један успутни податак: Милутин Мркоњић је ујак глумице Натaлије Лучанин. У њеној биографији нађох податак да јој је мајка Нада дев. Мркоњић завршила геодезију (на Грађевинском факултету).

« Последња измена: Новембар 28, 2021, 12:02:05 пре подне Број 1 »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Порекло Милутина Мркоњића
« Одговор #5 послато: Новембар 27, 2021, 11:52:07 поподне »
Што се генетике тиче, својевремено се на 23andMe појављивао резултат неког Мрконића (може бити искривљено Мркоњић) из Хрватске, хаплогрупа E-V13. Колико сам успео да видим, презимена Мрконић и Мркоњић су често испреплетана, тј срећу се масовније у истим крајевима (Кордун, Славонија, околина Дубровника), што наравно не значи обавезно да су сви они истородни.

Милутин Мркоњић је пореклом од Мркоња из Бојне код Глине. Њихова слава је Михољдан, па би се хаплогрупа уклопила. Мада би требало да припадају L241 подграни, а код поменутог Мрконића она није очитана (или тај Мрконић са 23andme није од Мркоња из Бојне).
« Последња измена: Новембар 28, 2021, 01:44:55 пре подне Лука »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Милутина Мркоњића
« Одговор #6 послато: Новембар 28, 2021, 12:11:35 пре подне »
Милутин Мркоњић је пореклом од Мркоња из Бојне код Глине. Њихова слава је Михољдан, па би се хаплогрупа уклопила. Мада би требало да припадају L241 подграни, а код поменутог Мркоњића она није очитана (или тај Мркоњић није од Мркоња из Бојне).
Хвала, Лука.
Нађох једног Мркоњића из Бојне, који би могао бити близак рођак (можда брат) Милутиновог оца Петра. Реч је о Адаму Мркоњићу (1915), који је живео у Београду пре рата, од оца Ђуре и мајке Стоје.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Милутина Мркоњића
« Одговор #7 послато: Новембар 28, 2021, 12:33:04 пре подне »
Хвала, Лука.
Нађох једног Мркоњића из Бојне, који би могао бити близак рођак (можда брат) Милутиновог оца Петра. Реч је о Адаму Мркоњићу (1915), који је живео у Београду пре рата, од оца Ђуре и мајке Стоје.
Од истих родитеља у Београду је између два рата пописан и Милош Мркоњић (1909). Уз име мајке Стоје наведено је девојачко презиме Лончар.