Аутор Тема: Архив Србије  (Прочитано 16088 пута)

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • Поруке: 906
Одг: Архив Србије
« Одговор #40 послато: Април 19, 2018, 10:00:10 поподне »
Хвала на одговору Платин. Обавезно ћу пробати код њих.
Уз констатацију да и ја знам о њему доста тога, осим јединице у којој је био. А с обзиром да му отац није био жив, чисто сумњам да је ико из његових савременика знао у којој јединици је био ...
Још само да нагласим да је третман у војном архиву најстрожији... Посете су могуће, колико знам, тек једном недељно.
Тамо нисам ишао, остале архиве јесам посећивао.

Ван мреже spahibija

• Помоћник
  • Поруке: 153
« Одговор #41 послато: Мај 03, 2018, 10:18:43 поподне »

Jeste, Ćosić je u pitanju. Koliko znam, ziveo je u Barbertonu, Ohajo, a baka mi kaze da misli da je jedno vreme bio i u Cikagu. Vratio se u Martince 1946. godine, u Martincima je i sahranjen 1957. S tim da ja nisam sigurna za njegovu godinu rodjenja jer na spomeniku pise da je ziveo 74 godine, ali koliko je i to tacno. Za brod nisam sigurna ali mislim da je Hannover, baka kaze da je sve bilo zabelezeno u toj knjizi koju je on doneo kad se vratio.
Na sajtu Ellis Island sam pronasla podatke o njegovoj prvoj zeni, Zorki, ali od njega ni traga.
Hvala u svakom slucaju.
Као што је горе речено, најбоље да потражиш на сајту www.familysearch.org. Тамо сам брзинском претрагом наишао на неколико Стевана Ћосића. Само је потребно да се улогујеш и онда ће ти бити доступна претрага.

Ван мреже serbsky

• Гост
  • *
  • Поруке: 19
« Одговор #42 послато: Фебруар 06, 2020, 01:05:50 поподне »
Зна ли ко када су рађени пописи становништва Краљевине Србије, након српско-турских ратова и ослобођења Јабланице и Топлице, дакле после 1978...(те територије ме занимају, у литератури се наводе само број домаћинстава по селима, број мушких и женских глава, али без имена и презимена)

Да ли су подаци сачувани и релевантни?! Каква су искуства, вреди ли ићи до Архива?

Архив Лесковац, наводно поседује црквене књиге из периода 1879-1912, што ми звучи ко научна фантастика, али видећу шта је преживело...

Ван мреже Антонин

• Помоћник
  • Поруке: 189
  • J2 > J-Z1043
« Одговор #43 послато: Фебруар 06, 2020, 01:51:13 поподне »
Пописи су рађени мање-више на сваких пет година.
Једини поименични попис који је сачуван јесте онај из 1863. године.
За попис из 1884/5 сачувано је нешто микро података, за нека села око Пирота и Чачка (да ја знам), али то је у суштини 5% укупног пописа.
Сви други пописи нису сачувани поименично, па чак ни пописи у Југославији.

Ван мреже serbsky

• Гост
  • *
  • Поруке: 19
« Одговор #44 послато: Фебруар 06, 2020, 02:00:02 поподне »
Захваљујем!  ;)

Ван мреже Ješo

• Помоћник
  • Поруке: 141
  • Праотац: Нoвaк Т. П. Jeшић (1269.–1325.)
    • Kotraža sajt
« Одговор #45 послато: Јул 07, 2022, 10:58:12 поподне »
Možda nisam najbolje odabrao u koju temu da se obratim, ali moram da pitam.

U koje su dokumente preci umrli pre 1910. godine, morali biti upisani sa imenom svoga oca, a da nije reč o matičnim knjigama i slično? I gde se mogu naći ti i takvi dokumenti?

Zahvaljujem u napred.

Ван мреже Ješo

• Помоћник
  • Поруке: 141
  • Праотац: Нoвaк Т. П. Jeшић (1269.–1325.)
    • Kotraža sajt
« Одговор #46 послато: Септембар 11, 2022, 03:01:44 поподне »
Moguće da nisam najadekvatnije odabrao temu, ali...

Ima li arhiva i gde, izdatih ličnih karti u Srbiji, u periodu od 1930.-ih godina?

Ван мреже Platin

• Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • Поруке: 906
« Одговор #47 послато: Септембар 12, 2022, 02:12:02 поподне »
Moguće da nisam najadekvatnije odabrao temu, ali...

Ima li arhiva i gde, izdatih ličnih karti u Srbiji, u periodu od 1930.-ih godina?

Погледати свакако шта имају у Архиву Србије, мада то ће бити друга зграда, не она у центру која покрива старији период. Постоји фонд Министарство унутрашњих дела.

Ипак, сумњам да се било где могу пронаћи саме личне карте или спискови евиденције. За подручје Београда препоручујем да се прегледају картони житеља, доступни после бесплатне регистрације на дигиталном репозиторијуму на сајту Архива Београда.

Где год да сам по другим архивима питао за картоне житеља или слично... гледали су ме и нису знали о чему причам. Нигде није било сличних докумената.
Можда је Београд посебан зато што поседује такву масу докумената па их нису бацили него дали архиву. Код осталих то изгледа није дошло до изражаја.
Свакако је право место за сва питања полиција, али они су најмање љубазно место и најмање излазе у сусрет при оваквим питањима.