Аутор Тема: Грб Батајнице  (Прочитано 2519 пута)

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Грб Батајнице
« послато: Март 05, 2018, 11:44:13 пре подне »
Прошле године сам, претражујући по интернету, пронашао грб Батајнице, градског насеља код Земуна. Ово је грб Батајнице у интерпретацији хералдичара Ненада Маргаретића из Суботице:



А ово је оригинална интерпретација грба:



Шта кажете? Занима ме симболика боја, орловског крила, три петокраке звезде, зидане круне и жита. Стварно сам знатижељан о том тајанственом грбу.
« Последња измена: Март 05, 2018, 12:55:01 поподне Amicus »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Батајнице
« Одговор #1 послато: Март 05, 2018, 12:55:48 поподне »
Морам приметити да је Маргаретић својски одрадио грб Батајнице. ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Батајнице
« Одговор #2 послато: Март 05, 2018, 02:17:22 поподне »
Маргаретићеви радови су стварно врхунски.

Што се тиче симболике, можемо само да нагађамо. То зна само аутор блазона. Бедемска круна је стандард код месне и територијалне хералдике. Класје жита вероватно има везе за пољопривредним одликама регије, тј. са Панонском низијом као житницом. Три звездице на плавом ме асоцирају на капетански  чин. Објашњење вероватно треба тражити у историји Батајнице из доба када је била део војне крајине.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Батајнице
« Одговор #3 послато: Март 19, 2018, 03:30:17 пре подне »
Прошле године сам, претражујући по интернету, пронашао грб Батајнице, градског насеља код Земуна. Ово је грб Батајнице у интерпретацији хералдичара Ненада Маргаретића из Суботице:



А ово је оригинална интерпретација грба:



Шта кажете? Занима ме симболика боја, орловског крила, три петокраке звезде, зидане круне и жита. Стварно сам знатижељан о том тајанственом грбу.




Питам се само колико је ова интерпретација коректна, нарочито гледају крило које је на ”оригиналном” грбу спустано, док је у новом изображењу ипак у полету...можда гријешим, али ми се чини да интерпретација није баш 100% вјерна оригиналу.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Батајнице
« Одговор #4 послато: Март 19, 2018, 06:14:20 пре подне »



Питам се само колико је ова интерпретација коректна, нарочито гледају крило које је на ”оригиналном” грбу спустано, док је у новом изображењу ипак у полету...можда гријешим, али ми се чини да интерпретација није баш 100% вјерна оригиналу.

ИСПРАВКА:
Хтједох да кажем, да ли је исправно изображено крило у полету (то јесте ако је у полету) као што представљено на цртежу Маргаретића или је ипак исправније да исто буде као нпр. на државног грбу гдје су крила орла у полету окренута ”ка доле”.

Иначе, Маргаретића цртеж јесте заиста изузетан.  :)
« Последња измена: Март 19, 2018, 06:16:00 пре подне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Батајнице
« Одговор #5 послато: Март 19, 2018, 03:45:56 поподне »

А ово је оригинална интерпретација грба:





Није баш ефикасно, али... :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Батајнице
« Одговор #6 послато: Март 19, 2018, 04:11:40 поподне »
Зна ли неко од када датира овај грб Батајнице? Сад ми се чини да је можда из новијег времена јер ме стилском изведбом крило подсећа на некаква знамења авијације а ту је и плава еполета са три златне петокраке, па можда комплетна симболика има везе са војним аеродромом у Батајници.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Батајнице
« Одговор #7 послато: Март 19, 2018, 04:17:28 поподне »
Зна ли неко од када датира овај грб Батајнице? Сад ми се чини да је можда из новијег времена јер ме стилском изведбом крило подсећа на некаква знамења авијације а ту је и плава еполета са три златне петокраке, па можда комплетна симболика има везе са војним аеродромом у Батајници.



Истина, прилично је у социјалистичом духу изображен...али и херладички исправан, што је ипак ријеткост у социјалистичкој амблематици.
Ипак биће да је композиција из новијег времена.

Ево управо нађох да је ријеч о приједлогу присталицја једне политичке странке...а датира из 2015.
« Последња измена: Март 19, 2018, 04:21:16 поподне млађо »