Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Рачунање колена и степена сродства

(1/32) > >>

Дробњак:
Сусретах се са разним начинима рачунања степена сродства и колена. Неки кажу да су прво колено рођена браћа или сестре, док код неких прво колено су браћа или сестре од стричева/тетака/ујака. Знам да постоје разни начини рачунања удаљености сродства: правни, црквени и народни. Како ви рачунате колена а како степен сродства? На пример које сте колено са особом са којом имате заједничког прадеду и прабабу?
Отворих нову тему али ако постоји иста или слична, молим уреднике да је споје ову тему са том.

Rimidalv:

--- Цитат: Дробњак  Април 21, 2017, 11:37:16 пре подне --- На пример које сте колено са особом са којом имате заједничког прадеду и прабабу?


--- Крај цитата ---

Ја обично кажем треће.

Wolf Sagash:

--- Цитат: Дробњак  Април 21, 2017, 11:37:16 пре подне ---Сусретах се са разним начинима рачунања степена сродства и колена. Неки кажу да су прво колено рођена браћа или сестре, док код неких прво колено су браћа или сестре од стричева/тетака/ујака. Знам да постоје разни начини рачунања удаљености сродства: правни, црквени и народни. Како ви рачунате колена а како степен сродства? На пример које сте колено са особом са којом имате заједничког прадеду и прабабу?
Отворих нову тему али ако постоји иста или слична, молим уреднике да је споје ову тему са том.

--- Крај цитата ---
Такве зовемо други рођаци или шесто кољено!

Дробњак:

--- Цитат: Wolf Sagash  Април 21, 2017, 11:40:48 пре подне --- Такве зовемо други рођаци или шесто кољено!

--- Крај цитата ---
Шесто колено? Хмм, ја бих пре рекао шести степен сродства.

--- Цитат: Rimidalv  Април 21, 2017, 11:40:16 пре подне ---Ја обично кажем треће.

--- Крај цитата ---
Ја бих рекао да смо друго колено. Сматрам да мој деда и његова браћа и сестру нису прво колено, већ су то њихова деца, а ми њихови унуци смо друго.

Amicus:

--- Цитат: Wolf Sagash  Април 21, 2017, 11:40:48 пре подне ---Такве зовемо други рођаци или шесто кољено!
--- Крај цитата ---

Такође!

Мада, правно гледано, ми колена изједначавамо са степенима, а то није исто.

Код степени сродство се рачунаја тако што се изброји колико има "љуљања" на колену између две особе којима се рачуна сродство.

Ако су то други рођаци, онда између мене и мога оца један степен, мене и његовог оца (а мога деде) два, мене и опет његовог оца (а мога прадеде) три, па онда прелазимо низводно од мога прадеде и његовог рецимо другог сина четири, његовог сина и мене пет, и на крају сина његовог сина и мене, тј. мене и мога другог рођака, шест.

Сликовито, ево шест степени сродства на породичном стаблу, каквог описасмо изнад:



Када су у питању колена, ту се сродство рачуна на исти начин по вертикалној линији (отац, син, деда, прадеда...), док се бочне линије не броје посебно, већ су у истој равни са онима којима су рођаци... нпр. ви сте у истом колену и са вашим оцем и са вашим стрицем.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију