Аутор Тема: Порекло презимена Гуњић  (Прочитано 1643 пута)

Ван мреже Gunja77

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Порекло презимена Гуњић
« послато: Фебруар 05, 2019, 08:24:14 поподне »
Занима ме било каква информација

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло презимена Гуњић
« Одговор #1 послато: Фебруар 05, 2019, 08:50:21 поподне »
Dobrodošao na forum poreklo.Da bi ti neko mogao pomoći moraš navesti koju slavu slavi tvoja porodica, iz kojega su mjesta i kakvo imaju predanje itd...., pošto ima raznih Gunjića.
« Последња измена: Фебруар 05, 2019, 08:53:36 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Gunja77

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Порекло презимена Гуњић
« Одговор #2 послато: Фебруар 06, 2019, 12:01:43 поподне »
U Republici Srpskoj je mali broj porodica sa prezimenom Gunjic,radi se oko petnest,uglavnom na podruciju Banja Luke i Prnjavora,slava je Djurđevdan!

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Порекло презимена Гуњић
« Одговор #3 послато: Фебруар 06, 2019, 01:53:48 поподне »
Поштовани,

видим вас у црквеном попису из 1882. године са славом Ђурђевдан само у Прњавору и само у Кокорима, и то као "Гунић". Дакле, презиме је строго локализирано у околини Прњавора, и вјероватно доста младо.

Као неко ко живи у БЛ, и поријеклом је из високе Крајине, и ко прати ДНК резултате из нашег подручја, скренуо бих вашу пажњу на то да ми за подручје Прњавора немамо никакву етнолошку литературу, да је српско становништво ту доста старо (неки чак и преко 500 година), да су презимена врло млада (старија него у Србији, али млађа него у Крајини, посебно млађа од оних у Далмацији), те да имамо појаву великих родова на потезу између Врбаса и Босне, али без свијести о заједничком поријеклу.

Једини пут за истраживање поријекла код овог становништва између Врбаса и Босне је ДНК тест. Другог нема.

Ван мреже Gunja77

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Порекло презимена Гуњић
« Одговор #4 послато: Фебруар 06, 2019, 08:40:04 поподне »
Hvala vam na odgovoru prema nekim mojim informacijama prvo su se doselili u Kokore a kasnije vratili u Prnjavor i onda neke porodice u Banja Luku,mene je interesovalo odakle su dosli,posto ima ih dosta po Srbiji,neki simboli,grbovi,porodicno stablo, itd ako postoje

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Порекло презимена Гуњић
« Одговор #5 послато: Април 04, 2019, 12:39:00 пре подне »
U Republici Srpskoj je mali broj porodica sa prezimenom Gunjic,radi se oko petnest,uglavnom na podruciju Banja Luke i Prnjavora,slava je Djurđevdan!
Презиме Гуњак, Сарајево, општина Источни Стари град. У локалу сви кажу Гуњци. Досељеници прије 150-200 година из крајине. Друга група истих населиласе у Пдлугове општина Илијаш сви са славом св. Никола. Један од ових тестиран Е-В13 Васојевићи.
 У телефонском именику Републике Српске била су два броја неко село јужно од Омарске , то је било прошле године.
Тестирајсе па упореди...