Аутор Тема: Археолошка открића  (Прочитано 139317 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Археолошка открића
« Одговор #361 послато: Јун 27, 2020, 11:43:21 поподне »
Није неко ново откриће, али је свакако занимљива прича о необично богатој збирци археолошких и историјских експоната у селу Вранић код Београда:

OD MAMUTOVIH ZUBA DO GROBOVA KRSTAŠA - BEOGRAD ZA POČETNIKE
(you tube)
« Последња измена: Јун 27, 2020, 11:45:59 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Археолошка открића
« Одговор #362 послато: Јун 27, 2020, 11:46:42 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/GW0W9GzJbnw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/GW0W9GzJbnw</a>
« Последња измена: Јун 28, 2020, 12:23:44 пре подне НиколаВук »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #363 послато: Јул 05, 2020, 10:52:04 поподне »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Археолошка открића
« Одговор #364 послато: Јул 06, 2020, 12:14:00 поподне »
https://www.nezavisne.com/zivot-stil/zivot/Kameni-monoliti-kraj-Bosanskog-Petrovca-kriju-drevne-tajne/608630

Није баш откриће, али ме занима има ли сличних камених монолита у ширем подручју Крајине и западне Босне? И са којом културом би се могли повезати? Знам само за Кркавчански камен у Истри, мада не знам ни за кога се он везује.
А велики "стручњак" Османагић је закључио да је "ријеч о култури која је била у стању преносити камене плоче теже од тоне"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #365 послато: Јул 06, 2020, 03:23:41 поподне »
https://www.nezavisne.com/zivot-stil/zivot/Kameni-monoliti-kraj-Bosanskog-Petrovca-kriju-drevne-tajne/608630

Није баш откриће, али ме занима има ли сличних камених монолита у ширем подручју Крајине и западне Босне? И са којом културом би се могли повезати? Знам само за Кркавчански камен у Истри, мада не знам ни за кога се он везује.
А велики "стручњак" Османагић је закључио да је "ријеч о култури која је била у стању преносити камене плоче теже од тоне"

Нисам сигуран шта је у питању, а нисам ништа пронашао ни у Археолошком лексикону БиХ. Можда су у питању геолошке формације, тј. иста прича као са Османагићевим "пирамидама" код Високог.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Археолошка открића
« Одговор #366 послато: Јул 06, 2020, 10:30:36 поподне »
Не бих рекао да је геолошка формација, не уклапа се у околину, нити на другим местима у крају има сличних формација. Пролазио сам много пута поред овог камења, али сам увек то везивао за римски период, јер је негде у близини нађен миљоказ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Археолошка открића
« Одговор #367 послато: Јул 19, 2020, 08:41:12 пре подне »
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/skandal-rimski-spomenik-neprocenjive-vrednosti-star-19-vekova-tek-pronaden-kod-vince/n6n7t47?fbclid=IwAR3B3d3Ct8QIVO1VSl6Op7JMobww27UR4qQI_Sc-gUQQx3QaU8fCgCb0sf0

Свеже откривен римски споменик у Винчи већ украден. Добро је што су сликали натпис пре тога.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #368 послато: Јул 19, 2020, 03:43:27 поподне »
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/skandal-rimski-spomenik-neprocenjive-vrednosti-star-19-vekova-tek-pronaden-kod-vince/n6n7t47?fbclid=IwAR3B3d3Ct8QIVO1VSl6Op7JMobww27UR4qQI_Sc-gUQQx3QaU8fCgCb0sf0

Свеже откривен римски споменик у Винчи већ украден. Добро је што су сликали натпис пре тога.

Шта рећи кад се у овој земљи пљачка националног блага доживљава као некаква планинарска авантура и то још качи по Јутубу:

<a href="https://www.youtube.com/v/2e6sSqt_JYM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2e6sSqt_JYM</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Археолошка открића
« Одговор #369 послато: Јул 19, 2020, 03:53:51 поподне »
Шта рећи кад се у овој земљи пљачка националног блага доживљава као некаква планинарска авантура и то још качи по Јутубу:

<a href="https://www.youtube.com/v/2e6sSqt_JYM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2e6sSqt_JYM</a>

Написали су да ће све однети у музеј који су већ контактирали. Е сад, ако им је веровати... :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #370 послато: Јул 19, 2020, 08:56:59 поподне »
Написали су да ће све однети у музеј који су већ контактирали. Е сад, ако им је веровати... :)

Самоиницијативно ископавање археолошког локалитета је само по себи кривично дело, тако да у сваком случају крше закон.  ;)

Ево шта каже Кривични законик:

"Neovlašćeno izvođenje arheoloških radova

Član 353a

(1) Ko neovlašćeno vrši arheološka iskopavanja i istraživanja,
kazniće se zatvorom do tri godine i novčanom kaznom.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana izvršeno na arheološkom nalazištu ili drugom nepokretnom kulturnom dobru, odnosno dobru koje uživa prethodnu zaštitu ili ako je tom prilikom devastirano arheološko nalazište ili nepokretno kulturno dobro, odnosno dobro koje uživa prethodnu zaštitu ili ako je prilikom izvođenja ovih radova korišćena oprema ili uređaj za otkrivanje i pronalaženje arheoloških predmeta,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

(3) Predmeti nađeni prilikom izvršenja dela iz st. 1. i 2. ovog člana, oduzeće se.
"
« Последња измена: Јул 19, 2020, 09:30:16 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Археолошка открића
« Одговор #371 послато: Јул 19, 2020, 09:57:01 поподне »
Нема од тога ништа, нити се они хапсе нити процесуриају, а и да се ухапсе, просечан адвокат би то средио лако. Код мене у крају у Срему доста људи ради то.
У суштини ја ту кривим државу тј. археологе који појам немају очигледно шта све има у држави, више знају локалци и зато тако и траже. Ко зна шта би се све открило да неко прати те приче сељака и да им они покажу. Али код нас и врло битна и потврђена археолошка места нико не проучава, нема се пара а ни жеље, е па нека онда сиротиња зарађује.

На мрежи сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Археолошка открића
« Одговор #372 послато: Јул 19, 2020, 10:06:11 поподне »
Шта рећи кад се у овој земљи пљачка националног блага доживљава као некаква планинарска авантура и то још качи по Јутубу:

<a href="https://www.youtube.com/v/2e6sSqt_JYM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2e6sSqt_JYM</a>

Из његова угла изгледа овако:
"Што рећи, када се у овој земљи некаква планинска авантура доживљава као пљачка националнога блага."

У оној земљи у којој власт, која је прописала те законе није лицемерна по поводу археологије и нац.блага, она и скрби за то, да се пред нац. благом непроцењиве вредности постави стражар. Разумем да је покојему археоложшкому љубитељу на уму лична добит, но и власт и музеји се уплићу искључиво када је добит у питању.

"Ко прије ђевојци, његова ђевојка."

Постојао је закон у феудално доба, да сваки грумен сребра, који се одкрије на земљи, која припада властелину, има да буде властелинов.
Данас је земља, рекло би се народна ( res publica, demokratija ) а опет све у њој припада "властели".


« Последња измена: Јул 19, 2020, 10:11:54 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Археолошка открића
« Одговор #373 послато: Јул 19, 2020, 11:03:10 поподне »
Он у клипу на почетку каже да копање на местима која нису означена као археолошко налазиште, сме да ради, исто као и претраживање терена који је у приватном поседу.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Археолошка открића
« Одговор #374 послато: Јул 20, 2020, 12:07:36 пре подне »
Затекнуга на њиви да претражује. Не нађу ниједан предмет код њега. Штаси радио , претраживао њиву да газди не настрада тракторска гума....

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #375 послато: Јул 20, 2020, 12:28:07 пре подне »
Нема од тога ништа, нити се они хапсе нити процесуриају, а и да се ухапсе, просечан адвокат би то средио лако. Код мене у крају у Срему доста људи ради то.
У суштини ја ту кривим државу тј. археологе који појам немају очигледно шта све има у држави, више знају локалци и зато тако и траже. Ко зна шта би се све открило да неко прати те приче сељака и да им они покажу. Али код нас и врло битна и потврђена археолошка места нико не проучава, нема се пара а ни жеље, е па нека онда сиротиња зарађује.

Није то сиротиња, то су организоване банде пљачкаша и шверцера. Слажем се да је државна политика што се тога тиче катастрофална, зато је и дошло до цветања тог "бизниса" јер људи сматрају да тако нешто уопште није кажњиво. Кад би се само примењивао закон и неколико људи ухапсило и осудило на максималне затворске казне због пљачке блага, нико се више тиме не би бавио, или барем не у овом обиму.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #376 послато: Јул 20, 2020, 12:29:39 пре подне »
Он у клипу на почетку каже да копање на местима која нису означена као археолошко налазиште, сме да ради, исто као и претраживање терена који је у приватном поседу.

Закон ти у првој тачки већ каже да је то кажњиво, тако да не, не сме ништа сам да прекопава.  :) Све што се ископа из земље и што спада у археолошко благо је власништво државе, по закону.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #377 послато: Јул 20, 2020, 12:33:17 пре подне »
Из његова угла изгледа овако:
"Што рећи, када се у овој земљи некаква планинска авантура доживљава као пљачка националнога блага."

У оној земљи у којој власт, која је прописала те законе није лицемерна по поводу археологије и нац.блага, она и скрби за то, да се пред нац. благом непроцењиве вредности постави стражар. Разумем да је покојему археоложшкому љубитељу на уму лична добит, но и власт и музеји се уплићу искључиво када је добит у питању.

"Ко прије ђевојци, његова ђевојка."

Постојао је закон у феудално доба, да сваки грумен сребра, који се одкрије на земљи, која припада властелину, има да буде властелинов.
Данас је земља, рекло би се народна ( res publica, demokratija ) а опет све у њој припада "властели".

То су већ "филозофска питања", а закон је јасан, "само" се не примењује у већини случајева нажалост. Можда би поводом тога требали да се угледамо на Британце, али би по мени, за почетак, сасвим довољно било и да се закон просто примењује а да се кривци не ослобађају или у најбољем случају не осуђују на минималне казне.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Археолошка открића
« Одговор #378 послато: Јул 20, 2020, 01:13:44 пре подне »
То су већ "филозофска питања", а закон је јасан, "само" се не примењује у већини случајева нажалост. Можда би поводом тога требали да се угледамо на Британце, али би по мени, за почетак, сасвим довољно било и да се закон просто примењује а да се кривци не ослобађају или у најбољем случају не осуђују на минималне казне.

бисмо требали  ;)
Мишљу, да жестина није решење. Можда, да се власт постара приволити љубитељске истраживаче, чинити у корист археологије, пак их пустити копати, али када што пронајду, да ископиште предају надлежној установи а за труд да буду награђени макар и сићом или уделом од продаје. Тако би се и више одкрило и људима би било милије служити у корист свому народу, земљи и науци и осетити захвалност земље, него посезати за црним тржишћем.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Археолошка открића
« Одговор #379 послато: Јул 20, 2020, 01:39:49 пре подне »
бисмо требали  ;)
Мишљу, да жестина није решење. Можда, да се власт постара приволити љубитељске истраживаче, чинити у корист археологије, пак их пустити копати, али када што пронајду, да ископиште предају надлежној установи а за труд да буду награђени макар и сићом или уделом од продаје. Тако би се и више одкрило и људима би било милије служити у корист свому народу, земљи и науци и осетити захвалност земље, него посезати за црним тржишћем.

Слажем се, и да потпуно ископирамо британско решење мислим да би било боље него овако како је сад.
Чињеницама против самоувереног незнања.