Аутор Тема: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?  (Прочитано 6255 пута)

симо

  • Гост
Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« послато: Фебруар 05, 2019, 12:07:18 поподне »
Прије неколико дана објављено је ново днк истраживање народа Јагнобаца (Jaghnobi) у Таџикистану, који би требали бити потомци Согдијанаца, старог индоевропског народа Централне Азије. Јагноби поред таџичког говоре и јагнобским језиком, који проистиче из старосогдијанског језика из сјевероисточне иранске групе. Тој групи језика данас припада још само Осетски (алански). А припадали су стари индоевропски језици степског појаса: сарматски, скитски и вјероватно тохарски.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ajpa.23789

Findings from uniparental markers highlighted the long‐term isolation of the Yaghnobis. Mitochondrial DNA ancestry traced an ancient link with Middle Eastern populations, whereas Y‐chromosome legacy showed more tight relationships with Central Asians. Admixture, outgroup‐f3, and D‐statistics computed on autosomal variation corroborated Y‐chromosome evidence, pointing respectively to low Anatolian Neolithic and high Steppe ancestry proportions in Yaghnobis, and to their closer affinity with Tajiks than to Iranians.

Успио сам само погледати закључке и прегледати 23-маркерне хаплотипове. Узорак за Y-днк није велик (42). Три хаплогрупе доминирају: R1a, R1b и J2a са скоро подједнаком заступљеношћу од по 26-28%. Остатак припада хаплогрупама: L, T, H, E, G2a.

Код R1a,осим два који се могу окарактерисати као Z93, сви остали припадају очигледно некој специфичној грани R1a (имају 393=10) за коју у бази нисам нашао блиских хаплотипова.

Слична је ситуација и са R1b, коју чине такође међусобно блиски хаплотипови, али без неких поуздано директних веза са другом R1b (хаплотипови су 393=12)

И J2 је прилично униформна и по маркерима се добро уклапа у J2a PF4610>L26>PF5087>Z2221>L24>L25>Z438>Z387

Покушао сам наћи неке везе са Осетима, код којих доминирају R1b-CTS9219, G2a-FGC693 (P16) и Ј2а, али их нисам успио наћи.

Код самих Јагнобаца могу да се нађу прилично европеидни појединци:





Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #1 послато: Фебруар 05, 2019, 04:17:39 поподне »
Прије неколико дана објављено је ново днк истраживање народа Јагнобаца (Jaghnobi) у Таџикистану, који би требали бити потомци Согдијанаца, старог индоевропског народа Централне Азије. Јагноби поред таџичког говоре и јагнобским језиком, који проистиче из старосогдијанског језика из сјевероисточне иранске групе. Тој групи језика данас припада још само Осетски (алански). А припадали су стари индоевропски језици степског појаса: сарматски, скитски и вјероватно тохарски.

Изумрли тохарски језици заправо не припадају индо-иранској групи индоевропских језика већ представљају засебну грану чији су носиоци пре предака Индо-Иранаца кренули на исток, завршивши напослетку у данашњој најзападнијој кинеској провинцији Синкјанг (или Синкјанг-Ујгур). Најуочљивија разлика је свакако та што су тохарски кентум језици, за разлику од сатемских индо-иранских.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #2 послато: Фебруар 05, 2019, 05:09:07 поподне »





Сасвим јасно да су Руси "кривци" за ово. Најбоље да су били такви од давнина  ;D ;D :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #3 послато: Фебруар 05, 2019, 05:18:13 поподне »
Сасвим јасно да су Руси "кривци" за ово. Најбоље да су били такви од давнина  ;D ;D :D

Баш сам данас, потакнут Симовом темом, покушавао наћи једну интернет страницу коју сам раније гледао, но не успех. Мада, има таквих страница доста, под одредницама попут: blonde haired asians, red haired asians, blue eyed asians, european looking asians, итд, итсл.

Дакле, има оваквих плавушастих и црвенокосих Азијата и ван подручја где су Руси могли на то утицати, попут Индије, Кашмира, Ирана, западних делова Кине (Тарим), итд. Афганистански Паштуни су листом европског изгледа и добрим делом светле комплексије.

Отуд, ако и узмемо да су Руси у некој  мери променили фенотип неких сибирских, алтајских, уралских и туркијских народа који су били у руским границама, ипак верујем да је такав (европеидни) фенотип неких азијских популација из веће давнине.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #4 послато: Фебруар 05, 2019, 05:24:17 поподне »
Што се руског уплива тиче, читао сам негде како су нека сибирска племена жуте расе, да би "освежила крв" која је углавном била ограничена на мешање у јако уској средини где су сви мање-више већ сродни, угошћивали руске војнике, ловце и остале беле намернике, и подавали им, као обавезан део гостопримства, своје стасале кћери на ноћење. То се није смело одбити. Тако је дошло до мешања жуте и беле расе у овим крајевима...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #5 послато: Фебруар 05, 2019, 05:27:20 поподне »
Знам да има светлијих азијата који су такви из давнијег периода. Али немају овакве "руске главе".

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #6 послато: Фебруар 05, 2019, 05:38:29 поподне »
Знам да има светлијих азијата који су такви из давнијег периода. Али немају овакве "руске главе".

С обзиром да су Јагнобци муслимани, сумњам да је било неког већег мешања са православним Русима, Украјинцима итд. Фенотип приказан на фотографијама подсећа на руски тј. источноевропски али то није ништа необично када се узме у обзир велико учешће R1a хаплогрупе у њиховој генетици, која је дошла посредством индо-иранских племена (старих Аријеваца), у смеру запад-исток (источна Европа-централна и јужна Азија). Овакав фенотип је вероватно последица веће изолованости у односу на околне индо-иранске популације о чему сведочи и очување старог согдијског језика, доминантног у централној Азији током старог века али готово потпуно замењеног туркијским језицима током средњег века.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #7 послато: Фебруар 05, 2019, 05:45:53 поподне »
Кад се погледају носеви ове деце, више вуку на руско-монголски тип. Немају везе са иранским народима, као што су Таџици.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #8 послато: Фебруар 05, 2019, 05:53:42 поподне »
Кад се погледају носеви ове деце, више вуку на руско-монголски тип. Немају везе са иранским народима, као што су Таџици.

Можда је тај "ирански нос" фенотипска одлика супстратног преиндоевропског становништва централне и јужне Азије, која је протоком времена постала доминантна и надвладала "источноевропски" тип, док је код Јагнобаца овај други тип остао доминантан због њихове изолованости односно мањег мешања са околним племенима и народима?  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #9 послато: Фебруар 05, 2019, 06:02:48 поподне »
Ја сам био убеђен, и остаћу при томе, да су стари Аријевци/Индоевропљани изгледали управо као Иранци. Доласком у Европу су примили данашњи изглед од староседелаца.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #10 послато: Фебруар 05, 2019, 06:07:08 поподне »
Ја сам био убеђен, и остаћу при томе, да су стари Аријевци/Индоевропљани изгледали управо као Иранци. Доласком у Европу су примили данашњи изглед од староседелаца.

Колико сам укачио, сва досадашња истраживања указују да су Староевропљани били нешто тамније комплексије.
А риђост је посебност коју носи хаплогрупа R.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #11 послато: Фебруар 05, 2019, 06:09:45 поподне »
Колико сам укачио, сва досадашња истраживања указују да су Староевропљани били нешто тамније комплексије.
А риђост је посебност коју носи хаплогрупа R.

Хоћеш рећи да су светли људи дошли у Европу и потиснули тамније? :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7260
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #12 послато: Фебруар 05, 2019, 06:16:44 поподне »
Колико сам укачио, сва досадашња истраживања указују да су Староевропљани били нешто тамније комплексије.
А риђост је посебност коју носи хаплогрупа R.
И ја мислим тако...а да се развило мишљење да је светлија коса везана за нешто што је искључиво европско, тј. за нешто што је изворно европско
« Последња измена: Фебруар 05, 2019, 06:19:45 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #13 послато: Фебруар 05, 2019, 06:21:23 поподне »
Иначе, када смо код светлије комплексије и источноевропског фенотипа који се може пронаћи код иранских народа треба се подсетити таримских мумија, које имају европеидне антрополошке карактеристике и од којих су барем две имале риђу косу ("Човек из Черчена" и "Мумија из Хамија", око 1000. године п.н.е.); иако су у питању Тохарци, потомци ранијег индоевропског таласа у односу на Индо-Иранце, може се извући закључак да је ово био примарни фенотип старих Индоевропљана. Слични антрополошки типови се срећу и на будистичким пећинским фрескама пронађеним у провинцији Синкјанг (пећине Кизил и Безеклик, од 3. до 8. и од 10. до 13. века н.е.):









https://en.wikipedia.org/wiki/Tarim_mummies
https://en.wikipedia.org/wiki/Cherchen_Man
https://en.wikipedia.org/wiki/Kizil_Caves
https://en.wikipedia.org/wiki/Bezeklik_Caves
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #14 послато: Фебруар 05, 2019, 06:22:35 поподне »
Хоћеш рећи да су светли људи дошли у Европу и потиснули тамније? :)

Па, помешали се. Свако донео по неку особину фенотипа и од тога испадоше Европљани.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #15 послато: Фебруар 05, 2019, 06:36:18 поподне »
Хоћеш рећи да су светли људи дошли у Европу и потиснули тамније? :)

Колико сам успио схватити из објављених радова Староевропљани су били тамни и главати.  ;)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #16 послато: Фебруар 05, 2019, 06:43:27 поподне »
Баш занимљиво. Стари Европљани били тамни, а најсветлији људи на свету се налазе на северу и западу Европе, који су најдаље од утицаја Азије и Африке.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #17 послато: Фебруар 05, 2019, 07:05:01 поподне »
Баш занимљиво. Стари Европљани били тамни, а најсветлији људи на свету се налазе на северу и западу Европе, који су најдаље од утицаја Азије и Африке.
Клима такође утиче на фенотип.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #18 послато: Фебруар 05, 2019, 08:25:50 поподне »
Хвала Милане. То не мораш да објашњаваш мени :)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Јагнобци Согдијанци- древни Аријевци?
« Одговор #19 послато: Фебруар 05, 2019, 09:03:40 поподне »
Хвала Милане. То не мораш да објашњаваш мени :)
Упућено је свима који учествују у дискусији наравно. Само дискутијемо.
Мање светла, мање мелатонина, то је природно.
Догодине у Холштајну!