Аутор Тема: Илири  (Прочитано 69100 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #220 послато: Јун 11, 2021, 03:13:06 поподне »
Професор физичке антропологије Живко Микић је брахикефализацију повезивао са "динаризацијом", тј. што дуже нека популација која није брахикефална борави на овим просторима, она постаје све више брахикефална тј. асимилује се у односу на антрополошки изглед староседелаца. Можда је он то повезивао и са утицајем животне средине, мада нисам потпуно у то сигуран.

Свакако да је на Балкану за брахикефалију заслужена динарска раса. Мада нису сви брахикефали у вези са Динарцима, нпр у Алпима је доминантан брахикефални тип Алпид. Заправо се он сматра кривцем за настанак динаризације (брахикефални, тј. динаризовани медитеранац). У словенском свету, на северу, веома су ретки такви брахикефални и динарски типови какве срећемо на Балкану. Очито да је на Балкану у неком тренутку дошло до динаризације, која је постала најдоминантнији расни облик временом. Слични процеси, независно од ове приче, десили су се у неким другим областима (Кавказ нпр.).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Илири
« Одговор #221 послато: Јун 11, 2021, 03:23:40 поподне »
Можда мало скрећем са теме, али ме занима да ли се тестирао неки Влах из Источне Србије и која је хаплогрупа. Колико имају везе са Аромунима у Истри (Ћићи), има ли тамо тестираних? Питам због потенцијале хипотезе да су они потомци Илира?

Ћићи нису исто што и Аромуни (Цинцари). Њихово присуство у Истри је највероватније резултат једне касносредњовековне миграције са подручја централног Балкана или, евентуално, данашње Румуније.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Илири
« Одговор #222 послато: Јун 11, 2021, 03:34:06 поподне »
Илирски поглавица са опремом (скелет са Гласинца)



Као да је сахрањен динарац у народној ношњи (црногорска капа на глави, токе на прсима, докољенице).  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #223 послато: Јун 11, 2021, 03:36:44 поподне »
Илирски поглавица са опремом (скелет са Гласинца)



Као да је сахрањен динарац у народној ношњи (црногорска капа на глави, токе на прсима, докољенице):)

То сам хтео рећи. Као да гледам Херцеговца на рендгену.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Илири
« Одговор #224 послато: Јун 11, 2021, 04:09:32 поподне »
И ја мислим да је E-L241 била једна од најзаступљенијих хаплогрупа међу Илирима.
Међутим чини се да је ова хаплогрупа била присутна и код неких мало источнијих народа. У прилог овој претпоставци је и листа са првих 10 земаља по броју L241 резултата на FTDNA стаблу. Листа наравно не одговара реалној заступљеност ове хаплогрупе по државама али јесте некакав показатељ.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Илири
« Одговор #225 послато: Јун 11, 2021, 04:10:58 поподне »
Илирски поглавица са опремом (скелет са Гласинца)



Као да је сахрањен динарац у народној ношњи (црногорска капа на глави, токе на прсима, докољенице).  :)

И бодеж између ногу којем ни векови ништа не могу...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #226 послато: Јун 11, 2021, 04:22:09 поподне »
Антрополошки су (а Кун то поткрепљује налазима) припадали класичном нордијском (долихокефалном) типу. Тај тип је у ствари, по Куновом тумачењу мјешавина Corded популације централне Европе и подунавских неолитских земљорадника. Популација на коју су ови Кунови Илири наилазили у свом ширењу била је популација Бронзаног доба, доминантна пре Илира на подручју Алпа, југозападне Њемачке, сјеверне Италије, Динарида, која је антрополошки била углавном брахикефална, односно припадала је оном што Кун назива класичном динарском расом и коју повезује са Bell Beaker популацијом.

Сад кад си ме чачнуо са антропологијом, идеје само навиру. ;) Сетих се писања неког од наших старијих антрополога, да ли Дворниковића, или неког из тог периода, где динарском расом сматра мешавину нордијских типова пристиглих са севера и брахикефалних динаризованих медитеранаца са Балкана (које сматра негде блиским арменоидима). По томе би опет у стварању исте учествовала два основна чиниоца, брахикефални и долихокефални. Иако сам ближи Куновој теорији генерално (постоји свакако више научних доказа), ова друга "теорија" такође делује доста смислено. Смислено зато што се тај илирски динарски тип на тај начин вероватно уобличио, или формирао, управо мешањем подтипова које си навео у овом тексту (болдовано). Балкански динарац би по томе већ у старту морао имати неке карактеристике које би га разликовале од динаризованог-медитеранца, или арменоида на истоку. Неке особине карактеристичне баш за нордијску расу (изразита висина нпр и сл.). Проблем је само што они тај процес везују за досељавање Словена, а он се вероватно десио знатно раније.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Илири
« Одговор #227 послато: Јун 11, 2021, 04:43:27 поподне »
И бодеж између ногу којем ни векови ништа не могу...

Чиста поезија :)
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Илири
« Одговор #228 послато: Јун 11, 2021, 05:57:23 поподне »
Сад кад си ме чачнуо са антропологијом, идеје само навиру. ;) Сетих се писања неког од наших старијих антрополога, да ли Дворниковића, или неког из тог периода, где динарском расом сматра мешавину нордијских типова пристиглих са севера и брахикефалних динаризованих медитеранаца са Балкана (које сматра негде блиским арменоидима). По томе би опет у стварању исте учествовала два основна чиниоца, брахикефални и долихокефални. Иако сам ближи Куновој теорији генерално (постоји свакако више научних доказа), ова друга "теорија" такође делује доста смислено. Смислено зато што се тај илирски динарски тип на тај начин вероватно уобличио, или формирао, управо мешањем подтипова које си навео у овом тексту (болдовано). Балкански динарац би по томе већ у старту морао имати неке карактеристике које би га разликовале од динаризованог-медитеранца, или арменоида на истоку. Неке особине карактеристичне баш за нордијску расу (изразита висина нпр и сл.). Проблем је само што они тај процес везују за досељавање Словена, а он се вероватно десио знатно раније.

Мислим да ово спомињање арменоида није без основа (ко год да је поменуо). Поменуо сам већ да Кун у гласиначкој серији поред алпско-рајнског типа брахикефалаца проналази и оне који показују сличност са брахикефалцима Бронзаног доба са острва Кипра. Није да ми M205 није пала на памет.  :)

Ево тог дијела о брахикефалима са Гласинца из Куновог рада:

"Metrically, these brachycephalic crania resemble the Bronze Age series from Cyprus, but are, on the whole, a little larger. They fall, as a matter of fact, into an intermediate position between the Cyprus series and the Bell Beaker group from the upper Rhineland, but in morphology are identical with both."

Овдје се дакле говори о два типа брахикефала на нашим подручјима, онима поријеклом са јерменске висоравни, Кавказа и источне Анадолије који су експанзију и на Блиском Истоку и Медитерану доживјели за вријеме Бронзаног доба и нема сумње допрли и до Балкана (у овој популацији доминирала је хаплогрупа Ј, разних грана) и брахикефала алпско-рајнског подручја у чијој основи стоје мезолитске Бореби популације тог подручја, које су се измијешале са придошлим Бел Бикеровцима и на неки начин пренијеле на њих своју брахикефалију (неке изумрле гране I2 хаплогрупе, којих је изгледа било попрпилично раније у том подручју и R1b хаплогрупа).

Дакле, извори брахикефалије на Динаридима су могли потицати из два независна извора, која су дала доста сличне појавне облике. Још ако је на крају дошло до мијешања и тих појавно сличних популација, онда је то тек тешко антрополошки разлучити.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #229 послато: Јун 11, 2021, 06:13:01 поподне »
Мислим да ово спомињање арменоида није без основа (ко год да је поменуо). Поменуо сам већ да Кун у гласиначкој серији поред алпско-рајнског типа брахикефалаца проналази и оне који показују сличност са брахикефалцима Бронзаног доба са острва Кипра. Није да ми M205 није пала на памет. :)

Кад се помене Кипар, прве асоцијације су грчко-турски сукоб, новац (илити кеш) и J-M205. :D

Ево тог дијела о брахикефалима са Гласинца из Куновог рада:

"Metrically, these brachycephalic crania resemble the Bronze Age series from Cyprus, but are, on the whole, a little larger. They fall, as a matter of fact, into an intermediate position between the Cyprus series and the Bell Beaker group from the upper Rhineland, but in morphology are identical with both."

Из овог текста се може закључити да су ови брахикефали метрички били негде између ове две популације (Bell Beaker-а и кипарских динараца). Да ли то значи да су ту биле присутне обе струје (измешане), вероватно да да. Свакако су различите подгране J најбољи кандидати за те брахикефалне, илити динаризоване медитеранце са истока.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #230 послато: Јун 11, 2021, 07:10:02 поподне »
Овдје се дакле говори о два типа брахикефала на нашим подручјима, онима поријеклом са јерменске висоравни, Кавказа и источне Анадолије који су експанзију и на Блиском Истоку и Медитерану доживјели за вријеме Бронзаног доба и нема сумње допрли и до Балкана (у овој популацији доминирала је хаплогрупа Ј, разних грана) и брахикефала алпско-рајнског подручја у чијој основи стоје мезолитске Бореби популације тог подручја, које су се измијешале са придошлим Бел Бикеровцима и на неки начин пренијеле на њих своју брахикефалију (неке изумрле гране I2 хаплогрупе, којих је изгледа било попрпилично раније у том подручју и R1b хаплогрупа).

Иако није баш најсрећније повезивати одређене типове са појединим хаплогрупама, може се закључити да су ти првобитни балкански динарци (Илири) били микс R1b, E-V13 и J. У принципу то је оно што и данас сматрамо стожером староседелачке генетике на Балкану.

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Илири
« Одговор #231 послато: Јун 11, 2021, 07:20:07 поподне »
 У прилог дискусији о арменоидима, мој мт резултат U1a1a1*  је везан већином за кавкаско јерменску популацију. Моја мт линија је чисто крајишка (Лика, Босанска Крајина).

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Илири
« Одговор #232 послато: Јун 11, 2021, 08:39:53 поподне »
Иако није баш најсрећније повезивати одређене типове са појединим хаплогрупама, може се закључити да су ти првобитни балкански динарци (Илири) били микс R1b, E-V13 и J. У принципу то је оно што и данас сматрамо стожером староседелачке генетике на Балкану.

А шта је са носиоцима I2 хаплогрупе међу Илирима? Делује ми помало невероватно да ни једна грана ове хаплогрупе није била значајније заступљена на Балкану све до доласка словенских племена, а уврежено је мишљење да је ова мутација настала негде на овим просторима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #233 послато: Јун 11, 2021, 08:48:45 поподне »
А шта је са носиоцима I2 хаплогрупе међу Илирима? Делује ми помало невероватно да ни једна грана ове хаплогрупе није била значајније заступљена на Балкану све до доласка словенских племена, а уврежено је мишљење да је ова мутација настала негде на овим просторима.

Колико се ја разумем у материју, у време доласка, или формирања Илира, I2 увелико није на Балкану. Они су овде можда могли затећи E/J. Као што рече драјвер, I2 је могуће била присутна у то доба у централној и западној Европи, па је на тај начин била некакав део Bell Beaker. Нећемо ваљда да пролазимо ту причу о I2 и на теми о Илирима?

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Илири
« Одговор #234 послато: Јун 11, 2021, 09:18:36 поподне »
Колико се ја разумем у материју, у време доласка, или формирања Илира, I2 увелико није на Балкану. Они су овде можда могли затећи E/J. Као што рече драјвер, I2 је могуће била присутна у то доба у централној и западној Европи, па је на тај начин била некакав део Bell Beaker. Нећемо ваљда да пролазимо ту причу о I2 и на теми о Илирима?
Мислим да је И2 динела кромањонску компоненту и мешањем са динарцима дала ово што данас имамо у српским динарским појасевима, док код Албанаца тога нема, већ су чисти динарци. Такође то је донело и другачије црте лица и погледе, по чему се такође разликују српски динарци од албанских. Једино не знам да ли је то одговор на бореби тип у БиХ и ЦГ или ипак И1?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Илири
« Одговор #235 послато: Јун 11, 2021, 09:23:48 поподне »
 Прво морамо о неким чињеницама које се овдје потпуно занемарују.

1. Код налаза жељезног доба који се могу директно или посредно приписати Трако-Гетима 5 од 6/7 су E-V13

2. Од 3 налаза БД са илирског подручја нема E-V13. Ради се о два J-L283, један Посушке културе из Далмације, други из Албаније у коју се јесте десила експанзија припадника Посушке културе.

3. Резултати Старе ДНК јасно говоре да између хг E-V13 и Културе поља са Жарама, и Халштат комплекса постоји мала или прије никаква релација. Не ради се примарно о томе да налази тог комплекса нису носили E-V13 већ о томе да је цијели тај комплекс аутозомално био прилично униформно сјеверан, док сви налази E-V13 упућују на изузетно различит југоисточни аутозомални профил, са много већим медитеранским удјелом, и то са више источномедитеранскм компонентом у односу на Илире.

4. Носиоци култура поља са жарама се и по лингвистичким и по археолошким показатељима не требају повезивати са Илирима већ са говорницима венетских и сличних језика.

5. Ако погледате археолошке налазе култура које се сматрају директно повезаним са разним Панонским племенима, можете видјети да је у средњем жељезном добу дошло до велике експанзије на сјевер носиоца Гласиначке културе.

6. Носиоци Гласиначке културе су успјешно одољели Урнфилд упаду. Још битније Гласиначка култура је проистекла посредно ван сваке сумње доминантно из Посушке културе, гдје је нађен J-L283. Сматрам да су на првом мјесту припадници Гласиначке културе носили J-Z631 по распореду, старости ове хг, као и наравно поријеклу Гласиначке културе.

7. Ближи поглед на узорке раног жељезног доба даје много јаснију слику о поријеклу E-V13. Стари узорак и Свиленграда као и два узорка из оближњег Капитан Андреева су сви E-V13 (за овај стари је постојао и V13 call, један од нових је E-L618, али сигурно на већој покривености да је E-V13). По археолошким обиљежјима, керамици, начину укопа, сви поменути узорци припадају Пшеничево култури. Дакле од старе ДНК то је најјача индикација за E-V13.
 Сестринска култура Пшеничево култури је Бабадаг, а исто важи и за Сахарна групу у Молдавији, наравно познија Басараби култура. Оне су проситекле из Инсула Банулуи комплекса из СИ Србије/ЈЗ Румуније. У тој култури је дошло до фузије елемената Гава-Холиград групе са Жутобрдском/Гирла Маре групом. Гава култура као најисточнији огранак култура поља са жарама има налазе старе днк. Недавно се појавио женски узорак КБД. Ја сам прије тога, прије 2-3 мјесеца, у мађарским археолошким изворима нашао да се на оба археоолошка локалитета "Скита" (који као и Молдавски "Скити" немају никакве скитске аутозомалне генетике) из Мађарске (500 г. пне) нашао да се Гава урне налазе на оба те да се ради о потомцима Гава културе. И ево од недавно аутентичан Гава ранији је показао да су они врло блиски, потврђујући моје предвиђање чисто на основу археолошких показатеља.
 Мађарски "Скит" је носио хг R-YP340*, (Гуја је био тај који је ово потврдио из BAM фајла).
 Како је налаз изгледа Отомани културе из ове недавне студије, R-Z282, а да Гава култура добрим дијелом управо настаје на Отомани основи, по свему судећи је R-Z282 доминирао тим подручјем. Више је него примамљиво, рекаи бих и нужно повезати ове R-Z282 налазе са лингвистичким показатељима који трачку групу језика везују уско за балтичкке језике. Дакле да се овдје не ради некаквим пара-протоиндоевропским везама већ о много ближој вези.

 Обзиром да је Бабадаг-Пшеничево-Басараби комплекс успоставио такву доминацију над трако-гетским подручјима да практично нема подручја гдје није остварио утицај, изгледа итетако изгледно да је у ранијој Инсула-Банулуи фази дошло до прелаза са Гава културе на овај комплекс трачке групе језика и до успоставе доминације овог језика.

 Налази раног БД Бугарске, као и неки налалзи СБД/КБД упућују на то да на подручју прије није било E-V13, с друге стране у каснијем времену E-V13 доминира. По свему судећи дошло је до замјене популације. И данас кад се у Бугарској погледају изгледне трачке групе E-V13 тотално доминира, такођер и у Румунији (од кандидата за дако-гетско) поријекло.

 Дакле обзиром да очито постоји врло јака веза између E-V13 и Пшеничево културе, да иста потиче од Инсула Банулуи групе, а да нема E-V13 код једног њеног елемента, Гава културе, логичан слијед је повезати E-V13 у добу које претходи колапсу позног Бронзаног доба са Дубовачко-Жутобрдском групом (Гирла Маре у Румунији). Према Марији Гимбутас припадници Дубовачко-Жутобрдске групе нису говорили индоевропским језиком. А с тим у вези овдје постоји још један моменат, прото-Етрушчани, носиоци Виланова културе су користили урне врло блиске Гава урнама, на том нивоу да се мора рећи да су сигурно у генетској вези. Досад једини етрурски налаз је J-L283>CTS6190 и дошао је са Балкана а и аутозомално показује слично.
 
 Обзиром да су носиоци Пшеничево културе дошли и до централног Балкана гдје су остварили код Медиана културе у посљедњој III фази значајан утицај, мислим да се одређене гране E-V13 на југ могле доћи потем миграција Медиана и Брњичке групе.
 Ти елементи су јужно од Охридског језера на археолошком локалитету Куч и Зи и другим остварили значајан утицај.

 Управо бих могуће E-L241 везао за Брњичку групу те потоњу асимилацију припадника E-L241 у Гласинац-Мати комплекс и ширење с истим.

« Последња измена: Јун 11, 2021, 09:26:30 поподне Zor »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #236 послато: Јун 11, 2021, 09:28:05 поподне »
Мислим да је И2 динела кромањонску компоненту и мешањем са динарцима дала ово што данас имамо у српским динарским појасевима, док код Албанаца тога нема, већ су чисти динарци. Такође то је донело и другачије црте лица и погледе, по чему се такође разликују српски динарци од албанских. Једино не знам да ли је то одговор на бореби тип у БиХ и ЦГ или ипак И1?

Да, то негде има смисла. И не само кромањонску, већ и балтичку, нордијску, углавном све оне типове које срећемо у миксу са динарском расом по Босни, Херцеговини, Црној Гори. Бореби тип је нека врста мистерије, више пута смо о њему овде дискутовали. Врло је лако могао доћи у сеобама Словена, иако код њих није детектован у том облику. Са друге стране, могао је остати "запамћен" негде у генетском коду Илира док су њихови преци боравили у северозападним крајевима. Па касније само "испливао" у одређеним областима. Али вероватнијом се чини ова прва опција. Посебно зато што није пронађен на старим налазиштима на Балкану (гласиначка серија, римски период, итд.). За све ове одговоре потребно је више анализа на старим скелетима, из различитих раздобља, чега нема превише.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Илири
« Одговор #237 послато: Јун 11, 2021, 09:37:42 поподне »
 То се не види кад се гледа површна ситуација на YFull-у али ја знам да је нпр. E-A7065 вјероватно дошла с Балкана с Власима/Румунима, јавља се и код Мијака.

 Бугари су народ са највећом варијацијом грана испод E-BY3880. Чак и код E-L241, досад се јављају три различите гране E-FGC63243, један E-BY125229 близак Карићу (из Горње Беле Реке или Пећи?), те један Бугарин E-FGC76265* (већина L241 грана су испод FGC76265).
 Мора се имати у виду да је L241 проистекла из E-Z16659, те да јој је сестринска грана E-Y3183 која је кристално јасно по разноврсности везана за Бугарску, а има је и код Грка прилично.

 Албанци кад виде неки E-V13 хаплотип ван шаблона одмах наручују BigY (и организовано аплоуд иде на YFull) покушавајући на силу да прикажу како је E-V13 сва из Албаније, са запада, али узалуд, на мањем узорку у Бугарској се јавља већа разноврсност. Још на бугарском пројекту постоји огроман број E-V13 хаплотипова за које ја не могу да кажем шта су.
 Весељи је парадирао недавно овог Албанца
https://www.yfull.com/tree/E-KMS66/

 И каже има још један с другим хаплотипом који је E-Y3183, S2972-. Проблем је што код Бугара имају још двије гране E-Y3183, S2972-. Један од њих би требао бити овај са новим Турчином.
https://www.yfull.com/live/tree/E-BY174450/

 Имај још Бугара, Румуна, Грка и овој и још једној грани. Значи није овај Албанац илирског поријекла. Већ је дошао са истока у средњем вијеку.

 Сад су почели и Грци и Румуни наручивати више дубинских тестова па ће слика бити јаснија.

 Врло врло је проблематично везивати хаплогрупу Пшеничево културе, а сасвим сигурно и Басараби, Бабадаг и још неких група и имплицитно Дубовачке групе за неку фундаменталну везу са Илирима. Још кад се дода да доста српских E-V13 имају ближе рођаке источно.

 Мада носиоци Дубовачке групе јесу поријеклом од културе Трансданубијске инкрустроване керамике, за коју се опет говори да потиче од Вучедосле културе. Ту се негдје може уклопити и грана E-Y37092 која представља мислим остатке Цетинске културе.

 Мислим да неће проћи најбоље прича о E-V13 и Илирима, а и да може само силазно одатле да се развија.

 У најбољем случају то су елементи доспјели на илирска подручја приликом Бронзанодопског колапса са неким старијим слојевима преосталим нпр. од Цетинске групе. И евентуално око ове приче са инкрустираном керамиком.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Илири
« Одговор #238 послато: Јун 11, 2021, 10:00:02 поподне »
Колико се ја разумем у материју, у време доласка, или формирања Илира, I2 увелико није на Балкану. Они су овде можда могли затећи E/J. Као што рече драјвер, I2 је могуће била присутна у то доба у централној и западној Европи, па је на тај начин била некакав део Bell Beaker. Нећемо ваљда да пролазимо ту причу о I2 и на теми о Илирима?

А што, јел то табу тема? Ја нисам неки аутохтониста и сл. нити ми је идеја да тролујем, провоцирам и сл. Само питам, а кажу да нема глупих питања...

Дакле, пошто се већ разумете у материју, замислите да гостујете на ТВ-у и водитељ(ка) вас пита како бисте у објаснили гледаоцима зашто се сматра да ни једна грана хаплогрупе I2, која је настала на простору Балкана, више није присутна на истом том Балкану, у Илирској популацији?

Шта је могуће објашњење за потпуну екстинкцију ове хаплогрупе, која се враћа на Балкан тек са доласком словенских племена? Дакле чак ни неки изоловани рефугијум I2 хаплогрупе није остао све до шестог века? Претпостављам да сами себи умете ово да објасните, да не узимате ту хипотезу као догму?

Ако је ово питање већ прежвакано, јел може барем линк на тему где је можда неко раније понудио одговор?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #239 послато: Јун 11, 2021, 10:32:11 поподне »
А што, јел то табу тема? Ја нисам неки аутохтониста и сл. нити ми је идеја да тролујем, провоцирам и сл. Само питам, а кажу да нема глупих питања...

Дакле, пошто се већ разумете у материју, замислите да гостујете на ТВ-у и водитељ(ка) вас пита како бисте у објаснили гледаоцима зашто се сматра да ни једна грана хаплогрупе I2, која је настала на простору Балкана, више није присутна на истом том Балкану, у Илирској популацији?

Шта је могуће објашњење за потпуну екстинкцију ове хаплогрупе, која се враћа на Балкан тек са доласком словенских племена? Дакле чак ни неки изоловани рефугијум I2 хаплогрупе није остао све до шестог века? Претпостављам да сами себи умете ово да објасните, да не узимате ту хипотезу као догму?

Ако је ово питање већ прежвакано, јел може барем линк на тему где је можда неко раније понудио одговор?

Да, прежвакано је питање на једно 18 тема на форуму. Али можете отворити 19. са насловом "Илири I2-Y3120", а ја могу само да се надам да ћете имати саговорнике на ту тему.

Што се саме I2-Y3120 тиче, довољно је рећи да се све главне подгране могу повезати са сеобом Словена, мало ту простора за Илире остаје.

Дакле ја сигурно нећу да одговарам било коме на оваква питања, ако се он сам до сад није удостојио да се информише. А доказа је више него довољно. Само ћу рећи ако планирате да наставите са том темом овде - немојте. Отворите нову тему "Илири као I2-Y3120", или нешто у том стилу, па се можда заподене и занимљива дискусија.
« Последња измена: Јун 11, 2021, 10:35:40 поподне Небојша »