Аутор Тема: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера  (Прочитано 7431 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #40 послато: Април 30, 2021, 08:43:36 поподне »
Свако поштовање тој лабораторији из Немачке.

Али, мени (и сличнима мени) и да понудите бесплатно тестирање преко неке компаније у Немачкој или било где то не би било прихватљиво.  Штавише одмах би ми то било сумњиво.

Из више разлога.

Организовано изношење ДНК материјала наших грађана у иностранство под паролом испитивања порекла, а да нико жив не зна шта они тамо раде са том базом после и у које сврхе све може да послужи, није прихватљиво.
И Порекло не треба у то да се упетљава.

Овако кад неко појединац сам пошаље свој ДНК материјал у иностранство и повери га тамо неким компанијама - то је његов проблем и одговорност.

Злоупотреба увек може бити и код нас и тамо. Не постоји потпуна сигурност. Ја лично верујем Томасу, Астрид и Вадиму. Људи добро раде свој посао. 

Ова дебата ни у једном тренутку не би требала бити уперена против људи из Порекла. Они нису спорни.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #41 послато: Април 30, 2021, 08:46:00 поподне »
Зашто није прихватљиво?

Па, не могу и не желим све да напишем овде јавно.

Али, пођите од тога да нико не зна зашта се све користи и зашта све може да се користи нечији ДНК материјал.

А, може за свашта нешто.

Пример само. Па јел" су енглески научници проучавали склоност болестима И хаплогрупе (и других наравно) ?!
Ја сам то стављала на тамо некој теми о научним радовима.

И тако они нас фино проуче, па могу и да по.потреби користе неке наше генетске предности (модификација гена) за јачање генетског потенцијала својих грађана.
А то се ради после на један специфичан начин. Не бих о томе.

Мислим сад ...ствар маште је замислити  шта све могу....


И, "ајте молим вас похвалите се негде да организујете акцију изношења ДНК материјала наших грађана у иностранство под паролом проучавања "породичног порекла".

Баш ме занима шта ће да мисли и каже јавност? Од обичних грађана до правника, социолога, новинара, политичара, научника и др.?




« Последња измена: Април 30, 2021, 08:54:21 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #42 послато: Април 30, 2021, 08:52:05 поподне »
Злоупотреба увек може бити и код нас и тамо. Не постоји потпуна сигурност. Ја лично верујем Томасу, Астрид и Вадиму. Људи добро раде свој посао. 

Ова дебата ни у једном тренутку не би требала бити уперена против људи из Порекла. Они нису спорни.

Не знам шта да ти кажем.

Нису они нама ни род, ни другари. Нема ту љубави. Само интерес.

Добијају они много више од тог новца који им ми дамо за анализу. Знају они то врло добро.

Ко има информације влада светом.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #43 послато: Април 30, 2021, 08:54:29 поподне »
Дугорочно треба размишљати о пензионисању PowerPlex Y23 система и прећи на боља решења. Мада сам свестан да у овом тренутку за Порекло нема бољег решења у Србији.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #44 послато: Април 30, 2021, 09:04:18 поподне »
Не бих искључио да тестирање искључиво у страној лабораторији може да одбије један број потенцијално заинтересованих за тестирање. Имао сам већ нека таква искуства, односно сумњичава ”подпитања” након што чују да би се дубинско тестирање радило у Хјустону ”код Американаца”, чак и ако ја сносим трошкове.

Можда је најбоље (компромисно) решење, да постоје две опције за то иницијално STR тестирање, којим се обично улази у свет генетичке генеалогије. Кандидатима би се предочила могућност тестирања у домаћим лабораторијама на 23 маркера и могућност тестирања у сарадњи са компанијом YSEQ по нешто већој цени (alpha+beta), уз објашњавање да је поред веће резолуције теста, велика предност и могућност једноставне надоградње и сл.

Уверем сам да би са YSEQ-ом могао да се направи неки договор око попуста, а исто мислим и ѕа компанију YFULL.

Е сад долазимо до саме цене... Људима којима је тај тест на 23 маркера и интерпретација резултата на форуму све што их је икад занимало о сопственом пореклу, вероватно цена теста игра велику улогу, у смислу да ли уопште вреди ”потрошити паре” на тако нешто. Верујем да је њима много важније да буде нижа цена, него да добију већи број маркера за исту цену. Они заправо најчепшће и немају јасну слику шта ће тим тестом добити.

Из тог аспекта, не знам да било где у свету, за било који STR тест може да се добије нижа цена од 6500 дин.

За оне друге, који озбиљно истражују порекло и умеју да ставе ”етикету са ценом” на све оно време које су потрошили или још увек троше истражујући родослов и порекло годинама или деценијама, тај трошак за тест на 23 маркера није ни вредан помена (чиста симболика). Трошкови који су везани за дубинска тестирања су свакако далеко већи и ту је заправо могућност надоградње много већа мотивација за тестирање у YSEQ-у него што је то цена или прост број маркера који се добија за неку цену.

Оно где свакако има простора за унапређење јесте да се људима боље предочи шта је уопште STR тестирање, шта се њиме добија (а и не добија), јер знам за примере људи који су били разочарани количином информација које су добили тестирањем преко Друштва. То је оно што Енглези зову ”managing expectations”. Зато сам предложио да се направи неки преглед често постављаних питања и одговора.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5301
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #45 послато: Април 30, 2021, 09:11:11 поподне »
...
Зато сам предложио да се направи неки преглед често постављаних питања и одговора.

Поздрављам твоју иницијативу Драгане. И сам сам имао више пута намеру да се упустим у сличан подухват. Могло би се заиста за почетак кренути од дефинисања скупа питања која могу да интерсују почетнике, па онда полако на њих давати одговоре. Но рекао бих да је то пре свега питање за Друштво, а не толико за јавну дискусију.
« Последња измена: Април 30, 2021, 09:16:07 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #46 послато: Мај 01, 2021, 01:27:55 пре подне »
 Овом што ми спомену Карла Маркса  и Лењина ја му одговарам да ја у њему видим Лаког Лућана и Алкапонеа. Имали су рачуницу и они и неку своју економију. Немој да ми уредници на ово кажу да вређам другог јер само одговарам истом мјером.

 Али да не замотавамо причу у кучине ... И купац има право да окрене леђа продавцу и да му каже гонисе и ти и твоја роба одох код другог.  Е да неко вријеме почне  тако да се поступа неби се продавала јаја под бубреге. Унапредили би они тестирање  на већи ниво и дошли и питали који маркери да се додају на 23 за тај нови већи панел.
Између продавца и купца налази се Порекло као посредник то су чињенице које нико неможе да оповргне.
Иако је тао посредовање бесплатно ако заборавимо оних 500 дин донације.
5000 x 6000=30 000 000 дин.  или 255 000 Еура промета.
Ето па наставите да браните и орите дрвеним плугововима , а свака друга реченица 21 вијек.
Немој да ви на тај начин бринете о туђем џепу. Брините да нисте злоупотребљени.
Позната је прича о прво надуваној цијени па после попуст 50%.

  Ето толико

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #47 послато: Мај 01, 2021, 03:05:02 поподне »
Овом што ми спомену Карла Маркса  и Лењина ја му одговарам да ја у њему видим Лаког Лућана и Алкапонеа. Имали су рачуницу и они и неку своју економију. Немој да ми уредници на ово кажу да вређам другог јер само одговарам истом мјером.

 Али да не замотавамо причу у кучине ... И купац има право да окрене леђа продавцу и да му каже гонисе и ти и твоја роба одох код другог.  Е да неко вријеме почне  тако да се поступа неби се продавала јаја под бубреге. Унапредили би они тестирање  на већи ниво и дошли и питали који маркери да се додају на 23 за тај нови већи панел.
Између продавца и купца налази се Порекло као посредник то су чињенице које нико неможе да оповргне.
Иако је тао посредовање бесплатно ако заборавимо оних 500 дин донације.
5000 x 6000=30 000 000 дин.  или 255 000 Еура промета.
Ето па наставите да браните и орите дрвеним плугововима , а свака друга реченица 21 вијек.
Немој да ви на тај начин бринете о туђем џепу. Брините да нисте злоупотребљени.
Позната је прича о прво надуваној цијени па после попуст 50%.

  Ето толико

Мало грубље формулисано, мало има граматичких неправилности, па чак и ова рачуница ми није баш јасна јер ако је донација 500 а не 5000, зашто се онда множи 5000 са 6000 људи односно сума је вероватно 10 пута мања, али са суштином реченог се слажем.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #48 послато: Мај 01, 2021, 03:39:07 поподне »
Овом што ми спомену Карла Маркса  и Лењина ја му одговарам да ја у њему видим Лаког Лућана и Алкапонеа. Имали су рачуницу и они и неку своју економију. Немој да ми уредници на ово кажу да вређам другог јер само одговарам истом мјером.

 Али да не замотавамо причу у кучине ... И купац има право да окрене леђа продавцу и да му каже гонисе и ти и твоја роба одох код другог.  Е да неко вријеме почне  тако да се поступа неби се продавала јаја под бубреге. Унапредили би они тестирање  на већи ниво и дошли и питали који маркери да се додају на 23 за тај нови већи панел.
Између продавца и купца налази се Порекло као посредник то су чињенице које нико неможе да оповргне.
Иако је тао посредовање бесплатно ако заборавимо оних 500 дин донације.
5000 x 6000=30 000 000 дин.  или 255 000 Еура промета.
Ето па наставите да браните и орите дрвеним плугововима , а свака друга реченица 21 вијек.
Немој да ви на тај начин бринете о туђем џепу. Брините да нисте злоупотребљени.
Позната је прича о прво надуваној цијени па после попуст 50%.

  Ето толико

Па суштина и јесте у повезивању једних и других. С тим што се овде не ради "о простом повезивању" једних и других и "збогом, не видимо се и не чујемо се више",  већ у ангажовању Порекла на стварању овог пројекта са тумачењима, базом података, одржавања ове veb платформе и итд.

Да није било Порекла и организовања бројних акција неки људи би се свакако тестирали (јер тенденције истраживања порекла долазе из иностранства и на брдовити Балкан), али не би било овако свеобухватног истражовања.
« Последња измена: Мај 01, 2021, 03:41:01 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #49 послато: Мај 01, 2021, 04:12:32 поподне »
Мало грубље формулисано, мало има граматичких неправилности, па чак и ова рачуница ми није баш јасна јер ако је донација 500 а не 5000, зашто се онда множи 5000 са 6000 људи односно сума је вероватно 10 пута мања, али са суштином реченог се слажем.

 Цифра 5000 представља број тестираних , која је можда и доста већа немам податак , а 6000 је цијена без оних 500 динара донације....   Ето колики је промет. Значи преко 255 000 еура.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #50 послато: Мај 01, 2021, 04:13:54 поподне »
Цитат: Romanijski  данас у 01:27:55 пре подне
    Овом што ми спомену Карла Маркса  и Лењина ја му одговарам да ја у њему видим Лаког Лућана и Алкапонеа. Имали су рачуницу и они и неку своју економију. Немој да ми уредници на ово кажу да вређам другог јер само одговарам истом мјером.
     Али да не замотавамо причу у кучине ... И купац има право да окрене леђа продавцу и да му каже гонисе и ти и твоја роба одох код другог.  Е да неко вријеме почне  тако да се поступа неби се продавала јаја под бубреге. Унапредили би они тестирање  на већи ниво и дошли и питали који маркери да се додају на 23 за тај нови већи панел.
    Између продавца и купца налази се Порекло као посредник то су чињенице које нико неможе да оповргне.
    Иако је тао посредовање бесплатно ако заборавимо оних 500 дин донације.
    5000 x 6000=30 000 000 дин.  или 255 000 Еура промета.
    Ето па наставите да браните и орите дрвеним плугововима , а свака друга реченица 21 вијек.
    Немој да ви на тај начин бринете о туђем џепу. Брините да нисте злоупотребљени.
    Позната је прича о прво надуваној цијени па после попуст 50%.
      Ето толико

author=HandsomestOfThemAll link=topic=6077.msg157111#msg157111 date=1619874302]
Мало грубље формулисано, мало има граматичких неправилности, па чак и ова рачуница ми није баш јасна јер ако је донација 500 а не 5000, зашто се онда множи 5000 са 6000 људи односно сума је вероватно 10 пута мања, али са суштином реченог се слажем.



Поштована господо!
Пошто сте се лепо груписали, да вам одговорим једном поруком:

Нетачна вам је  рачуница (тј. слаба оцена из математике), неписмено  је написано (тј. слаба оцена из граматике), "грубље је речено" (тј.  слаба оцена из  владања и елементарне учтивости). И како онда поверовати у ваше тврдње??!

 И поред свега, ви се слажете у својим ставовима. Нема везе што аргументи нису на вашој страни. 
Ја и написах да сте ви идеолошки савезници. 

Q.E.D. - што би рекли математичари. (Quod erat demonstrandum. Што је и требало доказати).

Збогом, господо!
« Последња измена: Мај 01, 2021, 04:17:10 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #51 послато: Мај 01, 2021, 04:32:07 поподне »
И поред свега, ви се слажете у својим ставовима. Нема везе што аргументи нису на вашој страни. 
Ја и написах да сте ви идеолошки савезници. 

Q.E.D. - што би рекли математичари. (Quod erat demonstrandum. Што је и требало доказати).

Збогом, господо!

Апсурдан разлог да се неко оптужује за ”идеолошко савезништво”, или ставља на листу игнорисаних, зато што је гласно исказао незадовољство ценом или квалитетом робе или услуга.

Разумем и ваш либерално-економски став и цитирање Адама Смита и невидљиве руке, али ово је јавни форум и мишљења људи који критикују неки производ или услугу и пореде са опцијама које нуде друге фирме, заправо помаже другима да донесу одлуку за кога ће да ”гласају својим новцем”, што их не чини комунистима, већ управо супротно.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #52 послато: Мај 01, 2021, 05:59:52 поподне »
Пратим ову дискусију већ неко време и дуго сам размишљао да ли да се укључим. Али, као неко ко је од првог дана у свему овом, ко је договорио попусте и разне остале аранжмане (бесплатна тестирања Херцеговаца, Косоваца, старих и младих Срба...) држим да није у реду да се држим по страни.
Од оснивања Порекла и Српског ДНК пројекта ниједног тренутка се нисмо поставили тако да у односу између лабораторија, са којима смо сарађивали и сарађујемо, и крајњих корисника њихових услуга, будемо страна која жели да заради. Знају то на хиљаде оних који су се тестирали за 6.500 динара, где је било свеједно да ли ће тај износ да уплате на рачун лабораторије или дају нама да то исто учинимо. Интерес Порекла, претворен у динаре, био је 0. Да ли је та цена од 6.500 динара вештачка тј. "маркетиншка фора", као што неки овде сугеришу? Није! Пре неколико дана звао ме човек који је тестирање платио 13.000 динара, а таквих је у протеклих девет година било на десетине. Дакле, ко није ишао преко Порекла, плаћао је и плаћа пуну цену. Тачка.
Да ли је тестирање на 23 маркера бесмислено, "ништа" и томе слично? Очигледно је из претходних одговора да није. То је оно што наше лабораторије нуде, а свако има слободу избора - да ли хоће или или неће да се тестира. Никога, а понајмање ми из Порекла, на то приморавамо. И били ти резултати на 17, 23, 37 или више маркера једно је јасно - ниједан резултат не би имао много смисла да нема могућности да се укрсти са другим резултатима, тј. да нема базе Српског ДНК пројекта.
Лично сам мишљења да је база Српског ДНК пројекта досегла критични ниво и да реално више нема потребе да се стимулише, попустима, било ко да се тестира. Да се ја питам (а не питам се), укинуо бих све акције попуста и оставио на вољу свакоме да се тестира где год жели, по цени коју му нуде комерцијалне лабораторије. Шта би они даље радили с тим резултатима? Шта им воља. А ако се обрате Српском ДНК пројекту за тумачење? Е, ту долазимо до оног кључног. База Српског ДНК пројекта, који год ниво резултата да је посложен у њој, вредност је за себе. И без увида у њу ниједно тестирање нема превише смисла. Неко је рекао да би било ок да је отворимо потпуно, на изволте. Ако је памети код ових који воде Српски ДНК пројекат, тај филм нећете гледати. Зашто, како? Ако паметњаковићи који су се овде огласили не схвате да Српски ДНК пројекат и његова база неће бити одрживи ако се оних 0 динара интереса с почетка не претвори у макар и најминималнији износ "интереса", онда ту нема шта да се даље објашњава. Порекло и Српски ДНК пројекат нису финансирани ни од кога сем од својих чланова, који редовно плаћају годишње чланарине. За девет година постојања, на име бројних пријава пројеката на конкурсе разних министарстава укупно смо добили нешто мање од 900 евра. Све пројекте које смо остварили са научном заједницом радили смо помоћу штапа и канапа, уверени да радимо важну ствар за заједницу. У то смо уложили на стотине и хиљаде сати рада, без идеје и жеље за било каквом зарадом. Али, са идејом да формирамо једну базу, какву сад имамо и која, да опростите, сад вреди много. И која се више не сме багателисати, ако сви и даље желите да је користите. Надам се да сам био јасан...
« Последња измена: Мај 01, 2021, 06:05:33 поподне Број 1 »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #53 послато: Мај 01, 2021, 08:40:40 поподне »
Апсурдан разлог да се неко оптужује за ”идеолошко савезништво”, или ставља на листу игнорисаних, зато што је гласно исказао незадовољство ценом или квалитетом робе или услуга.

Разумем и ваш либерално-економски став и цитирање Адама Смита и невидљиве руке, али ово је јавни форум и мишљења људи који критикују неки производ или услугу и пореде са опцијама које нуде друге фирме, заправо помаже другима да донесу одлуку за кога ће да ”гласају својим новцем”, што их не чини комунистима, већ управо супротно.

Очигледно је, из тока расправе, да поменута господа нису оптужени за "идеолошко савезништво" зато што су гласно исказали незадовољство ценом или квалитетом услуге, него зато што:

1. На форуму  шире  неутемељене инсинуације (инсинуација= подметање, подвала; клевета)  да је Порекло профитно  удружење основано са циљем богаћења оснивача друштва (које обмањује сироте чланове наметањем тестирања код "застарелих" институција, наметањем плаћања чланарина, шири коминтерновску-ватиканску-бечко-берлинску пропаганду, и  ко зна шта још).

2. При томе нису у стању да, на најелементарнијем нивоу,  образложе своје  инсинуације. Удружење сваке године објављује свој финансијски извештај који се може анализирати, па се налази могу приложити. Али, да бисте то урадили, морате се разумети у финансије, рачуноводство, економију...Лакше је овако, паушално, помножити 5000 са 6000 динара и извести "закључак".

    Видели сте и сами приложени "рачун" који треба да послужи као доказ, као и ниво писмености и начин опхођења. Ако је то Вама - прихватљиво, у реду. Нађите четвртог за таблић, нећу вам сметати.  Констатујем неслагање и идемо даље, не осећам никакву потребу да ту нешто објашњавам, као и мог става у погледу игнорисања појединих чланова форума: то је моје право, не видим разлоге зашто оквалификовано као "апсурдно".

3. Свој став у одбрану репутације Порекла образложио сам позивањем на познате економске концепте који се налазе у свим уџбеницима економије, и на елементарну логику и рачун. Господа су остала при своме, што мене није изненадило, али је оголило њихову суштину: они имају свој идеолошки став и докази, логика, економски принципи и чињенице  њих не занимају.  То је суштина идеологије, као "лажне свести и искривљеног погледа на свет": имати свој став, који се не доводи у питање, иако сви докази говоре против вашег става.

Све у свему:  члан сам удружења Порекло од 2016 г. Већ дуго сам у послу и јасан ми је значај репутације (као једног "intangible asset-а") и  за профитне и непрофитне организације. За непрофитне организације, као што је Порекло, тај значај је још и већи, поготову у оном што је од важности за удружење: да привуче што већи број људи који ће се тестирати, можда постати чланови удружења,  задовољити своју радозналост у погледу свог порекла (посебно у светлу резултата из постојеће базе података Порекла), поправити своје знање историје ("а што је језик за појединца, то је историја за народ"), и тиме и допринети  успеху пројекта удружења.
 
 Ми, овде у удружењу, имамо, у последње време, све више људи који, на нашим страницама,  удружење и уреднике клевећу, блате, оптужују за разне ствари. Једно је расправа о томе како унапредити рад удружења а друго су  неосноване оптужбе које штете удружењу и потенцијално, одвраћају, људе од чланства у удружењу.  Сматрао сам  да, као члан  удружења, треба да реагујем. Зато сам и написао поруку.
 Видех, у међувремену,  да се и Јовица огласио али немам илузија да ће поменутој господи то нешто значити. Али, требамо имати на уму ову појаву и повести рачуна о томе што нас угрожава. 


Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #54 послато: Мај 01, 2021, 08:45:18 поподне »
 Господине Број 1 са много приче и писанија се одвлачи пажња од суштине.
13000 неко платио за 23 маркера  то је његова ствар што се мене тиче могао је 450 $ да плати.
Ви пропагирајте и даље 23 маркера и 13000 односно на попусту 6000+500
А то је сад свима јасна рачуница да 37 је исплативије и плус могућности надоградње битно да се нови кандидати обавјесте. Наравно да свак има право располагања својим новцем као и господин ког споменусте... 

 Само незнам чему толико прашине на изнешене чињенице...

Велики поздрав и препоручујем све тестове осим 23 маркера. А да не заборавим узмите Невген и унесите податке са 23 маркера и са 37 или 50. Могу да експериментишу они кои су радили БигС.

Желим да вам миран сан буде у складу са савјешћу.


 

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #55 послато: Мај 01, 2021, 08:54:52 поподне »
Очигледно је, из тока расправе, да поменута господа нису оптужени за "идеолошко савезништво" зато што су гласно исказали незадовољство ценом или квалитетом услуге, него зато што:

1. На форуму  шире  неутемељене инсинуације (инсинуација= подметање, подвала; клевета)  да је Порекло профитно  удружење основано са циљем богаћења оснивача друштва (које обмањује сироте чланове наметањем тестирања код "застарелих" институција, наметањем плаћања чланарина, шири коминтерновску-ватиканску-бечко-берлинску пропаганду, и  ко зна шта још).

2. При томе нису у стању да, на најелементарнијем нивоу,  образложе своје  инсинуације. Удружење сваке године објављује свој финансијски извештај који се може анализирати, па се налази могу приложити. Али, да бисте то урадили, морате се разумети у финансије, рачуноводство, економију...Лакше је овако, паушално, помножити 5000 са 6000 динара и извести "закључак".

    Видели сте и сами приложени "рачун" који треба да послужи као доказ, као и ниво писмености и начин опхођења. Ако је то Вама - прихватљиво, у реду. Нађите четвртог за таблић, нећу вам сметати.  Констатујем неслагање и идемо даље, не осећам никакву потребу да ту нешто објашњавам, као и мог става у погледу игнорисања појединих чланова форума: то је моје право, не видим разлоге зашто оквалификовано као "апсурдно".

3. Свој став у одбрану репутације Порекла образложио сам позивањем на познате економске концепте који се налазе у свим уџбеницима економије, и на елементарну логику и рачун. Господа су остала при своме, што мене није изненадило, али је оголило њихову суштину: они имају свој идеолошки став и докази, логика, економски принципи и чињенице  њих не занимају.  То је суштина идеологије, као "лажне свести и искривљеног погледа на свет": имати свој став, који се не доводи у питање, иако сви докази говоре против вашег става.

Све у свему:  члан сам удружења Порекло од 2016 г. Већ дуго сам у послу и јасан ми је значај репутације (као једног "intangible asset-а") и  за профитне и непрофитне организације. За непрофитне организације, као што је Порекло, тај значај је још и већи, поготову у оном што је од важности за удружење: да привуче што већи број људи који ће се тестирати, можда постати чланови удружења,  задовољити своју радозналост у погледу свог порекла (посебно у светлу резултата из постојеће базе података Порекла), поправити своје знање историје ("а што је језик за појединца, то је историја за народ"), и тиме и допринети  успеху пројекта удружења.
 
 Ми, овде у удружењу, имамо, у последње време, све више људи који, на нашим страницама,  удружење и уреднике клевећу, блате, оптужују за разне ствари. Једно је расправа о томе како унапредити рад удружења а друго су  неосноване оптужбе које штете удружењу и потенцијално, одвраћају, људе од чланства у удружењу.  Сматрао сам  да, као члан  удружења, треба да реагујем. Зато сам и написао поруку.
 Видех, у међувремену,  да се и Јовица огласио али немам илузија да ће поменутој господи то нешто значити. Али, требамо имати на уму ову појаву и повести рачуна о томе што нас угрожава.

Ово изнад су лажи и бесмислице. Нигде нисам написао ништа ни о каквом богаћењу било кога, рекао сам да сам урадио свој први и једини тест у Берлину јер ми је деловао и идаље делује као најпоузданији и најпотпунији за оно за шта је мени требало. И опет бих тако урадио. То је све што сам дао као лични коментар на тему.

Такође сам рекао да ми аргументи Романијског звуче логичније него аргументи оних који га нападају. То важи и даље, посебно сада и нарочито у односу на овакве увредљиве несувислости и лажи као цитирано изнад. Пријавићу коментар који овде цитирам модераторима због изношења лажи о мени.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5301
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #56 послато: Мај 01, 2021, 09:22:34 поподне »
Уз дужно поштовање свима, Порекло није јавно предузеће да би требало да полаже рачуне свакоме ко га прозове на форуму или на другом месту.
За свој рад Друштво одговара једино чланству. Ко има намеру да саветује шта и како треба да се ради, може да се учлани у  Порекло, па да поради на унапређењу његовог рада. Такође, може и своје удружење да оснује, па да тестира људе на 37 или 1000 маркера, за нула или 1000 евра, у Србији или Бангладешу, или где год да пожели. А заједљиве коментаре и критике оних који и нису у Друштву, али све знају шта и како би требало радити ја не сматрам добронамерним сугестијама, већ обичним троловањем.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #57 послато: Мај 01, 2021, 09:24:48 поподне »
Ово изнад су лажи и бесмислице. Нигде нисам написао ништа ни о каквом богаћењу било кога, рекао сам да сам урадио свој први и једини тест у Берлину јер ми је деловао и идаље делује као најпоузданији и најпотпунији за оно за шта је мени требало. И опет бих тако урадио. То је све што сам дао као лични коментар на тему.


То јест, ово нисте били Ви? Нисте написали да се слажете "са суштином реченог"? Или нисте били свесни значења свог поступка?
Не разумете да сте се потписали под инсинуацију? Одричете се тога? Или и даље не разумете у чему је проблем?! 
 
****************************************************************************************************************
HandsomestOfThemAll

    Почетник
    **
    Поруке: 41
    I2 > PH908 > Y84307
        Погледај профил Приватна порука (Ван мреже)

Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #47 послато: данас у 03:05:02 поподне »

    Цитат
***************************************************************************************************************
Цитат: Romanijski  данас у 01:27:55 пре подне

    Овом што ми спомену Карла Маркса  и Лењина ја му одговарам да ја у њему видим Лаког Лућана и Алкапонеа. Имали су рачуницу и они и неку своју економију. Немој да ми уредници на ово кажу да вређам другог јер само одговарам истом мјером.

     Али да не замотавамо причу у кучине ... И купац има право да окрене леђа продавцу и да му каже гонисе и ти и твоја роба одох код другог.  Е да неко вријеме почне  тако да се поступа неби се продавала јаја под бубреге. Унапредили би они тестирање  на већи ниво и дошли и питали који маркери да се додају на 23 за тај нови већи панел.
    Између продавца и купца налази се Порекло као посредник то су чињенице које нико неможе да оповргне.
    Иако је тао посредовање бесплатно ако заборавимо оних 500 дин донације.
    5000 x 6000=30 000 000 дин.  или 255 000 Еура промета.

    Ето па наставите да браните и орите дрвеним плугововима , а свака друга реченица 21 вијек.
    Немој да ви на тај начин бринете о туђем џепу. Брините да нисте злоупотребљени.

    Позната је прича о прво надуваној цијени па после попуст 50%.

      Ето толико
***************************************************************************************
HandsomestOfThemAll
Мало грубље формулисано, мало има граматичких неправилности, па чак и ова рачуница ми није баш јасна јер ако је донација 500 а не 5000, зашто се онда множи 5000 са 6000 људи односно сума је вероватно 10 пута мања, али са суштином реченог се слажем.
***************************************************************************************************************
« Последња измена: Мај 01, 2021, 09:28:35 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #58 послато: Мај 01, 2021, 09:37:13 поподне »
Небо_Сав Ево да прекорачим преко увреда и бацања прашине на тему.

 Чињенице остају и боду као зрно пијеска у ципели.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Цена теста Y-хромозома на 23 маркера
« Одговор #59 послато: Мај 01, 2021, 09:38:11 поподне »
Господине Број 1 са много приче и писанија се одвлачи пажња од суштине.
13000 неко платио за 23 маркера  то је његова ствар што се мене тиче могао је 450 $ да плати.
Ви пропагирајте и даље 23 маркера и 13000 односно на попусту 6000+500
Већ одавно не придајем никаквог значаја оном што овде пишеш. Оном ко није у стању да сагледа пут који смо прошли од оснивања Српског ДНК пројекта до стварања базе какву сад имамо, није вредно и смислено било шта објашњавати, у једној или више реченица, свеједно.
Ми се не бавимо пропагандом тестирања на 23 маркера или ма колико маркера. Понављам - свако је слободан да се определи за оно што му највише одговара.

Желим да вам миран сан буде у складу са савјешћу.
Спавам мирно. Не брини.