ДНК порекло > Историја и генетика

Саси на простору Балкана

(1/54) > >>

Алексеј:
На основу добијених резултата настављам са истраживањем и долазим до значајних података. Наиме, тестирање је показало да имам доста сличности са једним Немцем и Пољаком (сећате се, ради се о човеку са презименом Кошуба - идентично етничкој групи која живи на северу Пољске, поред Балтика). Пошто са горе поменутом двојицом имам заједничког претка у 8-9 генерацији (на основу мог предања, рекао бих и још неку генерацију преко) историјским сагледавањем кретања људи у том периоду долазим до податка да су се рудари Саси кретали из области централне Европе према Босни, Копаонику и Осоговским планинама. На осоговским планинама постоји  рудник "Сасе" који несумњиво подсећа на њих. Осогово захвата област Славишта, Злетова, Кочанску котлину, Пијанец и Кратово. За Злетово на википедији каже се да становнике ове области зову "Пољаци", затим да су ту били Саси, који нестају у 17. веку, упоредо са пропашћу рударства под Турцима. Сада на реду долази запис нашег путописца Ристе Т. Николића: "Каже се да је он (деда Стоица) био пореклом од Пијанеца из Сакулице, те су их звали „Пијанчани“. Даље се описује разлог због кога је деда Стоица отишао оданде: „Они (Пијанчани) су отуда побегли. Предак им убио спахију с којим је било четворо Турака. Дошли били к њему због жене, а он „огроман човек био“ побије сву четворицу и побегне. Уз пут, „крв ли га стиже“, није могао да бежи, те га је жена носила. Најпре се заселио у Горњој Љубати, па „седео у Црни Вр'“ (Црни Врх у пчињском селу до Криве Веје), па најпосле дошао у Мусуљ – први побио колац, где било „парлог, трње, папрат, фатало се“; две године становао под павитом.“

Лепеничанин:

--- Цитат ---имам заједничког претка у 8-9 генерацији
--- Крај цитата ---

Алексеј, буди опрезан са СТР вредностима. Само СНП може поуздано да одреди колико ти је неко близак. Непобитно је да су ти тај Пољак-Кашуб и Немац близу, али питање је колико близу.

Ја имам скоро потпуна поклапања на 17 маркера са R1b Шкотима и Ирцима, али исто тако и са Италијанима, Немцима и Шпанцима.  Све док не урадим СНП не могу да знам која сам грана, а те гране су раздвојене пре више од четири хиљаде година.

Алексеј:

--- Цитат: Лепеничанин  Октобар 11, 2015, 05:29:13 поподне ---Алексеј, буди опрезан са СТР вредностима. Само СНП може поуздано да одреди колико ти је неко близак. Непобитно је да су ти тај Пољак-Кашуб и Немац близу, али питање је колико близу.

Ја имам скоро потпуна поклапања на 17 маркера са R1b Шкотима и Ирцима, али исто тако и са Италијанима, Немцима и Шпанцима.  Све док не урадим СНП не могу да знам која сам грана, а те гране су раздвојене пре више од четири хиљаде година.

--- Крај цитата ---
Хвала на савету. Нисам се слепо држао тога. Пошто поприлично познајем своје породично стабло од аскурђела, нелогично ми је и немогуће да је већ његов отац или деда заједнички предак том Пољаку и мени. Поготово, што је аскурђел рођен почетком 19. века, а ти Саси, ако потичем од њих су дошли много раније. У 17. веку ти рудари се губе, тј. утапају се са локалним становништвом. У сваком случају, хвала ти на информацији, сваки податак ми користи у даљем истраживњу порекла.

Алексеј:
Отварам ову тему због указане потребе да истражујем о Саксонцима који су у 13. веку дошли на простор Балкана, због могуће везе са њима. Надам се да ће уредник форума пребацити одређене поруке које се тичу ове теме, а за које сам му сугерисао.

Алексеј:
https://www.youtube.com/v/xv73XZoWWKA
"У 13. веку, из Шлезије се досељавају Саси. Када дођоше са својим породицама, 7 саксонских рудара, као знак на један нови почетак плодног живота, засадише 7 дрвета - 5 бора и 2 кестена."
Да ли неко зна колико би потомака могло да се изроди од ових седам породица за нешто мање од 700 година?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију