Аутор Тема: Prezimena na -us  (Прочитано 11372 пута)

Đorđo

  • Гост
Prezimena na -us
« послато: Јун 08, 2013, 01:18:49 поподне »
Sreću se kod Srba, doduše ne tako često, neobična prezimena sa završetkom -us, od javnih ličnosti imamo eknomistu Miroljub Labusa (iz Male Krsne, ali mi se čini da je daljim poreklom iz Like), voditelja Igor Brakusa (poreklom iz Like), sportskog novinara Dejana Anđusa (mislim da je pričao da je iz Paštrovića). Mislite li da ovakva prezimena potiču iz nekog neslovenskog naroda ili jezika?

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Prezimena na -us
« Одговор #1 послато: Јун 08, 2013, 06:49:48 поподне »
Презиме ОМЧИКУС.
Икавац

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Prezimena na -us
« Одговор #2 послато: Новембар 22, 2016, 04:00:22 поподне »
Sreću se kod Srba, doduše ne tako često, neobična prezimena sa završetkom -us, od javnih ličnosti imamo eknomistu Miroljub Labusa (iz Male Krsne, ali mi se čini da je daljim poreklom iz Like), voditelja Igor Brakusa (poreklom iz Like), sportskog novinara Dejana Anđusa (mislim da je pričao da je iz Paštrovića). Mislite li da ovakva prezimena potiču iz nekog neslovenskog naroda ili jezika?

Неки су причали да су ово јеврејска презимена, што вероватно није тачно...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Prezimena na -us
« Одговор #3 послато: Новембар 22, 2016, 11:15:10 поподне »
Sreću se kod Srba, doduše ne tako često, neobična prezimena sa završetkom -us, od javnih ličnosti imamo eknomistu Miroljub Labusa (iz Male Krsne, ali mi se čini da je daljim poreklom iz Like), voditelja Igor Brakusa (poreklom iz Like), sportskog novinara Dejana Anđusa (mislim da je pričao da je iz Paštrovića). Mislite li da ovakva prezimena potiču iz nekog neslovenskog naroda ili jezika?

Анђуси су из паштровског племена Митровића:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1061.0

Ако бих за неког везао презимена са наставком -ус, то су најпре Латини (Млечани, Италијани), односно за латински утицај на становништво Западног Балкана. Наставак -ус је типичан у латинском језику.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Prezimena na -us
« Одговор #4 послато: Јануар 05, 2017, 05:39:54 поподне »
Презиме Јанус.Има их у Барањи (место Јагодњак),али су насељени с Баније у колонизацији (има их око Глине).Крсна слава је Свети Никола "зимски".Староримски бог времена и пољских радова се зове Јанус,да буде још занимљивије.Ово презиме спада у "необична" презимена.

Ван мреже Марко Гајић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Prezimena na -us
« Одговор #5 послато: Мај 12, 2023, 09:48:54 пре подне »
Презиме Онимус, тако се презива мој бивши наставник музичког у основној школи. Убек ми је било интересантно.