Аутор Тема: Илири  (Прочитано 74441 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Илири
« Одговор #240 послато: Јун 11, 2021, 10:59:22 поподне »
Да, прежвакано је питање на једно 18 тема на форуму. Али можете отворити 19. са насловом "Илири I2-Y3120", а ја могу само да се надам да ћете имати саговорнике на ту тему.

Што се саме I2-Y3120 тиче, довољно је рећи да се све главне подгране могу повезати са сеобом Словена, мало ту простора за Илире остаје.

Дакле ја сигурно нећу да одговарам било коме на оваква питања, ако се он сам до сад није удостојио да се информише. А доказа је више него довољно. Само ћу рећи ако планирате да наставите са том темом овде - немојте. Отворите нову тему "Илири као I2-Y3120", или нешто у том стилу, па се можда заподене и занимљива дискусија.

Драган уопште не говори о I2-Y3120, већ о неким могућим огранцима I2 који су се доста раније одвојили на филогенетичком стаблу.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Илири
« Одговор #241 послато: Јун 11, 2021, 11:00:42 поподне »
Драган уопште не говори о I2-Y3120, већ о неким могућим огранцима I2 који су се доста раније одвојили на филогенетичком стаблу.

Управо то хтедох да напишем.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Илири
« Одговор #242 послато: Јун 11, 2021, 11:12:43 поподне »
Драган уопште не говори о I2-Y3120, већ о неким могућим огранцима I2 који су се доста раније одвојили на филогенетичком стаблу.

Управо то хтедох да напишем.

Када се тако каже, испада да су оне овде присутне у не знам каквом броју. Ја помињем I2-Y3120 зато што она чини преко 95% наше I2! Друго, ако се већ мисли на неке друге подгране, онда се изађе конкретно са подацима та и та подграна, хаплогрупа (па да разматрамо њено порекло), а не да се наступи тако као да су оне ту, тј. да је та веза очигледна, а неко се труди да то не примети, односно не помене. Тако је мени деловало питање: "А шта је са носиоцима I2 хаплогрупе међу Илирима".

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Илири
« Одговор #243 послато: Јун 11, 2021, 11:45:40 поподне »
Дакле, пошто се већ разумете у материју, замислите да гостујете на ТВ-у и водитељ(ка) вас пита како бисте у објаснили гледаоцима зашто се сматра да ни једна грана хаплогрупе I2, која је настала на простору Балкана, више није присутна на истом том Балкану, у Илирској популацији?

 Има итекако.
https://www.yfull.com/tree/I-L699/

 Грана I-L699 нађена је код Јамнаја културе (узорак RISE552). Код Јамнаје у Бугарској, али и код већег броја узорака Езеро културе. Што је изненађујуће ова грана доминира и у пред-Јамнаја раном Езеро хоризонту који би морао бити повезан са прото-Анадолским језицима. Говорили смо раније да би грана R-PF7562 могла бити повезана са хетитско-лувијском групом и Езеро културом, међутим ње на не безначајном узорку из Езера нема. А с друге стране јавља се у раном БД у Сјеверној Албанији.

 Појавио се и Турчин I-Y166757*, могао би он бити тај прото-Хетит/Лувијац.

 С друге стране има неких анадолских грана R-PF7562 па би требало ипак да се појави и у том контексту. Ко зна можда ова грана има више везе са Черноводским комплексом који би требало да је пред-Анадолијски, па су можда асимиловани од истих? према Гимбутас, Езеро и прото-Анадолијци су други вал, док је Чернавода први.
 
 Да додам један занимљив налаз из посљедње фазе раног Бронзаног доба Бугарске. I2a1a2b одн. I-L621 јер су у овој још непубликованој студији користили ISOGG стабло из 2018 или 2019 године. Пише у загради да је негативан на нешто испод, али не знам која грана.

 Ово је налаз културе Свети Кирилово, која има у генези и елемената раног БД Анадолије, па се ту јавља и J2a. Управо ова култура има веза и са Глина културом, за коју сам прије размишљао да је могла однијети V13 гране на исток, још један од фактора који говоре да је V13 преплавила исток Балкана у КБД/РЖД.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Илири
« Одговор #244 послато: Јун 12, 2021, 12:07:35 пре подне »
Мене мој инсект никад не вара тј. за пар година а  највише пет че те имат ситуацију да ови који сад слове за протословене у нашим крајевим че бити уљези и од српствса ће имати само предање...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Илири
« Одговор #245 послато: Јун 12, 2021, 12:30:16 пре подне »
Мене мој инсект никад не вара тј. за пар година а  највише пет че те имат ситуацију да ови који сад слове за протословене у нашим крајевим че бити уљези и од српствса ће имати само предање...

Отприлике тако.
Ова "еуфорија" са хаплогрупама је и смишљена да доведе до уништења нација.

Али, изненадићемо се.

Временом, људи ће пружити отпор овој "великој лупи", детектовању, премеравању, бројању и вратити се својим митовима и легендама, предањима и обичајима који су јачи од било какве математике и статистике.


Да није тако, упркос толиким развоју науке, вера у Бога не би и даље присутна у толикој мери код многих.

А онда узмите Мађаре за пример. Дошли кад су дошли. Наметнули свој језик. "Заболе их ћоше" за Илире, Дачане, Трачане и остале.

Развили су људи своју културу за ових 10-11 векова.

Тако исто и Срби. Преци им се моле Богу 10 векова (мање више) и сарањују на србском језику (мање више) и сад ће одједном поједини да проговоре  "илирски" од кога има сачуван фонд од 35 речи. Отприлике.Нека им је са срећом.


Што се тиче И групе биће ту још изненађења у Европи.

Осим тога, Сардинија (где има И2 хаплогрупе) није далеко од Балканског полуострва.







« Последња измена: Јун 12, 2021, 12:34:33 пре подне нцп »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7268
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Илири
« Одговор #246 послато: Јун 12, 2021, 01:41:55 пре подне »
Отприлике тако.
Ова "еуфорија" са хаплогрупама је и смишљена да доведе до уништења нација.

Али, изненадићемо се.

Временом, људи ће пружити отпор овој "великој лупи", детектовању, премеравању, бројању и вратити се својим митовима и легендама, предањима и обичајима који су јачи од било какве математике и статистике.
културолошки аспект је независтан од директне мушке линије коју открива лабораторија (у оној мери у којој најстарији извори налазе везе са одређеном хаплогрупом, или претпоставке да су се у ранијој прошлости одређене групе везивале за одређене хаплогрупе)...то није ништа ново...само зависи од периода када се одређени културолошки образац "накалемио" на директну линију порекла. И није изненађење да је културолошки аспект јачи од директне линије предака, пратио је 2000 или свега 200 година
« Последња измена: Јун 12, 2021, 01:52:30 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7268
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Илири
« Одговор #247 послато: Јун 12, 2021, 01:57:37 пре подне »
И није изненађење да је културолошки аспект јачи од директне линије предака, трајао 2000 или свега 200 година или мање

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Илири
« Одговор #248 послато: Јун 12, 2021, 10:38:39 пре подне »
Отприлике тако.
Ова "еуфорија" са хаплогрупама је и смишљена да доведе до уништења нација.

Али, изненадићемо се.

Временом, људи ће пружити отпор овој "великој лупи", детектовању, премеравању, бројању и вратити се својим митовима и легендама, предањима и обичајима који су јачи од било какве математике и статистике.


Да није тако, упркос толиким развоју науке, вера у Бога не би и даље присутна у толикој мери код многих.

А онда узмите Мађаре за пример. Дошли кад су дошли. Наметнули свој језик. "Заболе их ћоше" за Илире, Дачане, Трачане и остале.

Развили су људи своју културу за ових 10-11 векова.

Тако исто и Срби. Преци им се моле Богу 10 векова (мање више) и сарањују на србском језику (мање више) и сад ће одједном поједини да проговоре  "илирски" од кога има сачуван фонд од 35 речи. Отприлике.Нека им је са срећом.


Што се тиче И групе биће ту још изненађења у Европи.

Осим тога, Сардинија (где има И2 хаплогрупе) није далеко од Балканског полуострва.

 Откривена је још једна завера против "напредног човечанства" које би да се врати племенској свести?

На који начин је еуфорија са хаплогрупама  смишљена да доведе до уништења нација?    Зато што истраживања хаплогрупа поткопавају националну односно племенску свест и племенски морал ("добро" је кад ми украдемо њихову стоку ,  а "зло" је кад они украду нашу стоку )? 

Или зато што изучавањем генетичке генеалогије постаје јасно да ту нема никаквог "екслузивитета", "изабраног народа или племана" него је постало очевидно да су и  народи и племена амалгами људи различитог порекла  који су се у једном историјском тренутку затекли заједно у неком простору, и притиснути околностима, измислили свој митолошки темељ да би тиме ојачали своју заједницу и одредили смисао свог постојања и трајања.


А "повратак обичајима, веровањима, митовима и легендама", то јест повратак у идеализовано витешко средњевековље из видео-игрица, "Конана варварина" или  "Господара прстенова"  је утопија, односно лудизам... Неће га бити, не дају Гугл и Микрософт.

Узгред,  шта је лоше са математиком? Од свега што је људска врста створила - нема ничег бољег и универзалнијег. 


 

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Илири
« Одговор #249 послато: Јун 12, 2021, 12:32:19 поподне »
Откривена је још једна завера против "напредног човечанства" које би да се врати племенској свести?

На који начин је еуфорија са хаплогрупама  смишљена да доведе до уништења нација?    Зато што истраживања хаплогрупа поткопавају националну односно племенску свест и племенски морал ("добро" је кад ми украдемо њихову стоку ,  а "зло" је кад они украду нашу стоку )? 

Или зато што изучавањем генетичке генеалогије постаје јасно да ту нема никаквог "екслузивитета", "изабраног народа или племана" него је постало очевидно да су и  народи и племена амалгами људи различитог порекла  који су се у једном историјском тренутку затекли заједно у неком простору, и притиснути околностима, измислили свој митолошки темељ да би тиме ојачали своју заједницу и одредили смисао свог постојања и трајања.


А "повратак обичајима, веровањима, митовима и легендама", то јест повратак у идеализовано витешко средњевековље из видео-игрица, "Конана варварина" или  "Господара прстенова"  је утопија, односно лудизам... Неће га бити, не дају Гугл и Микрософт.

Узгред,  шта је лоше са математиком? Од свега што је људска врста створила - нема ничег бољег и универзалнијег. 



Радује ме увек када упознам или сретнем ентузијасте.

На жалост, не спадам у такве.

Иначе, не волим математику.

Само се надам да се неће претерати са хаплогрупама у смислу да ће људи морати да је имају уписану у личној карти или неком другом документу.


И да се људи неће груписати по основу припадности некој хаплогрупи или да их неко други неће груписати по томе.

И да ће то садашње интересовање за хаплогрупе остати на нивоу неког мањег или већег научног истраживања или личне заинтересованости.


И, да - важније ми је предање (јер потиче од мојих релативно блиских предака до којих у свом уму и срцу могу "чувствено" да допрем и да се са њима идентификујем) од било какве математике и доказа, а посебно од неког "чиче" које је живео у 3 веку наше ере и који би сад да се "васпостави" поново вероватно прво  питао: јел" има ту шта да се једе, а кад би му рекли колико има мушких потомака (да прескочимо женске), вероватно би питао за свог сина и понеког унука (ако их је дочекао), а за остале мислим искрено да би само "одмахнуо" руком. Мада, можда би питао и за по неког "саплеменика" који га је надживео  (у смислу шта се десило са њим) и за жену ако се преудала можда му не би било право па би негодовао.

То је у основи и вере у Бога. Јел' га неко видео? Јел'" га измерио?

Није. Нити ће.

Ту вам математика баш ништа не помаже.

Мада, има залудних који су покушали да "измери" тежину људске душе по изласку из тела након смрти.

Не могу сада да се сетим књиге али и Африци у појединих племена родитељем се сматра онај ко подиже дете и њему се предају знања о неким предањима, митовима, култовима, магијским вештинама и итд.

А, по мени већ сам концепт јеврејске нације руши придавање толиког значаја хаплогрупама по оцу јер се та нација вековима регенерисала чувајући заправо женске линије (мада ја мислим и неке мушке нпр. Левити), усвајајући стално нове и нове придошлице који прихвате исповедање јудаизма.

И сад шта је то?




« Последња измена: Јун 12, 2021, 12:40:21 поподне нцп »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Илири
« Одговор #250 послато: Јун 12, 2021, 01:57:29 поподне »
...
И сад шта је то?

Шта год да је, нема везе са овом темом.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Илири
« Одговор #251 послато: Јун 12, 2021, 01:59:47 поподне »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Илири
« Одговор #252 послато: Јун 12, 2021, 02:03:28 поподне »
Шта год да је, нема везе са овом темом.

Нема
(Био је то одговор на коментар мог јучерашњег одговора на један коментар).

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Илири
« Одговор #253 послато: Јун 12, 2021, 07:14:43 поподне »
Откривена је још једна завера против "напредног човечанства" које би да се врати племенској свести?


 
Племенска свест и жеља за ограђивањем свог животног простора је најјача код људи и то одувек.
Тема су Илири и њихова генетика, односно где су сада.
Илири, а ја бих додао и остали пра Балканци.
Они су ту где су били.
Ако погледате хаплогрупе на Балкану видећете ко је уљез.
Намерно нећу рећи на кога мислим.

Ван мреже Иногоште

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
  • R1b-BY218801>R-FT62850
Одг: Илири
« Одговор #254 послато: Јун 13, 2021, 11:03:55 пре подне »
Племенска свест и жеља за ограђивањем свог животног простора је најјача код људи и то одувек.
Тема су Илири и њихова генетика, односно где су сада.
Илири, а ја бих додао и остали пра Балканци.
Они су ту где су били.
Ако погледате хаплогрупе на Балкану видећете ко је уљез.
Намерно нећу рећи на кога мислим.

Реците намерно :)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Илири
« Одговор #255 послато: Јун 13, 2021, 01:08:55 поподне »
Сад и мене копка ко је уљез... 🤔
Догодине у Холштајну!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Илири
« Одговор #256 послато: Јун 13, 2021, 01:22:11 поподне »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Илири
« Одговор #257 послато: Јун 13, 2021, 01:40:18 поподне »

https://sr.m.wiktionary.org/sr-ec/%D1%83%D1%99%D0%B5%D0%B7

Да, веома је ружно било кога ко живи овде вековима називати уљезом.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Илири
« Одговор #258 послато: Јун 13, 2021, 01:48:37 поподне »
Да, веома је ружно било кога ко живи овде вековима називати уљезом.

Наравно.

"Ситне су вам удице, корзом плови штука што се ретко пеца"!

 :)


Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Илири
« Одговор #259 послато: Јун 13, 2021, 02:11:55 поподне »
Чекај, да нису они словенски варвари, они који су дошли пре 1500 година, такорећи јуче?
Догодине у Холштајну!