Аутор Тема: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?  (Прочитано 48606 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #140 послато: Август 28, 2022, 08:19:37 поподне »
Vidim da si bolje upucen u ovo ,ja sam bas slabo upucen u genetiku ...zanima me daljim testom jos vise markera sta se time otkriva? Rekose mi da ima  60 i vise markera

А можеш и мени да пошаљеш резултат па можда и ја могу нешто да препознам. Ако мислиш да има смисла. Има овде на форум опција "приватна порука" па можеш тако. С тим што не бих могао данас да издвојим време за то, вероватно сутра.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #141 послато: Новембар 01, 2022, 07:15:13 пре подне »
Скоро реализована емисија Квадратуре круга под насловом Ко су и где живе Шопови?

<a href="https://www.youtube.com/v/Wc_YNlD2feE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Wc_YNlD2feE</a>

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #142 послато: Новембар 01, 2022, 07:21:24 пре подне »
Ја Вас једва намолих да убаците наш резултат (мој по мајци), а номинално смо Шопи, и из Шоплука смо, само Бугари за поклапање и то је то. Да имамо необичне обичаје
 и донекле неке речи (поготово око сахрана и превенције повампиравања имамо) и музика нам је врло занимљива.
Моји никад себе нису сматрали Шопима, него су Црногочине досељене у Медвеђу гледали и називали досељенике са истока као неке јаднике и звали су их Шопи и зато смо увек ишли заједно са Шиптарима (били преко реке у Капиту) против ових уображеника. И држали се више са њима. Тако ми је барем деда причао. И одатле поштовање које сам научио.
« Последња измена: Новембар 01, 2022, 07:31:06 пре подне НикПав »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #143 послато: Новембар 01, 2022, 07:36:56 пре подне »
И да, као што кажу, ратовао је брат против брата и прича је јако трагична и ја још тражим моју изгубљену фамилију  у Бугарској, који су сада Бугари. По причи мог ујака, сви су на -ов сада и већина су отишли за Бугарску. Ми смо ретки на -ић оданде.
« Последња измена: Новембар 01, 2022, 07:39:42 пре подне НикПав »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #144 послато: Новембар 01, 2022, 08:06:09 пре подне »
Ја Вас једва намолих да убаците наш резултат (мој по мајци), а номинално смо Шопи, и из Шоплука смо, само Бугари за поклапање и то је то.

Па није баш тако, радило се о процедуралној грешци.

Осим тога велики број Срба и то свих хаплогрупа и и из свих крајева има генетичка поклапања на шопском простору. И редовно их евидентирамо што на форуму, што на пројекту. Никакве дискриминације ту нема.

У српској етнографској грађи додуше има неких негативних карактеризација Шопова. На првом мјесту ту мислим на Цвијића. У његовим оцјенама етнопсихолошких типова јужних Словена, мислим да је најнегативније описао Шопове и хрватске кајкавце. Наслућујем да ту има више неког личног анимозитета, него научне процјене.

« Последња измена: Новембар 01, 2022, 08:08:48 пре подне drajver »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #145 послато: Новембар 01, 2022, 08:13:04 пре подне »
Па није баш тако, радило се о процедуралној грешци.

Осим тога велики број Срба и то свих хаплогрупа и и из свих крајева има генетичка поклапања на шопском простору. И редовно их евидентирамо што на форуму, што на пројекту. Никакве дискриминације ту нема.

У српској етнографској грађи додуше има неких негативних карактеризација Шопова. На првом мјесту ту мислим на Цвијића. У његовим оцјенама етнопсихолошких типова јужних Словена, мислим да је најнегативније описао Шопове и хрватске кајаквце. Наслућујем да је ту има више неког личног анимозитета, него научне процјене.

Знам да је по среди збрка, али тако је испало. А факт је, а као што знаш и сам да су нам најближи Бугари из Трјавне и Крумовграда, а већ сам на свој начин, можда мало безобразан изразио и став да мислим да Срба у нашој подграни неће ни бити. Аутомосомална поклапања моје тетке иду томе у прилог, све сами Бугари на врху, Небојша има приступ нашем 23andme и зна о чему причам (са мајчине стране). Шопи су, макар што се тиче шала, исто као што и Црногорци међу нама, већина шала је о њиховој лењости и бандоглавости.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #146 послато: Новембар 01, 2022, 09:20:41 поподне »
Скоро реализована емисија Квадратуре круга под насловом Ко су и где живе Шопови?

Занимљиво.
Мислим да би за боље разумевање порекла Шопова највећи значај имало евентуално успешно тумачење етимологије њиховог имена. Мени је најближе тумачење по коме оно потиче од назива трачког племена Сапеи.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 514
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #147 послато: Новембар 04, 2022, 01:02:14 пре подне »
Мени је најближе тумачење по коме оно потиче од назива трачког племена Сапеи.

Нажалост, немамо неки опипљив доказ да поткрепимо ову теорију, али и мени је најближа.

Иначе, не знам колико нас има одоздо, али постоје интересантне разлике, на врло малом простору, међу селима која су насељавана из Шоплука, али различитих области (нека су чисто Шопска, нека не). Језичке, око хране и око неких веровања.
 
Бабини су дубље из Бугарске што се и чуло у њиховом говору, а у селу мог деде постоји обичај, за који моја баба која је из села  свега 20ак км. даље никад није чула, а то је да женска особа из фамилије (али не супруга нити ћерка преминулог) иде ноћ после сахране на гроб и оплете га три пута црвеном кудељом, да се случајно не повампири. Могуће да је у питању неки локални изум или утицај са стране. Исто тако, баба никад није ни чула за, ни знала да спрема прпећ и фљију, а дедини јесу. Бабино село је 100% насељено из Црне Траве и Трна, дедино има и досељенике са Косова, па је вероватно и то имало улогу и око хране и обичаја.
Иначе, по причама које сам чуо, по обичајима које сам видео, југ је много сујевернији од Шумадије одакле сам по мушкој линији.
« Последња измена: Новембар 04, 2022, 01:07:34 пре подне НикПав »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #148 послато: Новембар 07, 2022, 04:55:58 поподне »
  Мени је таст родом од Банковаца код Рупља, општина Црна Трава. Као мали је дошао са фамилијом у БГ и није после често ишао тамо. Они колико сам разумео бркају села,засеоке, катастарске општине итд. Углавном, имају предање да су од,час Белог Брда,час Новог Брда,углавном, са Косова, мада мислим да је ипак Бело Брдо у питању. Оба се помињу у средњем веку као рударске насеобине са све Дубровчанима. Такође се у литератури помиње пресељавање ових рудара у област Власине. Село Банковце је на планини Грамади на 1300 мнв. Зна ли неко кад би могло да дође до те сеобе с Косова у црнотравски крај. Иначе, не делује ми да се нешто љубе Црнотравци и Власинци, а једни поред других. Српска посла, изгледа.

Ван мреже Spasojevic miki

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #149 послато: Новембар 07, 2022, 06:19:08 поподне »
Sigurno da je blo doseljavanja sa Kosova. Recimo u Pirotskom kraju selo Pasjac ima porodica koju zovu Kosovci.. Po predanju doseljena iz Decana. Poljska Rzana takodje ima porodicu sa Kosova sa predanjem on daljem poreklu iz Dalmacije
Toponima ima takodje istih ko na Kosovu..
Sto se vise ljudi bude testiralo to ce vise da se dokaze
Sad je interesantno da taj naziv Sop nije koriscen za stanovnike mog kraja.
Ja kad sam pitao dedu koji je bio 1905-o godiste,a i bracu njegovu za taj izraz oni su mi rekli da se tako nazivaju stanovnici Dimitrovgradskog kraja..a oni ne
Ja sam taj izraz Sop cuo u Toplickom kraju..a u svom nikad

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #150 послато: Новембар 07, 2022, 07:26:52 поподне »
Sigurno da je blo doseljavanja sa Kosova. Recimo u Pirotskom kraju selo Pasjac ima porodica koju zovu Kosovci.. Po predanju doseljena iz Decana. Poljska Rzana takodje ima porodicu sa Kosova sa predanjem on daljem poreklu iz Dalmacije
Toponima ima takodje istih ko na Kosovu..
Sto se vise ljudi bude testiralo to ce vise da se dokaze
Sad je interesantno da taj naziv Sop nije koriscen za stanovnike mog kraja.
Ja kad sam pitao dedu koji je bio 1905-o godiste,a i bracu njegovu za taj izraz oni su mi rekli da se tako nazivaju stanovnici Dimitrovgradskog kraja..a oni ne
Ja sam taj izraz Sop cuo u Toplickom kraju..a u svom nikad
Мислио сам на сеобе ,,рудара,, у тај крај. Чини ми се да  је било давно с обзиром на магловито сећање и с обзиром да је рударство у питању. Данас тамо тамо нема рудника (нема ни људи, на жалост) па ме зато асоцира на неку старину становништва, мада не мора да значи. Интересује ме онај сврљишко-заплањски говор што се као ,,глиста" протеже од Сврљига до Власине (како по којој карти). Мада су и ови женини дошли рано у БГ па им се и говор измешао. Што се тиче имена ,,Шопи", знам само да је цела софијска котлина била насељена Шоповима и да дан данас туте Бугари причају вицеве о њима са негативном конотацијом. Имамо и израз Торлак на пример. Мислим да би неко ко је родом из тих крајева требало да нам појасни макар нешто о овим етнонимима.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #151 послато: Новембар 07, 2022, 07:39:51 поподне »
Sigurno da je blo doseljavanja sa Kosova. Recimo u Pirotskom kraju selo Pasjac ima porodica koju zovu Kosovci.. Po predanju doseljena iz Decana. Poljska Rzana takodje ima porodicu sa Kosova sa predanjem on daljem poreklu iz Dalmacije
Toponima ima takodje istih ko na Kosovu..
Sto se vise ljudi bude testiralo to ce vise da se dokaze
Sad je interesantno da taj naziv Sop nije koriscen za stanovnike mog kraja.
Ja kad sam pitao dedu koji je bio 1905-o godiste,a i bracu njegovu za taj izraz oni su mi rekli da se tako nazivaju stanovnici Dimitrovgradskog kraja..a oni ne
Ja sam taj izraz Sop cuo u Toplickom kraju..a u svom nikad
И ја сам са друге стране чуо за Шопове у Топлици, конкретно у Добричу, крај између Прокупља и Мораве. Ал да ствар буде компликованија, тамо има неколико села (Мерошина и околина) која су населили Војвођани још у 19-ом веку. Иначе бејах скоро на терену између Пирота и Бабушнице, мислим да је село Војници или тако нешто. Зачудих се (и одушевих) кад видех овце. Нешто што је ретко на Копаонику или Златибору ових година. Иначе, супер народ. :)

Ван мреже Spasojevic miki

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #152 послато: Новембар 07, 2022, 08:29:03 поподне »
Gorance tacno je da Svrljizani i Zaplanjci pricaji istim dijalektom,ali oni ,pogotovo mladji ni nerazumeju govor kojim pricaju mestani sela oko Vlasinskog jezera..sa njima se razumeju Pirocanci
Interesantno da u Toplicko selo Granice ima doseljenika iz Vlasotinackog kraja koji su se orodili sa nekim iz Sela Kozince doseljeni okoline Trna i oni dan danas pricaju da su se orodili sa Sopovima..
Vojvodjanako selo je Kosancic koje je i uredjeno po ugledu na Vojvodjanska sela..
Neznam na ovaj sajt da postavim sliku autosomalnog testa mog sestrica..kome su i majka i otac iz Pirotskog kraja..bilo bi zanimljivo  da ga protumaci neko ko se razume u to..

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #153 послато: Новембар 07, 2022, 08:58:13 поподне »
Gorance tacno je da Svrljizani i Zaplanjci pricaji istim dijalektom,ali oni ,pogotovo mladji ni nerazumeju govor kojim pricaju mestani sela oko Vlasinskog jezera..sa njima se razumeju Pirocanci
Interesantno da u Toplicko selo Granice ima doseljenika iz Vlasotinackog kraja koji su se orodili sa nekim iz Sela Kozince doseljeni okoline Trna i oni dan danas pricaju da su se orodili sa Sopovima..
Vojvodjanako selo je Kosancic koje je i uredjeno po ugledu na Vojvodjanska sela..
Neznam na ovaj sajt da postavim sliku autosomalnog testa mog sestrica..kome su i majka i otac iz Pirotskog kraja..bilo bi zanimljivo  da ga protumaci neko ko se razume u to..

Можеш поставити проценте у текстуалном облику, нпр: 90% Балкан, 10% Медитеран...

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #154 послато: Новембар 07, 2022, 09:13:57 поподне »
Скоро реализована емисија Квадратуре круга под насловом Ко су и где живе Шопови?

<a href="https://www.youtube.com/v/Wc_YNlD2feE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Wc_YNlD2feE</a>

Да ли је исправан закључак да је Шоп једноставно надимак за сточаре у једном већем дијелу Балкана?

А ти које други називају Шопима не чине неку посебну генетску цјелину, досељавали су се из различитих смјерова, говоре различитим дијалектима, итд.

И сами себе су ријетко звали Шопима, већ углавном Србима или Бугарима?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #155 послато: Новембар 07, 2022, 09:22:51 поподне »
Да ли је исправан закључак да је Шоп једноставно надимак за сточаре у једном већем дијелу Балкана?

А ти које други називају Шопима не чине неку посебну генетску цјелину, досељавали су се из различитих смјерова, говоре различитим дијалектима, итд.

И сами себе су ријетко звали Шопима, већ углавном Србима или Бугарима?
Е, ово је право питање. Јел сами себе зову Шопи/Торлаци или су им други наденули та имена? Можда грешим,али мислим да су Бугари или Цинцари (без апсолутно икакве негативне конотације).

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #156 послато: Новембар 07, 2022, 09:45:16 поподне »
Е, ово је право питање. Јел сами себе зову Шопи/Торлаци или су им други наденули та имена? Можда грешим,али мислим да су Бугари или Цинцари (без апсолутно икакве негативне конотације).

По овоме што се може прочитати на овој теми и другдје, чини се да традиционално готово нико сам себе није спматрао Шопом.

Називање себе Шопом и поношење тиме је ствар неких новијих времена.

Мислим да нема везе са Цинцарима. Имаш у овом видеу, у Тетову и Куманову сматрају да су Шопи неки планинци сјеверно од њих, на Шари и у Врању. Срби на сјеверу Косова ове са југа зову Шопима. У Видину неке сточаре јужно од њих зову Торлацима.

На википедији пише да остали Бугари ове око Софије звали Шопима, и сматрали су их "дивљацима и потомцима Печенега".

По томе што сам имао прилике прочитати чини се да је овај назив некада сматран великоm увредом у тим крајевима.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #157 послато: Новембар 07, 2022, 11:28:37 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/3QeydcNSSfY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3QeydcNSSfY</a>

Ево примјера. Испод ове пјесме се Бугари свађају да ли је пјесма из Радомира, Граова (Перника), Трна или Ћустендила.
Неки им одговарају да нема везе, јер је све то дио Шоплука.

Они му одговарају да то није истина и да би у Трну или Граову добили шамар да их назову Шопима.

Један каже да је прави Шоплук само од Елин Пелина до Ниша, и да имају пјесме с бржим ритмом од ове.

од Елин Пелина до Ниша:


Тако се и у јужној Србији може чути да они нису Шопи, и да је то негдје другдје, и те приче да су због назива "Шоп" летјеле шаке.

И гдје је онда заправо Шоплук и Шопи?  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #158 послато: Новембар 07, 2022, 11:40:46 поподне »
И гдје је онда заправо Шоплук и Шопи?  :)

Не знам Цвијићеве границе колико одговарају. Вероватно је најтачније рећи да је то овај граничи појас између Србије и Бугарске.



У народу југоисточне и јужне Србије очигледно је Шоплук био све што је источније и често је имао негативну конотацију. Добро си приметио овај пример из видеа, како становници Средске некада називају стaновништво Сиринићке жупе Шопима, иако то свакако није Шоплук. Слично Моравци за Пчињане кажу да су Шопи, иако ни то географски не припада Шоплуку. Значи, што источније, то већа шанса да те прогласе Шопом. :)


Ван мреже Lajbnic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 113
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #159 послато: Новембар 08, 2022, 08:32:02 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/3QeydcNSSfY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3QeydcNSSfY</a>

Ево примјера. Испод ове пјесме се Бугари свађају да ли је пјесма из Радомира, Граова (Перника), Трна или Ћустендила.
Неки им одговарају да нема везе, јер је све то дио Шоплука.

Они му одговарају да то није истина и да би у Трну или Граову добили шамар да их назову Шопима.

Један каже да је прави Шоплук само од Елин Пелина до Ниша, и да имају пјесме с бржим ритмом од ове.

од Елин Пелина до Ниша:


Тако се и у јужној Србији може чути да они нису Шопи, и да је то негдје другдје, и те приче да су због назива "Шоп" летјеле шаке.

И гдје је онда заправо Шоплук и Шопи?  :)

Не знам да ли је то  прави Шоплук, али ово што сте уцртали на  мапи савршено се поклапа са неком мојом претпоставком о локацији Прото-албанаца тј. говорника прото-албанског пре њихове сеобе у данашњу Албанију. Доста чудна коинциденција. Ево и цитата:


Да, тај простор од Софије до Пирота је и по мом мишљењу најбољи кандидат за прадомовину носилаца прото-албанског пре сеобе у данашњу Албанију (у област Мат највероватније), а један од разлога је богат вокубулар Протоалбанаца за мочварно земљиште, те мирније мање водотокове које нису позајмљнице већ имају ИЕ корен. Управо је и ова област богата мочварама - Алдомировска мочвара код Сливнице, Драгоманско блато код Драгомана северно од Софије, а и ова горе поменута област код села Крупац у Пироту (Крупачко језеро). С друге стране појмови за брзе планинске потоке и речице, те за планински начин живота су углавном позајмљенице у прото-албански, што говори да су они тек касније мигрирали у брдско-планинске пределе и прешли на брдско-пастирску економију. У прилог овоме је и њихов мали број назива за дрвеће са ИЕ кореном (углавном су позајмљенице) као и за сам појам шуме pyll од романског *padulem. Са друге стране реч за жбун shkorret није позајмљеница (од ЕПА *skera изведено од shqerr-подерати) итд. Све ово је јасно приметио Владимир Орел који на крају даје закључак да су "Прото-Албанци живели у мочварном крају, са оскудним шумама i релативно малим рекама, али никако на високим планинама Балкана са својим јаругама и долинама".