Аутор Тема: Архив Србије  (Прочитано 23252 пута)

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Архив Србије
« Одговор #60 послато: Август 25, 2023, 03:35:34 поподне »
Нашао сам ово: https://exyugenealogy.net/pregled-po-arhivima/arhivi-u-srbiji/ia-sumadije-kragujevac/

Ty може да се види списак сачуваних књига и где се налазе.

Могуће је да оне које тебе интересују нису, нажалост, сачуване. Ово је за Страгаре и Влакчу:

https://i.postimg.cc/bJsZhfsK/image-2023-04-14-204045051.png

Evo mene posle dužeg vremena od traženja željenog, i javljam da sam našao to što sam tražio. Zahvaljujem Vam što ste me podsetili gde to mogu naći. To beše pod drugom matičnom upravom, a sada znam i kojom.
Pozdrav.

Moji preci su se u prvo vreme upisivali i kao Novakovići.
Moji preci, kao što sam i sam ranije znao, nisu isti rod sa porodicom Karađorđevih sestrića, Novakovićima.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Лутецијум

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Архив Србије
« Одговор #61 послато: Март 07, 2024, 08:45:52 пре подне »
Поздрав, хтео бих да сазнам све начине истраживања породичног порекла у Архиву Србије које знате и да поделимо искуства

Претраживао сам тефтере између 1824 и 1839 као и тефтере чибука и аричке. Наравно и пописе 1863. Сви  ти пописи су преко микрофилмова. Али недавно кад сам био видео сам да у последњем реду постоје компјутери које су корисници користили да гледају неке збирке и гледају своје родослове... није ми јасно шта ту тачно има.

Дакле шта у архиву треба погледати и претражити осим пописа 1863. и тефтера горе напоменутих? Хвала унапред!
« Последња измена: Март 07, 2024, 08:49:45 пре подне Лутецијум »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Архив Србије
« Одговор #62 послато: Март 07, 2024, 09:19:29 пре подне »
Поздрав, хтео бих да сазнам све начине истраживања породичног порекла у Архиву Србије које знате и да поделимо искуства

Претраживао сам тефтере између 1824 и 1839 као и тефтере чибука и аричке. Наравно и пописе 1863. Сви  ти пописи су преко микрофилмова. Али недавно кад сам био видео сам да у последњем реду постоје компјутери које су корисници користили да гледају неке збирке и гледају своје родослове... није ми јасно шта ту тачно има.

Дакле шта у архиву треба погледати и претражити осим пописа 1863. и тефтера горе напоменутих? Хвала унапред!

У зависности из ког сте краја, постоји још пар пописа пре 1863, ако имате среће. Такође постоји попис стоке из 1859, који је цео на компјутерима тамо, ако се добро сећам. Али то што сте прегледали је најчешће максимум.

Постоји већ тема о Архиву Србије, боље пребацити поруке тамо:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=545.0

Ван мреже Лутецијум

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Архив Србије
« Одговор #63 послато: Март 07, 2024, 09:52:37 пре подне »
Тема је отишла у неком скроз десетом правцу, више је прешла у личну помоћ приликом истраживања презимена, и предака него генерално о ономе о чему је наслов а то је Архив Србије, зато сам презентирао то кроз нову тему јер сви људи су већ видели ову прочитали и тешко да ће улазити поново, док нова тема има већи приступ и људи нису одлутали из једне у десет других тема.