Аутор Тема: Грб Херцег Новог  (Прочитано 9311 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Грб Херцег Новог
« послато: Октобар 08, 2017, 09:50:17 поподне »
За ово до сад нисам чуо, али изгледа да ће Херцег Нови добити нови грб:

https://www.cdm.me/politika/uskoro-novi-simboli-herceg-novog-grb-zastava-za-tri-namjene/


Аутор предлога је Срђан Марловић, нама већ познати аутор.

Само ми није јасно зашто није искоришћен стари, традиционални грб Херцег Новог, или бар некако инкорпориран у овај предлог?


Дај Боже да ово прође!

Херцег Нови заслужује симболе достојне имена његовог оснивача и онога коме је град посвећен! ;)

У том смислу, љиљани уместо чемпреса, одличан су избор! 8)

Ја сам увек за то да се "испоштује" традиција. Не мора се искористити стари штит као мали грб, али може му се, рецимо, одати почаст, као на грбу Ужица.  :)

Да не испадне да сам неки мрзитељ, једва чекам да се ослободимо свих оних амблема које тренутно користимо и заменимо их хералдичким грбовима.
« Последња измена: Октобар 15, 2017, 07:42:12 поподне Amicus »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #1 послато: Октобар 15, 2017, 09:32:16 пре подне »
Само ми није јасно зашто није искоришћен стари, традиционални грб Херцег Новог, или бар некако инкорпориран у овај предлог?



Овде се не ради о старом грбу Херцег Новог него о градском печату из доба Аустро-Угарске (у службеној употреби од 1883. године). Садржај тог печата (кула између два чемпреса) званично никад није пренет на штит. Тренутни амблем (који је новијег датума) има барокни носач, за који се не може јасно одредити да ли је венац, свитак или нешто треће.



Како год, град ће сад добити први прави грб, при чему је Срђан настојао да у што већој мери поштује наслеђену симболику- и кроз садржај (кула) и кроз тинктуре (плава и сребрна); али и да га обогати садржајем који би граду вратио његове заборављене историјске корене, и који би указивао на чињеницу да је Херцег Нови (под именом Свети Стефан) основао краљ Стефан Твртко још давне 1382. године. Ето, зашто су кринови битнији од неких бесмислених чемпреса, које су на печат ставили да би нечим попунили празан простор.

Што се тиче заставе са крстом, она се сад враћа, али не као елемент грба, него као права застава града.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #2 послато: Октобар 15, 2017, 06:04:47 поподне »
Ето, зашто су кринови битнији од неких бесмислених чемпреса, које су на печат ставили да би нечим попунили празан простор.

Лично знаш да су стављени само да би попунили празан простор?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #3 послато: Октобар 15, 2017, 06:39:35 поподне »
Лично знаш да су стављени само да би попунили празан простор?

Не мора знати лично, јер то овде свакако упада у очи, чак ни та кула није најмаштовитије решење, али у време кад је настајала месна хералдика коју баштини наше приморје, углавном су рађени овакви грбови. ;)

Погледај ове млетачке муниципалне грбове:

http://www.mlhistria.altervista.org/citta/stemmi/stemmi1.JPG
http://www.mlhistria.altervista.org/citta/stemmi/stemmi2.JPG

А томе прибројати и грбове Трогира, Сплита, Корчуле, Блатске, Имотског, па и Котора, Хвара...

Ево и једна слика грба Херцег Новог из дела Хуга Герхарда Штрела (1890):




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #4 послато: Октобар 15, 2017, 07:09:41 поподне »
Не мора знати лично, јер то овде свакако упада у очи, чак ни та кула није најмаштовитије решење, али у време кад је настајала месна хералдика коју баштини наше приморје, углавном су рађени овакви грбови. ;)

Погледај ове млетачке муниципалне грбове:

http://www.mlhistria.altervista.org/citta/stemmi/stemmi1.JPG
http://www.mlhistria.altervista.org/citta/stemmi/stemmi2.JPG

А томе прибројати и грбове Трогира, Сплита, Корчуле, Блатске, Имотског, па и Котора, Хвара...

Ево и једна слика грба Херцег Новог из дела Хуга Герхарда Штрела (1890):



Мени се јако допада.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #5 послато: Октобар 15, 2017, 07:20:05 поподне »
Мени се јако допада.

И мени се допада, како Штрел црта, али симболички ово је сиромашан грб.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #6 послато: Октобар 15, 2017, 07:24:52 поподне »
И мени се допада, како Штрел црта, али симболички ово је сиромашан грб.

Извините момци, али мени се не допада  ::). Јако су ми одбојни ти пејзажни, претерано реалистични емблазони који изгледају као разгледнице. Но, о укусима не треба расправљати давно је речено  ;).
Штрела иначе јако ценим, има фантастичних радова, али за овај ми се чини да га је баш отаљао.
« Последња измена: Октобар 15, 2017, 07:31:13 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #7 послато: Октобар 15, 2017, 07:38:52 поподне »
Извините момци, али мени се не допада  ::). Јако су ми одбојни ти пејзажни, претерано реалистични емблазони који изгледају као разгледнице. Но, о укусима не треба расправљати давно је речено  ;).
Штрела иначе јако ценим, има фантастичних радова, али за овај ми се чини да га је баш отаљао.

Хахаха... зашто отаљао? :D Такав је блазон, није се могло више. Могло је можда више у духу хералдике, али ускоро ћеш видети да је он само пратио стандард свог времена, када су сви хералдички стандарди били добро попуситили. :)

Бакс, ти си ову реконструкцију радио према оном албуму Кава Хаг? Тамо је застава бела са црвеним крстом? Овде је обрнуто, црвена са белим, или сребрним.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #8 послато: Октобар 15, 2017, 07:52:41 поподне »
Хахаха... зашто отаљао? :D Такав је блазон, није се могло више. Могло је можда више у духу хералдике, али ускоро ћеш видети да је он само пратио стандард свог времена, када су сви хералдички стандарди били добро попуситили. :)

Бакс, ти си ову реконструкцију радио према оном албуму Кава Хаг? Тамо је застава бела са црвеним крстом? Овде је обрнуто, црвена са белим, или сребрним.

Да, да, Хааг ми је био узор. Приметио сам да су тамо грбови "фарбани" прилично производним бојама, па сад сумњам у све тинктуре које сам ту видео.

А што се тиче овог блазона, мени је супер. Једноставан и препознатљив.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #9 послато: Октобар 15, 2017, 07:56:39 поподне »
Да, да, Хааг ми је био узор. Приметио сам да су тамо грбови "фарбани" прилично производним бојама, па сад сумњам у све тинктуре које сам ту видео.

А што се тиче овог блазона, мени је супер. Једноставан и препознатљив.

Ево мој скен из Кава Хаг албума. ;)



У начелу, то је обични албум за сличице, само што је тематика нама занимљивија. :)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #10 послато: Октобар 15, 2017, 08:01:05 поподне »
Хахаха... зашто отаљао? :D Такав је блазон, није се могло више. Могло је можда више у духу хералдике, али ускоро ћеш видети да је он само пратио стандард свог времена, када су сви хералдички стандарди били добро попуситили. :)

А немам појма, једноставно ми не лежи такав стил. Само чекам кад ће да протрчи овчица по ливади испред куле :). Претеривање са детаљима - колски трагови по путу, бусење траве, појединачне гране на дрвету. Превише "пропер" за мој укус на уштрб симболике. Али можда је само до мене...
« Последња измена: Октобар 15, 2017, 08:04:20 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #11 послато: Октобар 15, 2017, 08:02:13 поподне »
Извините момци, али мени се не допада  ::). Јако су ми одбојни ти пејзажни, претерано реалистични емблазони који изгледају као разгледнице. Но, о укусима не треба расправљати давно је речено  ;).
Штрела иначе јако ценим, има фантастичних радова, али за овај ми се чини да га је баш отаљао.

Не морамо сви имати исти укус. У ствари, много је боље кад постоји више различитих укуса, па кад се споје, добију се сјајни предлози. (Као кад смо овде на форуму правили грб.)  :)

Мада, ја сам пре свега мислио на блазон грба.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови грб Херцег Новог
« Одговор #12 послато: Октобар 15, 2017, 08:10:10 поподне »
Не морамо сви имати исти укус. У ствари, много је боље кад постоји више различитих укуса, па кад се споје, добију се сјајни предлози. (Као кад смо овде на форуму правили грб.)  :)

Мада, ја сам пре свега мислио на блазон грба.

Ја сам коментарисао баш изображење, а блазон као блазон... могао би и он бити споран у овој Штреловој изведби ако кула не би била природна ("proper"), јер би имали нарушавање правила тинктуре (метал на метал). Овако, са придевом "природно" увек се све да оправдати, само не знам да ли је онда решење баш квалитетно.

А за укусе се наравно слажем. Као што рекох - нису тема за расправу  ;D
« Последња измена: Октобар 15, 2017, 08:12:57 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #13 послато: Октобар 16, 2017, 10:58:02 пре подне »
Лично знаш да су стављени само да би попунили празан простор?

А теби делује као да су стављени ради неке дубоке симболике?

Ево тих печата о којима сам говорио-







Незванично, печат са кулом и чемпресима користио се негде од средине 19. века, да би званично тај ''старо-древни печат'' био усвојен тек 1883. године. И то је све што се тиче службене употребе симбола, тј. печата. Херцег Нови никад није добио и званични грб. Штрел (и неки каснији уметници, укључујући и Зуку Џумхура) цртали су, за различите потребе и поводе, своја решења могућег грба Херцег Новог, која су се углавном сводила на то да се садржај печата дословно пренесе на штит. Такво решење је можда најлакше, али свакако није и најбоље. Тим пре што представа са печата и нема неки хералдички потенцијал, јер јој то није ни била сврха.


mladjo

  • Гост
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #14 послато: Март 30, 2018, 09:33:52 пре подне »

Херцег Нови: Грб ће заменити градски амблем
В. Вујновић |
После јавне расправе коју је Општина организовала за заинтересоване грађане, нова обележја Херцег Новог по вољи и Новљана. Међу симболима кула, крин, круна, грифони, лента...





Извор: http://www.novosti.rs/вести/планета.480.html:719092-Herceg-Novi-Grb-ce-zameniti-gradski-amblem

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #15 послато: Март 31, 2018, 12:21:10 пре подне »
Надам се да ће до лета ова застава бити на тврђави! ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #16 послато: Март 31, 2018, 11:42:23 поподне »
Надам се да ће до лета ова застава бити на тврђави! ;)

Мени би се ипак више допало да се стег нађе на тврђави...љепушкаст је.  :D
« Последња измена: Март 31, 2018, 11:55:00 поподне Amicus »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #17 послато: Март 31, 2018, 11:56:57 поподне »
Мени би се ипак више допало да се стег нађе на тврђави...љепушкаст је.  :D

Мислиш?

Сад је горе застава Црне Горе.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #18 послато: Април 01, 2018, 12:12:41 пре подне »
Мислиш?

Сад је горе застава Црне Горе.


Да да, стриктно поштовање хералдике.   8)
« Последња измена: Април 01, 2018, 12:15:07 пре подне млађо »

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #19 послато: Април 10, 2018, 10:31:05 пре подне »

Да да, стриктно поштовање хералдике.   8)

Да, и мени су дражи чисти хералдички банери. Али мислим да је Срђан хтео да оживи и на неки начин сачува представу са старих градских печата, где је на кули застава са крстом. Зато се није определио за банер, него је преко крста поставио штит са грбом. Мада је то образац који је више примерен владарским стандардима и некадашњим заставама војних регименти.


Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #20 послато: Април 10, 2018, 12:17:39 поподне »
Љиљани претпостављам симболишу Котроманиће као осниваче града?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #21 послато: Април 10, 2018, 12:37:55 поподне »
Љиљани претпостављам симболишу Котроманиће као осниваче града?

Тако је, конкретно краља Твртка Котроманића, оснивача града Светог Стефана.



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #22 послато: Април 10, 2018, 05:57:04 поподне »
Тако је, конкретно краља Твртка Котроманића, оснивача града Светог Стефана.

Као што рече наш уредник, хералдички кринови/љиљани симболишу краља Стефана Твртка. С тим што је нагласак на ''краља'', јер Котроманића је били и пре Твртка, али су кринови стигли са српском круном.

Ван мреже Slobodan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #23 послато: Јануар 31, 2019, 11:24:10 поподне »
Херцег Нови: Грб ће заменити градски амблем
В. Вујновић |
После јавне расправе коју је Општина организовала за заинтересоване грађане, нова обележја Херцег Новог по вољи и Новљана. Међу симболима кула, крин, круна, грифони, лента...





Извор: http://www.novosti.rs/вести/планета.480.html:719092-Herceg-Novi-Grb-ce-zameniti-gradski-amblem

Mislim da je ovo glupo urađeno. Herceg Novi je imao svoj grb, pa neka je korišćen samo na pečatima, bio je grb. Strah me je das će nova lokalna uprava usvojiti novi grb.

Ван мреже Kotoranin

  • Одбор за хералдику
  • Гост
  • ******
  • Поруке: 10
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #24 послато: Фебруар 10, 2019, 07:45:46 поподне »
Грб Херцег Новог се није користио само на печатима. Успео сам да га пронађем и у грбовнику Нове илустроване Ларус енциклопедије из 1900 године (Claude Augé, “Nouveau Larousse Illustré”, Larousse (1900), Catégorie: Héraldique et armoiries.) као и на једној од сличица са грбовима које је издала аустријска фабрика цигарет папира Абадие (албум од 3877 сличица »Flaggen und wappen der welt« од 1928. до 1933. год.). Има тога још али не бих да давим.

Као хералдичар на грб гледам као на знак распознавања, званично додељен од некога ко има право да га додели некоме ко има право да га истиче. Зато на овакве измене старих, признатих и препознатљивих грбова гледам исто као и на промену имена: знате оно када нови газда не уме да изговори нечије име па га промени. На жалост, у последње време постало је модерно да свака нова градска власт прво промени грб града а скромно познавање историје и практично никакво познавање хералдике доводи до тога да се и нови грбови састављају без икаквог размишљања, у стилу "ако је град у питању тури једну кулу и пар љиљана, то је ваљда то". 

п.с. "Што не рече да је град на мору, могли смо и коју палму да ставимо..."

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #25 послато: Фебруар 10, 2019, 08:05:45 поподне »
Грб Херцег Новог се није користио само на печатима. Успео сам да га пронађем и у грбовнику Нове илустроване Ларус енциклопедије из 1900 године (Claude Augé, “Nouveau Larousse Illustré”, Larousse (1900), Catégorie: Héraldique et armoiries.) као и на једној од сличица са грбовима које је издала аустријска фабрика цигарет папира Абадие (албум од 3877 сличица »Flaggen und wappen der welt« од 1928. до 1933. год.). Има тога још али не бих да давим.

Пише ли тамо нешто више о времену настанка грба?

Ови печати што су приложени потичу из 19. века.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #26 послато: Фебруар 02, 2020, 08:35:34 поподне »
Нисмо до краја пропратили ову тему, али средином прошле године усвојени су нови симболи града, грб и застава. :)


Грб Херцег Новог


Застава Херцег Новог

Извор: https://radiohercegnovi.net/novi-grb-i-zastava-с-herceg-novi/

Видимо да су у односу на раније приказане предлоге љиљани морали бити замењени копљима. Штета, јер су љиљани колико вреднији симбол толико и смисленији у случају града кога је подигао краљ Твртко.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #27 послато: Фебруар 02, 2020, 09:42:18 поподне »
Очито су новија политичка решења појела љиљане  :D

Новљани су, по свој прилици, искључили љиљане, јер они данас носе собом једну сасвим другачију конотацију.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #28 послато: Фебруар 02, 2020, 09:46:21 поподне »
Очито су новија политичка решења појела љиљане  :D

Новљани су, по свој прилици, искључили љиљане, јер они данас носе собом једну сасвим другачију конотацију.

Локалне заједице у Црној Гори однедавно немају последњу реч у одлучивању о својим симболима, па ће најпре бити да је то разлог. ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #29 послато: Фебруар 02, 2020, 10:57:10 поподне »
Присуство љиљана је у одређеној мери ипак препознатљиво у стилизацији копаља.
Све у свему, ипак једно сасвим солидно хералдичко решење.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #30 послато: Јануар 19, 2024, 09:33:51 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #31 послато: Јануар 20, 2024, 10:26:01 пре подне »
Очито су новија политичка решења појела љиљане  :D

Новљани су, по свој прилици, искључили љиљане, јер они данас носе собом једну сасвим другачију конотацију.

Ovi Lancia da cinghiale vrhovi liče malo na ljiljane, verovatno su zato i izabrali taj tip koplja. Moglo je to da se stilizuje tako da još više liče.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Херцег Новог
« Одговор #32 послато: Јануар 20, 2024, 12:05:03 поподне »
Ovi Lancia da cinghiale vrhovi liče malo na ljiljane, verovatno su zato i izabrali taj tip koplja. Moglo je to da se stilizuje tako da još više liče.

Присуство љиљана је у одређеној мери ипак препознатљиво у стилизацији копаља.
Све у свему, ипак једно сасвим солидно хералдичко решење.
Kамене рабъ и госодинъ