Аутор Тема: Порекло Стојановић  (Прочитано 2710 пута)

Ван мреже dreamcatcher

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Порекло Стојановић
« послато: Фебруар 16, 2019, 01:53:59 поподне »
Поздрав,

Занима ме да ли ми неко може рећи више о поријеклу породице Стојановић. Уназад пар генерације са очеве стране потичу из Завидовића (село Чардак), славимо славу Св. Никола. Чула сам различите верзије о поријеклу Стојановића, неки говоре да потичу од племена Васојевић из Црне Горе. Неки кажу да нам је предак био Стојан Јанковић из Црне Горе, неки кажу да је Стојан Стојановић и да су Стојановићи најстарије презиме села Смољани. Не могу да повежем те Стојановиће са Стојановићима из Завидовића, па ако неко има какве информације била бих захвална.

Оно што ми је познато јесу деда Милош Стојановић и прадеда Трипо Стојановић, обоје са подручја Завидовића, али даље нисам могла ићи јер у Општини Завидовић се воде књиге од 1900те. Не знам на који други начин бих могла да копам даље?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #1 послато: Фебруар 16, 2019, 04:07:48 поподне »
Поздрав,

Занима ме да ли ми неко може рећи више о поријеклу породице Стојановић. Уназад пар генерације са очеве стране потичу из Завидовића (село Чардак), славимо славу Св. Никола. Чула сам различите верзије о поријеклу Стојановића, неки говоре да потичу од племена Васојевић из Црне Горе. Неки кажу да нам је предак био Стојан Јанковић из Црне Горе, неки кажу да је Стојан Стојановић и да су Стојановићи најстарије презиме села Смољани. Не могу да повежем те Стојановиће са Стојановићима из Завидовића, па ако неко има какве информације била бих захвална.

Оно што ми је познато јесу деда Милош Стојановић и прадеда Трипо Стојановић, обоје са подручја Завидовића, али даље нисам могла ићи јер у Општини Завидовић се воде књиге од 1900те. Не знам на који други начин бих могла да копам даље?

Иако имамо пар књига о Завидовићима, њиховој околини и пореклу становништва, нисам успео наћи нешто више о Стојановићима. Ако се матичне књиге воде тек од 1900. године, требало би погледати шта је објављено од архивске грађе о том крају, могуће да се у њој негде помињу и ваши Стојановићи. Колико сам видео, постоји насеље или заселак Стојановићи, па уколико би то били ваши, то би указивало да сте ту вероватно нешто дужи период, односно ипак нешто раније од краја 19. века. Наравно, паралелно томе, свакако би било препоручљиво да неко од мушких Стојановића уради Y-ДНК анализу. То би могло да укаже из ког су правца могли доћи и евентуално којим су до сада тестираним родовима блиски.



Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #2 послато: Фебруар 16, 2019, 05:14:44 поподне »
Знате ли бар које је године рођен прадеда Трипо?

Ван мреже dreamcatcher

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #3 послато: Фебруар 16, 2019, 06:57:59 поподне »
Нажалост не, нисам још тражила извод из матичне књиге рођених, јер може то да тражи само унук/унука, а ја сам праунука. Знам да је деда Милош рођен 1930. године, село Чардак, Завидовићи, има  његову личну карту тако сам сазнала за име оца.

Ван мреже dreamcatcher

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #4 послато: Фебруар 16, 2019, 07:01:58 поподне »
Такође сам добила отрпилике имена по правој линији, али то је више прича, нисам сигурна колико су тачни подаци. По причи иде Милош, Трипо (žena Simeuna), Пејо Стојановић, Павле Стојановић и Стојан као први који се доселио и по коме иде презиме Стојановић, али поуздани подаци су само до Трипе, па сам хтјела да провјерим да ли је и овај други дио приче тачан, ал с обзиром да у Завидовићима немају подаци прије 1900те не знам како да их провјерим другачије.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #5 послато: Фебруар 16, 2019, 07:42:48 поподне »
Матичне књиге се воде у електронском или папирном облику и јавне су књиге.

Ван мреже dreamcatcher

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #6 послато: Фебруар 16, 2019, 07:53:27 поподне »
Кад сам контактирала општину Завидовић, рекли су да за извод из матичне књиге морам поднијети Захтјев и да ужа и шира породица може тражити јер мора доказати сродство, личном картом, пасошем или слично, а да се под широм породицом сматрају унук или унука, и да би требало мој отац као унук да им пошаље захтјев и да уплати накнаду за добијање извода. Тек сам почела да истражујем поријекло, тако да нисам још имала времена с оцем да видим, али планирамо тражити да нам доставе тај извод. Надам се само да је Трипо рођен послије 1900те  :D Али све раније од тога, апсолутно немам представу гдје да гледам.Читала сам и око црквених књига, ал то је тек компликовано за доћи до података. Па сам хтјела прво да видим овдје да ли неко можда има неку информацију, ако не мораћу мало даље копати. Хвала у сваком случају.

Ван мреже Михаило Стојановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #7 послато: Март 18, 2024, 11:03:37 пре подне »
Dobar dan,mene zanima poreklo porodice Stojanović kraj Niša,selo Cerje.U porodici se spominje najstariji predak a to je Pavle,njegov sin Stojan,Stojanov sin Nikola.......mene zanima da li zna neko možda neke informacije o Pavlu odakle je on došao i odakle smo poreklom.Sve informacije bi mi jako značile.Slavimo Svetog Nikolu zimskog 19.decembra

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #8 послато: Март 22, 2024, 12:52:10 пре подне »
За почетак, ако говоримо о Чардаку поред Гостовића, можемо са релативном сигурношћу рећи да су Стојановићи ту живјели и 1882/83, са истим презименом и крсном славом. Покушаћу да видим шта нам попис из 1850/51. говори о том крају. На прву, не нађох Чардак, али у једној од четири српске махале Гостовића пописан је Стојан, син Николе, рођен 1797, са сином Николом и унуком Трипуном (1842). На жалост није пописано никакво презиме за то домаћинство.

Колега ми је из Чардака, Мишановић, слава Ђурђиц. Баш поред домаћинства овог Стојана 1850/51. пописано је домаћинство које потиче од Миш(к)ана. Сутра ћу га питати да ли би то могли бити његови преци, па ако се испостави да јесу, на добром смо путу.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 527
Одг: Порекло Стојановић
« Одговор #9 послато: Март 22, 2024, 11:42:09 пре подне »
Поздрав,

Занима ме да ли ми неко може рећи више о поријеклу породице Стојановић. Уназад пар генерације са очеве стране потичу из Завидовића (село Чардак), славимо славу Св. Никола. Чула сам различите верзије о поријеклу Стојановића, неки говоре да потичу од племена Васојевић из Црне Горе. Неки кажу да нам је предак био Стојан Јанковић из Црне Горе, неки кажу да је Стојан Стојановић и да су Стојановићи најстарије презиме села Смољани. Не могу да повежем те Стојановиће са Стојановићима из Завидовића, па ако неко има какве информације била бих захвална.

Оно што ми је познато јесу деда Милош Стојановић и прадеда Трипо Стојановић, обоје са подручја Завидовића, али даље нисам могла ићи јер у Општини Завидовић се воде књиге од 1900те. Не знам на који други начин бих могла да копам даље?

Стојановића са славком Св. Никола има у с. Лађевци (општина Челинац). Не знам да ли Вам је овај податак од неке користи, али сигурно не шкоди :)