Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Ужа браственичка презимена?

(1/5) > >>

Miler:
Поздрав свима.  Можда је мало глупо питање, али шта се тачно подразумева под "ужа браственичка презимена"?

Да ли је то најближи (ужи) род са другим презименом или се "браственичко" односи на само племе где поменута презимена и не морају бити род, тј у крвном сродству?


--- Цитат ---Неки од исељених Ровчана, пореклом од Никшића, сачували су ужа браственичка презимена: Богавци, Вељовићи, Гузоњићи и Веруси, и под истим врло много исељени.
--- Крај цитата ---

Brđanin:
Чини ми се овдје мисли на уже братство, огранак братства тј "трбушчић". Сваки огранак има своје незванично презиме и неријетко сам огранак постане засебно братство.

Miler:
Значи ипак се ради о крвном сродству, највероватније ближем између Веруса, Вељовића итд..?  Мене буни то што теоретски овде може и да се мисли и на племенско братство које може а и не мора бити у крвном сродству. 

rugovac:
U svakom većem bratstvu dolazi množenjem do toga da se deo bratsva počinje nazivati na uže. To je ono što Brdjanin naziva trbuščićima. To postoji kod Srba, Bošnjaka i Albanaca. Vremenom može doći do toga da trbuščić ozvaniči svoj nadimak u zvanično prezime. Primer su Çelaji u Vusanju koji su ogranak Ulaja kod Albanaca, Julevići u Dosudju koji su ogranak Radončića i Cemovići na Buču koji su ogranak Delevića.


Takodje postoje primeri da su su iseljenici sačuvali šire prezime a da su se u selu odakle su se iselili vremenom formirala nova prezimena (odnosno ozvaničeni su nazivi trbušćića u prezimena).

Guberinići su najbolji primer za to.

Radomir:

--- Цитат: Milojevic N  Мај 24, 2017, 04:23:05 пре подне ---Значи ипак се ради о крвном сродству, највероватније ближем између Веруса, Вељовића итд..?  Мене буни то што теоретски овде може и да се мисли и на племенско братство које може а и не мора бити у крвном сродству.

--- Крај цитата ---
Ево ти пример, ја се презивам Аџић, на уже Драгићевић, међутим ово Драгићевић је незванично, боље рећи служи да би се знало којој грани који припадник братства припада. Као што рече Руговац вероватно намножавањем или исељењем поједини припадници узму уже презиме за званично. Конкретно, код нас тога није било.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију