Аутор Тема: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба  (Прочитано 39397 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 911
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #160 послато: Август 30, 2022, 12:21:57 поподне »
Све могу да сместим у неки контекст, сем тога Е у централној Европи. Да ли постоји нека конкретна култура или популација која је носила ту генетику у централној Европи. Сматрао сам да смо преко Дунава имали само Р1б, Р1а, Г, И1 и И2. Научиш нешто сваког дана овде.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #161 послато: Август 30, 2022, 01:49:50 поподне »
Све могу да сместим у неки контекст, сем тога Е у централној Европи. Да ли постоји нека конкретна култура или популација која је носила ту генетику у централној Европи. Сматрао сам да смо преко Дунава имали само Р1б, Р1а, Г, И1 и И2. Научиш нешто сваког дана овде.

Још увек је тешко бити конкретан у тој мери. Тренутно се дискусије о могућој "прадомовини" и изворним културама баве областима од Југоисточне Словачке до Северне Бугарске. Ја сам склон подручју у близини североисточних Карпата.
У сваком случају везивање Е-V13 за Дако-Трачке народе је мање више консензус.

Теби препоручујем да прочиташ неколико страна почев одавде: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=19.msg148852#msg148852

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #162 послато: Август 30, 2022, 03:17:08 поподне »
Centralne Evrope? Mislio sam da je E-V13 u zoru gvozdenog doba sa bliskog istoka dosla na Balkan. Znam da je DR laboratorija pronasla poprilicno E-V13 u Viminacijumu iz 2. i 3. veka. Mozda su potisnuti sa juzne i zapadne obale Crnog Mora ka zapadu Balkana negde nakon prvih upada tzv varvara u taj deo carstva.

E-V13 је свакако у некој мери била присутна на Балкану у гвоздено доба , али по свему судећи су ту стигли негде са севера.
Што се Виминацијума тиче, нађен је и један припадник E-CTS9320 која је солидно присутна данас на Балкану.
Оно што је мени занимљиво, али за сада немам објашњење је честа појава у Скандинавији подграна паралелних балканским са TMRCA обично између 2100 и 3100 ybp.

Нажалост семплови из Southern Arc студије су доста лошег квалитета и дубље подгране за E-V13 вероватно неће моћи да се одреде.
« Последња измена: Август 30, 2022, 03:27:53 поподне НикПав »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1373
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #163 послато: Септембар 05, 2022, 09:01:04 пре подне »
Све могу да сместим у неки контекст, сем тога Е у централној Европи. Да ли постоји нека конкретна култура или популација која је носила ту генетику у централној Европи. Сматрао сам да смо преко Дунава имали само Р1б, Р1а, Г, И1 и И2. Научиш нешто сваког дана овде.
Bane ти је већ послао линк ка једној од тема, а ево и другог линка ка коментару који још боље описује ситуацију око порекла E-V13 подграна на Балкану, а који се опет уклапа са најновијим открићима: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=421.msg159665#msg159665

Могу рећи да се прича о Трачанима E-V13, њиховој словенизацији од 5-7. века и продирању по свим деловима Балкана у саставу Јужних Словена лепо прима, бар код мојих кандидата. Један од њих ће сигурно у новембру поручити WGS (у преговорима сам са још једним), и у глобалу, било би јако добро да са дубинским тестовима у будућем периоду пређемо у офанзиву. 

Мислим да ова открића могу позитивно утицати на наше припаднике E-V13 у виду напредних анализа. Користећи се досадашњим објашњењима порекла ове хаплогрупе, приметио сам да су неки моји кандидати имали страх за дубинским тестовима (ако не и сви, мада их и нисам имао пуно, чини ми се петорицу-шесторицу), пре свега због евентуалних веза са Албанцима, па самим тим и најпосле због могућих веза са Илирима. Сада се и таква евентуална и даља, генетска поклапања са Албанцима, могу другачије посматрати. С тим у вези и захваљујући најновијим сазнањима, волео бих да се Порекло посебно и што пре позабави овим питањем у виду новог чланка и објашњења, како би се већина припадника српских E-V13 напокон покренула са "мртве тачке", јер мишљења сам да више нема потребе за даљим "инсистирањем" ка њеном старобалканском наслеђу..


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #164 послато: Септембар 05, 2022, 10:40:06 пре подне »
Iskreno, to je vec njihov problem. Ne mozes ti sastavljati lazne price da bi nekoga animirao za test, ili Poreklo tekstove. Ukoliko tako gledaju na stvari nisu se trebali ni prvi put testirati. A uvek postoji sansa da ce I pored "dobrog" teksta, videti negde neki koji im se ne svidja, pa obeshrabriti.

Svakako ce i ovako posle dubinskih testova imati velike sanse za dalje rodjake Albance, posto je haplogrupa tamo najzastupljenija i prilicno raznovrsna.

Haplogrupa E-V13 jeste starobalkanska, u smislu da je ovde bila pre Slovena najvecim delom. O daljem poreklu moze i treba da se raspravlja. Ovako kako ti predstavljas, ispada da su balkanski E-V13 bili slovenizovani pre nego sto su usli u albanski, grcki ili neki drugi korpus, sto svakako nije tacno.

Dovoljno je da se pogleda distribucija E-V13, J2b-L283 I R1b-Z2103 da se shvati da su to bile tri osnovne haplogrupe predslovenskog stanovnista. Na stranu nalazi stare DNK koji to potvrdjuju (Iliri, Tracani, Rimski period). Prodor Slovena je moguce uticao da se pomeraju jos dublje ka unutrasnjosti i jugu Balkana.

Ljudi kao da, iz razlicitih poriva (ovaj put su to dubinski testovi) zure da neku teoriju uzmu kao konacnu. Iako su svesni da ce se kasnije kajati, ili ulaziti u nedogledne rasprave sa drugim forumasima.

Dakle Vlado, trebas ici onom cuvenom, WGS mi je drag, ali istina mi je draza. 😉 Siguran sam da ce i tim ljudima biti draza istina, ma kakva god da je, a svakako nije strasna kako se to predstavlja.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #165 послато: Септембар 05, 2022, 10:52:27 пре подне »
Iskreno, to je vec njihov problem. Ne mozes ti sastavljati lazne price da bi nekoga animirao za test, ili Poreklo tekstove. Ukoliko tako gledaju na stvari nisu se trebali ni prvi put testirati. A uvek postoji sansa da ce I pored "dobrog" teksta, videti negde neki koji im se ne svidja, pa obeshrabriti.

Svakako ce i ovako posle dubinskih testova imati velike sanse za dalje rodjake Albance, posto je haplogrupa tamo najzastupljenija i prilicno raznovrsna.

Haplogrupa E-V13 jeste starobalkanska, u smislu da je ovde bila pre Slovena najvecim delom. O daljem poreklu moze i treba da se raspravlja. Ovako kako ti predstavljas, ispada da su balkanski E-V13 bili slovenizovani pre nego sto su usli u albanski, grcki ili neki drugi korpus, sto svakako nije tacno.

Dovoljno je da se pogleda distribucija E-V13, J2b-L283 I R1b-Z2103 da se shvati da su to bile tri osnovne haplogrupe predslovenskog stanovnista. Na stranu nalazi stare DNK koji to potvrdjuju (Iliri, Tracani, Rimski period). Prodor Slovena je moguce uticao da se pomeraju jos dublje ka unutrasnjosti i jugu Balkana.

Ljudi kao da, iz razlicitih poriva (ovaj put su to dubinski testovi) zure da neku teoriju uzmu kao konacnu. Iako su svesni da ce se kasnije kajati, ili ulaziti u nedogledne rasprave sa drugim forumasima.

Dakle Vlado, trebas ici onom cuvenom, WGS mi je drag, ali istina mi je draza. 😉 Siguran sam da ce i tim ljudima biti draza istina, ma kakva god da je, a svakako nije strasna kako se to predstavlja.

Браво Небојша, канио сам се да ли да одговорим на ове будалаштине о страху Срба E-V13 да се дубље тестирају због "могућих веза са Албанцима и Илирима". Ако је то разлог да се неко не тестира, не треба ни да се икада тестира. Још ће да нам и лупају неке печате о подобности у "светлу нових открића". Мени треба једна таква потврда и за маму и за тату.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #166 послато: Септембар 05, 2022, 11:09:03 пре подне »
Слажем се са Небојшом и Николом, али са друге стране постоји и тежња код модерних Албанаца да злоупотребе (процентуално) заступљеност E-V13 мушких линија у својој популацији, покушавајући да "својатају" E-V13 подгране на Балкану као некакве прото-Албанске. А реално у укупним бројкама више припадника E-V13 мушких линија има међу Србима него међу Албанцима (то је друга најзаступљенија хаплогрупа у Срба). Чак су и на Википедији покушали да преотму чланак о Васојевићима, ставивши некакав банер "део серије чланака о Албанским племенима".

Ако на пример погледамо само два велика српска племена - Васојевиће и Бјелопавлиће, видимо да су се они одвојили од свог заједничког E-V13 претка пре 4500 година. О каквим Албанцима уопште причамо у бронзаном добу? Нисам сигуран да и Албанци имају идеју која популација им је донела индоевропски прото-Албански језик и била "клица" од које је кренула њихова етногенеза модерне нације. Нисам чак ни сигуран да је то популација која је била E-V13.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #167 послато: Септембар 05, 2022, 11:12:07 пре подне »
Dragane, to su prosto normalne stvari. I mi i Hrvati svojatamo I2, jelte. 😉 Poenta je da ne bi trebalo da prilagodjavamo istinu nekom pojedincu, iz ovog, ili onog razloga. Taj pristup jeste pogresan.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #168 послато: Септембар 05, 2022, 11:13:22 пре подне »
Слажем се са Небојшом и Николом, али са друге стране постоји и тежња код модерних Албанаца да злоупотребе (процентуално) заступљеност E-V13 мушких линија у својој популацији, покушавајући да "својатају" E-V13 подгране на Балкану као некакве прото-Албанске. А реално у укупним бројкама више припадника E-V13 мушких линија има међу Србима него међу Албанцима (то је друга најзаступљенија хаплогрупа у Срба). Чак су и на Википедији покушали да преотму чланак о Васојевићима, ставивши некакав банер "део серије чланака о Албанским племенима".

Ако на пример погледамо само два велика српска племена - Васојевиће и Бјелопавлиће, видимо да су се они одвојили од свог заједничког E-V13 претка пре 4500 година. О каквим Албанцима уопште причамо у бронзаном добу? Нисам сигуран да и Албанци имају идеју која популација им је донела индоевропски прото-Албански језик и била "клица" од које је кренула њихова етногенеза модерне нације. Нисам чак ни сигуран да је то популација која је била E-V13.

Посебно је забавна паника која је настала сада када је извесно да E-V13 нема везе са Илирима. То су фантастичне теорије како намакнути неко иоле смислено објашњење. Начитах се толико глупости о E-V13 са свих страна да ми је више и мука. Ваљда ће доћи дан када ћемо имати довољно старих узорака, да нас сви оставе на миру и не развлаче како коме воља.
« Последња измена: Септембар 05, 2022, 11:16:35 пре подне НикПав »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1373
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #169 послато: Септембар 05, 2022, 11:21:42 пре подне »
Искрено, нисам био заговорник тезе о илирском пореклу E-V13 подграна, али сам својим кандидатима ипак својевремено пренео таква тумачења, која су годинама уназад фаворизовали Албанци и Бугари (као што сам то радио и на другим примерима). Дефинитивно стоји то да су припадници ове хаплогрупе код нас најмање дубински тестирани, с обзиром на њихову бројност. Код мојих кандидата је ипак приметно боље расположење након нових сазнања, шта је разлог томе не знам... можда их ја нисам добро "провалио", али лажне приче не причам никоме, само оно што је већ неко време познато на нашем форуму и ван њега и што нам популациона генеалошка истраживања и археогенетска открића то и потврђују.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #170 послато: Септембар 05, 2022, 11:27:11 пре подне »
Код мојих кандидата је ипак приметно боље расположење након нових сазнања, шта је разлог томе не знам...

Кажи ти њима да је мало вероватно да су од Албанаца, али су можда остатак Првог Бугарског царства на простору Србије. Неки весели Власи, можда, па не добијамо Румунију за џабе. Сви су наши, само јаши. Неке гране које су имале среће су и словенскије од других.
« Последња измена: Септембар 05, 2022, 11:30:01 пре подне НикПав »

Ван мреже Куч Палабарди

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #171 послато: Септембар 05, 2022, 11:34:19 пре подне »
Ако на пример погледамо само два велика српска племена - Васојевиће и Бјелопавлиће, видимо да су се они одвојили од свог заједничког E-V13 претка пре 4500 година. О каквим Албанцима уопште причамо у бронзаном добу?

Бјелопавлићи/Palabardhi имају рођаке из Албаније (TMRCA: 650ybp).

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1373
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #172 послато: Септембар 05, 2022, 11:47:03 пре подне »
Кажи ти њима да је мало вероватно да су од Албанаца, али су можда остатак Првог Бугарског царства на простору Србије. Неки весели Власи, можда, па не добијамо Румунију за џабе. Сви су наши, само јаши. Неке гране које су имале среће су и словенскије од других.
Да, да, управо сам Прво Бугарско царство и користио у новом контексту дијалога са њима (као и остала јужнословенска племена, пошто не знамо са којим су се све племенима Трачани могли саплеменити).
« Последња измена: Септембар 05, 2022, 11:50:21 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #173 послато: Септембар 05, 2022, 11:47:26 пре подне »
Бјелопавлићи/Palabardhi имају рођаке из Албаније (TMRCA: 650ybp).

А може се рећи и да Палабарди имају рођаке из Србије/Црне Горе? ;) Управо о таквом "својатању" и причам.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #174 послато: Септембар 05, 2022, 12:05:58 поподне »
Да, да, управо сам Прво Бугарско царство и користио у новом контексту дијалога са њима (као и остала јужнословенска племена, пошто не знамо са којим су се све племенима Трачани могли саплеменити).

Нисам баш сигуран да су Трачани као такви дочекали Словене, давно су они били романизовани. Остала је само легенда о Бесима и језику који преживео навалу Рима.
Код Албанаца смо сада сведоци рађања нове теорије да је E-V13 била заступљена међу Дарданцима, али немамо још узорке. А почели су и међусобно да се сочно чашћавају на линији J-L283, R1b, EV13.
Где год погледаш свуда нека мука са E-V13.
« Последња измена: Септембар 05, 2022, 12:15:17 поподне НикПав »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #175 послато: Септембар 05, 2022, 01:49:42 поподне »
Слажем се са Небојшом и Николом, али са друге стране постоји и тежња код модерних Албанаца да злоупотребе (процентуално) заступљеност E-V13 мушких линија у својој популацији, покушавајући да "својатају" E-V13 подгране на Балкану као некакве прото-Албанске. А реално у укупним бројкама више припадника E-V13 мушких линија има међу Србима него међу Албанцима (то је друга најзаступљенија хаплогрупа у Срба). Чак су и на Википедији покушали да преотму чланак о Васојевићима, ставивши некакав банер "део серије чланака о Албанским племенима".

Ако на пример погледамо само два велика српска племена - Васојевиће и Бјелопавлиће, видимо да су се они одвојили од свог заједничког E-V13 претка пре 4500 година. О каквим Албанцима уопште причамо у бронзаном добу? Нисам сигуран да и Албанци имају идеју која популација им је донела индоевропски прото-Албански језик и била "клица" од које је кренула њихова етногенеза модерне нације. Нисам чак ни сигуран да је то популација која је била E-V13.

E-V13 и није толико процентуално јак код Албанаца. У већини регија се креће између 20 и 30%, што је на нивоу са Србима из неких подручја.

Након тога код Албанаца слиједе R1b-Z2103 и Ј2b2, које су код Срба јако ријетке.

Очигледно је E-V13 ушла у Албанску и Српску етногенезу различитим путевима и у различито вријеме.

Прото-Албанци вјероватно настају као спој R1b-Z2103 ,Ј2b2, и E-V13 још у гвозденом добу. Срби су по доласку на Балкан асимиловали романске популације, које су биле доминантно E-V13 и недостајале су им те типичне албанске Ј2b2 и R1b-Z2103.


Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1373
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #176 послато: Септембар 05, 2022, 02:24:07 поподне »
Нисам баш сигуран да су Трачани као такви дочекали Словене, давно су они били романизовани. Остала је само легенда о Бесима и језику који преживео навалу Рима.
Код Албанаца смо сада сведоци рађања нове теорије да је E-V13 била заступљена међу Дарданцима, али немамо још узорке. А почели су и међусобно да се сочно чашћавају на линији J-L283, R1b, EV13.
Где год погледаш свуда нека мука са E-V13.
Романизација појединих трачких племена се сасвим сигурно догодила, али сам исто тако сигуран да су и нека од њих дочекала Словене и да је њихов процес словенизације био завршен још пре доласка Бугара на источни Балкан. Доказ за то јесте управо разноврсност E-V13 подграна код Бугара. Да ли би Бугари прихватили словенску културу, без претходно пословењеног балканског елемента у виду припадника E-V13? Тешко. Да ли би Јужни Словени уопште били толико бројни у раном средњем веку без E-V13? Не би. И најпосле, да ли се разноврсност и распрострањеност E-V13 широм Балкана пре може објаснити романизацијом или асимилацијом од стране Словена и њиховом експанзијом?

Што се Албанаца тиче, они не могу да докажу ништа и ми не треба да им помажемо у томе, као ни у њиховим шупљим причама.
« Последња измена: Септембар 05, 2022, 02:31:43 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #177 послато: Септембар 05, 2022, 02:48:08 поподне »
E-V13 и није толико процентуално јак код Албанаца. У већини регија се креће између 20 и 30%, што је на нивоу са Србима из неких подручја.

Након тога код Албанаца слиједе R1b-Z2103 и Ј2b2, које су код Срба јако ријетке.

Очигледно је E-V13 ушла у Албанску и Српску етногенезу различитим путевима и у различито вријеме.

Прото-Албанци вјероватно настају као спој R1b-Z2103 ,Ј2b2, и E-V13 још у гвозденом добу. Срби су по доласку на Балкан асимиловали романске популације, које су биле доминантно E-V13 и недостајале су им те типичне албанске Ј2b2 и R1b-Z2103.

Само се за J2b-L283 не бих сложио. Он је очигледно прилично разноврстан на подручју Албаније и ту има већу старост, тако да би он представљао староседеоце те области пре доласка говорника раноалбанског током раног средњег века (који би били оличени преко R1b-Z2705, неких E-V13 подграна, можда и R1b-PF7562).
« Последња измена: Септембар 05, 2022, 02:53:33 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Куч Палабарди

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #178 послато: Септембар 05, 2022, 04:02:57 поподне »
E-V13 и није толико процентуално јак код Албанаца. У већини регија се креће између 20 и 30%, што је на нивоу са Србима из неких подручја.

Након тога код Албанаца слиједе R1b-Z2103 и Ј2b2, које су код Срба јако ријетке.

Очигледно је E-V13 ушла у Албанску и Српску етногенезу различитим путевима и у различито вријеме.

Прото-Албанци вјероватно настају као спој R1b-Z2103 ,Ј2b2, и E-V13 још у гвозденом добу. Срби су по доласку на Балкан асимиловали романске популације, које су биле доминантно E-V13 и недостајале су им те типичне албанске Ј2b2 и R1b-Z2103.

Запамтите да је велики део Е-В13 ушао у српски народ од средњовековних Албанаца или протоалбанаца/влаха: E-A18833, E-Y133830, E-Y133830, E-PH2180/, E-BY168279.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #179 послато: Септембар 05, 2022, 05:41:18 поподне »
Запамтите да је велики део Е-В13 ушао у српски народ од средњовековних Албанаца или протоалбанаца/влаха: E-A18833, E-Y133830, E-Y133830, E-PH2180/, E-BY168279.

Ево ја сам већ упамтио ово друго, да је Влах = прото-Албанац. Када се од те премисе пође, онда заиста и она прва хипотеза почиње да има смисла ;)

Проблем је што неки Албански истраживачи (а видим и ви) сматрају да су практично све мушке лозе које су присутне међу Албанцима "илирске", прото-албанске и сл. По тим теоријама "албанство" је у неку руку "инфективно" - где год има има Албанаца, ту су и сви други у окружењу потекли од Албанаца, или у најмању руку прото-Албанаца.