ДНК порекло > Историја и генетика

Средњовековне Y-ДНК везе Срба и Албанаца са акцентом на словенске гране

(1/3) > >>

НУки ⚔🦅⚔:
Браћо Срби, у току је YFull инвазија Арбанаса на српске R1a-Z282 и I2-Y3120 подгране :D :D, па би се могли мало позабавити овим феноменом средњовековних веза Срба и Арбанаса у оквиру словенских хаплогрупа.

Чачкајући по YFull-у, приметио сам следеће нове резултате:



Ако не грешим, овај R-FTC49242 Србин је Костић, Крстовдан, Шопић/Лазаревац, са предањем о пореклу из Босне. У исти генетички род са њим је сврстан и Мркаљ, Крстовдан, Сјеничак/Карловац. Такође, на истом нивоу се налази и Косовић, Мратиндан, Земуник Доњи/Равни Котари.

На албанском пројекту Rrenjet, постоји резултат R1a-L1280>Y5647>FTB69732 из Скадра, па претпостављам да је то овај Албанац на YFull-у. Старост везе 1200 година.

R1a-Y32335 Србин из Републике Српске је, колико видим, Нововић, Лучиндан из Драгочаве/Фоча. Он и Исаиловић, Лучиндан, Звечка/Обреновац су сврстани у исти генетички род.
И Нововићи и Исаиловићи имају предање о пореклу из Брда. На пројекту Rrenjet постоји Албанац из Ђаковице означен као R1a-L1280>YP3987. Могуће да је то овај Албанац у грани са Нововићем. Старост везе Нововића и Албанца, свега 950 година.

На Rrenjet је присутан још само један Албанац у грани R1a-L1280, такође из Скадра. Ако узмемо у обзир и резултат Булатовића и Секнића/Подгорица који су сврстани под R1a-L1280>YP3987, очигледно је да је ова грана било значајно заступљена и разноврсна међу средњовековним Србима земље Диоклитије, па не чуди присуство гране међу Албанцима из Скадра и Метохије.




Веза са Србима свега 950 година. И ова грана је присутна на простору Зете, преко подгране R1a-Y310326 (Јаблан, Добрско Село/Цетиње, Шоћ, Дубова/Цетиње, Вујовић, Доње Село/Цетиње, Вујовић Комарно/Бар, Ђуровић, Дупило/Бар, Арнаут, Косоре/Врлика, Кнез, Косоре/Врлика), . На нивоу R1a-FTB3834* је Ћика, Јовањдан,Перјасица/Бариловић/Кордун.

Вероватно се и овде ради о неком поарбанашеном Србину са простора Зете/Брда/Скадра/Метохије...





TMRCA опет сличан, 1050 година. Ова грана је већ иразито "источнохерцеговачки" постављена, па појава Албанца у њој није толико очекивана.





Рекао бих, најнеочекиванији од ових резултата.
Грана R1a-FT288648 је до овог резултата била искључиво присутна међу Србима источнохерцеговачког дијалкета, са прилично очигледном матицом на ширем подручју Херцеговине и Старог Влаха.

Кратак преглед досад потврђених родова и братстава припадника ове гране (мада је то можда више за тему о самој грани):

-Драшковићи, Никољдан Осија/Калиновик и Сливља/Гацко - сматрају се староседеоцима у том крају. Са њима генетички повезани Жарковићи, Никољдан, Крушчица/Калиновик, староседеоци села Срђевића код Гацка.

-Плескоњићи, Ђурђевдан, Доње Бабине/Пријепоље. По предању су у пријепољском крају "од Косова". Њихови огранци тестирани Тошићи, Сељашница/Пријепоље и Вучићевићи, Добраче/Ариље.

-Јагодићи, Ђурђевдан, Зарожје/Бајина Башта. По предању пореклом су из Сопотнице код Горажда.

-Видаковић, Никољдан/Лозница. По предању се доселили из Старе Херцеговине у 18. веку.

-Велики род Стевањштака са севера Босне: Мартић, Лендићи/Грачаница, Видић, Горњи Палачковци/Прњавор, Цвијановић, Лукавац Горњи/Лукавац, Ђукић, Црнча/Дервента, Радивојевић, Грабовица/Котор Варош, Трипић, Крсно Поље/Маглај.

-Малешевић, Никољдан, Чивчије/Прњавор

-Жакула, Петровдан, Јасиковац/Кореница/Лика

-Непознати тестирани из Федерације БиХ




Поставља се питање и је ли случајно до раздвајања до сад тестираних Срба и нових Албанаца у 4 од 5 случајева дошло у исто време, пре 950-1050 година, или туди има нешто?

Да ли је неко већ контактирао ове тестиране из Албаније? Да ли зна нешто више о њиховом пореклу?
Било би веома значајно сазнати, ради прецизнијег одређења матице ових грана у српској земљи у средњем веку.

Симеон Волос:
У оквиру гране PH908>FT16449>Y109645* такође се појавио један Албанац.Претходно су ту грану формирали двојица срба.Један из шумадијског округа а други из Реп. Српске.

Милош:
У оквиру гране Y135654 имамо једног Албанца, који је поставио као место порекла Скадар. TMRCA му је 850 година са осталим Србима из ове гране. Заправо ради се о презимену Бошњаку из Ђаковице. Они су градска породица, са предањем о Скадру. Међутим индикативно је презиме, као и хг. Овој грани припадају Чворовићи из Заграда, а по свему судећи и њихов огранак у Пиви, који се презивају Бошњак. Моје мишљење је да се у овом случају ради о исламизованом Бошњаку (презиме) из Пиве, који је као трговац, војник, службеник, дошао у Ђаковицу (није искључено да је пре тога био и у Скадру) и да су се касније у једној таквој средини каква је била Ђаковица и арбанизовали.

Не знам што сам ово написао, али не може да шкоди...

НиколаВук:

--- Цитат: НУки ⚔🦅⚔  Август 10, 2023, 05:16:25 поподне ---

Веза са Србима свега 950 година. И ова грана је присутна на простору Зете, преко подгране R1a-Y310326 (Јаблан, Добрско Село/Цетиње, Шоћ, Дубова/Цетиње, Вујовић, Доње Село/Цетиње, Вујовић Комарно/Бар, Ђуровић, Дупило/Бар, Арнаут, Косоре/Врлика, Кнез, Косоре/Врлика), . На нивоу R1a-FTB3834* је Ћика, Јовањдан,Перјасица/Бариловић/Кордун.

Вероватно се и овде ради о неком поарбанашеном Србину са простора Зете/Брда/Скадра/Метохије...

--- Крај цитата ---

Треба напоменути, имајући у виду и ову везу, да презиме Шоћ води порекло из албанског језика, од именице shok, "друг, пријатељ" (k приликом промене падежа доживљава палатализацију и постаје q, односно "ћ"). Такође ми је у том контексту "сумњиво" и презиме Ћика, али с обзиром да је оно са Кордуна, можда и нема везе са албанским. Вероватно је та грана дужи период боравила у српско-албанском контактном подручју.

сɣнце:

--- Цитат: НиколаВук  Август 11, 2023, 10:35:05 пре подне --- у том контексту "сумњиво" и презиме Ћика, али с обзиром да је оно са Кордуна, можда и нема везе са албанским.

--- Крај цитата ---

Ђурађ > Ђука
Михаил > Мика
Велибор > Века

Од њих су Ђукић, Микић, Векић итд.
Ћика < Ћирил је рјеђе али прати исти склоп.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију