Аутор Тема: Порекло Диваца  (Прочитано 2050 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Порекло Диваца
« послато: Фебруар 04, 2019, 06:49:34 поподне »
Презиме Дивац је највероватније настало у селу Дивци код Пријепоља, врло давно, па се проширило на још нека места у Србији. Крсна слава је Никољдан.

Из књиге „Пријепољски крај у 15. веку“ сазнајемо да су, по турском тефтеру из 1477, у селу Озуми (данашњи Дивци), постојали Дивац, син Радоја, затим Шакоје, син Дивца, као и Радоња, син Дивца. Уписан је још Вукашин, син Радивца.

Аутор књиге (Шантић Ферко) убеђен је да је име Дивац настало од Радивац (радан и вредан човек). У то време, у нахији Кричка (Потарје), пописан је Стјепан, син Радивца, а у нахији Мостар -  Цветко, син Радивца. Такође су у мостарској нахији уписани Милша, син Дивца и Радосав, син Дивца, а у Горажду – Радоје син Дивца. У селу Југову у нахији Кукањ су била три брата Дивац. Видимо да се у Мостару, као и у самим Дивцима јављају обе верзије – Дивац и Радивац.

Лично име Дивац налазимо у Босни и Херцеговини још почетком 14. века. Сандаљ Хранић је 1319. послао у Дубровник свог изасланика Дивца, за којег се наводи да је хришћанин, пошто је ваљда Сандаљ био патарен (небитно за ову причу). У старим документима из Босне, помиње се Дивац Андријашевић 1394. и 1401. године (без тачне локације), као и Дивац Обрадовић 1421. (у Олову). У Херцеговини се помиње Дивац Прибетић 1453. у Шћеници (Власи Бобани).



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло Диваца
« Одговор #1 послато: Фебруар 04, 2019, 06:50:03 поподне »
Очигледно је презиме врло старо у Дивцима, који су и добили име по њима. По генетским истраживањима, сигурно су R1b – BY611, јер имамо двојицу тестираних. Иако нема много упоредивих маркера, појављује се блискост са неким другима из тог рода који такође славе Никољдан, пре свега на подручју Босанске Крајине. Пре неки дан је Живота изнео мишљење (још раније и Лепен) да ће се потврдити како су Дивац и ови западни BY611 уствари Кричи, пошто није реално да Кричи буду само једна хаплогрупа (J2b-M205). Онда је и Небо рекао да Дивци потичу из Потарја (то сам први пут чуо). Ја сам од почетка одбацивао кричку хипотезу, али сад ми се врзма по глави – Радивац из нахије Кричка, поклапање са славом код презимена Кричка и бројних других из тог рода, порекло Диваца (ако је тачно). Свашта може бити. Проблем је што нема неки резултат из Потарја који би допринео овој хипотези. Било би одлично да Дивац уради BIG Y, и да се види да ли припада оној засебној грани BY611 којој припада Зрнић, раније одвојеној од скоро свих осталих са Балкана.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло Диваца
« Одговор #2 послато: Фебруар 04, 2019, 07:57:50 поподне »
Раније сам нешто истраживао о Дивцима, сазнавши њихов резултат:

Диваца има у више насеља Средњег Полимља и у Потарју: Бобово и Врбово код Пљеваља, Звијезд, Мијани, Виницка, Дивци у пријепољском крају, и даље расељених по другим селима Полимља и шире области.
У свим предањима, заједничко је да им је порекло из Риђана код Никшића. При том, није сасвим јасно да ли се мисли на племе Риђана, које је некада насељавало област западно од Оногошта, или на село Риђани код данашњег Никшића.
Мркоњић за Дивце наводи: „због крви најпре прешла два брата из Риђана, па један погинуо, а други сам живео у долини Лима, где су данашњи Дивци, па су га због тога прозвали дивљак - дивац. Доцније се овај ожени и данас су толико Дивци размножени, да их има свуда у околини, па чак и у Србији. У Дивцима их има 32 куће, а свега које где растурених до 72 куће“.
(„Средње Полимље и Потарје у Новопазарском санџаку“, Петар Мркоњић (Танасије Пејатовић), Етнографски зборник, књига VI, Београд, 1902)
И Дивци из Виницке у Великој Жупи у пријепољском крају имају предање о пореклу из Риђана.
Од овог братства је наш чувени кошаркаш Владе Дивац.

Изнесох своје мишљење да прича о Риђанима није реална, већ да њихову матицу видим управо у Средњем Полимљу и Потарју. У том смислу, теза коју наводиш о пореклу од Крича није немогућа. Мада, ипак мислим да су Дивци део једне друге стариначке заједнице у Потарју од које има потомства и данас у Пљеваљском крају, као и у Старом Влаху у Србији. Родове баш не могу овде наводити с обзиром да су њихови резултати део истраживања које још увек није јавно.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло Диваца
« Одговор #3 послато: Фебруар 04, 2019, 08:49:22 поподне »
Јасно је као дан да наводно порекло из Риђана није тачно.....због крви, дошла два брата, дивљак=дивац. Као што сам навео, по тефтеру из 1477, већ су постојали. Тешко да би се одржало неко предање толико дуго. А хаплогрупа тек говори да је то промашај.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло Диваца
« Одговор #4 послато: Фебруар 04, 2019, 09:30:53 поподне »
Јасно је као дан да наводно порекло из Риђана није тачно.....због крви, дошла два брата, дивљак=дивац. Као што сам навео, по тефтеру из 1477, већ су постојали. Тешко да би се одржало неко предање толико дуго. А хаплогрупа тек говори да је то промашај.

Дивац ће, пре него - дивљак, бити или 1) неко дивовског раста (Владе се лепо уклапа у ову варијанту), или 2) девац, девственик (с обзиром на бројно потомство, тешко одрживо).
"Наша мука ваља за причешћа"