Аутор Тема: Занимљиве карте  (Прочитано 71814 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #60 послато: Април 17, 2018, 01:48:49 пре подне »

"Линија" Печуј, Баја, Сегедин, Арад :) (то је и била једна од опција за будућу државу после завршетка 1. светског рата)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #61 послато: Април 17, 2018, 01:51:39 пре подне »

Овде се не баве хаплогрупама на карти, али се код динарика , мање, више, поклапа хаплогрупа и тип (црвено)...не знам кад је рађена ова мапа
« Последња измена: Април 17, 2018, 01:55:07 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #62 послато: Април 17, 2018, 02:01:59 пре подне »
"Линија" Печуј, Баја, Сегедин, Арад :) (то је и била једна од опција за будућу државу после завршетка 1. светског рата)

Штета што краљ Александар Карађорђевић (о којем мислим све најгоре) није само проширио Србију, уместо да ствара Југославију.
Могао је да створи Србију у којој би живели скоро сви Срби, а он је занесен имагинарним југословенством створио Југославију и 15-16 година касније добио метак од оних које је превео из пораженог у победнички табор. Да краљ Аца није створио Југославију не би се вероватно догодио геноцид над Србима у НДХ те би данас било неколико милиона Срба више, а Србија би сигурно била већа и имала би излаз на море.

Румунима је предао део Баната, ваљда јер се оженио румунском принцезом и плус да купи вечни мир са Румунима.
Кажу да је 50 км у дубину данашњег румунског Баната припало 1918. године Југославији и да је Решица у којој је било доста Срба припала Југославији, а пар година касније Аца то поклони Румунима.  :'(
« Последња измена: Април 17, 2018, 02:05:07 пре подне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #63 послато: Април 17, 2018, 02:11:37 пре подне »
Штета што краљ Александар Карађорђевић (о којем мислим све најгоре) није само проширио Србију, уместо да ствара Југославију.
Могао је да створи Србију у којој би живели скоро сви Срби, а он је занесен имагинарним југословенством створио Југославио и 15-16 година касније добио метак од оних које је превео из пораженог у победнички табор. Да краљ Аца није створио Југославију не би се вероватно догодио геноцид над Србима у НДХ те би данас било неколико милиона Срба више, а Србија би сигурно била већа и имала би излаз на море.

Румунима је предао део Баната, ваљда јер се оженио румунском принцезом и плус да купи вечни мир са Румунима.
Кажу да је 50 км у дубину данашњег румунског Баната припало 1918. године Југославији и да је Решица у којој је било доста Срба припала Југославији, а пар година касније Аца то поклони Румунима.  :'(
Баја и Печуј су званично тек 1921. године припали Мађарској...Пре тога је од 1918-1921. била Српско-мађарска република Барања-Баја

После војног пораза Аустроугарске у октобру 1918, територија Барање и Бачке је била под контролом војске Краљевине Србије и под административном управом војвођанских Срба, који су 25. новембра 1918. прогласили присаједињење ових подручја Краљевини Србији и формирали аутономни регион под називом Банат, Бачка и Барања. 1. децембра 1918. овај регион (као део Краљевине Србије) улази у састав Краљевства Срба, Хрвата и Словенаца.
Мировна конференција у Паризу доделила је северне делове Барање и Бачке Хортијевој Мађарској. Ова одлука изазвала је генерални штрајк и масовне демонстрације у Печују, а протести су кулминирали великом народном скупштином 14. августа 1921, на којој је пред 30.000 људи сликар Петар Добровић предложио оснивање независне републике коју би чинили делови Барање и северни делови Бачке око Баје. Његов предлог је прихваћен, а Петар Добровић је постао председник Извршног комитета нове републике.

Власти нове републике нису, међутим, успеле да добију међународно признање своје независности, па су после повлачења војске Краљевине СХС, која је штитила републику, Хортијеве снаге ушле у Печуј и окончале Српско-мађарску републику.

Територија краткотрајне републике (14-21. август 1921) је још 1920. године по Тријанонском споразуму додељена Хортијевој Мађарској, а јужни делови Бачке и Барање Краљевству СХС. Међутим, војна и цивилна управа Краљевства СХС није се повукла из северне Барање и Бачке све до краја августа 1921, када су се у журби и нереду повукле пред наступајућом мађарском војском. Данас су ови северни делови Барање и Бачке у саставу Мађарске.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D1%92%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B0-%D0%91%D0%B0%D1%98%D0%B0

« Последња измена: Април 17, 2018, 02:16:03 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #64 послато: Април 17, 2018, 02:23:50 пре подне »
Штета што краљ Александар Карађорђевић (о којем мислим све најгоре) није само проширио Србију, уместо да ствара Југославију.
Могао је да створи Србију у којој би живели скоро сви Срби, а он је занесен имагинарним југословенством створио Југославију и 15-16 година касније добио метак од оних које је превео из пораженог у победнички табор. Да краљ Аца није створио Југославију не би се вероватно догодио геноцид над Србима у НДХ те би данас било неколико милиона Срба више, а Србија би сигурно била већа и имала би излаз на море.

Румунима је предао део Баната, ваљда јер се оженио румунском принцезом и плус да купи вечни мир са Румунима.
Кажу да је 50 км у дубину данашњег румунског Баната припало 1918. године Југославији и да је Решица у којој је било доста Срба припала Југославији, а пар година касније Аца то поклони Румунима.  :'(
Све ово је тачно...све касније што се лоше десило по наш народ , је последица веће жеље Александрове за Бледом него за Темишваром, уједињење јужних Словена итд...Али питање је ко је о свему томе одлучиво, и запањује амнестија за оне са друге стране рова, до јуче...
« Последња измена: Април 17, 2018, 02:28:20 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #65 послато: Април 17, 2018, 02:28:47 пре подне »
Овде се не баве хаплогрупама на карти, али се код динарика , мање, више, поклапа хаплогрупа и тип (црвено)...не знам кад је рађена ова мапа

Рађена је сигурно пре ових генетских истраживања.

Да, црвена боја (Динарци) се прилично поклапа са распростањеношћу хаплогрупа I2a1b, па нек онда неко каже да I2a1b није повезана са динарскм типом.  :)  Покушавам себе да убедим да I2a1b изворно нема везе са динарским под-расним типом и да он вуче порекло од неких других хаплогрупа, али некако ми иде. Нешто у мени се бори против тога, једноставно не могу да вежем I21ab за балтидску, источно-нордијску или понтидску под-расу...  ;D 

На карти одудара Албанија. У Албанији има свега 9% I2a1b, а богами и заступљеност динарске расе у Албанији је пренадувана. Ја сам видео више Албанаца који су Медитеранци него Динарци. 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #66 послато: Април 17, 2018, 02:46:23 пре подне »
Рађена је сигурно пре ових генетских истраживања.

Да, црвена боја (Динарци) се прилично поклапа са распростањеношћу хаплогрупа I2a1b, па нек онда неко каже да I2a1b није повезана са динарскм типом.  :)  Покушавам себе да убедим да I2a1b изворно нема везе са динарским под-расним типом и да он вуче порекло од неких других хаплогрупа, али некако ми иде. Нешто у мени се бори против тога, једноставно не могу да вежем I21ab за балтидску, источно-нордијску или понтидску под-расу...  ;D 

На карти одудара Албанија. У Албанији има свега 9% I2a1b, а богами и заступљеност динарске расе у Албанији је пренадувана. Ја сам видео више Албанаца који су Медитеранци него Динарци.
Жена од мог професора из средње школе, Рускиња, каже да кад је дошла у Србију, да су јој Срби доста личили на Украјинце...(наравно, то је лаички, али свакако више личимо на Украјинце него на Русе, с тим што је она то баш нагласила да личимо на њих :) )
« Последња измена: Април 17, 2018, 02:54:05 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #67 послато: Април 17, 2018, 03:01:05 пре подне »
Жена од мог професора из средње школе, Рускиња, каже да кад је дошла у Србију, да су јој Срби доста личили на Украјинце...(наравно, то је лаички, али свакако више личимо на Украјинце него на Русе, с тим што је она то баш нагласила да личимо на њих :) )

Јача је веза између нас и Украјинаца и генетском смислу него између нас и Руса. Мени многи кажу да личим на Украјинца.  :)
Са Русима смо углавном повезани преко R1a a мање преко I2a1b.  Са Украјинцима имамо чак јачу везу преко I2a1b, а везани смо и преко R1a.

Код Руса је угро-фински уплив (N1c) смањио удео I2a1b. 
« Последња измена: Април 17, 2018, 03:05:11 пре подне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #68 послато: Април 17, 2018, 09:00:35 пре подне »
Рађена је сигурно пре ових генетских истраживања.

Да, црвена боја (Динарци) се прилично поклапа са распростањеношћу хаплогрупа I2a1b, па нек онда неко каже да I2a1b није повезана са динарскм типом.  :)  Покушавам себе да убедим да I2a1b изворно нема везе са динарским под-расним типом и да он вуче порекло од неких других хаплогрупа, али некако ми иде. Нешто у мени се бори против тога, једноставно не могу да вежем I21ab за балтидску, источно-нордијску или понтидску под-расу...  ;D

Због чега би уопште неки тип морао везивати за неку хаплогрупу, како овде пише (болдовано)? Динароидних облика има широм Блиског истока и Европе, често и тамо где нема ни једног јединог припадника I2a. Дакле погрешно би било везивати било који расни тип конкретно за једну хаплогрупу. Као што је погрешно повезивати изглед и Y-ДНК.

Примера ради, припадници I2 изворно тешко да су били Динарци, да ли се слажеш?;)

Чињеница је да се на овој мапи (мислим да је Кунова, само обојена) распрострањеност динарског типа у источној и југоисточној Европи поклапа са распоредом I2a. Намеће се то да су припадници ове хаплогрупе (али не само ове) утицали на коначно формирање динарског подтипа на овим просторима. Можда управо преко тог (не)скривеног кромањонског утицаја (али и других), о чему смо већ причали.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #69 послато: Април 17, 2018, 09:44:20 пре подне »
Због чега би уопште неки тип морао везивати за неку хаплогрупу, како овде пише (болдовано)? Динароидних облика има широм Блиског истока и Европе, често и тамо где нема ни једног јединог припадника I2a. Дакле погрешно би било везивати било који расни тип конкретно за једну хаплогрупу. Као што је погрешно повезивати изглед и Y-ДНК.

Примера ради, припадници I2 изворно тешко да су били Динарци, да ли се слажеш?;)

Чињеница је да се на овој мапи (мислим да је Кунова, само обојена) распрострањеност динарског типа у источној и југоисточној Европи поклапа са распоредом I2a. Намеће се то да су припадници ове хаплогрупе (али не само ове) утицали на коначно формирање динарског подтипа на овим просторима. Можда управо преко тог (не)скривеног кромањонског утицаја (али и других), о чему смо већ причали.

Ево ја сам добар пример. :) Типичан Aлпид...

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #70 послато: Април 17, 2018, 11:30:04 пре подне »
"Линија" Печуј, Баја, Сегедин, Арад :) (то је и била једна од опција за будућу државу после завршетка 1. светског рата)

Ту нас скоро да није ни било по попису 1910. И шта би с толиким нелојалним живљем, кад нас је и онако на просторима Србије северно од Саве и Дунава ослобођеним 1918. било једва 35% од укупног броја становника.

Мислим да је разграничење са Мађарском коректно, у разграничењу са Румунијом смо могли да извучемо још српска села у Банатској клисури која су и данас уз саму границу.   

Најгоре је разграничење са авнојском Хрватком. Најнеправедније.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #71 послато: Април 25, 2018, 07:08:12 поподне »
План УН-а из 1947. о подели Палестине на јеврејску и арапску државу


Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #72 послато: Мај 03, 2018, 09:20:38 поподне »


Фејсбук страница "У времену старог Крушевца" објавила је реконструисану мапу крушевачког санџака из 1530. год. на основу турске историјске грађе.

Што се тиче неких дискусија које су се вртеле по форуму, примећујем село Шошик(ћ) (данас Шошиће) (Доле лево), па не знам да ли је некоме то од значаја.

Такође, нису објавили у јачој резолуцији нажалост.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #73 послато: Мај 03, 2018, 10:10:25 поподне »
Такође, нису објавили у јачој резолуцији нажалост.

Верујем да ће неко знати из које је књиге ова карта, па ако је од нарочитог интереса, потражићемо је и скенирати у високој резолуцији.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #74 послато: Мај 10, 2018, 05:58:32 поподне »
Јагодински округ, мапа је из 1890. године.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #75 послато: Мај 10, 2018, 08:38:14 поподне »
Јагодински округ, мапа је из 1890. године.
Дробњак, хвала на овој мапи. 
« Последња измена: Мај 10, 2018, 09:38:10 поподне НиколаВук »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #76 послато: Мај 10, 2018, 08:38:58 поподне »
Јагодински округ, мапа је из 1890. године.

Све до 1918. године су границе округа пратиле границе географских области, а Јагодински округ је одличан пример. У време социјализма је удаљеност од седишта области постао кључни критеријум за исцртавање граница тако да данас Варварин рецимо припада Расинском управном округу са седиштем у Крушевцу.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #77 послато: Мај 10, 2018, 10:00:55 поподне »
Све до 1918. године су границе округа пратиле границе географских области, а Јагодински округ је одличан пример. У време социјализма је удаљеност од седишта области постао кључни критеријум за исцртавање граница тако да данас Варварин рецимо припада Расинском управном округу са седиштем у Крушевцу.
Што је и логичније, јер је Варварин на 20 километара од Крушевца, а од Јагодине је удаљен скоро 40. Али данас окрузи и онако немају функцију коју су некада имали. Данас је то чисто формалност.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #78 послато: Мај 12, 2018, 01:42:41 пре подне »
Зоне култура из Атласа Краљевине Југославије из 1929. године. Исечак из Административне карте коју је направио Владимир Маринковић

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Занимљиве карте
« Одговор #79 послато: Мај 12, 2018, 01:55:19 пре подне »
Ово "нова народна култура" ми је занимљиво...А исто патријархално...шта је ту "ново" у Шумадији у односу на остало патријархално 1929те године, питам се...Кад одем у село данас, ништа "ново" нема  :D (чему то издвајање и тај појам "ново" , сем у смислу језгра националног препорода , који је ту био доста пре те 1929те године? )
« Последња измена: Мај 12, 2018, 02:02:22 пре подне ДушанВучко »