Аутор Тема: Амерички индијанци  (Прочитано 2713 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Амерички индијанци
« послато: Септембар 18, 2017, 09:29:26 поподне »
Haplogroup Q
Starting the Paleo-Indians period, a migration to the Americas across the Bering Strait (Beringia) by a small population carrying the Q-M242 mutation took place.[37] A member of this initial population underwent a mutation, which defines its descendant population, known by the Q-M3 (SNP) mutation.[38] These descendants migrated all over the Americas.[32]

Haplogroup Q-M3 is defined by the presence of the rs3894 (M3) (SNP).[3][35][39] The Q-M3 mutation is roughly 15,000 years old as that is when the initial migration of Paleo-Indians into the Americas occurred.[40][41] Q-M3 is the predominant haplotype in the Americas, at a rate of 83% in South American populations,[42] 50% in the Na-Dené populations, and in North American Eskimo-Aleut populations at about 46%.[34] With minimal back-migration of Q-M3 in Eurasia, the mutation likely evolved in east-Beringia, or more specifically the Seward Peninsula or western Alaskan interior. The Beringia land mass began submerging, cutting off land routes.[34][43][44]

Since the discovery of Q-M3, several subclades of M3-bearing populations have been discovered. An example is in South America, where some populations have a high prevalence of (SNP) M19 which defines subclade Q-M19.[42] M19 has been detected in (59%) of Amazonian Ticuna men and in (10%) of Wayuu men.[42] Subclade M19 appears to be unique to South American Indigenous peoples, arising 5,000 to 10,000 years ago.[42]


Haplogroup R1
Haplogroup R1 (Y-DNA) (specially R1b) is the second most predominant Y haplotype found among indigenous Amerindians after Q (Y-DNA).[48] The distribution of R1 is believed by some to be associated with the re-settlement of Eurasia following the last glacial maximum. One theory put forth is that R1 entered the Americas with the initial founding population,[49] suggesting prehistoric Amerindian immigration from Asia through Beringia[50][51] and correlating mostly with the frequency of haplogroups Q-M3 and P-M45*.[47] A second theory is that it was introduced during European colonization.[48] R1 is very common throughout all of Eurasia except East Asia and Southeast Asia. R1 (M173) is found predominantly in North American groups like the Ojibwe (50-79%), Seminole (50%), Sioux (50%), Cherokee (47%), Dogrib (40%) and Tohono O'odham (Papago) (38%).[48]

Haplogroup C-P39
Haplogroup C-M217 is mainly found in indigenous Siberians, Mongolians and Kazakhs. Haplogroup C-M217 is the most widespread and frequently occurring branch of the greater (Y-DNA) haplogroup C-M130. Haplogroup C-M217 descendant C-P39 is commonly found in today's Na-Dené speakers, with the highest frequency found among the Athabaskans at 42%.[37] This distinct and isolated branch C-P39 includes almost all the Haplogroup C-M217 Y-chromosomes found among all indigenous peoples of the Americas.[53] The Na-Dené groups are also unusual among indigenous peoples of the Americas in having a relatively high frequency of Q-M242 (25%).[34]

Some researchers feel that this may indicate that the Na-Dené migration occurred from the Russian Far East after the initial Paleo-Indian colonization, but prior to modern Inuit, Inupiat and Yupik expansions.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #1 послато: Септембар 18, 2017, 09:38:32 поподне »
Која је већа вероватноћа од две поменуте теорије за R1 код америчких индијанаца, поготово што су тако високи проценти код индијанских племена ?
R1 (M173) is found predominantly in North American groups like the Ojibwe (50-79%), Seminole (50%), Sioux (50%), Cherokee (47%), Dogrib (40%) and Tohono O'odham (Papago) (38%)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #2 послато: Септембар 19, 2017, 12:11:19 пре подне »

Трансфер мудрости од Сијукса :)
« Последња измена: Септембар 19, 2017, 12:13:33 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #3 послато: Септембар 19, 2017, 01:52:39 поподне »
Која је већа вероватноћа од две поменуте теорије за R1 код америчких индијанаца, поготово што су тако високи проценти код индијанских племена ?
R1 (M173) is found predominantly in North American groups like the Ojibwe (50-79%), Seminole (50%), Sioux (50%), Cherokee (47%), Dogrib (40%) and Tohono O'odham (Papago) (38%)

Пре више година пратио сам тему на енглеском форуму о пореклу R1b међу североамеричким Индијанцима. Закључак је био да никако не може бити стариначка, никако није могла доћи у некој ранијој миграцији одвојено или заједно с Q или C, него да је скорија западноевропска R1b. За разлику према црначкој популацији у Индијанце није ушла сексуалним насиљем, мислим такав беше закључак и у некој студији или чланку.

Што се тиче афро-америчке популације, треба имати у виду да су амерички бели господари афричких робова запошљавали надзорнике робова, те ће то првенствено бити "извор" R1b међу афро-американцима, не да се сам власник "послуживао" робињама. Такво нешто би друштвено било сасвим неприхватљиво, испод сваке части, што не значи да није било и таквих случајева.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #4 послато: Септембар 19, 2017, 02:14:56 поподне »
Пре више година пратио сам тему на енглеском форуму о пореклу R1b међу североамеричким Индијанцима. Закључак је био да никако не може бити стариначка, никако није могла доћи у некој ранијој миграцији одвојено или заједно с Q или C, него да је скорија западноевропска R1b. За разлику према црначкој популацији у Индијанце није ушла сексуалним насиљем, мислим такав беше закључак и у некој студији или чланку.

Што се тиче афро-америчке популације, треба имати у виду да су амерички бели господари афричких робова запошљавали надзорнике робова, те ће то првенствено бити "извор" R1b међу афро-американцима, не да се сам власник "послуживао" робињама. Такво нешто би друштвено било сасвим неприхватљиво, испод сваке части, што не значи да није било и таквих случајева.
Јављање хаплогрупа карактеристичних за Европу, може имати везе са тим да су крајем 19. и почетком 20. века бракови између белаца и староседелаца били прилично чести на територији Аризоне, Неваде и Новог Мексика, па донекле и Оклахоме. Није постајао закон који би то бранио, као у случају склапања бракова између Афроамериканаца и Европљана. Најчешће су се досељеници женили Индијанкама јер су долазили као самци или су остајали удовци. У то време није било ни необично да беле жене напуштају мужеве јер нису могле да издрже сурове услове забитих, планинских и пустињских предела америчког Запада, те су се враћале на Исток. Белци су се женили Индијанкама јер су врло често оне биле једине жене километрима у круг. И данас у већини округа северне Аризоне, делова Неваде, Новог Мексика, Јуте и Оклахоме Индијанци чине већину становништа. Вероватно је било утапања досељеника у староседеоце, тако да поједини савремени Индијанци, сасвим сигурно у пар генерација уназад имају мушког претка који је пореклом Европљанин. Тако имамо и оног индијанског поглавицу племена Шошона, чији је отац био Србин. Чини ми се да тај поглавица носи презиме Милановић.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #5 послато: Септембар 19, 2017, 04:25:39 поподне »
Што се тиче афро-америчке популације, треба имати у виду да су амерички бели господари афричких робова запошљавали надзорнике робова, те ће то првенствено бити "извор" R1b међу афро-американцима, не да се сам власник "послуживао" робињама. Такво нешто би друштвено било сасвим неприхватљиво, испод сваке части, што не значи да није било и таквих случајева.

Послије забране међународне трговине робљем 1807. године, амерички робовласници стичу проблем мањка радне снаге. Тај проблем се негдје рјешава унутрашњом трговином, а негдје биолошком хиперпроизводњом робова, тј. робовласници, њихови синови, рођаци или надзорници праве дјецу црним робињама, која остаје робови. Колико је то статистички учестало, сумњам да се може утврдити, али постоји слагање да није било ријетко. Нормално, било је тога и из љубави или пожуде, као што показује најпознатији случај од свих, гдје Томас Џеферсон има потомке са робињом Сали Хемингс. Живе и данас и генетичким тестом је доказано поријекло од Џеферсона.
Наравно да се тиме нико није хвалио, и да није било друштвено прихватљиво, али није било ни забрањено, нити је то неко могао забранити. Ја живим у Америци, имам колегиницу црнкињу, као гар, отац јој је црнац, тестиран R1b, плавих очију, потиче из шкотског клана Кембел, и имају предање да су настали из односа робовласника са робињом, али не у Америци, чини ми се, него на Барбадосу или на неком другом карипском острву.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #6 послато: Септембар 19, 2017, 04:43:57 поподне »
Јављање хаплогрупа карактеристичних за Европу, може имати везе са тим да су крајем 19. и почетком 20. века бракови између белаца и староседелаца били прилично чести на територији Аризоне, Неваде и Новог Мексика, па донекле и Оклахоме. Није постајао закон који би то бранио, као у случају склапања бракова између Афроамериканаца и Европљана. Најчешће су се досељеници женили Индијанкама јер су долазили као самци или су остајали удовци. У то време није било ни необично да беле жене напуштају мужеве јер нису могле да издрже сурове услове забитих, планинских и пустињских предела америчког Запада, те су се враћале на Исток. Белци су се женили Индијанкама јер су врло често оне биле једине жене километрима у круг. И данас у већини округа северне Аризоне, делова Неваде, Новог Мексика, Јуте и Оклахоме Индијанци чине већину становништа. Вероватно је било утапања досељеника у староседеоце, тако да поједини савремени Индијанци, сасвим сигурно у пар генерација уназад имају мушког претка који је пореклом Европљанин. Тако имамо и оног индијанског поглавицу племена Шошона, чији је отац био Србин. Чини ми се да тај поглавица носи презиме Милановић.

И paниje caм нeгдe пocтaвиo oвaj дoкумeнтapaц кojи гoвopи o мoгућим мигpaциjaмa из Eвpoпe у Aмepику пpeкo тзв. лeдeнoг мocтa кojи je cпajao двa кoнтинeнтa ...

https://youtu.be/kNTXCMYjwEk

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #7 послато: Септембар 21, 2017, 01:20:38 поподне »
И paниje caм нeгдe пocтaвиo oвaj дoкумeнтapaц кojи гoвopи o мoгућим мигpaциjaмa из Eвpoпe у Aмepику пpeкo тзв. лeдeнoг мocтa кojи je cпajao двa кoнтинeнтa ...

https://youtu.be/kNTXCMYjwEk

Ово је тзв. солитрејска хипотеза о насељавању источне обале Северне Америке, према њој, пре доласка Палео-Индијанаца преко Берингије (залеђеног копна које се некада налазило на простору данашњег Беринговог мореуза између Азије и Америке) од стране "Солитрејаца", носиоца солитрејске културе старијег каменог доба (палеолита) која је пре око 20 000 година била присутна на подручју Западне Европе, и то преко "моста од ледених санти" који се у то време, према тој хипотези, протезао између западних обала Европе и источних обала Америке, тиме их спајајући. Ова хипотеза је изнета на основу сличности између солитрејских и кловиских индустрија кремених артефаката.

https://en.wikipedia.org/wiki/Solutrean
https://en.wikipedia.org/wiki/Clovis_culture
https://en.wikipedia.org/wiki/Solutrean_hypothesis

Ова хипотеза се доста ослањала и на резултате генетичке генеалогије која је у то време (почетком и средином 2000-тих) била у повоју; на основу тадашњих сазнања и интерпретација о пореклу R1b хаплогрупе (првобитна теза о пореклу ове хаплогрупе из западноевропског леденодобног рефугијума палеолитског становништва) и док су били познати само основни а не и дубински снипови, присуство ове хаплогрупе код Индијанаца се објашњавало могућим солитрејским утицајем; као што знамо, теза о западноевропској палеолитској R1b није издржала тест времена, те је установљено да се код Индијанаца јављају само млађе западноевропске гране ове хаплогрупе, које се могу повезати са нововековним утицајима. Иако се и мени када сам кренуо са студијама археологије ова хипотеза чинила примамљивом, није прихваћена у научној заједници, а резултати генетичке генеалогије томе иду у прилог.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #8 послато: Септембар 21, 2017, 01:31:03 поподне »
Ово је тзв. солитрејска хипотеза о насељавању источне обале Северне Америке...

Нocиoци oвe култуpe би тpeбaли бити I2, a мoждa и нeкe изумpлe xaплoгpупe...

Ван мреже sbk

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
Одг: Амерички индијанци
« Одговор #9 послато: Јул 16, 2020, 12:09:08 поподне »
Нocиoци oвe култуpe би тpeбaли бити I2, a мoждa и нeкe изумpлe xaплoгpупe...

Налетим на ову стару тему, а недавно сам прочитао нешто што ми је било занимљиво.
Надам се да није некоректно оживљавати старе топике (видим упозорење да "у овој теми није писано већ више од 120 дана").

Наиме, мени увек засмета када неко а приори одбаци у истраживању оне резултате који су му нелогични (јер се не уклапају у постојећу историју, хронологију, археогенетику, итд.). Сматрам да би их требало макар навести а не само да се игноришу (нпр. морате да читате "we considered only Q‐M3 Y‐chromosome haplotypes (n = 277) for the analyses because they represent the dominant autochthonous lineage that appeared in all populations").

Ето, овде је Милош поменуо  I2, а ја сам недавно прочитао да су у Пољској радили генетску анализу смањених глава Хиваро племена ("цанцас", "тсантсас") и на 4 узорка један је био I2 и зато је у старту окарактерисан као фалсификат.

В. на https://link.springer.com/article/10.1007/s00414-016-1448-7