Аутор Тема: Поријекло презимена Рогић из Хрваћана (Прњавор,БиХ)  (Прочитано 1344 пута)

Ван мреже Rog

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Поријекло презимена Рогић из Хрваћана (Прњавор,БиХ)
« послато: Децембар 18, 2018, 10:45:37 поподне »
Поздрав поштованим члановима форума. Да ли постоји неко ко зна више о поријеклу презимена Рогић? Моји Рогићи, као што сам навео су из села Хрваћани и славе Никољдан. Копајући по интернету нисам успио пронаћи много, тако да ако неко зна више о презимену био бих захвалан.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Поријекло презимена Рогић из Хрваћана (Прњавор,БиХ)
« Одговор #1 послато: Децембар 19, 2018, 01:14:51 поподне »
Рогићи из Шкабрње - њихови преци су из Поповића код Бенковца гдје су били у 20. стољећу најбројнији Рогићи и има их из пописа од 1709. г. од укупно 20 католичких обитељи. Иначе Рогићи у том крају се спомињу још од 1654. г. у трећој сеоби буњевачких племена и поједини истраживачи тврде да ти Рогићи су можда подријетла од  околице Мостара. Још 1650. г. се спомиње Јаков Рогић у склопу 130 буњевачких обитељи. Да ли су Рогићи са подручја Бенковца или Сења и шире подријетла из Херцеговине како неки тврде је ствар истраживања. Рогићи из Дриноваца по Николи Мандићу не потичу из Лике или из Бенковца већ су ту они одавно а то исто и потврђује и Владо Павичић Дука. Све миграције су ишле према Далмацији и шире са простора Западне Херцеговине и Босне према Хрватској а не обратно због врло тешких прилика у турско доба а и Млечани су били са хајдуцима окрутни. Значи Рогићи са простора околице Задра су убјеђени да су њихови преци из Херцеговине али то треба истражити. Да ли су Дриновачки Рогићи из Лике или из околице Задра је мање вјероватност. Можда ће нам требати и генетска истраживања како би утврдили међусобну овисност. Проблем је што не постоји писани трагови у Херцеговини а колики су они у Задру или у матицама на Висовцу то знају истраживачи попут уваженог истраживача Николе Мандића.



Ван мреже Rog

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Поријекло презимена Рогић из Хрваћана (Прњавор,БиХ)
« Одговор #2 послато: Фебруар 10, 2019, 11:41:42 пре подне »
Ono što ja znam zasigurno je da je moja porodica Rogić živjela u selu Hrvaćani (kranji zapdani dio opštine Prnjavor) još polovinom 19. vijeka. Sad da li su povezani sa Rogićima koje ste vi pomenuli ne znam ali je zanimljiva činjenica da prezime nose i Pravoslavci i Katolici.