Аутор Тема: E-V22  (Прочитано 2382 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
E-V22
« послато: Мај 19, 2018, 03:18:43 поподне »
Подграна Е хаплогрупе која није нарочито честа на Балкану, јавља се спорадично, изгледа по досадашњим резултатима да је нешто више има на југу Србије. У табели СДП само је Михаиловић (Никољдан) из Кнића предвиђен на основу маркера да јој припада, мада постоје и потврђени E-V22 са 23andme који су са ових простора, па и неки резултати за које на основу маркера не може са сигурношћу да се каже да ли су V13 или V22 (Ђурковић, Св. Врачи, Велика Грабовница код Бруса). Овако изгледа тренутно стабло V22 на Yfull:

https://www.yfull.com/tree/E-V22/

Као што се да видети, највише је раширена по Блиском Истоку али је има по Европи. На Еупедији постоји само овај штури опис:

"E-V22 is found primarily in western Ethiopia, northern Egypt and in the southern Levant. In Europe it is therefore associated with the Phoenicians and the Jews. The Phoenicians could have disseminated E-V22 to Sicily, Sardinia, southern Spain and the Maghreb, and the Jews to Greece and mainland Italy and Spain."

Које популације би могле бити "извориште" балканског V22, на који начин су дошли на ове просторе тј. у оквиру којих историјских миграција?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V22
« Одговор #1 послато: Мај 19, 2018, 05:07:17 поподне »
Nisam kod kuce pa moram kratko i na latinici.
Mislim da sam pre par godina primetio da je BY7444 sto je zapravo podgrana ispod V22 bila ogranicena samo na Evropu...
Bilo bi interesantno ako je to i dalje slucaj. Nadovezacu se na ovaj moj post za par dana kad budem u prilici.

симо

  • Гост
Одг: E-V22
« Одговор #2 послато: Мај 19, 2018, 05:26:37 поподне »
Nisam kod kuce pa moram kratko i na latinici.
Mislim da sam pre par godina primetio da je BY7444 sto je zapravo podgrana ispod V22 bila ogranicena samo na Evropu...
Bilo bi interesantno ako je to i dalje slucaj. Nadovezacu se na ovaj moj post za par dana kad budem u prilici.

Највећи дио ове гране отпада на јеврејску подграну E-V22>BY7447 која није претјерано ни стара (900 година по Yfullu, можда се то и повећа са новим тестираним).

Поред ове јеврејске подгране, прилично је развијена и арапска подграна  E-V22>L674 (старост 1800 година).

Колико сам примјетио, у ранијим радовима су извориште хаплогрупе E-V22 углавном смјештали у Египат са јаким присуством у Судану и Рогу Африке. По ФТДНА резулататима види се да је прилично распрострањена у семитском свијету Блиског истока, али и Медитерану.

Право сагледавање настанка и миграција би се схватило ако би се урадило филогенетско стабло, са годинама настанка грана и географским распростирањем.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V22
« Одговор #3 послато: Мај 23, 2018, 10:29:46 поподне »
Највећи дио ове гране отпада на јеврејску подграну E-V22>BY7447

Стварно, све јеврејска имена.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: E-V22
« Одговор #4 послато: Октобар 23, 2019, 09:38:48 пре подне »
Овде бих додао и Ракића из Шетоња (СДНКП 105591) који је E-V22>L1250.
Тренутно једини припадник ове подгране на јавном делу.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: E-V22
« Одговор #5 послато: Август 24, 2020, 12:18:21 поподне »
Видех да Максић из Горње Пчиње има најближа поклапања у Ирану, Египту и на југу Албаније. Заиста се ова подграна код нас чешће среће на југу Србије, у Македонији, Албанији. На Еупедији претпостављају да се подграна највише ширила са Феничанима и Јеврејима. Мени за Балкан те опције нису толико сигурне. Може ли бити да се код нас ширила у време Рима?

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: E-V22
« Одговор #6 послато: Август 24, 2020, 12:33:38 поподне »
Видех да Максић из Горње Пчиње има најближа поклапања у Ирану, Египту и на југу Албаније. Заиста се ова подграна код нас чешће среће на југу Србије, у Македонији, Албанији. На Еупедији претпостављају да се подграна највише ширила са Феничанима и Јеврејима. Мени за Балкан те опције нису толико сигурне. Може ли бити да се код нас ширила у време Рима?

Ja mislim da jedno ne isključuje drugo, nego ga upravo potvrđuje. U Viminacijumu su, bar prema izložbi koju su organizovali u SANU, bili oslobođeni rob koji je postao legionar iz crne Afrike i valjda takođe oslobođeni rob Viking ili svakako severni German (ne Got). Zašto ne bi bili i Feničani? A za Jevreje znamo da ih je bilo na našem delu Balkana najkasnije u II veku nove ere, možda i ranije.