Аутор Тема: Род-братсво  (Прочитано 4030 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Род-братсво
« послато: Септембар 27, 2019, 08:42:23 поподне »
Ово сам поставио да бисмо појмовно разграничили неке ствари. Шта ви подразумијевате под род а шта под братство ? Да ли су синоними? Ако нису онда претпостављам да ви сматрате род као шири појам у односу на братство? Чини ми се да свако у свом крају различито тумачи ова два појма.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Род-братсво
« Одговор #1 послато: Септембар 27, 2019, 09:04:03 поподне »
Ово сам поставио да бисмо појмовно разграничили неке ствари. Шта ви подразумијевате под род а шта под братство ? Да ли су синоними? Ако нису онда претпостављам да ви сматрате род као шири појам у односу на братство? Чини ми се да свако у свом крају различито тумачи ова два појма.

Ja bih to definisao na način da  bratstvu pripadaju ljudi koji potiču od istog pretka i nose isto prezime, dok rodu pripadaju ljidi koji imaju zajedničkog pretka ali mogu imati različita prezimena, vjeru, naciju itd.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Род-братсво
« Одговор #2 послато: Септембар 27, 2019, 09:16:00 поподне »
Свуда где постоји или је постајала племенска организација, редослед је исти: поридица-род-братство-племе. Више породица чине род, више родова братство, више братстава племе.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9F%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D1%83%D1%80%D0%B5%D1%92%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%83

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Род-братсво
« Одговор #3 послато: Септембар 27, 2019, 09:25:02 поподне »
Оно колико ја знам из мог завичаја, братство чине потомци браће (и сама реч каже) од заједничког праоца. Сви су у крвној вези по мушкој линији. У оквиру братства, временом се стварају огранци који добијају ужа презимена. Они су родови у оквиру братства. Породица је једна кућа инокосног припадника рода, са женом и децом.

На примеру мог братства:
Праотац - родоначелник Ћетко. Имао је четворицу синова. Они и њихово потомство чине братство Ћетковића.
Временом се у братству издвајају мањи родови са ужим презименима (Алексић, Бабић, Ђоровић, Пантовић, итд), док братствено презиме замире (последњи који су се писали као Ћетковићи били су неки појединци током 1920-их).

Овај род о којем пише Видак више одговара појму генетског рода.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Род-братсво
« Одговор #4 послато: Септембар 28, 2019, 09:32:05 пре подне »
На шта се нпр. односи род у књизи Вукоте и Акима Миљанића "Презимена у Црној Гори ". На ово уже или шире мишљење. Гледао сам иначе и да људи доста бркају појмове, па тако имамо бизарну ситуацију да зову братство племеном као синономиме што је сулудо.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Род-братсво
« Одговор #5 послато: Септембар 28, 2019, 10:05:13 пре подне »
Колико честомсе дешава да људи врате презиме свог братства?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Род-братсво
« Одговор #6 послато: Септембар 28, 2019, 01:30:22 поподне »
Ja bih to definisao na način da  bratstvu pripadaju ljudi koji potiču od istog pretka i nose isto prezime, dok rodu pripadaju ljidi koji imaju zajedničkog pretka ali mogu imati različita prezimena, vjeru, naciju itd.
Да, и мени је логична та хронологија : братство и род су крвни сродници ( прво је скорашње сродство, друго је старије сродство), а племе не мора да подразумева сродство, већ је територија ту битнија где је неки род који је доминантан, удружен са другим родовима који живе на тој територији  (а овде се и наводе у табели родови а не племена)...Тако да је братство огранак рода, а род би требало бити најстарији хронолошки појам који се односи на крвне сроднике. (1. породица, 2. братство, 3. род)
« Последња измена: Септембар 28, 2019, 01:32:23 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Род-братсво
« Одговор #7 послато: Септембар 28, 2019, 01:40:36 поподне »
Мада и племе би могло да се уврсти у хронологију, без обзира што не мора да подразумева крвно сродство, па би хронологија могла овако да изгледа: 1. породица, 2. братство (више сродних породица сачињавају братство), 3. род (више сродних братстава сачињавају род), 4. племе (више различитих родова могу сачињавати племе)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Род-братсво
« Одговор #8 послато: Септембар 28, 2019, 02:30:14 поподне »
Братство чини више породица сродних по мушкој линији, тј. они су потомци једног мушког претка. Они могу имати више презимена или једно презиме. Нпр. моје братство није мењало презиме од краја 18. века али се нисмо много разродили. Постоје две гране чији данас живи припадници имају заједничког претка који је живео пре 200 година. Имамо исто презиме али се зовемо породичним надимцима - Лучини и Јаковљеви. Такође, братством зовемо шири род у који спадају и остала мања братства са којима смо имали заједничког мушког претка који је живео пре 250, 300 или 350 година. Са њима немамо исто презиме али знамо за заједничко сродство. Са неким од ових братстава, са онима којима је даље сродство, припадници мог братства склапају бракове у задњих 100 година. Такође, мање породичне групе у оквиру мог братства имају своја секундарна презима, па тако мој огранак, други рођаци зову Ристовићима, по мом чукундеди Ристу.
Мислим да ово све зависи од краја до краја. У већини српских крајева, тј. оних који нису Црна Гора, Брда, Рашка или Херцеговина и нема братстава или се бар тако не зову. Ови родбински односи су очувани пре свега у деловима нашег народа који је био племенски организован.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Род-братсво
« Одговор #9 послато: Септембар 28, 2019, 05:46:56 поподне »
Мада и племе би могло да се уврсти у хронологију, без обзира што не мора да подразумева крвно сродство, па би хронологија могла овако да изгледа: 1. породица, 2. братство (више сродних породица сачињавају братство), 3. род (више сродних братстава сачињавају род), 4. племе (више различитих родова могу сачињавати племе)
Потпуно тачно и не би требало бити никако другачије.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Род-братсво
« Одговор #10 послато: Септембар 28, 2019, 06:21:32 поподне »
Мада и племе би могло да се уврсти у хронологију, без обзира што не мора да подразумева крвно сродство, па би хронологија могла овако да изгледа: 1. породица, 2. братство (више сродних породица сачињавају братство), 3. род (више сродних братстава сачињавају род), 4. племе (више различитих родова могу сачињавати племе)

Моје мишљење је да треба заменити места 2 и 3. В. Ћоровић у "Организација словенских племена на Балкану" каже:

"Племена су састављена из брастава, а браства из родова. Браства су "увек настањена у групи, у засебним селима или у групама од села"

http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/1_6.html

И првобитне родовске заједнице познају управо такву хронологију развоја: породица-род (генс)- братство (fratria)-племе- савез племена.

Дакле свуда је род мања и основна јединица заједнице,  а тек уједињењем више родова, ствара се братство и оно у већини случајева има заједничког претка.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Род-братсво
« Одговор #11 послато: Септембар 28, 2019, 06:41:30 поподне »
Моје мишљење је да треба заменити места 2 и 3. В. Ћоровић у "Организација словенских племена на Балкану" каже:

"Племена су састављена из брастава, а браства из родова. Браства су "увек настањена у групи, у засебним селима или у групама од села"

http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/1_6.html

И првобитне родовске заједнице познају управо такву хронологију развоја: породица-род (генс)- братство (fratria)-племе- савез племена.

Дакле свуда је род мања и основна јединица заједнице,  а тек уједињењем више родова, ствара се братство и оно у већини случајева има заједничког претка.
Ја вјерујем да ср ДушанВучко у наврденој градацији управо водио традицијом,бар овом нашом херцеговачко црногорској.А сад како је то научно формулисано,предпостављам да је тако како си и навео.Ако је до традиције онда иде прво брат(братство) па родјак(род) па племеник

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Род-братсво
« Одговор #12 послато: Септембар 28, 2019, 07:20:09 поподне »
У суштини, то је то, само је у питању двојако тумачење појма род, који је у изворима тумачен у смислу најближег сродства, а ја сам га тумачио "по новом" у смислу генетике, која већ сврстава у родове оне који су по више векова удаљени од заједничког претка. Генетика је у суштини, заменила позиције 2. и 3. , братство и род...па тако ја нисам део братства напр. Влаховић, али смо род Никшића обојица
« Последња измена: Септембар 28, 2019, 07:28:28 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Род-братсво
« Одговор #13 послато: Септембар 28, 2019, 07:28:31 поподне »
       Братства се дијеле на сложена и једноставна, а карактерише их традиција о крвном сродству, братственичком имену, слави и прислужби, забрани склапања међусобних бракова, заједничкој својини у комуну, пашњаку, водопоју за стоку и забрану за сјечу шуме.
       Братство сачињавају родови (гране), родове трбуси, трбухе куће, а куће породице и домови.
Из породица са много мушке дјеце настају јака братства.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Род-братсво
« Одговор #14 послато: Септембар 28, 2019, 07:35:05 поподне »
       Братства се дијеле на сложена и једноставна, а карактерише их традиција о крвном сродству, братственичком имену, слави и прислужби, забрани склапања међусобних бракова, заједничкој својини у комуну, пашњаку, водопоју за стоку и забрану за сјечу шуме.
       Братство сачињавају родови (гране), родове трбуси, трбухе куће, а куће породице и домови.
Из породица са много мушке дјеце настају јака братства.

Тако је. Братство је шире од рода.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Род-братсво
« Одговор #15 послато: Септембар 28, 2019, 10:21:24 поподне »
    Ево једне  дефиниције    братства коју је дао Светозар Томић. "Братство (браство) је известан број породица, генетички везаних заједничким пореклом, а имају исто презиме и славе исту славу. Оно може бити и веће и мање. Често могу његови чланови, поједине породице, да имају и  разна презимена. Братственици се држе као браћа, не узимају се међу собом, па макар међу њима било по десет па и двадесет колена. Жене се међу собом једино "погрешком". Братственици се својатају и рођакају не само ако живе у једном месту, него ако су растурени и по разним државама. Крвну освету прима на себе и најдаљи браственик, као рођени брат убијенога, а плаћа је и најдаљи братственик, као сам убица. Браственици се сматрају као рођаци, и ако припадају разним верама..."
     Братство - заједница коју чине више породица истог (и другог ) презимена, који воде поријекло од истог претка, дио племена.

      Братство се дијели на гране, огранке.
Павле Аполонович Ровински писао је:  "... Код Васојевића за ово уже  братство налазимо и назив трбух, док се мањи родови који чине двије до четири куће називају демунитивом трбушчић".
 Полазећи од традиционалног  поимања племена братства, рода - у Горњем Полимљу и шире у Црној Гори, држећи се наведених  ставова ( и других истраживања)  прије шест година објавио сам родослов свога братства и његових огранака.
 Разумије се  све ово  важи за традиционална друштва са племенском организацијом.
 Породица, род, братство су  доживјели  тектонску  трансформацију.

 

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Род-братсво
« Одговор #16 послато: Септембар 28, 2019, 10:26:44 поподне »
       Братства се дијеле на сложена и једноставна, а карактерише их традиција о крвном сродству, братственичком имену, слави и прислужби, забрани склапања међусобних бракова, заједничкој својини у комуну, пашњаку, водопоју за стоку и забрану за сјечу шуме.
       Братство сачињавају родови (гране), родове трбуси, трбухе куће, а куће породице и домови.
Из породица са много мушке дјеце настају јака братства.

     Дијелим мишљење.  Тако смо одгојени на обалама зеленога  Лима  са свим притокама.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Род-братсво
« Одговор #17 послато: Септембар 29, 2019, 11:29:03 пре подне »
У суштини, то је то, само је у питању двојако тумачење појма род, који је у изворима тумачен у смислу најближег сродства, а ја сам га тумачио "по новом" у смислу генетике, која већ сврстава у родове оне који су по више векова удаљени од заједничког претка. Генетика је у суштини, заменила позиције 2. и 3. , братство и род...па тако ја нисам део братства напр. Влаховић, али смо род Никшића обојица
Значи овако,да преведемо на реално стање.Ја припадам роду Дробњака,браству Папиќа(за ово још чекамо потврду), племену Ускока/Дробњака.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Род-братсво
« Одговор #18 послато: Септембар 29, 2019, 09:12:03 поподне »
Значи овако,да преведемо на реално стање.Ја припадам роду Дробњака,браству Папиќа(за ово још чекамо потврду), племену Ускока/Дробњака.

Баш тако, Бојане:
племе Ускоци
братство Папића (ако се докаже - чекамо резултат неког Папића)
род Дробњака (као презиме, да не буде забуне).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Род-братсво
« Одговор #19 послато: Септембар 29, 2019, 11:12:40 поподне »
Баш тако, Бојане:
племе Ускоци
братство Папића (ако се докаже - чекамо резултат неког Папића)
род Дробњака (као презиме, да не буде забуне).
Ево чекам овог Папиќа из Бучја да ми се јави,надам се наредних пар дана да ќе се тестирати.Хвала на одговору...