Аутор Тема: Перућице  (Прочитано 1726 пута)

Ван мреже BritkaSablja

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Перућице
« послато: Мај 07, 2018, 07:50:53 поподне »
Према једном предању Перућице су братство из Цуца. Раде Кривокапић бјежећи од крвне освете са собом је повео и својих 6 синова, од једног сина су и Перућице, данас их је највише у Билећи, а има их и у Калиновику и мало у Србији. Ако знате нешто више о овој породици пишите! ;)

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Перућице
« Одговор #1 послато: Мај 07, 2018, 11:55:38 поподне »
Према овом извору, потичу од Рашовића из Куча.
Цитат
Perućica, Koravnica i Somina (Banjani), Nikšić, došli iz Povije (Gornji Pješivci), ogranak Rašovića iz Kuča
http://www.montenegro.org.au/P.html

Ван мреже BritkaSablja

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Перућице
« Одговор #2 послато: Мај 08, 2018, 10:00:33 поподне »
Мајка ми је од Перућица, предање ми је лично исприч'о ђед, мораћу му пренијет' ово...

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Перућице
« Одговор #3 послато: Мај 08, 2018, 11:15:32 поподне »
Ниси навео славу, тај податак би можда био користан траг.

Ван мреже BritkaSablja

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Перућице
« Одговор #4 послато: Мај 12, 2018, 12:50:47 поподне »
Слава је Лазарева Субота. То је једна те иста фамилија, нема више Перућица него 1 фамилија.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Перућице
« Одговор #5 послато: Септембар 25, 2019, 11:14:37 пре подне »
Ово је једна занимљива прича о овом роду коју сам чуо.

"1941. године састали се виђени људи на Планој, и почели расправу треба ли одатле истјерати Муслимане, јер су знали шта им се и како спрема. Ту се затече и Мушан Авдић, угледни Муслиман са Плане који је био најстарији у селу. Наравно како увијек бива поче да се замеће кавга и у свему томе неко Мушана назва Турчином. Он се наљути али зашута и сједе у крај собе. Када се кавга смирила почеше поново да причају. Ријеч затражи стари Мушан па рече:
- Ако смо ми Турци онда слободно са Плане поћерајте и Бабиће и Шаренце!
Ови у соби се почеше смијат' јер су мислили да се ради само о "препуцавању" између сукобљених страна, али стари Мушан настави:
- (Мушан је рекао и годину тачног досељавања али је заборављена) Добро ви сви знате да је са Главе Зете дошао Раде Кривокапић и да смо ми од њега. Ако смо ми Турци онда је и Раде био Турчин а онда су Турци и Бабићи,Шаренци,Перућице, Зимоњићи и Црногорци, па и њих слободно са нама истјерајте. (Мисли се на гатачке Зимоњиће и Црногорце)"

Колико видим на Српском ДНК пројекту је тестирано већина ових породица, сви припадају истом роду и славе исту славу, Лазаревдан. Колико ова прича има смисла узимајући у обзир све доступне податке?