ДНК порекло > Српски ДНК Пројекат - трибине и медији

Подкаст Catene mundi "Код Бране", 26.06.2022. "Генетско порекло Срба"

(1/9) > >>

Јовица Кртинић:
Данас од 18.00 ће бити емитован разговор у којем смо се дотакли разних тема из области генетичке генеалогије.
https://www.youtube.com/v/RudLwWRb3TQ
Ово је најава за разговор:
Шта је генетско порекло једног народа и да ли се оно разликује од културног порекла? На који начин гени (не)утичу на идентитет једног народа? Шта су хаплогрупе и које су међу Србима најзаступљеније? Шта је Српски ДНК пројекат? Како аутохтонисти гледају на резултате истраживања Српског ДНК пројекта? Зашто је сукоб између аутохтониста и историчара штетан по националне интересе? У чему је вредност Старе Херцеговине за упознавање порекла Срба?

Христифор:
Наш Број 1 то увек лепо изложи и приближи максимално публици. Елоквентно, нормалним гласом и пре свега истинито, такве људе аутохтонисти не миришу.

Јовица Кртинић:

--- Цитат: Христифор  Јун 26, 2022, 11:03:48 поподне ---Наш Број 1 то увек лепо изложи и приближи максимално публици. Елоквентно, нормалним гласом и пре свега истинито, такве људе аутохтонисти не миришу.

--- Крај цитата ---
Кренули су већ коментари испод снимка. Овај ми је најутешнији (има неко гори и од мене):

Рада Танасковић: Велики пропуст је направљен што у књигу у издању родословаца није стављено да су скелети нађени код Мокрина, старости око 4500 година, директни преци хаплогрупе И2 која је данас заступљена код Срба. Такође, хаплогрупа И1 се срећуе од Лепенског Вира до данас готово стално у скелетима са овог простора а они је представљају као германску, при чему чак ни не спомињу да су Германи германизовали велики број севернеих Срба, од којих је преживела тек шачица Лужичких.
Слушајући годинама разна излагања господина Јерковића, а делимично и Кртинића, али поготово Јерковића, стекла сам утисак да се он бори ногама и рукама да направи још који народ од Срба, или да испитанике бар убеди да су Немци, Хрвати, шта год било, само да су Срби постали пуком игром случаја. С друге стране, у тој групи сам лично упознала и једног изузетно честитог човека који се својски труди да се истина пробије на видело, а сигурно их има још таквих, али су мање уочљиви

Христифор:
 Eксперткиња Рада за новог Броја 1. :D Има наде за Порекло пошто један изузетно честити човек не жели да скрива истину.



drajver:

--- Цитат: Број 1  Јун 26, 2022, 11:33:57 поподне ---Кренули су већ коментари испод снимка. Овај ми је најутешнији (има неко гори и од мене):

Рада Танасковић: Велики пропуст је направљен што у књигу у издању родословаца није стављено да су скелети нађени код Мокрина, старости око 4500 година, директни преци хаплогрупе И2 која је данас заступљена код Срба. Такође, хаплогрупа И1 се срећуе од Лепенског Вира до данас готово стално у скелетима са овог простора а они је представљају као германску, при чему чак ни не спомињу да су Германи германизовали велики број севернеих Срба, од којих је преживела тек шачица Лужичких.
Слушајући годинама разна излагања господина Јерковића, а делимично и Кртинића, али поготово Јерковића, стекла сам утисак да се он бори ногама и рукама да направи још који народ од Срба, или да испитанике бар убеди да су Немци, Хрвати, шта год било, само да су Срби постали пуком игром случаја. С друге стране, у тој групи сам лично упознала и једног изузетно честитог човека који се својски труди да се истина пробије на видело, а сигурно их има још таквих, али су мање уочљиви

--- Крај цитата ---

Ипак је љепота у оку посматрача.  :)

На хрватским форумима из исте приче изводе сасвим другачије закључке:
"Netko bi se zapitao zašto i zbog čega? Izgleda kako autor Siniša Jerković još nije izašao iz velikosrpskog 19. stoljeća, njemu su svi ako ne većina I-PH908 na našim prostorima Srbi ili srpskog porijekla, a i dalje ne poznaje niti shvaća dobro dijalektologiju (iako su mu mnogi pa čak i "njegovi" dobro upoznati s tom tematikom pokušali objasniti) pa mu je štokavsko jednako srpskom, a pritom niti ne razlikuje niti priznaje zapadnoštokavsko od istočnoštokavskog područja i narječja, mitomanizira kako je to podvala hrvatskih jezikoslovaca iako su takvo što konstatirali srpski i internacionalni jezikoslovci prije skoro jednog stoljeća, a još i više danas."

Него мене више занима ко је ова кртица у нашим редовима.  ;D

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију